Skocz do zawartości
IGNORED

Telewizor 48-50 cali ze średniej półki.


dzarro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od ponad 11 lat używam tego samego 32-calowego telewizora Philips – jak na swoją ówczesną niewygórowaną cenę był całkiem spoko ale wiadomo, czerń na filmach to raczej ciemna szarość, wielkość ekranu z ponad 2 metrów też szału nie robi.

Powoli więc myślę o wymianie – na tv 48 lub 50 cali. Wiem , że ten rozmiar to nisza – ale większy nie wejdzie mi do wnęki w szafce. (szerokość 120 cm). Zresztą odległość od ekranu będzie nie więcej niż 2,5 metra więc ten rozmiar raczej da radę.

I teraz jest oczywiście pytanie  - co wybrać?

Optymalny byłby wydatek ok 5 kpln – ale skok do 6-7 kpln też nie jest wykluczony.

Nie chodzi mi o wskazanie konkretnego modelu  - raczej mam pytania do osób, które częściej zmieniają tv i testowały w praktyce różne warianty.

1.       Czy przy oglądaniu filmów w ciemnym pomieszczeniu wyłącznie na platformach typu Netflix, HBO itd. – rzeczywiście będą jakieś drastyczne różnice między typowym QLED/mini LED a OLED?

2.       Czy rzeczywiście ekrany OLED mają więcej odbić niż mini LED/QLED?

3.       Nie mam okien naprzeciw ekranu (są z boku) – czy zaciągnięcie zasłon w dzień jest wystraczające, żeby wyeliminować odbicia na dowolnym ekranie – czy też może być różnie?

4.       Czy jasność ekranu rzeczywiście jest tak ważna? Generalnie nie lubię cyfrowego obrazu. Wysoka jasność jest wychwalana na potrzeby HDR. Czy przypadkiem nie jest to efekt bardziej pod gry video – który będzie wyglądał sztucznie np. w filmach kręconych w naturalnych plenerach i przy naturalnym oświetleniu?

Mam jasno określone preferencje jeśli chodzi o przeznaczenie – nie oglądam kablówki, nie planuję zakupu zewnętrznego odtwarzacza Blu ray, konsoli itd. Optymalnie byłoby jakby wszystko obsługiwała platforma smart tv. – teraz używam Android TV i najchętniej nie rozstawałbym się z tą platformą.  Oglądam wyłączenie YT, filmy i seriale na platformach streamingowych/VOD i sport (tylko tenis i boks). Jakość głośników jest nieistotna – tv będzie podłączony do wejścia cyfrowego w streamerze.  

Preferuję oglądanie wieczorem – przy filmach całkiem po ciemku, przy YT i sporcie mam włączoną lampę podłogową. Kąty nie mają większego znaczenia – oglądam sam, ekran jest na wprost.  W bardzo deszczowe lub bardzo upalne weekendy zdarzają mi się też seanse w środku dnia.

Mój stary tv ma matową matrycę, mam też taki monitor – dlatego zwróciłem uwagę na Samsung The Frame 2022. Wiem, że to zwykły QLED i obraz na papierze będzie najsłabszy – choć szczerze mówiąc te jego pastelowe barwy na prezentacjach robią całkiem fajne wrażenie. Dodatkowe bajery też są OK  - mam sporą kolekcję własnych zdjęć. Jest natomiast pytanie jak to wypadnie przy oglądaniu filmów po ciemku. Platforma smart ma różne opinie – na frejmach ponoć chodzi bez szału.

Rozważam też jakiś NEO-QLED– ale ceny raczej są na poziomie OLEDÓw więc nie wiem czy to ma sens.

OLEDY – do wyboru są LG C1 lub C2 – ale ich platforma smart jest chyba kontrowersyjna. Mam słabość do Philipsa ale ty czytałem, że ich tańsze OLEDY bywają awaryjne(nie chodzi o ogólnie znane cechy matrycy). Najbardziej podoba mi się Sony A90K – cena wysoka ale już pojawiają się znaczące przeceny. Do tego smart na androidzie, do którego jestem przyzwyczajony – i spora wydajność (3GB RAM).  Co do wad Oledów – to bardziej od „wypalania” niepokoją mnie odbicia od tafli ekranu, ponoć największe w tej technologii

Inna opcja to Sony z serii XR-90 z matrycą mini-LED– cena rozsądniejsza. Wiem, że Soniacze są droższe od konkurencji – ale ten model jakoś bardziej mi pasuje niż LG czy Samsungi. Z opinii, które czytałem też wynika, że ta seria to rozsądny wybór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Lg 55oledc1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dzarro napisał:

Co do wad Oledów – to bardziej od „wypalania” niepokoją mnie odbicia od tafli ekranu, ponoć największe w tej technologii

Piszesz, że oglądasz głównie wieczorem i po ciemku, a obawiasz się odbić od ekranu... dziwne.

