Skocz do zawartości
IGNORED

literatura o klasyce --- rekomendacje


puchatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

coraz bardziej zaczynam wsiakac w sluchanie klasyki.... czy mozecie polecic bezpieczna lekture, ktora pozwoli mi nadrobic zaleglosci w temacie? poruszam sie po omacku po okresach, kompozytorach, nurtach.... wolalbym sobie to uporzadkowac.

 

Przy okazji podziekowania dla Guttena, Lacrimosy, Marsa, Kapelli'ego, Broya za wyczytane rady co do repertuaru na "poczatek". Przepraszam wszystkich, z ktorych sugestii korzystalem skladajac zamowienia tu i owdzie..., a ktorych powyzej pominalem, pisze z pamieci.

 

serdecznie pozdrowienia

Puchatek

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/14744-literatura-o-klasyce-rekomendacje/
Udostępnij na innych stronach

Mahler --- dzieki, a przy okazji --- no wlasnie o Tobie zapomnialem...eh, skleroza :) Jedzie do mnie Beetoven 9-tka z Twojej rekomendacji (RCA Rea Seal)... tudzież jakis Mahler na posmakowanie o co chodzi z tym mahlerem :)))

 

tx!!!

Nie ma wielu dobrych ksiazek o muzyce. Siegnij moze po przewodniki Łętowskiego: to takie encyklopedyczne podejscie do wykonawstawa muzyki, jak najbardziej potrzebne, choc mnie akurat nie do konca przekonuja jego wybory konkretnych wykonan,... ale co kto lubi.

Natomiast szykuje sie ogromna gratka w postaci wielkiego przewodnika plytowego Piotra Kamińskiego. Kilka jego edycji juz sie ukazalo we Francji, a jakis czas temu podpisal on umowe na polskie tlumaczenie. Warto na to czekac poniewaz jest to pozycja rangi przewodników Grammophona czy Penguina. Dla wszystkich poczatkujacych melomanow, ale i tych bardziej doswiadczonych

Żadnych encyklopedii. To zbyt poważne. Klasyka na początek to Waldorff "Sekrety polihymnii". Zrozumiałe dla śmiertelnika i napisane z polotem. Było tego chyba z kilka wydań. Inne jego książki też są fajne.

A potem biografie poszczególnych kompozytorów ale te które bardziej skupiają się na człowieku i kontekście historycznym niż na jego muzyce. Polecam biografię Liszta i Szostakowicza a sam szukam Mahlera.

Najbliższy adres to osiedlowa biblioteka:)

Pzdr.

Z ogólnych opracowań polecałbym "ABC historii muzyki" Kowalskiej. W sam raz dla początkującego melomana, napisana prosto i przystępnie, choć nie pozbawiona drobnych błędów merytorycznych. Gdybyś się wciągnął, możesz jeszcze sięgnąć po "ABC form muzycznych" tej samej autorki. Poza tym jest cały czas dostępna na rynku nieśmiertelna "Historia muzyki" w dwóch tomach Chomińskiego/ Wilkowskiej. Ta ostatnia pozycja jest nieco bardziej opasła i szczegółowa, ale logicznie podzielona, zawsze możesz wybrać to, co Cię najbardziej interesuje. Pamiętam też, że przewijała się kiedyś przez księgarnie muzyczne "Mała historia muzyki" (o ile dobrze pamiętam tytuł), ale nigdy nie miałem tego w ręku. Niedawno wyszedł też niezły "Atlas muzyki" w dwóch tomach Ulricha Michelsa. Taka wiedza w pigułce, ale rzetelnie podana, przydaje się. Po Łętowskiego też można sięgnąć, pamiętając jednak, żę autor miał lekki przechył w stronę opery i - jak słusznie zauważył Mars - polecane przez niego wykonania należy traktować z mocnym dystansem.

Co do opracowań encyklopedycznych - nie polecam najnowszego wydania "Małej encyklopedii muzyki" PWN. Najlepsze pod względem merytorycznym było pierwsze, ale siłą rzeczy jest już mocno zdezaktualizowane. W nowej encyklopedii z niezrozumiałych przyczyn usunięto częśc dość istotnych haseł, a niektóre opracowano w sposób dość kontrowersyjny. Zdarza się też sporo błędów, co w takiej publikacji nie powinno mieć miejsca.

Wielka "Encyklopedia muzyczna PWN" opracowana jest o niebo lepiej i bardzo szczegółowo, ale obejmuje tylko część biograficzną i nie ukazały się jeszcze wszystkie tomy.

Punktem odniesienia dla wszystkich encyklopedii muz. są oczywiście brytyjski "The New Grove Dictionary of Music and Musicians" i niemiecki MMG. Powinny być dostępne w większych bibliotekach.

