Skocz do zawartości
IGNORED

tubeDAC - dac do lampek


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ot taki letni prezent.

 

Był przeróżne dace. Not czas na kolejną ? Poniżej propozycja daca R2R.

Chciałem posłuchać daca z lampizacją no i brakowało mi miejsca w obudowie z Moduszopa. Dotychczasowe dace niepasowały do sprytnej zabudowy z lampami. 

No to zrobiłem taki który łatwo zmieścić w obudowach 2U i wyższych. W 1U nie wejdzie zwykła lampa, ale ten dac da radę.

W ten sposób powstała nowa wersja znanego DAC PCM63.

Który:

1. posiada wejścia izolowane wejście SPDIF na WM8804

2. ma upsampler SRC4192,

3. ma możliwość uruchomienia wielu filtrów, ale to jest już znane gniazdo jest zdublowane** - w środku DIP28 a po bokach dwa grzebienie na inne filtry na płytce córce,

4. dwa przetworniki PCM63 z możliwością montażu PCM1704, lub AD1865,

5. całkowicie rozdzielone zasilania, ułożone tak aby prądy nie plątały się po pcb

6. płytka DACa posiada cztery warstwy i izolację galwaniczną pomiędzy częścią cyfrową a analogową,

 

Do tego DACa potrzeba była nowa analogówka. Na fotkach widać eksperyment z ECC83 oraz pięknie grający układ z dwoma lampami na kanał.

 

Wykonałem prototyp jak na zdjęciach. Do odstąpienia mam 5 płytek części cyfrowej. W cenie 100zł plus poczta.

Komplet stanowią 1 cyfrowa płytka DACa,.

Płytka posiada dwa małe błędy, oba polegają na zamianie ze sobą sąsiednich ścieżek. Bardzo łatwe do usunięcia podczas lutowania.

Chętnych zapraszam na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_0631aa.JPG

tubeDAC.JPG

IMG_0654aa.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam. Miałem "przyjemność" składać tego DACa i ostatecznie posłuchać.

 

Cz.1

Oprócz 2 krytycznych błędów, które wymienił autor w powyższym opisie czyli:

1) Zamienione piny na WM8804  - zamiast DOUT na wyjście, jest wpięty DIN (trzeba to zamienić na PCB). Dla kogoś kto za dużo z SMD nie ma do czynienia i przede wszystkim z tak małym rastrem między pinami życzę dużo cierpliwości ?

(pin 12 DOUT, 13 DIN)

Ja to zrobiłem tak, że podniosłem pin DIN, który jest błędnie podpięty; pin DOUT, który powinien być normalnie na tamtej ścieżce został normalnie przylutowany. W miejsce podniesionego pinu, na pad wlutowałem kynar. Na koniec operacji układ został zabezpieczony niebieską soldermaską (utwardzana UV).

 

2) Zamienione piny na ISO7640 - zamienione piny 11 i 12 (Out C z Out D) - najbezpieczniej zrobić to tak, żeby:

- podnieść Out D (pin 11),
- Out C (pin 12) normalnie przylutować,
- między pin 11 a 12 wlutować drut z kynaru
- przeciąć ścieżkę za padem z pinu 12
- podniesiony pin 11 wlutować za pomocą kynaru w przelotkę za przeciętym padem 12

Całość u siebie zabezpieczyłem tak jak przy WM8804 niebieską soldermaską.

 

Dodatkowo:

1) Rezystory, które są przy ledach zasilanych z 6,3V - proponuję dać 4k7

2) Jeden rezystor 33R od linii I2S , mimo wolnego miejsca jest w obudowie 0603, także warto się zaopatrzyć w 1206 i 0603 ?

 

 

Cz.2

I uwaga... ?

 

Wszystko ładnie poskładane, filtr SM5843 oraz PCM63 nie włożone - sprawdzamy napięcia i pobór prądu pod zasilaczem laboratoryjnym. 

 

No i mamy problem. Kwestia czasu, aż komuś padnie ISO7640 (tutaj najmniejszy problem, bo jest cały czas w produkcji, łatwo dostępne), ale jeśli ktoś ma oryginalne kostki PCM63 to mu współczuję ?

 

1) Oryginalne dzielniki dają 6,3-6,4VDC.

