Skocz do zawartości
IGNORED

Gregorian - The Dark Side


Ururam Tururam

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy wyszła czwarta płyta Gregorianów, zespół zapowiadał, że płyta piąta będzie niespodzianką i zaskoczeniem. I jest! Niestety in minus.

 

O ile utwory z poprzednich krążków "Gregorian Masters of Chant" były czestokroć lepsze od swoich pierwowzorów, tu tak nie jest. Jest za to w najlepszym przypadku przeciętnie.

 

Poziom samego nagrania jest - jak zwykle - bardzo wysoki (choć nie audiofilski), jednak nie rekompensuje to minusów samej treści płyty.

 

Najwyraźniej ostra, mroczna muzyka do przerabiania na chorały niezbyt się nadaje. I bardzo dobrze. Dodatkowy niesmak budzi śpiewane przez mnichów (niechby i farbowanych!) pozdrowienie diabła "Ave Satani". Płytę te polecić można jedynie zagorzałym wielbicielom Gregorianów, a i to tylko po to, by na półce stał komplet ich dzieł...

 

 

[Dłuższą recenzję wrzucę do odpowiedniego działu jak tylko nasz drogi Admin doda wytwórnię do spisu...]

[obrazekLUKASZ-198825_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle zastanawiający jest dobór repertuaru, zbyt komercyjne kawałki, zbyt mało oryginalne jak na mroczną muzykę, no śpiewanie o szatanie to coś, co nie pasuje do dotychczasowego image „zespołu”. Czyżby mnisi byli faktycznie przefarbowani, jak milivanili :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Szatan dla grzecznych dzieci... Dać zaśpiewać STRRASZNE bluźnierstwa panom przebranym za zakonnice (widziałem kiedyś tak ubranego de Funesa) i sprzedać młodzieży w milionie egzemplarzy... Czy nie jest to jakiś znak, że szoł biznes zdycha w drgawkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jozwa:

 

Pewnie jest.

 

> Andyblack:

 

Nie żeby gorszyły, za stary-m na to... Ale do imydżu Gregorianów ni przypiął ni wypiął. Posłuchaj, jak chcesz, ale jeśli lubisz rzeczywiście mroczne klimaty - zawiedziesz się. Józwa dobrze to określił - szatan dla grzecznych dzieci.

 

Ani to porządny dark mood, ani to porządne chorały. Ni pies ni wydra, a ogólnie słabizna. Niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"O ile utwory z poprzednich krążków "Gregorian Masters of Chant" były czestokroć lepsze od swoich pierwowzorów"-

bardzo kontrowersyjne stwierdzenie. Poprosiłbym o garść przykładów.

Dla mnie Gregoriani to przykład skrajnej popeliny. Czyżbym aż tak się mylił ? Nie sądzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto lista tych utworó, które w wersji Gregorianów podobały mi sie bardziej niż oryginały:

 

Puryści o słabym sercu - nie czytać!

 

 

Scarborough Fair

Tears In Heaven

Nothing Else Matters

Don't Give Up

Moment Of Peace

Heaven Can Wait

Stairway To Heaven

Join Me

Only You

Fields Of Gold

Sacrifice

With Or Without You

Imagine

 

Cóż - to jest to co lubię - popelina czy nie, nie patrzę na etykietki. Słucham i mam swoje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jozwo, zwróć uwagę, że w tym towarzystwie nie pojawiło się Sound of Silence.

To wolę w oryginale. Ale do SF bardziej pasuje mi chór niż duet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie mylisz pojęcia.

"podobały mi sie bardziej niż oryginały" to coś zupełnie innego niż "były czestokroć lepsze od swoich pierwowzorów".

To drugie stwierdzenie świadczyłoby o czymś zupełnie muzycznie niezwykłym.

To pierwsze stwierdzenie charakteryzuje tylko Twój wyjatkowo kiepski gust.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ave Satan again. Nie lubię Sound of Silence, poza może pierwszą linijką, która często towarzyszy mi w pracy zawodowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mc iek

 

Czy w Twoim wypadku przejście do obelg swiadczy o braku rzeczowych argumentów, czy tylko o nieumiejętoniści ich sformułowania?

 

Zaś co do szczegółów:

 

1. "podobały mi sie bardziej niż oryginały" to prawie to samo co "były czestokroć lepsze od swoich pierwowzorów". W kwestii gustu oceny "lepsze /gorsze" zawsze są względne.

 

2. "To drugie stwierdzenie świadczyłoby o czymś zupełnie muzycznie niezwykłym." Nie. Po prostu ludzie przyzwyczajają się do wersji które słyszeli jako pierwsze. Zresztą, fakt w około 75% przypadków wersje oryginalne są lepsze/ładniejsze. Ale ta 1/4 to jeszcze nie "coś zupełnie niezwykłego".

 

3. "To pierwsze stwierdzenie charakteryzuje tylko Twój wyjatkowo kiepski gust." A powyższe zdanie świadczy o Twojej kulturze osobistej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Po prostu uważam, że robienie komukolwiek przytyków do jego gustów jest obraźliwe.