Unikaj natomiast jak ognia "Dziejów muzyki" Schaeffera - śmietnik i błąd na błędzie. W rozdziałach poświęconych muzyce średniowiecza, renesansu i baroku są takie kwiatki, że można by w "Przekroju" drukować.

Pzdr.

Nikt w tym wątku nie wspomniał o wydanych przez PWM przewodnikach:

 

- Przewodnik koncertowy - (muzyka symfoniczna i koncertowa)

- Przewodnik po muzyce kameralnej - D. Gwizdulanki

- Przewodnik operowy - J. Kańskiego

 

To zwłaszcza dla początkującego bardzo (!) cenne cegiełki, choć z nie wszystkimi opiniami w nich zawartymi trzeba się zgadzać... ;-))

 

No i co do Bacha, czyli muzycznej Alfy i Omegi :-))

- poza monografią Schweitzera wydana w ub. r. "Kantaty Jana Sebastiana Bacha" - wspaniały przewodnik Alfreda Dürra - wyd. Polihymnia

 

Gorąco polecam

-> daGambus - to prawda - przewodniki to absolutne minimum - ja często korzystam z nich przed wyjsciem na koncert czy przedstawienie operowe. to taki elementarz.

niestety inne pozycje, np Schweitzera o Bachu praktycznie nie można kupić... licytywałem ostatnio na allegro Einsteina "Mozart" - niestety bez sukcesu...:( - ta książka jest trudno dostepna choć jest parę popularnych pozycji akurat o mozarcie. książka Durra o kantatach Bacha jest wciąż w sprzedazy (suplement w postaci tłumaczeń wszystkich tekstów jest dla mnie strzałem w 10).

mam pytanie - czy jest ktoś z Warszawy kto chciałby podzielić się tekstem książek praktycznie nie dostepnych, tj Schweitzera i Einsteina?

pozdr

ww książka na allegro:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przewodnik koncertowy" - w wydaniach wcześniejszych cegiełka jednotomowa, obecnie został wznowiony w wersji dwutomowej i przynajmniej tom pierwszy jest dostępny w Merlinie pod tytułem "Przewodnik po muzyce koncertowej":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ja wolę swoją starą i wysłużoną książkę (wyd. 1980) - ale nowa edycja jest z pewnością poszerzona o szereg dzieł muzyki najnowszej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 2 tygodnie później...

Dong - wielkie dzięki - to forum jednak działa:)!!!!

Muszę przyznać, że nie po raz pierwszy korzystam z bezinteresownej pomocy innych forumowiczów, nie mówiąc juz o muzycznej erudycji. serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich!

>parmenides

Jam ci jest ten ktory przetrzymuje dong'owego Schweitzera. I jestem mu dozgonnie wdzieczny ze bezinteresownie pozyczyl mi (obcemu, wczesniej nigdy nie widzanemu facetowi) te ksiazke.

gotow do wspolpracy

Grrreg

(w razie czego mail w "o mnie")

>Dong

serdecznie pozdrawiam. Przewidujesz przyjazd do Warszawy?

>Grrreg, parmenides

 

Prawdopodobnie będę akurat w najbliższy poniedziałek-wtorek, jak mi się potwierdzi, wyślę Wam info na priva.

(nawiasem mówiąc ja również przetrzymuję Twoje płyty :) , postaram się je przywieźć)

  • Redaktorzy

w związku ze zbliżającym się urlopem również po lekturze niniejszego wątku zdecydowałem się na zakup radosnej twórczości śp.J.Waldorffa. Jeśli pisał tak jak mówił to będę zachwycony.

ps. Dla zainteresowanych za 21.56 + przesyłka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

  • 4 tygodnie później...

chciałem podziękować Michałowi czyli Dong-owi za pozyczenie książkii Einsteina. To forum czasem działa genialnie, bezinteresownie i jest okazją nie tylko do wymiany poglądów i doświadczeń ale równiez do poznania swietnych ludzi.

pozdrowienia dla wszystkich!

Niestety dostałem odpowiedź z Mareno, że książka "Ósme sekrety Polihymnii" nie jest dostępna, wydawca (Iskry, 1997) oczywiście na maile nie raczy odpowiadać, czy ktoś wobec tego zna jeszcze jakieś źródło internetowe (lub nieinternetowe w okolicach Krakowa) gdzie można tę książkę nabyć? Czy jest jakaś istotna różnica pomiędzy "Sekrety Polihymnii" a "Ósme sekrety Polihymnii" poza rokiem wydania?

Tajemnica tytułu:

 

Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.