2) Napięcia dodatnie i ujemne dla +3V3, +5V , -5V - wszystko spoko.

3) Schody się robią przy autorskim zasilaniu ISO7640. 

4) Mając oryginalne dzielniki, na wyjściu mamy tak jak wspomniałem okolice 6,3-6,4VDC, na wyjściu autorskiego zasilania ISO7640 mamy 5,65VDC. Maksymalne napięcie ISO7640 wg karty katalogowej to 5,5VDC. O 0,15VDC za dużo. Niby delikatnie przekroczyliśmy, ale... 

5) ISO7640 oprócz tego, że jest izolatorem to również pełni funkcję konwertera poziomów logicznych.

6) Także dzięki zasilaniu o napięciu 5,65VDC mamy podwyższony poziom sygnałów i2s.

7) Podwyższonymi sygnałami wchodzimy na PCM63. 

? Karta katalogowa mówi jasno, maks napięcie na I/O cyfrowych PCM63 to "+Vd", w tym układzie jest to +5VDC. Także przekroczyliśmy dopuszczalne napięcie o 0,65VDC. 

9) Mając tak złożony układ prędzej czy później możemy spodziewać się uszkodzeń. 

 

 

"Co robić, jak żyć?"

 

a) zmniejszenie napięcia na dzielnikach - pamiętając o odpowiedniej nadwyżce napięcia dla stabilizatorów, które na wyjściu mają 5VDC

Przetestowałem jedną opcję:

zamiast 240/1000 (6,3-6,4)

podałem 255/1000 (rezystory 1%), mamy około 6,081VDC, na wyjściu magicznego układu zasilającego ISO7640 mamy 5,410VDC. 

 

b) wywalenie paru elementów z tego układu i wstawienie 78L05, minus tego rozwiązania to to, że 78L05 do prawidłowej pracy potrzebuje 7VDC na wejściu. Także trzeba by delikatnie dzielniki podnieść. Przy oryginalnych dzielnikach na wyjściu 78L05 mamy 4,80VDC

(stosując 78L05 pamiętamy o przestrzeganiu karty katalogowej)

Nie bawiłem się dalej i przeszedłem od razu do punktu "c"

 

c) wywalenie tego układu i zastosowanie LDO na 5V przestrzegając karty katalogowej. 

 

 

I na sam koniec... Jak ustawić filtry? ? W kartach katalogowych wszystko jest ??? 

 

 

Finalnie:
- układ gra, testowałem na analogu z tego projektu - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
- źródło na którym grałem to USB Audio, maks współpracująca częstotliwość to 44,1kHz oraz 48kHz. Przy 96kHz i 192kHz dźwięk był, ale w przejściach między utworami oraz przy wyciszonym dźwięku (wstrzymaniu odtwarzania) był słyszalny szum. Testowane na zwykłych kabelkach to płytek stykowych, okolice 25-30cm. Przy lepszym kablu powinno być lepiej.

 

Złożony układ - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(może się komuś przydadzą szczegółowe zdjęcia)


 

Mam nadzieję, że autor nie wyrzuci tego postu oraz nie zablokuje możliwości udziału w tym temacie.

Autor jest poinformowany o powyższych błędach, po kilku dniach przyznał rację, ale oczywiście nie do końca jak to ponoć ma w zwyczaju. Miał opisać zmiany, które trzeba zrobić, ale ma czas.

 

DAC.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gavron04

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gavron04 napisał:

- układ gra, testowałem na analogu z tego projektu

możesz opisać dźwięk w porownaniu do innych dac które słuchałeś?

chętnie poznam opinię Waldiego na temat tych błędów,

właśnie parę dni temu kupilem płytkę  :):):) ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięku nie opiszę, bo słuchałem za krótko. Nie miałem chęci po całej akcji. Może właściciel DACa którego składałem, jak znajdzie czas to porówna do TDA1541,PCM61

 

Opinia Waldiego jest taka, że on miał dzielnik niżej niż oryginalny na schemacie, bo takie miał rezystory pod ręką i problemu nie widzi/ał. Po czym stwierdził, że zamieści opis ze zmianami które wypadałoby zrobić.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gavron04

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku masz taką jedną płytkę dla mnie ?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daris666

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, daris666 napisał:

Waldku masz taką jedną płytkę dla mnie ?

