Skocz do zawartości
IGNORED

Obliczanie parametrow EQ uzywanych przez Roon


xajas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem uzytkownikiem Roon, ale z tego co zrozumialem, Roon oferuje mozliwosc uzycia parametrycznego korektora EQ (np. w celu korekcji akustyki albo dopasowania charakterystyki amplitudowej do wlasnych preferencji).
 
W innym temacie znalazlem ponizsza odpowiedz, ale ze wzgledu na te debilne blokady i szufladkowanie na tym forum nie moglem tam odpowiedziec na ten temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 
Ale jak wyznaczyc optymalne parametry poszczegolnych EQ (czestotliwosc, wzmocnienie, Q)?
Oczywiscie, mozna to zrobic „na pale“ metoda try&error. Ale mozna to zrobic troche bardziej systematycznie i dokladniej poslugujac sie znakomitym programem REW. Wystarczy prosty pomiar aktualnej sytuacji
 
Tutaj na zachete tylko w skrocie
 
Na podstawie dokonanego pomiaru, zdefiniowanego preferowanego przebiegu pasma (Home Curve) i wymaganej dokladnosci / odchylek od tego preferowanego przebiegu, REW wylicza optymalne parametry EQ.
Te wyliczone parametry sa widoczne zarowno w postaci przebiegu…

IMG_0608.thumb.jpg.5a385fbcc5edf9b7c58c51fb81c453b5.jpg
 
… jak i w postaci tabeli
 
IMG_0609.thumb.jpg.d7f1f34947451934eb008b312201dadd.jpg

Wystarczy przejac poszczegolne parametry EQ (czyli czestotliwosc, wzmocnienie, Q) z powyzszej tabeli do Roon, i sprawa zalatwiona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Roon oferuje korekcję DSP, każde urządzenie może mieć przypisane swoję własne korekcje DSP - fajna sprawa. Import plików REW chyba też jest możliwy z tego co widziałem ale odrazu przyznaje że jeszcze się na zagłębiłem w temacie. 

Jedyny mały minus to że z uwagi na to że korekcja DSP odbywa się na poziomie urządzenia które jest "serwerem" Roona (tak zwany Roon Core), i przez ten "serwer" jest podawana do indywidualnych urządzeń, to sprawia że ten "serwer" potrafi się grzać, więc trzeba mieć mocny sprzęt żeby sprawnie obsługiwał granie z DSP. Ja mam dość ok laptopa z i5-8265U i 16GB i jak włączę DSP to wentylatory zaraz się załączają. Sama aplikacja Roon też pożera trochę zasobów, i to po optymalizacji laptopa pod audio. 


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie w detalu na Roon, ale te wymagania odnosnie mocy obliczeniowej sa dziwne. Ja uzywam system podobny do Roon, z bardzo zaawansowana obrobka sygnalu (i to dla 10 kanalow -> 5-drozne altywne systemy) i nawet na starym Macu z 2011 roku nie sprawia to problemow. Malo tego, te same funkcje leca bezproblemowo na Malinie (tylko 2 kanaly).
Dziwny jest ten Roon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW.

Czy ta zmiane zapotrzebowania na zasoby widac np. w System Monitor / obciazenie CPU albo podobnych programach diagnostycznych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę napisać, że Roon-core z DSP jako dockerowy kontener na Debianie, w żaden znaczący sposób nie obciąża mojego wcale niewypasionego serwerka, na którym uruchomionych jest jeszcze kilka innych serwisów.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk



Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ze swojej strony mogę napisać, że Roon-core z DSP jako dockerowy kontener na Debianie, w żaden znaczący sposób nie obciąża mojego wcale niewypasionego serwerka, na którym uruchomionych jest jeszcze kilka innych serwisów.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk





Ano.
Czesto czytam na innych forach o tym, jak to jest wazne tworzyc potezne, dedykowane, specjalnie skonfigurowane systemy dla Roon, ale odnosze wrazenie, ze to jest troche sztuka dla sztuki i marketingowa filozofia rozpowszechniana przez firmy wyspecjalizowane w sprzedazy takich systemow.

Co mowi sama firma Roon o minimalnych technicznych wymaganiach odnosnie takiego serwera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Ano.
Czesto czytam na innych forach o tym, jak to jest wazne tworzyc potezne, dedykowane, specjalnie skonfigurowane systemy dla Roon, ale odnosze wrazenie, ze to jest troche sztuka dla sztuki i marketingowa filozofia rozpowszechniana przez firmy wyspecjalizowane w sprzedazy takich systemow.

Co mowi sama firma Roon o minimalnych technicznych wymaganiach odnosnie takiego serwera?


Pytanie, czego takiego specjalnie skonfigurowanego w tych systemach potrzeba? Kernel RT, wysłanie danych z pominięciem PulseAudio i jakiejkolwiek konwersji bezpośrednio na wyjście do DACa, niskoszumowy wentylator (lub brak) jest wystarczające. Plus przyzwoity procesor, trochę RAMu i SSD.
Pamiętajmy, że taki Roon sprzedaje swoje maszyny jako uzupełnienie oferty dla tych nietechnicznych, bądź wierzących że nic tak nie zagra jak dedykowana maszyna.
Marketing dźwignią handlu.
Min wymagania bardzo lakonicznie opisane: Intel Core i3, 4GB, SSD.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 hours ago, xajas said:

BTW.

