Skocz do zawartości
IGNORED

Umiejscowienie głośników pod 5.1 i 7.1


igijak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry się z Państwem.

Staję przed remontem i wyposażeniem mieszkania i w przyszłości planuję zainwestować w swoje pierwsze kino domowe. Chciałbym przy okazji remontu zaplanować sobie okablowanie i miejsce na głośniki. Gdzie, na załączonym planie mieszkania, umieścilibyście tylne/boczne głośniki w przypadku:
a) systemu 5.1
b) systemu 7.1

Na czerwono zaznaczyłem miejsce, o którym w pierwszym momencie pomyślałem, ale nie wiem, czy na pewno w tych miejscach byłoby dobrze, dodatkowo, czy w takim przypadku głośniki powinny być skierowane w stronę środka kanapy, czy jednak równolegle do "górnej" ściany.

Z góry dziękuję za wszelakie podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

7.1 odpada chyba że przestawisz telewizor na ścianę okienna to wtedy tam gdzie masz rozrysowane tylne głośniki dla układu 5.1 mógłby być jeden boczny i drugi na przeciwległej ścianie. Prędzej widziałbym tam system Atmos 5.1.4 jeżeli miałby pozostać taki układ jak jest obecnie na grafice 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@długi89 Pozwoliłem sobie zwizualizować twój pomysł, bo dokładnie o tym samym pomyślałem 😄 Na 7.1 nie ma szans a 5.1.4 to mniej więcej tak ja na rysunku 🙂 Tylko jedyny mankament to lewy surround, musiałby stać na podstawie i zapewne nie spotka się to z entuzjazmem ani żony ani właściciela, bo to ciąg komunikacyjny i to wypada paskudnie bo to sam środek pomieszczenia, skąd się chodzi wszędzie. Niestety ale w pomieszczeniach typowo użytkowych rozmieszczenie surroundów to jest zawsze największy problem i w 90% nie da się tego zrobić optymalnie. Albo jest ściana bo 99.9 % ludzi stawia kanapę/narożnik przy ścianie i nie ma możliwości postawić z ich lekko za miejscem odsłuchowym, albo robi się te obrzydliwe salono-kuchnie i mimo ze za kanapą jest miejsce, to najczęściej tam się chodzi i jest jakieś przejście i tez nie ma opcji żeby coś tam stało, zwłaszcza ma podstawce gdzie można to bardzo łatwo zahaczyć, strącić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to takie wróżenie z fusów bo nie podałeś żadnych wymiarów .Na oko układ wpisuje sie w podstawie koła ....czyli może być fajnie

Ja bym odwrócił cały układ o 90 stopni w prawo....

Telewizor na ścianie przeciwnej do okna ,kanapa na oknie odpowiednio odsunięta od okna.

7.1.4

System oparłbym na kolumnach Dali On Wall nie trzeba ich kierować na słuchacza a mają szerokie pole krycia. Nadadzą sie wyśmienicie...

 Na ścianie z oknem  po lewej i prawej stronie okna 2 tylne.Dali Oberony on  wall  . Boczne lewy/prawy  te same ,na  wysokości tego przy kuchni gdzie teraz planuje jako tylny .Fronty również Oberony dość szeroko na górnej ścianie .No i Atmosy jak najbardziej 4x ... tu można jakieś in wall ale koniecznie skierowane na słuchacza.

5.1.4 

Jak wyżej ale bez bocznych.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, 60d napisał:

Na 7.1 nie ma szans a 5.1.4 to mniej więcej tak ja na rysunku 🙂

Mi chodziło o to 5.1.4 

Czarne kwadraty to głośniki Atmos zainstalowane w suficie, resztę bym zostawił tak jak żeś zaproponował… 

0301EE7B-B67A-4406-9FCC-688A590E4CCD.jpeg

15 minut temu, Gmow1977 napisał:

Ja bym odwrócił cały układ o 90 stopni w prawo....

Ja bym zrobił tak 7.1.4 

70544D45-153B-49F6-AE1B-DC993492FCEF.jpeg.8f16d124b385b1ac627fd61cdba088e3.jpeg

Żółte to kolumny dolnej strefy 7 kanałów z tym że kupował bym tak Front Oberon 7, Center Oberon Vocal, Boczne jak i Tylne Oberon On-Wall firmy Dali 

Czerwone to głośniki Atmos 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten kącik ze stołem burzy wszystko... Poza tym jak to okno na balkon to też lipa ....trochę mało info ....poza tym jak najbardziej tak👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, 60d napisał:

Okno dolne na 100% jest oknem z wyjściem na balkon 😛 czuje to w kościach. Sam układ pomieszczenia to sugeruje.

Też się tym sugerowałem....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 godziny temu, 60d napisał:

Okno dolne na 100% jest oknem z wyjściem na balkon 😛 czuje to w kościach. Sam układ pomieszczenia to sugeruje.