Mam ostatnią, odstąpię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wpisu gavrona - to sprawa ma się tak, że gość ma rację ale mało kuma.

Gawvron znalazł brak korekty wartości rezystora na schemacie. I za to szacun oraz podziękowania na PW.
To mój błąd. Tj brak zmiany wartości  rezystora ustalającego napięcie zasilania pierwszego stopnia w dwustopniowym zasilaczu tak aby zmniejszyć napięcie o przynajmniej o 0.15v a najlepiej o kolejne 0,3volta bo jest zapas.
Tak się składa , że ów ISO jest zasilany z pierwszego stopnia plus powielacz kondensatorów na którym jest spadek ponad 0.7v. I owszem jest na nim katalogowo za duże napięcie względem katalogowego o owe 0.15volta. Ale układy maja jeszcze swój zapas. Czasami bardzo duży. Dla przykładu LT1793 ma zapas przynajmniej 8volt a zabezpieczenie na ok kolejne 20 volt. regułą jest dodatkowy zapas a nie jego wielkość.

Na złożone przeze mnie trzy układy żaden nie wybuchł w ogóle i w w tym miejscu w szczególe.
Przyznałem rację koledze na PW i obiecałem, że ową korektę podam do wiadomości.
No ale gavron wyśpiewał pierwszy.

O braku kumania napisałem dlatego, że gavron mógł pominąć ów tranzystor jako dodatkowy filtr i wziąć napięcie z szyny dodatniej przetwornika. Uzyskałby dwustopniową filtrację napięcia i idealne 5volt. No ale tego nie uczynił.

I to wszystko (krytykę i roszczenia) wolno mało rozumiejącym uzerom, wolno nawet tym co mają wieczne pretensje, ale nie wolno tym co kumają i handelek uskuteczniają, nie wspomnę, że pomysły kradną.

Zadyma poszła o to, że gość złożył daca i poprosił o ustawienia przełączników nie podając żadnych danych jakiego filtra i jakiego upsamplera użył. Jak również o to że pytał zadając 1/3 pytania.

W takiej sytuacji nie sposób być wróżką i tłumaczyć co jest napisane w dataszecie. Wszyscy zakładamy, że zakładka DIY nie jest dla handlowców i zielonych koniczynek i wymaga chociażby chęci czytania data szeta. A tutaj tego zbrakło. Nie czytał.  Nie podał układu jakiego ma dotyczyć ustawienie i jeszcze pisał ponaglenia rano i wieczorem.
Jego irytujące bezczelne pytania (dotyczy składni, formy i osoby) były połowiczne czyli należało się domyślać o co ów gość pyta.

Natomiast ostatnia część to kłamstwo.
Kłamstwem jest że dac nie gra na wyższych częstotliwościach. Tak się dzieje jedynie jak dac jest źle polutowany.

Mam ten dac złożony. W lipcu na odsłuchach u mnie - kilku forumowiczów go słuchało i nie było problemu z formatami no oprócz 176.4, ale WM bez softu tego nie obsłuży. W DAC X Shark700 poradził sobie z tym tematem. 
Do dzisiaj tubeDAC z tego wątku gra jak należy z lampami .

To chyba trzeci czy czwarty przypadek, że gość który lutuje kabel od żelazka do wyjścia mojego daca ma pretensje, że coś nie działa. Serio mam zdjęcia.
W tym przypadku nie ma kabla od żelazka, ale jest jakiś nawiedzony ortodoks.

>gawron04 - piszę do ciebie - nie pisz więcej w tym wątku. Na pewno zbanuję.

 

PS

Koledzy - sporo projektów zrobiłem na tym forum. Były mniej lub bardziej udane. Były wielokrotnie porównywane przez Was z innymi układami, do tego stopnia, że właściwie nie musiałbym sam porównywać żeby się dowiedzieć jak gra. Był tez suporty z mojej strony i wpisy zaczynające się od słowa Errata.
Wszystko po to aby słuchać dźwięku a nie walczyć z płytką.
I tak będzie dalej, chociaż tym razem nie zdążyłem napisać erraty za co przepraszam a napisał ją gavron.
Kto projektuje to wie, że prototypy nie są doskonałe, nie są produktem fiinalnym a tym samym nie są dla każdego. Jak ktoś sobie poradzi ze zrozumieniem erraty, schematem i etapowym uruchamianiem układu to nie powinien się obawiać.
W zamian otrzymuje płytkę która go zainteresowała i być może się nie powtórzy.

