Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  46 członków

SVS Klub
IGNORED

Klub SVS


Bipo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Te trzy dostepne parametryczne EQ to super patent, ale aby je sensownie uzyc musial bys miec jakis pomiar z miejsca odsluchu, aby rozpoznac w ktorym miejscu (czestotliwosci) wystepuja mody, o jakim natezeniu. (wartosc dB BOOST) i jakiej „szerokosci“ (parametr Q FACTOR)

Najlepsze „zgranie“ z glownymi zestawami glosnikowymi bylo by mozliwo, gdybys mial pomiar glownych zestawow z miejsca odsluchu i pomiar subwoofera z miejsca odsluchu.

Wtedy mozna optymalnie dobrac czestotliwosc grananiczna subwoofera i wartosci PEQ 1-3 dla zredukowania modow.

Zastanow sie czy jest ci to warte zainwestowac kilka EUR w mikrofon?

Jak juz masz takie ladne zabawki, to szkoda by bylo nie zrobic ostatniego kroku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Te trzy dostepne parametryczne EQ to super patent, ale aby je sensownie uzyc musial bys miec jakis pomiar z miejsca odsluchu, aby rozpoznac w ktorym miejscu (czestotliwosci) wystepuja mody, o jakim natezeniu. (wartosc dB BOOST) i jakiej „szerokosci“ (parametr Q FACTOR)


Wytrzymam parę dni. Kumpel ma wpaść do mnie zrobić pomiary. Myślę, że po tym zabiegu dojdziemy do ładu i składu. Póki co ustawiłem wszystko na ucho posiłkując się genartorem częstotliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz powyzej

Zrobcie dwa pomiary z miejsca odsluchu

1. glowny zestaw glosnikowy (obydwa kanaly czyli suma L+R) bez jakichkolwiek korekcji

2. subwoofer bez jakichkolwiek EQ z swiadomie wybrana maksymalna czestotliwoscia podzialu -150-200Hz)

A potem wyswietlcie je rownoczesnie (zakladka Al SPL)

Zakladam ze uzywacie REW.

Wtedy mozemy lepiej widziec/rozeznac sytuacje


Wykorzystaj okazje i dobierzcie optymalna faze/opoznienie w oparciu o pomiar.
Nastaw czestotliwosc graniczna na max i kreccie faza tak dlugo, az poziom glosnosci w zakresie „nakladania“ sie glownych zestawow z subwooferem bedzie najwyzszy.

To jest PODSTAWA do wszystkich pozniejszsch nastawien!
Czyli musi byc zrobiona jako pierwsza!

 

Picture (Device Independent Bitmap) 3.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jesli uzywacie REW, to REW sam generuje odpowiedni sygnal pomiarowy (sweep).

Zobacz poczatek tego youtube ( super ). Potrzebujesz pierwsze 8 minut
Sam pomiar widac 4:23min
Jak nie wszystko zrozumiales, daj znac



Dzięki. Myślę, że Kamil da sobie radę
Nie robi tego pierwszy raz a i sam ma suba w stereo z bardzo dobrym skutkiem. Generalnie zawsze byłem przeciwnikiem (nie wiedzieć czemu) ale gdy posłuchałem u Kamila (bmxman) to również zapragnąłem pełnego pasma
Wprawdzie w muzyce, której słucham rzadko dźwięki schodzą poniżej 40-50hz ale się zdarza. Dziś wielokrotnie się o tym przekonałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Cześć, zastanawiam się nad subem do uzupełnienia kef ls50 meta z nadem 355 po modzie. Basik jak na mój gust jest za miękki i brak mu ataku. Chciałbym to zmienić i przy okazji wyrównać pasmo od jakiś 60hz w dół, bo na 50 mam duży mod. Było jeżdżone kolumnami i mierzone, lepszego usytuowania już nie znajdę. Mam 15m2. Nie chcę przekroczyć kwoty 5tys.

Myślę żeby wziąć na testy velodyne wi-q 10, bo ma automatyczną korekcję i jakiś drugi: SVS 1000/2000 pro i ustawić dsp samemu lub jakiś REL, jeździć i mierzyć bez DSP. Priotytetem przy wyborze drugiego suba do testów ma być szybkość i zróżnicowanie. Podpowiecie który wziąć jako drugi?

Mam pewien problem, bo pomieszczenie mierzyłem REWem. Z lapka wychodziłem jackiem do wzmaka do RCA bo nie ma DACa. Suba chcę podpiąć do Node i w nim mogę odciąć kolumny, ale kurcze nie wiem czy uda mi się puścić z REWa z lapka szum testowy do Node żeby to pomierzyć, w takim układzie jak ma grać. Do Node przez USB nie wejdę bo to tylko wyjście, ale jest wejście optical in/ analog in. Czy mogę wejść tym wejściem?

obraz.thumb.png.a16d91a98677bd465a413a7548d1f309.png

 

@xajas Widzę że tu działałeś. Pomożesz coś? A jakbym wybrał przykładowo SVS pro to pomógłbyś mi to ogarnąć? 😄 ...w sensie korekcje.