To pozostaje tylko 5.1.4 według tego co narysowałem na pierwszym foto… nic innego sensownego nie wymyślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

Bardzo dziękuję za gorącą dyskusję i rozmaite propozycje.

Nawiązując do tego, co napisał @xajas, chciałbym Was jeszcze spytać, czy w systemie 5.1 zaznaczone przeze mnie na czerwono głośniki tylne miałyby sens, czy jednak nie? Bo dużo było napisane o systemach bardziej rozbudowanych, ale brakuje mi odpowiedzi na to najprostsze pytanie.

Tak jak napisał @60d, dolne okno jest z wyjściem na balkon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez igijak
Dopisanie odpowiedzi użytkownikowi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie...

Za bardzo upchane w jeden kąt.Brak  zachowanej symetrii .Nie będzie to fajnie grało.

Przemyśl moją propozycję.Z obrotem o 90' w prawo.Wówczas masz sensowną podstawę do jednego jak i drugiego systemu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gmow1977 Ale okno na dole jest z wyjsciem na balkon. Jak on ma to rozmiescic? Gdzie pojdzie stol? Bedzie go za kazdym razem odsuwal zeby wyjsc na balkon? A jak przyjda goscie to beda sie przeciskac zeby usiasc do stolu trąc plecami o kanape? To nie jest pokoj dedykowany pod kino tylko salon gdzie ludzie zyja, ogladaja tv, przyjmuja gosci, sprzataja itp. Dla mnie opcja nr 1 zdecydowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sie da, wyprobowal bym cos takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wymiarów to można gdybać co i jak .Ja tam widzę stolik a nie stół ,a kanapa ?Pisałem: nie NA oknie tylko obrócić o 90' w prawo i lekko do tyłu tak ,żeby "nie tarł palcami " o kanapę...Lbo wogóle go ztąd zabrać .Po za tym ja tylko sugeruję jak ja bym zrobił. Do włašciciela należy decyzja ON wie co ma i na ile sobie może pozwolić....Zbyt wylewny nie jest...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Jesli sie da, wyprobowal bym cos takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fajnie by było, ale faktycznie, zapomniałem wspomnieć, że cała prawa część pomieszczenia to kuchnia 🙂 Nie jest tu zaznaczona bo faktycznie w tym programie projektuję sam salon z przedpokojem, a kuchnia jest w innym.

@Gmow1977 Na moim pierwszym rysunku podane są wymiary pomieszczenia, dość dokładne - skala kanapy i stolika też jest w miarę zachowana. Na początku faktycznie rozważałem takie ustawienie, jak proponujesz, ale w takim wypadku nie mieliśmy gdzie zmieścić stołu (z sensownym do niego dojściem). Nie chcę uchodzić za mało wylewnego, staram się odpowiedzieć na każde zadane pytanie, o ile wniesie coś do dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, igijak napisał:

Na moim pierwszym rysunku podane są wymiary pomieszczenia, dość dokładne -

Faktycznie .....wymiary są 

Zwracam Honor nie przyjrzałem sie bo na tel.słabo widać, ale teraz już widzę ....No nic...

Wiem, że to trudne.

Ale jedyna sensowna opcja to układ na tych dwóch ścianach o których już wyżej pisaliśmy. Jeśli pozostaniesz przy swojej koncepcji i nie  wymyślisz coś z tym stołem ,to nie wróżę  super doznań.Jakoś to zagra ale czy to będzie to ?Xajas dobrze namalował ...Zamiast baru stanął by stół .Ja będę upierał sie przy swoim.Dojście do okna zachowałbym czyste a ścianę  medialną postawiľbym na tej przeciwnej.Na oknie powiesisz jakăś zasłonę/kotarę poprawi  to sprawę akustyki a reszta ? do przetestowania.I nie pchaj się w jakieś Duże Standy .Te Oberony naprawdę fajnie grają i nie zajmują dużo miejsca.Na twój salon wsam raz.Tyle odemnie.

Pozdrawiam  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że założyciel tematu nie jest audiofilem ani wideofilem tylko po prostu chce mieć system surround. Skoro przestawianie mebli nie wchodzi w grę to jedyną zmianą jaką bym zaproponowal to umieszczenie tylnego lewego głośnika na ścianie z oknami. Głośnik ten będzie dalej od miejsca odsłuchu niż prawy ale regulacja poziomu dźwięku i opóźnienia w amplitunerze załatwi sprawę. W tym pomieszczeniu i tak symetrii lewa-prawa strona nie ma więc do ideału daleko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak, jak napisał @przmor - nie jestem ani audiofilem, ani wideofilem - do tej pory używałem jedynie głośników z telewizora, ew. soundbara, jednak przy remoncie chciałem po prostu skonsultować, czy jest przy założonym już ustawieniu pomieszczenia możliwość stworzenia jakiegoś podstawowego systemu surround.

@przmor: czyli sugerowałbyś takie ustawienie głośników tylnych? Czy może coś pomieszałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.