Czy ta zmiane zapotrzebowania na zasoby widac np. w System Monitor / obciazenie CPU albo podobnych programach diagnostycznych?

Tak, system monitor odrazu wykazuje wyższe obciążenie. Sam nie rozumiem czemu Roon tak obciąża system w moim laptopie, przy DSP wentylatory chodzą na max. Laptop ma ok parametry, jest z 2019 roku i nie mam zainstalowanych prawie żadnych zbędnych aplikacji, głównie aplikacje muzyczne (Tidal, Foobar, Roon, Fidezlier) i antywirus, tyle. 

Nie miałem czasu aby się w to zagłębiać ale któregoś dnia usiądę nad tym, może Fidelizer coś miesza....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Małe uaktualnienie w temacie, zamieniłem Laptopa na Intel NUC7i5 i zainstalowałem Roon ROCK OS. Nie ma żadnego problemu z grzaniem się czy mocno chodzącym wentylatorem, nawet przy Parametric EQ na każdy kanał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.07.2022 o 13:32, pawlardo napisał:

Małe uaktualnienie w temacie, zamieniłem Laptopa na Intel NUC7i5 i zainstalowałem Roon ROCK OS. Nie ma żadnego problemu z grzaniem się czy mocno chodzącym wentylatorem, nawet przy Parametric EQ na każdy kanał. 

Witaj. 
Ja korzystam z Audirvany, ale Roon kiedyś testowo zainstalowałem. Czytałem tak pobieżnie na stronie Roon o jakiejś właśnie korekcji DSP. Audirvana tej korekcji nie posiada, ale można chyba do tego celu wykorzystać różne wtyczki. 
Mam tylko podstawowe pytanie, bo bez tej wiedzy chyba nie ma sensu zadawać kolejnego. Żeby dokonać jakichkolwiek korekcji, trzeba posiadać jakiś wzmacniacz z systemem kalibracji akustycznej? To są drogie urządzenia. Ja posiadam wzmacniacz zintegrowany i DAC. Czy w takim przypadku można dokupić do tego jakiś zewnętrzny procesor do takiej kalibracji za rozsadę pieniądze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Osobiście sam dopiero zagłębiam się w temat korekcji i DSP, ale z tego co rozumiem to potrzebujesz tylko; 1) Komputer, 2) program REW, 3) mikrofon pomiarowy coś jak UMIK-1, 4) jakieś kable połączeniowe (USB, jack 3.5 itp). 

Potem z grubsza to wygląda tak że robisz pomiary (komputer, rew, mikrofon), program oblicza i sugeruje korekcje a ty te wartości wrzucasz do oprogramowania typu Roon bądź innego lub do dedykowanego procesora DSP - i tyle. Oczywiście bardzo to uprościłem i może ktoś mnie skoryguje, jest tu wielu użytkowników którzy się na tym o wiele lepiej znają. 

W twoim przypadku podłączasz tylko komputer do swojego wzmacniacza z DAC, pewnie po RCA lub jack 3.5 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pawlardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz zadnych dodatkowych urzadzen/procesorow.

Nie znam Audionirvany w detalu, ale zucilem okiem i zrozumialem ze wspomaga wtyczki VST.

Czyli musisz znalezc wtyczke VST z parametrycznym Equalizerem.

A parametry do tego Equalizera mozesz wyliczyc przy pomocy pomiarow darmowym programem REW + Mikrofon (np. UMIK-1 za 100€)

 

Przesledz takie watki jak ponizszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mozesz tez zwrocic sie do przemaka, naszego forumowego eksperta od takich wtyczek, moze zna jakas sensowna 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Poczytam o tym. Odpowiedź na wstępne, a być może najważniejsze pytanie już znam. Trafiłem wcześniej na coś takiego jak Dirac Live również gdzieś na forum Audirvany. Aplikacja nie dość, że płatna, to jest partnerem czy też na odwrót elektroniki NAD, Arcam … Np. NAD M10, Arcam SA30. Ceny to 10 tys. 
Trafiłem też na taki temat. Jakiś minDSP, 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeśli jednak wystarczyłoby kupić tylko mikrofon, to już finansowo można powiedzieć korekcja za symboliczne pieniądze. Oczywiście bez żadnej wiedzy o jakiejkolwiek kalibracji nie ruszyłbym z miejsca.
Poczytam i postaram się załapać chociaż jakieś teoretyczne podstawy na ten temat, bo jeśli zdecyduję się na taką próbę korekcji, nie będę wiedział o czym ktoś do mnie rozmawia, jeśli poproszę o pomoc 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dzięki.
Poczytam o tym. Odpowiedź na wstępne, a być może najważniejsze pytanie już znam. Trafiłem wcześniej na coś takiego jak Dirac Live również gdzieś na forum Audirvany. Aplikacja nie dość, że płatna, to jest partnerem czy też na odwrót elektroniki NAD, Arcam … Np. NAD M10, Arcam SA30. Ceny to 10 tys. 
Trafiłem też na taki temat. Jakiś minDSP, 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeśli jednak wystarczyłoby kupić tylko mikrofon, to już finansowo można powiedzieć korekcja za symboliczne pieniądze. Oczywiście bez żadnej wiedzy o jakiejkolwiek kalibracji nie ruszyłbym z miejsca.
Poczytam i postaram się załapać chociaż jakieś teoretyczne podstawy na ten temat, bo jeśli zdecyduję się na taką próbę korekcji, nie będę wiedział o czym ktoś do mnie rozmawia, jeśli poproszę o pomoc

