Skocz do zawartości
IGNORED

kolejna prośba o pomoc- gramofon philips


Gość Adam_S

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Adam_S

(Konto usunięte)

Cześć

Już tu kilka razy pisałem ale cały czas nic nie wiem :/

Mam gramofon Philips 22GA160 Direct Drive. Podobno ma on wkładkę piezoelektryczną (nie mam pojęcia co to znaczy, nie wiem też jak sprawdzić czy tak rzeczywiście jest - powiedział mi o tym ktoś na forum). Pisze na niej "stereo saphire GP-204". Z gramofonu mam wyjście kablem zakończonym dwoma chinchami. Tu jest adres aukcji na której kupiłem sprzęt: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=34416132 . Po przeczytaniu paru postów na forum doszedłem do wnoisku że potrzebuję do tego jakiś wzmacniacz (nie wiem nic o sprzęcie audio, to mój pierwszy w życiu gramofon). I teraz nie wiem jak to wygląda:

 

- czy to obojętne jaki wzmacniacz kupię?

- jakie musi mieć wejścia żeby to podłączyć (na forum w wielu postach jest mowa o jakimś wejściu PHONO)?

- czy mogę podłączyć ten gramofon bezpośrednio do wzmacniacza czy po drodze musi być coś jeszcze?

- w jaki sposób dźwięk ze wzmacniacza wyprowadzić do zwykłych głośników komputerowych?

 

Muszę też przy tym myśleć o cenie. Za gramofon płaciłem 100zł i nie stać mnie już na jakiś drogi wzmacniacz (myślę że najlepiej kupić jakiś na allegro za max. 100zł)

 

I jeszcze jedna prośba: jeśli komuś chciałoby się mi pomóc, to proszę o bardzo łopatologiczne wyjaśnienie sprawy, jak dla naprawdę kompletnego laika! Nie mam i raczej w najbliższym czasie nie będę miał dużej wiedzy w temacie sprzętu audio, chcę tylko żeby ten gramofon normalnie grał.

Błagam o pomoc bo od kupna gramofonu (parę tygodni temu) szukam sposobu jak go normalnie uruchomić i nic... :(

Z góry wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje że kolega umoczył 100zł :(

Skoro darkul Ci doradzał jego zakup to niech się teraz wypowie jak w nim wymienić wkładkę?

Tak to jest wkładka piezoelektryczna.

Wzmacniacz jeżeli zakupisz z wejściem Phono co oznacza że będzie miał wbudowany przedwzmacniacz i tak będzie wymagał wymiany tej wkładki, inaczej nie zagra.

Darkul nawarzyłeś piwa to je teraz pomóż koledze wypić.

Ten drugi model był lepszym wyborem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

O ile się orientuję, to wkładkę piezo można podłączyć do wzmacniacza bezpośrednio, czyli bez przedwzmacniacza korekcyjnego.

Polecam stronę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wogóle nie możliwe, to tego to niema co kupować nawet dobrych płyt.

Tak to się kończy wyrzucanie pieniędzy na prawo i lewo na głupoty niestety.

Trzeba było poszukać najzwyklejszej Foniki chociaż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności, to tak stare rozwiązanie że już nie pamiętam czy to zagra. Gorzej że pamiętam jak gra. To będzie tragedia i dlatego ubolewam nad tym co kolega zrobił. Jak chciał spróbować przygody z winylami to już lepszy był Bernard czy Fonika i wkładka MF niż to cuś.

Darkul się rozpisał nad mechaniką, a co z dźwiękiem.

Zresztą jak ktoś liczy na szybkie tanie recepty to tak się to kończy jak na powyższym obrazku.

Ja bym się tego pozbył tak jak było kupione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu....

Wkładka piezo to wkładka napięciowa - czyli napięcie na wyjściu zmienia się w takt wibrowania płytki piezoceramicznej i jest na tyle wysokie aby wysterować wejście liniowe wzmaka, pod warunkiem ze owo wejście nie będzie miało niskiej impedancji....

W dawnych wzmakach bywało wejście oznaczone jako "gramofon piezo" i miało dużą impedancję - 470 kOhm.

A wymienić tą wkładkę na MM to nie będzie łatwe z powodów konstrukcyjnych ramienia.

 

A w ogóle to chcesz to podłączyć do głośników od kompa ? Takich aktywnych (tzn ze wzmacniaczem w środku)?

Bob

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam_S

(Konto usunięte)

Nie wiem już co robić... Kurczę, chyba to rzeczywiście jak najszybciej sprzedam. A chciałem sobie po prostu móc posłuchać winyli, jakbym wiedział że pakuję się w takie bagno to od razu dałbym sobie chyba spokój...

