Skocz do zawartości
IGNORED

Test audio słuchu i sprzętu.


katakrowa

Rekomendowane odpowiedzi

www.enjoyaudio.org 

Udało się ukończyć prosty test przeznaczony dla pasjonatów dobrego brzmienia ( wersją polską można już się cieszyć - Angielska wymaga jeszcze kilku tłumaczeń ). 

Cel projektu. 

Od wielu lat czytam fora o tematyce audio i niejednokrotnie miałem okazję trafić na wypowiedzi użytkowników, którzy deklarowali swoje nieludzkie wręcz zdolności oceny dźwięku własnym uchem. 
Sam kiedyś robiłem takie testy w Audacity i wiem, że słuch ludzki ( a już na 100% mój ) jest mocno niedoskonały. Stało t w sprzeczności z deklaracjami o słyszeniu różnic w dźwięku po wymianie przewodu, kondensatorów w zasilaczu, zmianie diod w prostowniku na szybsze ... 
O ile tego typu zabiegi może nawet uda się zarejestrować przy użyciu sprzętu pomiarowego to już ludzkie ucho raczej tego nie może wyłapać ... 

Trochę informacji technicznych 

Na początku planowałem napisać aplikację w Delphi i takową udostępnić. Po wielu namysłach jednak stwierdziłem, że to bardzo ograniczyłoby dostępność takiego testu ze względu na różne platformy, które są dostępne ale także sam strach przed złapaniem wirusa zapewne wielu użytkowników by wyeliminował. Dlatego ostatecznie postanowiłem zrobić to przez przeglądarkę. 
Po kilku dniach poszukiwań trafiłem na Web Audio Api https://www.w3.org/TR/webaudio/ , które jest już wspierane przez większość nowoczesnych przeglądarek. 
Rozwiązanie niestety ma swoje wady. Nie mamy zupełnie kontroli nad sprzętem. Nie ma możliwości zmiany próbkowania, głębi bitowej ani żadnych innych fizycznych parametrów urządzenia, na którym odtwarzamy dźwięk. Jest tylko to co ma domyślnie ustawiony system/przeglądarka. Na potrzeby tego projektu jednak w zupełności to wystarcza. 

W narzędziu zaimplementowałem następujące testy. 

1) Test zdolności usłyszenia białego szumu na tle grającej muzyki ; 
2) Test zdolności usłyszenia białego szumu na tle ciszy ; 
3) Test zdolności wyłapania różnicy głośności ; 
4) Test zdolności usłyszenia sygnału sinus 2kHz na tle grającej muzyki ; 
5) Test zdolności rozróżnienia sygnałów o różnej głębi bitowej ; 
6) Test zdolności usłyszenia częstotliwości z dołu i góry pasma ; 

Myślę, że po przeprowadzeniu na "własnych uszach" powyższych testów będziemy mieli świadomość jaki rzeczywiście jest nasz słuch. 

Wnioski 

Już kilka dni bawiłem się tymi testami i mam kilka wniosków. 
Test należy przeprowadzać na dobrej jakości karcie dźwiękowej i najlepiej z dobrymi słuchawkami. 
Testy prowadzone na kolumnach lub kiepskich słuchawkach nie dają osiągnąć tak dobrych wyników. Na przykładzie testu z szumem na tle piosenki mogę powiedzieć, że na dobrych słuchawkach dochodzę do poziomu -83dB natomiast na telefonie jedynie do -60dB. 


Życzę udanej zabawy i zachęcam do wklejania linków z wynikami. 

Moje wyniki dla maksymalnej słyszalnej częstotliwości: https://www.enjoyaudio.org/resultShow.php?id=URNOYZSJPT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.