 

Edytowane przez JaZzGot87

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego powyzszego ustrojstwa, ale jestem niemalze pewny, ze to zaznaczone gniazdko akceputje analogowy sygnal wejsciowy z PC-ta. Czyli pierwsza proba pomiaru REW to kabelek Jack/Jack 3,5mm z wyjscia sluchawkowego laptopa do wejscia tego ustrojstwa.
Wychodzimy z zalozenia, ze prosta karta dzwiekowa laptopa wypuszcza pelnozakresowy sygnal na wyjsciu sluchawkowym.
Czy pomoge? Na tyle na ile jest to przez „Forum“ mozliwe, zawsze!
Mozemy tez przez WhatsApp potelefonowac
Nie rozumiem jak/gdzie chcesz regulowac glosnosc, jesli KEFy podlaczysz do NADa a subwoofer do Node?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz i tak na Node kontroluję głośność, bo Nad z pilota takie skoki robi, że ja nie jestem w stanie ustawić pod siebie. W takim wypadku myślę że Node będzie kontrolował to co wychodzi na R, L i sub. Różnicy w brzmieniu pomiędzy zablokowaną, a odblokowaną tą funkcją w Node nie zauważyłem.

Lapek daję radę bo już mierzyłem wychodząc tak z niego.

Dziękuję ślicznie za chęć pomocy. Jak się zdecyduję to podbije na PW do Ciebie i się zgadamy.

Na razie rozdarty jestem, bo chcę zmienić w systemie sporo rzeczy, a na wszystko na raz mnie nie stać. Z resztą na raz to nie widzę sensu. Myślę od czego zacząć. Wzmaka też bym chciał zmienić, ale tu już z dychę trzeba będzie szykować jeśli nowy. Na pewno daca zewnętrznego i zasilanie do Node też kiedyś.

Wracając do tematu. Co myślisz o REL vs SVS? Miałeś może okazję porównać, posłuchać, gościć u siebie jakieś modele?

Edytowane przez JaZzGot87

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Nie kombinowal bym z tym obcinaniem monitorow przez Node. Aktualnie temat obcinania monitorow w przypadku uzycia suba jest na tym forum (moim zdaniem) totalnie „demonizowany“ .

Przy duzych poziomach odsluchu moze bym sie nad tym zastanowil, ale zakladam, ze ani wielkosc pomieszczenia, ani odsluchowe przyzwyczajenia nie wymagaja wysokich poziomow glosnosci odsluchu, ktore wymagaly by „odciazenia“ monitorow, wiec skupil bym sie na „normalnym“ polaczeniu niefiltrowanych KEFow z rownolegle podlaczonym subwooferem, wszystko podlaczone do NAD.
I tak bym zaczal wszelkie pomiary (Laptop -> NAD -> KEF+Sub). A jak w ten sposob znajdziesz optymalny setup Subwoofera, dopiero wtedy podlaczyl bym Node jako zrodlo i nic wiecej bym nie kombinowal.
Nie lubie „krecenia dziesiecioma srobkami“ rownoczesnie
Jesli juz robiles pomiary REW, to pokaz jak wyglada aktualny pomiar w miesjscu odsluchu (laptop/REW -> NAD -> KEF)
3 Pomiary: L, R, L+R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno.

Jesli to mozliwe (nie znam Node), to na pewno probowal bym ustawic wyjscie z Node na fixed level (bez regulacji glosnosci) a uzywal tylko regulacje glosnosci przez NAD (jesli to nie jest az tak upierdliwe)

BTW. Znam ten problem

W livingroomie (40qm) mam male monitorki (Sonusy Concertino podobnej wielkosci jak twoje KEFy) uzupelnione aktywnym subem i napedzane NADem. Monitorki sa niefiltrowane i jakos dzialaja i sie dotychczas nie „przeciazyly“
A do pilota NADa sie przyzwyczailem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Sorry że tak długo. Trochę się zamuliłem ostatnio. Na następny krok pomysłów mam kilka. Tylko jednym z nich jest sub. Najnowszych pomiarów nie mam zapisanych. Mam tylko jak miałem jeszcze Zensor 5. Teraz wyglądało to lepiej, ale podobnie. Kefy od razu ustawiałem z umikiem, na ucho nie sprawdzałem. Udało się trochę zjechać z pikiem który jest na ok 50hz i trochę zakopać dołek. Wczoraj zacząłem jeździć kefami bez umika i  teraz przyjemniej mi się słucha. Stoją o ok 10cm bliżej ściany niż  wtedy jak je ustawiłem z umikiem. 

Plany trochę zmieniłem i chyba nie będę brać dwóch subów na test. Za dużo kombinowania. Wezmę chyba samego Rela T/5x, chyba że trafi się 7-ka używana. Myślę też o postawieniu 2x 2,40m Corner Bass Trap CBT od mega-acoustic na początek.