Ta płytka ma potencjał do zabawa z lampami , kończy sie przetwornikiem a potem należy złożyć samemu układ lampowy z zasilaniem 200-400volt. Tu należy uważać nieco bardziej niż na wspomnianych 0.15 ale tez lampy są bardziej tolerancyjne do twórców.

W pierwszym wpisie tego wątku jest informacja, że ten projekt to prototyp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny układ, do 24 bit dział idealnie. Po między nagraniami jest totalna cisza a mam w całym układzie kość DAC i 4 lampy ? 

I jak co dzień sobie słucham tego daca i nasłuchać się nie mogę. Gra ciągle świetnie ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi:

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

mało kuma.

Swoją odpowiedzią potwierdzasz jedynie to co już słyszałem, że do Ciebie uwagi po prostu nie docierają lub nie chcesz, żeby dotarły.

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Gawvron znalazł brak korekty wartości rezystora na schemacie. I za to szacun oraz podziękowania na PW.
To mój błąd. Tj brak zmiany wartości  rezystora ustalającego napięcie zasilania pierwszego stopnia w dwustopniowym zasilaczu tak aby zmniejszyć napięcie o przynajmniej o 0.15v a najlepiej o kolejne 0,3volta bo jest zapas.

Co ty teraz próbujesz wszystkim wmówić? Pisałem do ciebie na meila w sprawie "errat", które zamieściłeś w schemacie. Rozpisałem wszystko co znalazłem i zapytałem czy to jest wszystko. W tym jak mam rozumieć zaznaczenie czerwonymi kreseczkami przy dzielniku na 337.

Odpisując potwierdziłeś to co znalazłem, do tego dodałeś:

"LM317 - nie pamiętam, byc może na pcb są inne wartości,a my musimy uzyskać ok 0.7 do 1.5 volta powyżej 5volt (tak naprawdę nasze LT1763 mają droput ok 0.4volta, ale my dajemy więcej" (email)

Po raz kolejny zaprzeczasz sam sobie. O jakiej korekcie piszesz? Skoro sam proponowałeś od ok 0,7 do 1,5V powyżej 5V? 5,7V spoko, 6,5V? Jak już przy 6,3-6,4V są problemy z zasilaniem ISO.

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

I owszem jest na nim katalogowo za duże napięcie względem katalogowego o owe 0.15volta. Ale układy maja jeszcze swój zapas. Czasami bardzo duży.

I to, że producenci kostek podają maksymalne napięcie uważasz, że należy olać? Bo układy mają zapas, "czasami bardzo duży" ? Nie próbujmy być na siłę mądrzejsi od kart katalogowych i ich autorów.

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Dla przykładu LT1793 ma zapas przynajmniej 8volt a zabezpieczenie na ok kolejne 20 volt. regułą jest dodatkowy zapas a nie jego wielkość.

Nas aktualnie interesuje cały układ a nie wybrane elementy wchodzące w skład DACa.

 

Do ciebie nadal nie dochodzi to, że ISO7640, który zastosowałeś oprócz tego, że jest IZOLATOREM, jest również KONWERTEREM POZIOMÓW LOGICZNYCH . Puszczając na niego 5,65V i więcej dążysz do uszkodzenia PCM63. 5,65V i więcej (w zależności od dzielnika oraz użytych rezystorów (tolerancji) otrzymują sygnały I2S, które wchodzą na PCM63. Tak jak wspomniałem wcześniej, maksymalne napięcie na pinach cyfrowych PCM63 to "+Vd" czyli 5V !

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Przyznałem rację koledze na PW i obiecałem, że ową korektę podam do wiadomości.
No ale gavron wyśpiewał pierwszy.

Nie przyznałeś racji. Upierałeś się, że zrobiłeś dzielnik z którego masz 5,81V "przez co zostajemy w bezpiecznym obszarze". Miałeś opisać to co się może stać.
 