 

Na przykład uznając hiphop za tandetę uznaje ją za takową *dla mnie* - i do głowy mi nie przychodzi krytykować za gust kogoś, kto tę muzykę uwielbia. Mogę się dziwić, mogę nie kapować "co ktoś w tym widzi", ale stosuje się do zasady nie dyskutowania o gustach i nie komentowania ich. Są tacy, co słuchaja na okrągło Britney Spears, są tacy, co słuchają tak Pendereckiego. Czy jest jakis powód, żebym ich uważał za ludzi o złym guście, skoro ja ani jednej ani drugiego znieść nie mogę? Nie... O ile w kwestiach, nazwijmy to, moralnych jestem rygorystą, to estetycznie jestem skrajnym relatywistą. I uznaje fakt, ze w czyims guście może sie miescić słoik z g...em "artysty".

 

Mówiąc inaczej: mój gust jest nieomylny w (materii artystycznej!!!) dla mnie. To znaczy: to dzieło sztuki jest dla mnie ładne, które mi się podoba. To jest lepsze, które podoba m się bardziej. To tautologie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wracamy do punktu wyjścia :

"podobały mi sie bardziej niż oryginały" to coś zupełnie innego niż "były czestokroć lepsze od swoich pierwowzorów".

Gdybyś w tym drugim stwierdzeniu dodał wtrącenie na przykład "w moim mniemaniu" to nie byłoby dyskusji. A Ty w sposób zdecydowany wydajesz nieomylny osąd. I to w takiej błahej sprawie. Bo muzyka Gregorianów to przecież zwykły kicz skierowany do niewybrednych słuchaczy. IMO rzecz jasna.

I nie miałem zamiaru Cię obrażać. I nie mam w dalszym ciągu.

Życzę wielu muzycznych uniesień - niekoniecznie przy słuchaniu nieudanych coverów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ururam,przesłuchałem tę płytę.Apetytu narobiły mi tytuły,które lubię w oryginale,Deep Purple ,Ozzy.Ale niestety ,na tej płycie zawiodłem się.Chyba powinni zrobić to inaczej.

Jeszcze wtrącę się do dyskusji o gustach.Osobiście słucham różnych dzwięków,od Straussa,poprzez U2,Sare Brightman,skończywszy na ostrych kompozycjach rockowych np.White Zombie.Wiem,ze nie mógłym słuchać tylko jednego rodzaju muzyki.Zawsze uważałem,że wszystko jest kwestią gustu,a o gustach się nie dyskutuje.To,czego słucha pan X lub pan Y,to jest tylko i wyłącznie jego sprawa.I nikomu nic do tego!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak jest. Dokładnie tak !!!!

Problem zaczyna się w momencie, gdy pan X autorytatywnie stwierdza, że coś co właśnie słucha jest lepsze niż to co słucha pan Y.

A już zupełnym nieporozumieniem jest takie stwierdzenie w przypadku covera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Andyblack:

 

Zgadzam sie w zupełności!

 

> mc iek:

 

Różnicę między stwierdzeniami "dzieło A jest lepsze od dzieła B" oraz "dzieło A podoba mi sie bardziej niż dzieło B" uznam jedynie w wypadku gdy ktoś mi udowodni, że można wykazać wyższość dzieła A nad B niezależnie od odbiorcy. Ale tego zrobić się nie da, w każdym razie nikomu dotąd sie nie udało, a wielu filozofów próbowało. Zatem dodawanie, jak tego sobie życzy mc iek "w mojej opinii" jest niepotrzebne, jako że jest to rzecz oczywista. Tak samo jak w stwierdzeniu "cofnąć się do tyłu" słowa "do tyłu" są zbedne. Kto tego nie rozumie - jego sprawa.

 

I jak widać można kogoś obrazić bez takiej intencji co faktu nie zmienia. plonk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że na forum wyrażasz tylko i wyłącznie swoje poglądy. Bo z pewnoscią nie moje.

Może skończmy ten wątek bo się zrobi nieprzyjemnie. Ja lubię Schody w kilku wersjach koncertowych z lat 75-77, Ty w ckliwym wykonaniu komputerowych pseudomnichów. I oczywiście Ty masz rację i znakomity gust.

Gratuluję i jeszcze raz przepraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Dark Mood, czyli mroczne klimaty.

 

Trudno mi powiedzieć, kto jest w tym nurcie najwybitniejszy, bo niewiele tego słucham, ale z ważniejszych grup wymieniłbym Sisters of Mercy.

Z konkretnych utworów klinicznie mroczne są "Krst" i "F.I.A.T." z płyty Opus Dei zespołu Laibach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten termin jest oficjalny i powszechnie uzywany czy Twoj, autorski ? Bo taki np. Sisters of Mercy zdaje sie byl opatrywany, jakimis innymi etykietkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dudivan:

 

Nie jest autorski z pewnością, słyszałem go od paru osób, ale czy używany jest powszechnie - nie wiem. Tak jak już napisałem wcześniej nigdy zbytnio się takimi nurtami nie zajmowałem. Co nie znaczy że nie miałem na kawałek tego typu od czasu do czasu ochoty. Zresztą nie dziwię się różnemu klasyfikowaniu Sistersów, ich ćńszko zaszufladkować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.