Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilacz do małej lampki


jeremy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Chciałem się podzielić układem zasilacza do układów lampowych, który opracowałem. A tak naprawdę to jest to zlepek tego co już inni mądrzejsi wymyślili przede mną.
Układ zasilania wysokiego napięcia oparty jest o układ maida (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) regulator, stopień stabilizacji napięcie żarzenia oparty o LM350, do tego kilka drobiazgów które mogą lub nie przydać się w układach pre czy otl.
Układ powstał przed modyfikację tego co już zasila mój mały otl, ale jest na tyle uniwersalny, że każdy kto dłubie przy lampach może ten układ dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.
Zasilacz jest stosunkowo łatwy w montażu, rusza bez problemów przy założeniach tego co oczywiste.
Układ jest bardzo elastyczny, można zastosować dowolne stabilizatory, wykorzystać poszczególne moduły (bias) do dowolnego celu, układ posiada również prosty układ zabezpieczeń, który również można wykorzystać do kompletnie innego celu. Na przykład w moim przypadku przekaźnik, który może sterować wyjściem audio z układu otl, będzie w jednej z moich aplikacji obsługiwał sterownikiem mikro-kontrolera obrotów silnika gramofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Układ stabilizacji wysokiego napięcia wymaga obciążenia i prądu minimum kilku uA, 
Układ żarzenia wymaga napięcia z zapasem o tyle ile wymaga zastosowany stabilizator.
Gałąź bias można wykorzystać do czegokolwiek, pod warunkiem że pozwala nam na to napięcie zmienne układu żarzenia.
Układ domyślnie pozwala na  wolne narastanie napięcia anodowego jak również narastanie napięcia żarzenia.
Zasilacz pracuje u mnie nieco w innej odsłonie zasilając wzmacniacz otl i sprawuje się znakomicie. ten konkretny egzemplarz zasili gramofonowe pre. 
A tak to wygląda u mnie:
psu1.thumb.jpg.33fa00c3898cbf9444bcfe335e491489.jpg
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny układzik.  Jeśli można coś zaproponować, małą modyfikację dla przyszłych wersji rozwojowych, to bym nie łączył układu żarzenia z masą. Pozostawiłbym układ żarzenia pływający, niezależny od masy. Co najwyżej gdzieś z opcjonalną zworką do masy, jeśli ktoś zechce takie połączenie zrealizować. 
Często w układach lampowych (a szczególnie przy WK - WA, lub SRPP, ...) jest bowiem tak, że obwód żarzenia chcemy podnieść nieco wyżej, aby był na potencjale wyższym niż potencjał masy. Jeśli masz np. dwie katody: jedna WK na potencjale np. +3V, oraz druga WA na potencjale np. +177V, to prawdopodobnie będziesz chciał krakowskim targiem wyznaczyć punkt środkowy, czyli np. (+177+3)/2= 90V. 
Zechcesz zapewne zrobić dzielnik rezystorowy,  osiągając ułamek napięcia anodowego, napięcie o wartości +90V, a następnie "podnieść" o te 90V wspólny dla obu katod obwód żarzenia.  Czyli możliwość wspólnego żarzenia dla obu katod, bez przekraczania dopuszczalnej wartości Vkh.
Czyli w tej nowej wersji - zrobiłbym wolne miejsce gdzieś na płytce, aby wlutować dwa takie rezystorki, 2W, w charakterze dzielnika napięcia anodowego, gdzie środek dzielnika połączony z jednym końcem żarzenia.
A jak ktoś nie chce "podnosić żarników" względem masy, to po prostu w miejsce dolnego rezystora da zworkę z drutu, a górny rezystor dzielnika pozostawi nieobsadzony. 

To tylko taki pomysł, opcja, do rozważenia. 

... Implementacja pomysłu podnoszenia masy dla obwodu żarzenia rodzi drobny problem w zakresie układu generującego ujemne napięcie bias.  Ten moduł musiałby być wtedy zasilany odrębnie, z jakiegoś innego uzwojenia trafa. 
No bo chyba raczej nie z tych 9VAC, co jest przeznaczone dla sterowania, układów czasowych  i przekaźnikowej logiki. To by było raczej niekoszerne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ miał być uniwersalny ale i prosty.
Sekcja zasilania żarzenia wymaga napięcia ac nieco wyższego niż najczęściej spotykane 6.3, co więcej możemy zasilić obwody logiki z tego samego uzwojenia ac, co w dużej mierze upraszcza temat i wybór transformatora.
Rozdzielenie masy może nieco ten temat niepotrzebnie skomplikować. Na schemacie mamy 3 sekcje i 3 napięcia ac, ale można to wszystko zasilić z dwóch uzwojeń.
Zastosowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wymaga napięcia na wejściu większego o 3V od tego na wyjściu, co daje nam możliwość zastosowania jednego uzwojenia ac do zasilania obu gałęzi żarzenia i logiki. Jeśli wymagamy napięcia żarzenia powiedzmy 12V, możemy zrobić to samo, układy logiki dadzą sobie rade do powiedzmy 15V (max18V). Wydajność prądowa uzwojenia dla gałęzi żarzenia powinna spokojnie poradzić sobie z zasileniem dodatkowej sekcji logiki, jeśli nie dysponujemy akurat transformatorem z 3 osobnymi uzwojeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jeremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać:
Dostałem szereg wiadomości, więc odpowiem hurtowo tutaj:

  • Nie jest to temat typu "zainteresowanych proszę o pw" nie pytajcie czy sprzedaje płytki, bo ich nie sprzedaję.
  • Jeśli ktoś jest zdesperowany to mogę jedną pcb odstąpić, pod warunkiem ze obdarowany podzieli się spostrzeżeniami w duchu diy na temat aplikacji w układzie. Jeśli będą chętni na więcej, to temat można zorganizować, ale na transparentnych dla wszystkich zasadach.
  • Nie wiedzieć czemu dostałem też zapytanie czy nie wypożyczę układu do testów w czyimś systemie, nie wiem czy się śmiać czy płakać ...szanujmy się na wzajem.

Dodatkowo:
W układzie hv można oczywiście zastosować dławik, w miejsce rezystora w filtrze crc.
Układy o tej topologii charakteryzują się bardzo niskimi tętnieniami (hv), więcej tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeszcze może słowo lub dwa odnośnie sekcji wysokiego napięcia:
Wstępna regulacja odbywa się na tranzystorze fet i tam wydzielać będzie się jakakolwiek moc w postaci ciepła. Stabilizator jest na tym samym radiatorze tylko po to aby wykorzystać wbudowany w niego układ zabezpieczenia termicznego. Oczywiście dla małych układów nie powinno być z tym problemów.
Miejsca dla kondensatorów jest sporo, sam osobiście chciałem przetestować kilka różnych rzeczy, więc myślę że w tym temacie mamy również pewien komfort.

Gdyby ktoś mocno chciał zrobić sobie prasowankę, proszę napisać tutaj w wątku postaram się zrobić pdfy, aczkolwiek chyba temat nie jest wart zachodu przy obecnej cenie płytek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jeremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.