"jutro w wątku tubeDAC umieszczę tą korektę," (email)
 

Minął tydzień od tej korekty i nie zrobiłeś tego. Ja, jako, że skończyłem uruchamiać tego DACa i chciałem mieć całą sytuację z głowy to po prostu napisałem post, żeby uświadomić ludzi, którzy mają/będą składać tego DACa na co trzeba zwrócić uwagę.

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

O braku kumania napisałem dlatego, że gavron mógł pominąć ów tranzystor jako dodatkowy filtr i wziąć napięcie z szyny dodatniej przetwornika. Uzyskałby dwustopniową filtrację napięcia i idealne 5volt. No ale tego nie uczynił.

1) Co ci ciekawego daje powielacz pojemności przy zasilaniu cyfry, ISO7640?
2) Zamiast robić rzeźbę z kolejnym kynarem to wykorzystałem oryginalne miejsce (tranzystor i elementy obok niego)
Może ty nie wykazałeś się myśleniem?

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

I to wszystko (krytykę i roszczenia) wolno mało rozumiejącym uzerom, wolno nawet tym co mają wieczne pretensje, ale nie wolno tym co kumają i handelek uskuteczniają, nie wspomnę, że pomysły kradną

o czym ty człowieku teraz piszesz? Naprawdę tak cię zabolało, że znalazłem błędy na twojej pcb? Mówisz teraz o mnie, że jakiś pomysł kradnę z twoich projektów? Jakby się uprzeć można dalej męczyć tą PCB i szukać innych rzeczy. 

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Zadyma poszła o to, że gość złożył daca i poprosił o ustawienia przełączników nie podając żadnych danych jakiego filtra i jakiego upsamplera użył. Jak również o to że pytał zadając 1/3 pytania.

Jaka zadyma?? Grzecznie pisałem o tym co znalazłem, to, że ty jesteś przewrażliwiony na jakiekolwiek uwagi odnośnie twoich projektów to już nie mój problem. 

W 1 prośbie poprosiłem o ustawienie dipswitchy, odpisałeś, że nie wiesz jaki filtr (mógłbyś założyć, że składa się wg schematu, no, ale nie każdy wszystko kuma i nie każdy się domyśli także rozumiem), odpisałem ci z modelem fitra. Nie rozumiem jedynie "jakiego upsamplera" skoro nie widziałem ani w tym temacie, ani na schemacie możliwości innego niż tego co jest oryginalnie.

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

W takiej sytuacji nie sposób być wróżką i tłumaczyć co jest napisane w dataszecie. Wszyscy zakładamy, że zakładka DIY nie jest dla handlowców i zielonych koniczynek i wymaga chociażby chęci czytania data szeta. A tutaj tego zbrakło. Nie czytał.  Nie podał układu jakiego ma dotyczyć ustawienie 

Waldi. Napisałem ci wprost, że zapytałem od razu o ustawienia dipswitchy, bo po prostu nie mam czasu, na przeglądanie 2-3 kart katalogowych i szukać ustawień, które potrzebuje. Jako, że olałeś odpowiedź na ustawienie dipswitchy, bo przecież wszystko jest opisane na PCB i wystarczy zajrzeć do kart katalogowych to w końcu to zrobiłem i ustawiłem filtr samemu. 

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

i jeszcze pisał ponaglenia rano i wieczorem.

Opisując naszą meilową korespondencje w ten sposób wychodzi na to, że ciebie nękałem o ustawienia filtrów i czujesz się poszkodowany... 

Jak ktoś myśli, że od rana do wieczora każdego dnia męczyłem Waldiego o ustawienie DIPSWITCHy to mogę podesłać całą korespondencję na PW. 
 

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Natomiast ostatnia część to kłamstwo.
Kłamstwem jest że dac nie gra na wyższych częstotliwościach. Tak się dzieje jedynie jak dac jest źle polutowany

Tym to mnie rozłożyłeś. W którym miejscu napisałem, że TWÓJ DAC, NIE OBSŁUGUJE INNYCH CZĘSTOTLIWOŚCI ?!