 

Holdegron, nie wiem, ja nawet nie wiem co taki głośnik ma w środku. Jeśli się teraz okaże że do zwyczajnych głośników komputerowych (2 satelity + subwoofer) nie można podpinać gramofonu to wracam do płyt CD bo najwidoczniej trzeba mieć faktycznie dużą wiedzę żeby się w coś takiego bawić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz słuchać tego na głośnikach komputerowych to weryfikuje moją ocenę bo to inny punkt odniesienia. Z zdjęcia wynika że on faktycznie ma wzmacniacz wbudowany. Opisz znajdujące się z tyłu gniazda i co tam przy nich pisze. Masz jakąś kolekcje winyli w domu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam_S

(Konto usunięte)

Ten gramofon nie ma z tyłu żadnych gniazd. Jest tu tylko ten kabel z dwoma chinchami. No i jeśli już być ścisłym to na dole jest jakaś mała dziurka z napisem "220 VOLT" - nie wiem co to jest. Jakby to miało coś pomóc to mogę go obfotografować ze wszystkich stron i wrzucić zdjęcia do internetu.

A co do winyli to mam 2 duże płyty i 2 single (ale single pożyczone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że umoczyłeś to rzecz pewna. Igla do tego cuda jest raczej nie do zdobycia, a są to igły o niedużej trwałości. W polskich wkładkach piezo Uf-70 wymianę igły (również szafirowej) zalecano juz po 100 godzinach używania. Te akurat do polskich gramofonów dostać łatwo i nie są drogie ale do tego Philipsa pasować nie będą. I już z tego względu klapa i to kompletna. Co do sposobu podłączenia, to wkładki piezo dają sygnał, który można teoretycznie przekazać na wzmacniacz podłączając gramofon do wejścia liniowego wzmaka lub kompa (takiego, do jakiego podłącza się Cd lub tuner), z tym, że w niektórych gramofonach z taką wkładką sygnał poddawany jest dodatkowej obróbce (obniżane jest jego napięcie) i wymagają one podłączenia pod wejście phono. Tak jest w polskich Cyrylach ale nie tylko. A jak w tym nie wiem ale możesz wypróbować. Podłącz go do głośników od kompa. Bez obaw - nic się nie spali. Oczywiście potrzebna jest przejściówka ale dostaniesz ja za parę złotych. Jak zagra, to nie wymaga wejścia phono (w tutejszym języku przedwzmacniacza gramofonowego). Nie zagra, nie będzie nic lub prawie nic słychać - wymaga podłączenia do wejścia phono lub jest zepsuty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel z dwoma chinchami to jest wyjście właśnie. Do głośniczków od kompa potrzebna Ci przejściówka cinch-mini jack. Dostaniesz, tylko nie pomyl się jeśli idzie o te męskie i żeńskie sprawy ;-)

 

Widziałem gdzieś na jakiejś stronce opis wkładki do gramofonu właśnie Philipsa: piezo hi-fi ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja główki to uniemożliwia, SCHNAIDER którego nie wybrałeś ma widoczne dwie śruby do mocowania wkładek. Popatrz na zdjęciu. Z tego powodu gdybym miedzy nimi wybierał wybrał bym jego właśnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj się go pozbyć a potem coś się wymyśli jeżeli wogule bodziesz się chciał w to pchać :)

Zresztą przejściówka to faktycznie grosze i możesz spróbować. Napisz co z tego wyszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam_S

(Konto usunięte)

Nie wiem czy w ogóle opłaca się próbować z tą przejściówką, skoro i tak nie znajdę do tego igły. Co prawda jest w nim igła w bardzo dobrym stanie i to dwustronna, ale z wypowiedzi Rafała wynika że i tak na długo nie starczy... wolę to sprzedać z dobrą igłą, bo bez igły to już by chyba tego nie kupił nawet taki jeleń jak ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie odtworzyć te dwie płyty co masz i zobaczysz czy Cię ta zabawa interesuje.