W dniu 4.07.2022 o 09:00, xajas napisał:

Jesli to mozliwe (nie znam Node), to na pewno probowal bym ustawic wyjscie z Node na fixed level (bez regulacji glosnosci) a uzywal tylko regulacje glosnosci przez NAD (jesli to nie jest az tak upierdliwe)

Jest możliwe, ale jest aż tak upierdliwe w Nadzie 😄

W dniu 4.07.2022 o 08:43, xajas napisał:

BTW. Nie kombinowal bym z tym obcinaniem monitorow przez Node. Aktualnie temat obcinania monitorow w przypadku uzycia suba jest na tym forum (moim zdaniem) totalnie „demonizowany“

No to powiem Ci że zaskoczyłeś mnie. Nie chciałem dublować pasma. Nie chodzi o przeciążenie monitorów, bo ja nie wiadomo jak głośno nie napieprzam muzyką już.

Wrzucam pomiary dla Zensor.

R, L (R niebieski) robione od razu jak dostałem umika i możliwe że w innym ustawieniu. Prawie na 100% bez paneli za kolumnami, w rogach za kolumniami i za głową. Uznałem że są na tyle podobne że później robiłem już tylko R + L.

707825267_porownanieLzRbezpan.png.93d34f

R + L (zielone puste ściany, czerwone z panelami) jak widać panele niedużo zmieniły w SPL

obraz.thumb.png.d36bb806bd8319411198c121cf7a1ad1.png

Co mnie martwi to znaczna różnica w pogłosie dla R i L (nie mam wykresu), prawdopodobnie spowodowana wnęką i drzwiami na lewej ścianie, ale z tym nic już raczej nie zrobię.

Pogłos

133134263_1pelnaadapt.thumb.png.c6068ff9

i focia podglądowa

20211103_220818.thumb.jpg.e983de117665c5

Za plecami mam dyfuzory 1d. Po lewej meblościanka i wnęka, po prawej balkon i okna, sufit niezaadaptowany (kiedyś go zrobię myślę).

Pozdr.

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry,

Wpisuję się do klubu dwoma SB3000.

Pokój 18m2.

Dynaudio Contour 30(bez i)

2xSB3000

Anthem STR integrated

Reloop rp2000

 

Kolumny i sub cięte na 85Hz. Suby w trybie mono. Aktualnie trwa dobieranie ilości basu, bo nie jest sprawa oczywista.

 

Przez 2 lata grałem na pojedynczym subie. Ostatnio natchnęło mnie, żeby pójść w dwa suby i nie żałuję. Dużo lepsza integracja. Bas jest niezwykle szybki, punktowy, bezbarwny. Tzn znakomicie zmniejszył się wpływ pokoju. Cały czas nie umiem zasypać dziury w okolicach 80Hz. Mam tam jakąś kosmiczną anomalię a suby do kąta nie pójdą, bo trzeba eksponować 😉

 

Później jeszcze wrzucę porównanie przed (same kolumny) i po (kolumny+sub+arc). Póki co najlepszy bas jaki słyszałem w małym pokoju, ale wierzę, że można jeszcze poprawić. Fun fact, jeśli trochę zbiję ten szczyt na 52Hz, to... Mogę zrobić bas na +10dB i też brzmi normalnie.

IMG-20220901-WA0011.jpg

IMG-20220902-WA0001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ja się zastanawiam od dłuższego czasu czy zmienić mój sb 1000 pro na 2000 czy dokupić drugi sb 1000.

Pomieszczenie 11m2 XDD Bo przy jednym subie nie da się w tym pokoju znaleźć jakieś super miejsca na suba, tak jak stoi aktualnie to jest najlepiej jak się da.

 

I kwestia tego czy drugi sub zniweluje ten problem? bas najmocniej się zbiera pod ścianą z oknem obojętnie gdzie stoi sub, dodam że bas jest dużo lepszy jak drzwi od szafy są otwarte jak na zdjęciu (fioletowa kreska)

sdasdas.png

 

Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

SVS SB-1000 i SB-2000 w promocyjnej ofercie w Q21!

Ekstremalnie mocne, szybkie i precyzyjne. Proponujemy dwa modele aktywnych subwooferów SVS w wersjach zamkniętych w specjalnej ofercie cenowej:

  • SVS SB-1000 w cenie 2499 zł. - link
  • SVS SB-2000 w cenie 3499 zł. - link

Svs_q21.jpg

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
W dniu 17.09.2022 o 10:52, bassfreak93 napisał:

Ja się zastanawiam od dłuższego czasu czy zmienić mój sb 1000 pro na 2000 czy dokupić drugi sb 1000.

Pomieszczenie 11m2 XDD Bo przy jednym subie nie da się w tym pokoju znaleźć jakieś super miejsca na suba, tak jak stoi aktualnie to jest najlepiej jak się da.

 

I kwestia tego czy drugi sub zniweluje ten problem? bas najmocniej się zbiera pod ścianą z oknem obojętnie gdzie stoi sub, dodam że bas jest dużo lepszy jak drzwi od szafy są otwarte jak na zdjęciu (fioletowa kreska)

sdasdas.png

 

Jaki dokładnie masz problem?

Zmiana sb1000 na 2000 ma sens jeśli uderzasz w limity. Inaczej najprawdopodobniej nie odczujesz żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.