1) Na forum napisałem:
- źródło na którym grałem to USB Audio, maks współpracująca częstotliwość to 44,1kHz oraz 48kHz. Przy 96kHz i 192kHz dźwięk był, ale w przejściach między utworami oraz przy wyciszonym dźwięku (wstrzymaniu odtwarzania) był słyszalny szum. Testowane na zwykłych kabelkach to płytek stykowych, okolice 25-30cm. Przy lepszym kablu powinno być lepiej.

2) Na meila napisałem:

"DAC po przeróbkach (zasilanie ISO) w końcu gra. Jedynie co to jak jest przerwa w utworze (cisza między dźwiękami) to szumi, tak samo jak wycisze muzyke - to tez ladnie szumi."

sprawdziłem wszystkie połączenia, sprawdziłem ustawienia konwertera i wyszło, że miałem ustawione na 24/192 o czym cię poinformowałem w kolejnym meilu:

"szum ogarnięty. konwerter usb/i2s mial za duza czestotliwosc probkowania (192khz)."

 

Zadaje ci teraz pytanie, gdzie napisałem, że Twój DAC NIE OBSŁUGUJE innych częstotliwości niż 44,1;48 ?? Napisałem wprost, jak wygląda sytuacja z konwerterem i kabelkami, które miałem pod ręką.

 

Odnośnie "źle polutowanego" to powstrzymam się od oceny jakości montażu w twoim wykonaniu.

 

Dodatkowo zapomniałem ci odpisać na meila. Zapytałeś jak zmienić próbkowanie konwertera USB/I2S. W systemie Windows bardzo prosto. na przykładzie WIn10: PPM na głośniczek na pasku zadań (obok godziny), "dźwięki", zakładka "odtwarzanie", PPM na konwerter USB AUDIO, "właściwości",  zakładka "zaawansowane" i wystarczy wybrać format, który nas interesuje.

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

>gawron04 - piszę do ciebie - nie pisz więcej w tym wątku. Na pewno zbanuję.

Tym przyznajesz się do tego, że nie potrafisz przyjąć uwag do swoich projektów. Ja sprostowałem wszystko to co napisałeś. Jesteś dobrym przykładem na polityka ?

 

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Kto projektuje to wie, że prototypy nie są doskonałe, nie są produktem fiinalnym a tym samym nie są dla każdego. Jak ktoś sobie poradzi ze zrozumieniem erraty, schematem i etapowym uruchamianiem układu to nie powinien się obawiać.

W pierwszym wpisie tego wątku jest informacja, że ten projekt to prototyp.

Jak każdy prototyp układ może posiadać błędy, jeśli się nieumiejętnie projektuje schemat lub nie czyta kart katalogowych, lub robi coś na szybko. Trzeba poświęcić dużo czasu, żeby pierwsza PCB była bez wad. W tym przypadku prototyp polutowałeś, uruchomiłeś. Nie znalazłeś więcej błędów, bo a) dzielniki miałeś mniejsze i nie mierzyłeś napięć b) nie mierzyłeś napięć na ISO7640 w ogóle. Także gdybym nie sprawdzał napięć jakie mam, pewnie w ogóle do tych błędów byś nie doszedł.

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gavron - chciałem odpowiedzieć merytorycznie ale po wpisach typu "to ja ..." dałem spokój.

W Twoim wywodzie nie ma nic co by dotyczyło daca, a jedynie wyrywki z korespondencji i pokaz niskiej samooceny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się przyzwyczaiłem, że koledzy z innych forów popełniają wpisy podobnej treści co jakiś czas.
To forum przeszkadza wielu osobom, a jednak mają tu konta.
Mając z kolei konta w różnych miejscach sam nie sram w tamte gniazda, nie mój styl.
Nasi forumowicze mimo wszystko zachowują się normalniej, zwłaszcza jak natrafią na problem.
No i oczywiście nie zakładam, że stoję komuś ością w gardle z uwagi na ich geszefty.

Ogólnie to staram się pokazywać projekty bez błędów ale to się dzieje wówczas jak temat jest dla forumowiczów.
Natomiast jeśli wystarczy mi to co jest , nawet z osławionym kynarem (cienki drucik zastępujący wadliwe ściezki) to pokazuję prototypy. Moje drobne błędy to nic w porównaniu z problemami kolegów którzy bawią się projektami i je bardzo mocno modyfikują. Wolno im.