Chociaż z drugiej strony po co się zrażać do winyli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam_S

(Konto usunięte)

Słuchałem tych płyt (z igły, więc to to dopiero był pewnie tragiczny dźwięk ;-) ), ale mimo to spodobało mi się. Nie tyle dźwiek, co sam fakt odtwarzania takiej starej, czarnej płyty. Takiej radości jak przy puszczeniu tego winyla nie miałem nigdy przy odtwarzaniu choćby najlepszej płyty CD. Jak puściłem ją pierwszy raz to siedziałem jak zaczarowany z uchem przy gramofonie (żeby cokolwiek usłyszeć ;-) ) i patrzyłem na obracającą się płytę... to jest cudowne uczucie, przynajmniej dla mnie. Tym bardziej mnie do tego ciągnie, że wszystkie moje ulubione albumy wyszły dawno temu na winylach (słucham praktycznie tylko starszej muzyki, przede wszystkim The Beatles, mimo że w sumie w moim wieku to powinienem słuchać głównie hiphopu i techno ;-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Jak tak to faktycznie sprzedaj Philipsa i rozejrzyj się za jakimś polskim gramofonem, na początek wystarczy do tego wkładka i wzmacniacz koniecznie z wejściem phono (do wkładek MC).

Jak już kiedyś "staniesz na własnych nogach" to przyjdzie czas na inwestycje w lepszy sprzęt.

Ja zaczynałem od Bernarda z wkładką MF i wzmacniacza Diory.

Takiej przyjemności ze słuchania czarnych krążków jaką miałem wtedy nie był mi w stanie zapewnić żaden z ówczesnych budżetowych CD.

The Beatles mam również na winylu i żadne z wydań na CD tej grupy mi nie podchodzi tylko czarna płyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Bardzo ładny historyczny gramofonik. Owszem, kłopot z mocowaniem wkładki. A czy nie działa, kiedy go podłączasz do wzmacniacza? Mam na myśli wejście liniowe na karcie komputerowej, bo to rozumiem że o taki system chodzi. Potrzebujesz do tego przejściówki 2cinch-mini jack stereo. Ale zaraz! Stereo? A czy to nie jest przypadkiem monofoniczny gramofon?

Nawiasem mówiąc, kiedy czytałem w prasie o istnieniu dużej grupy osób słuchających muzyki za pośrednictwem komputerów, wydawało mi się to kaczką dziennikarską. Próba podłączenia gramofonu do komputera dowodzi, że byłem w błędzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
Gość Adam_S

(Konto usunięte)

Podłączyłem ten sprzęt do kompa i faktycznie działa. Ale chyba go jednak sprzedam (mam teraz taką możliwość) - wolałbym nie mieć problemów z zakupem igły... I teraz sprawa wygląda tak: zmieniła się u mnie trochę sytuacja finansowa i za gramofon mógłbym dać jakieś 500-600 zł. Nie wiem teraz, czy bardziej się opłaca teraz kupić na allegro jednak jakiś starszy sprzęt za 100-150 zł czy nówkę (widziałem nówki na internecie w cenie do 600zł, ale z napędem paskowym). Jak myślicie, co powinienem zrobić? Dodatkowo nie wiem, co będę musiał kupić jak już będę miał gramofon - wzmacniacz, przedwzmacniacz, głośniki? Jak to wygląda w tych nowych sprzętach? Czy można w nich też jako wzmacniacza używać komputera i do tego głośników komputerowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz podłączyć gramofon do komputera to ja widzę dwie ewentualności. Kupić gramofon na alegro, nową wkładkę i ... używany wzmacniacz z wejściem phono (ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy) lub sam przedwzmacniacz gramofonowy. Pierwszy wariant daje możliwość rozbudowy systemu w przyszłości o kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_S -> podaj jakieś linki do nich. Nie mam pojęcia co mogłeś oglądać. Może to są jakieś zabawki za ciężkie pieniądze, a w sumie nic nie warte.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam_S

(Konto usunięte)
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Te gramofony to produkty dla DJ'ów. Czy nadają się do słuchania w domu? Na pewno tak, ale czy nie lepiej rozejrzeć się za czymś starszym i używanym. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę w słuchanie czarnych płyt - bez ich cofania palcem :-) - to na twoim miejscu szukałbym raczej wśród "używek" i to nawet tych produkowanych w Polsce w latach 70-80. Za niewielkie pieniądze, można stać się posiadaczem dość dobrego napędu, do którego dobierzesz jakąs wkładkę, wzmacniacz i zestawy głośnikowe. A starsze konstrukcje mają to do siebie, że w razie czego można je naprawić domowymi sposobami bez odwoływania się do usług serwisu. I co ważne, z niektórymi z nich da się zrobić ciekawe rzeczy jeśli idzie o tuning.

 

GM

 

P.S. Tak po cichu Ci powiem, że polski GS-42.. + AT3600L lub Shure M44MB to całkiem ciekawa kombinacja :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.