DIRAC jest super, ale niestety zwiazany z kupnem okreslonego dodatkowego urzadzenia. Kiedys mozna bylo go zainstalowac jako stand alone na PC (chyba ze znowu jest tak dostepny).
Gdybys chcial uzyc Dirac, to mogl bys sprzedac posiadany DAC i wzmacniacz, a kupic cos takiego

All in one z Dirac

IMG_1665.thumb.png.bd31a8f34d1868668df20a5904f3eb51.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas z twojego doświadczenia, czy jakość korekcji DSP jest lepsza poprzez dedykowane urządzenie typu minDSP, RME itp.. vs korekcja z poziomu PC który podaje dalej do DAC / Wzmacniacz DAC? 

A może to nie ma znaczenia? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie.

Przyklad

DIRAC live lecial (moze znowu leci) zarowno jako Software na PC jak i zintegrowane w Hardware takie jak NAD, Arcam, MiniDSP. Metody korekcji/obrobki sa obu te same.

Sa programy DSP/DRC ktore leca na PC i maja olbrzymie mozliwosci bo sa systemem otwartym, ale wymagaja „manualnego“ sterowania procesu doboru parametrow korekcji. w zaleznosci od twoich umiejetnosci to zaleta albo wada

Sa systemy, ktore ten proces automatyzuja (Lexicon, Trinnov itp.) ale niestety sa systemem zamknietym i ograniczaja ingerencje uzytkownika w te procesy.

Czyli wybor rozwiazania to po czesci stopien doswiadczenia uzytkownika, cena, gotowosc inwestowania czasu w optymalizacje i koncepcji calego systemu, czyli co jest zrodlem, aktywny/pasywny … itd


Systemy lecace na PC daja ci wieksza wolnosc wyboru dalszych elementow (Audio Interface, DAC, wzmacniacz,…) ale ograniczaja cie do zrodla PC (OK, sa wyjatki)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, xajas napisał:

Gdybys chcial uzyc Dirac, to mogl bys sprzedac posiadany DAC i wzmacniacz, a kupic cos takiego

All in one z Dirac

Gdybym pomyślał o tym kilka lat wcześniej to zamiast wzmacniacza i DAC, który teraz posiadam niewiele musiałbym dołożyć nawet do wspomnianego NAD M10. Wtedy jednak chyba nie były zbyt znane takie rozwiązania, albo ja o nich nie słyszałem. Teraz już to jednak nieistotne. Audirvana posiada jakieś equalizery i jak napisałeś wspomaga wtyczki VST. Zakupić więc wspomniany przez Ciebie mikrofon, poczytać i spróbować się pobawić. Sukcesem bez pomocy z pewnością się nie zakończy taka korekcja, ale choć minimalne doświadczenie bezcenne. Wspomniałeś też o doświadczeniu i umiejętnościach. Podejrzewam, że to podobny proces jak kalibracja monitorów do grafiki komputerowej ze sprzętową kalibracją. Tam również potrzebne jest specjalne oprogramowanie i kalibrator. Tam zarządza się kolorem, a tu dźwiękiem 🙂 W obu przypadkach podobno tylko usługowa kalibracja przynosi najlepszy rezultat, jednak największa frajda to samemu spróbować 🙂

Takie coś posiada Audirvana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

877B3F9F-1A40-4E44-9565-152D717E2DD1.thumb.jpeg.0ca81f8011f916d657ff4e1e0a560c21.jpeg

B4B8750C-2712-44DF-AF76-74CE9F3BC7E1.thumb.jpeg.69648db835f9bbbebc77af3a824940cd.jpeg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pyzdra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Wazny jest ten parametryczny (nie graficzny), bo uwzglednia 3 wazne patametry
- frequency
- gain
- bandwidth (Q, po Polsku dobroc filtra)

Uzywasz MacOS czy Windows?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierają się wszystkie zrzuty? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

U mnie na tablecie nie 🤔

5704BD83-BB49-4373-A991-AF163DC61AAC.thumb.jpeg.845dcd1fd509ee50929be42add160cbc.jpeg
jeśli wkleiłem wszystkie trzy.

 

O co chodzi 😠

697E5B4A-A2EB-4E06-B45A-FDDB429E8185.thumb.jpeg.f683720bca95c2a7229dbb7f96f511f3.jpeg

Jest dobrze. Po ponownym zalogowaniu otwierają się obrazki 😜

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pyzdra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.