Skocz do zawartości
IGNORED

Wymieniać ,czy nie ?


Rosomak19
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm , dzisiaj uruchomiłem drugi kanał wzmacniacza , po ostatnich fajerwerkach , gdzie niechcący przy pomiarze prądu spoczynkowego sonda mi poleciała między nóżki tranzystora. Zrobiłem drugą płytkę i zamówiłem ponownie nowe elementy . Dzisiaj regulując prąd spoczynkowy , poprzez pomiar napięcia na rezystorach emiterowych widzę ,że wszędzie w miarę na każdym rezystorze jest takie same napięcie . Teraz mam taką zagwozdkę? . Ale od początku, ogólnie ten wzmak składałem dawno temu i postanowiłem w końcu zrobić obudowę i tak przy okazji pomyślałem ,że zrobię nowe płytki i wsadzę lepsze elementy , jednak  zostawiłem stare półprzewodniki. Po uruchomieniu obu kanałów ,co się odrazu rzuciło w oczy , diametralnie różniły się spadki napięć na rezystorach emiterowych ,czyli tranzystory pobierały różny prąd. Na kilu było w miarę tak samo ,ale jest też taka sytuacja ,że na jednym jest spadek napięcia około 2mV a na drugim około 12mV, a ogólnie w okolicach 6-8 mV . W drugim kanale było tak samo przed spaleniem . Jednak zrobiłem nową płytkę i tym razem wszystkie nowe elementy razem z półprzewodnikami i widzę ,że spadki napięć są identyczne na każdym rezystorze . Czy stare tranzystory po prostu tak mają ze starości , czy może wskutek nagrzewania lutownicą coś się mogło uszkodzić ? Choć nie grzałem ich mocno , obudowa ledwo ciepła była podczas rozlutowania i ponownego wlutowania.  Wzmacniacz niby gra normalnie ,choć wydaję mi się w porównaniu z nowym ,że nowy gra czyściej .  Chyba zamówię do drugiej końcówki nowe tranzystory ,bo nie podoba mi się to.

Zapomniałem dodać ,chodzi o Mosfety?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jedyne o co mogę poprosić przy zamówieniu ,to aby pochodziły z jednej partii produkcyjnej ,jak ostatnio . Reszta tranzystorów ,których zamówiłem o kilka sztuk więcej , ma  takie samo wzmocnienie ,tylko te na wejściu miały trochę rozrzut ,to sobie poparowałem na hfe. Rezystory 1%  tak samo emiterowe ,do tego bezindukcyjne.  Obie płytki są na tych samych elementach pasywnych ,kwestia tego ,że użyłem półprzewodników ze starych końcówek na których grałem kilka lat. Wtedy oba kanały zachowały się podobnie . Jednak po wykonaniu ponownie płytki(po spaleniu 1 kanału) ,tylko tym razem na nowych półprzewodnikach , jest znaczna różnica , bo na każdym rezystorze jest ten sam spadek napięcia. No nic decyzja już zapadła , czekam tylko na mosfety , bo resztę już wymieniłem na nowe. Zobaczymy co będzie . Dam znać jak odpalę ten kanał , czy spadki napięć będą takie same . Jeśli będą ,to zastanawia mnie ,czemu stare tranzystory tak się zachowywały ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.