12 godzin temu, dzarro napisał:

dlatego zwróciłem uwagę na Samsung The Frame 2022

To jest słaby model. Dopłacasz do tego, że ma funkcję ramki na zdjęcia, której pewnie i tak nigdy nie użyjesz. Weź QN85 lub QN90. Jest powłoka antyodblaskowa, która nieźle ogranicza odbicia (czego nadal nie kumam, po co Ci to potrzebne). 90-tka ma już fenomenalny HDR i bardzo wysoką jasność. Smart jest lepszy niż na androidzie, ale to już pewnie kwestia gustu.

Doczytałem, że ma być max. 50 cali. To trochę zawęża listę modeli, bo większość zaczyna się od 55. Z Samsunga zostaje Ci chyba tylko QN80 😞 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, qbakos napisał:

Piszesz, że oglądasz głównie wieczorem i po ciemku, a obawiasz się odbić od ekranu... dziwne.

To jest słaby model. Dopłacasz do tego, że ma funkcję ramki na zdjęcia, której pewnie i tak nigdy nie użyjesz. Weź QN85 lub QN90. Jest powłoka antyodblaskowa, która nieźle ogranicza odbicia (czego nadal nie kumam, po co Ci to potrzebne). 90-tka ma już fenomenalny HDR i bardzo wysoką jasność. Smart jest lepszy niż na androidzie, ale to już pewnie kwestia gustu.

Doczytałem, że ma być max. 50 cali. To trochę zawęża listę modeli, bo większość zaczyna się od 55. Z Samsunga zostaje Ci chyba tylko QN80 😞 

Dzięki za odpowiedź.

Czasem w dzień też oglądam - od 10 lat mam matowy ekran więc po prostu nie wiem jak bardzo przeszkadza ekran typu "tafla szkła". Mam tablet z Amoled - da się używać ale czasem odbicia przeszkadzają. Tablet można sobie dowolnie ustawić - telewizor już niekoniecznie.  Dlatego rozważam opcje inne niż OLED - bo w mini LED chyba zwiększenie jasności załatwi sprawę, Zawsze lepiej takie rzeczy rozważyć wcześniej niż potem męczyć się z nieudanym zakupem.

Frame'a na pewno  bym wykorzystał - akurat ta opcja art działa super. Np. taki obraz  w czasie słuchania muzyki będzie fajniejszy niż pusty ekran 50 cali czy jakieś inne wygaszacze. Akurat argument, że można kupić ramkę jest chybiony - bo kto kupuje ramki 50-65 cali? Natomiast nie będzie to mój pierwszy wybór ze względu na kompromisy w podstawowych funkcjach - chyba, że ceny na wersje 2022 gwałtownie spadną.

Model Samsung  QN90 ma wersję 50 calową i technologię Neo Qled  - więc wezmę go pod uwagę. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzarro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecę Sony. Niedawno wymieniłem przedpotopową Toshibę na Sony KD-43X81J (są oczywiście większe). Obraz nie jest tak efektowny a raczej efekciarski jak u konkurencji ale jest bardziej naturalny i przy dłuższym oglądaniu nie jest męczący. Oprogramowanie jest aktualizowane. Na przestrzeni ostatniego pół roku dostał już kilka. Całkiem niezła kalibracja dźwięku choć przy oglądaniu filmów dźwięk puszczam optykiem na przetwornik. Właśnie oglądam sobie nowy odcinek Pierścieni Władzy na Prime Video i spełnia wszystkie moje oczekiwania. Podobno bardzo fajne są nowe modele Sharp. Szajsunga omijałbym szerokim łukiem  

Dlaczego? Najkrótsze wsparcie dla aktualizacji oprogramowania i problemy z serwisem. Sam mam niedobre doświadczenia w tym zakresie i obecnie w sklepach sprzedawcy (Media Expert, Media Markt, Euro RTV) potwierdzali, że nic się nie zmieniło na lepsze w tym zakresie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, piotrek7 napisał:

Z Podobno bardzo fajne są nowe modele Sharp. 

Dzięki za zwrócenie uwagi na tego Sharpa. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ciekawie i kosztuje niewiele. Nie ma lokalnego wygaszania - ale teraz doczytałem, że nie każdemu ta funkcja pasuje. Informacje o sposobie obróbki obrazu Sharpa są zachęcające. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sharp to kolejna ze starych marek japońskich. Stuknęło jej 110 lat działalności. Ciekawa alternatywa dla popularniejszych marek. Gdybym nie kupił Sony, wybrałbym właśnie jego. Zdecydowała dostępność modeli. Sony był od ręki. Na Sharp trzeba było czekać dość długo

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.