Na szczęście połowa tych pcb gra z lampami i z tego się cieszę. Aż mi naszła ochota posłuchać tego daca. Muszę zrobić miejsce na półeczce ze źródłami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawić tutaj całą nasza korespondencję czy zejdziesz na ziemie i przedstawisz trochę swojej kultury osobistej? Naprawdę masz ze sobą problem. 

Na mailu opisałem problem, wytłumaczyłem skąd się gdzie co bierze (ani słowem się nie odezwałem, że nie potrafisz projektować prawidłowo układów). Tak samo tutaj opisałem od A do Z. A ty nadal swoje, że ktoś "sra" do twojego tematu. 

Jednak mimo tego, że stwierdziłeś, że nie będziesz odpisywać na to wszystko to twoje podejście do życia ci nie pozwoliło na pozostawienie postu bez odpowiedzi.

 

29 minut temu, Waldi_06 napisał:

To forum przeszkadza wielu osobom, a jednak mają tu konta.

Składałem DACa, wystąpiły problemy, opisałem je tobie na PW, olałeś to, bo masz takie a nie inne podejście, opisałem to dodatkowo tutaj, bo tobie się nie spieszyło. Jakby ktoś inny z TEGO forum (AS) wpadł na podobne błędy w tym DACu to jaka byłaby twoja wymówka? 

 

Cytując ciebie, "ogarnij się", "nie mam czasu na akademickie pogadanki".

 

2 godziny temu, Waldi_06 napisał:

W Twoim wywodzie nie ma nic co by dotyczyło daca, a jedynie wyrywki z korespondencji i pokaz niskiej samooceny.

 

Wszystko co napisałem w obu postach dotyczyło twojego podejścia do moich uwag do twojego daca.

 

Przyjmij to chłopie na klatę, zajrzyj jeszcze raz do kart katalogowych i skończ płakać.

 

Z mojej strony koniec tematu. Mam nadzieję, że coś kiedyś do ciebie dotrze.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gavron04

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, gavron04 napisał:

Wszystko co napisałem w obu postach dotyczyło twojego podejścia do moich uwag do twojego daca.

Czyli to jednak atak personalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszyscy którzy zgłaszają uwagę/uwagi do różnych twoich konstrukcji cię atakują! ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Trochę czasu mineło. Jest w końcu analogóka lampowa do tego dac. Gra. Niebawem szczegóły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zdjęcie koncepcji, która nie jest moja. Autorem tej koncepcji jest John Broskie, który powołuje się na jeszcze wcześniejsze opracowanie.
Jest stara jak swiat. Jest to opamp lampowy.
W pełnej wersji zamiast tranzystora również jest lampa.
Układ nie ma kondensatora pomiedzy lampami, co jest dobre dla dzwieku, ale niekoniecznie do doboru lamp i regulacji.
Ma najnizsze Zin jak to możliwe, znacznie mniejsze niż konwersja bierna.

Na tym szkicu oparł się projekt. Rdzeń jest taki sam, lecz rozbudowałem układ do poziomu oczekiwanego przezemnie.
Pewne rzeczy udały się od razu a inne wymagały zmiany podczas uruchamiania. które nie było łatwiutkie.
Płytka zawiera logikę , której podstawowa funkcjonalność wymaga dołożenia małej płyteczki, ale to małe zmartwienie.
Większe może być z dostępnością lamp bo układ powstał na lampach paluszkowych. korzyscią jest prostrzy układ zasilania i mniejsza moc żarzenia plus możliwość sensownego zapakowania do obudowy. takie było założenie pierwszego wydania.

Gra.
W porównaniu do rezystora biernego ok 56om plus 6sn7 i 6h30 to ta pokazana wyżej gra bardzie świerzo i schodzi niżej.
Teraz gra na desce bo jeszcze będa prace wraz z AD1865 na orchiwalnej płytce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rysiu126 napisał:

Podziwiam  za realizację koncepcji nie łatwej 😊

No tak.
Płytki nie sa przygotowane na takie fochy układu. Kluczem jest dobranie lamp które chca współpracować oraz dodanie jednego elementu do podanych wyżej. Oprócz stopera C1 jest jeszcze potrzebny inny element antywzbudzeniowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.