Skocz do zawartości
IGNORED

Poprawa akustyki pokoju


adadur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że moje miejsce odsłuchu jest blisko tylnej ściany, przy pewnym natężeniu dźwięku odczuwalne jest 'dudnienie' basu w tej okolicy (pochylę się do przodu dźwięk się zmienia). W załączeniu szkic pomieszczenia, który tłumaczy sytuację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z racji, że za głową jest spora płaska ściana chcę powiesić na niej panel pochłaniający dźwięk - A. Założyłem że będzie o wymiarach H=1,2m W=2m (składający się z dwóch segmentów). Wstępnie chciałem wykonać panel na bazie wełny Isover TECH Slab MT 4.1 (dawniej PT80), jednak czytając fora widzę w 100% skutecznej metody (bez szkody na parametrach) na zabezpieczenie przed pyleniem wełny. Jeśli znacie taką skuteczną metodę zabezpieczenia przed pyleniem to podpowiedzcie. Jeśli nie użyję wełny to pozostaje zastosowanie pianki akustycznej - pochłaniającej, czy możecie polecić jakiś profesjonalny produkt o grubości 8-10 cm? Czy taka pianka akustyczna-pochłaniająca ma mieć strukturę otwartą czy zamkniętą. Poniżej szkic budowy panelu - wygłuszenie przysłonięte materiałem i od przodu dekoracyjnie drewniane lamele.

0006.thumb.png.8bd35a8c9a47db1af5401e4a30d69699.png

Na szkicu pomieszczenia umieściłem też panel - B - w okolicy lewego głośnika front - w okolicy miejsca pierwszego odbicia. Myślałem dać też tam panel pochłaniający (podobnie wykonany jak poprzedni). Czy to słuszna koncepcja?

Proszę zerknijcie i dajcie swoje opinie na ten temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdz, jakie czestotliwosci 'dudnia' (......przy pewnym natężeniu dźwięku odczuwalne jest 'dudnienie' basu w tej okolicy)

A potem sprawdz, dla jakiego zakresu czestotliwosci dzialaja takie panele, ktory chcesz zbudowac

 

Juz teraz moge ci zdradzic wynik: to nie dziala -> takie panele sa "bezssilne" w tym zakresie czestotliwosci i nie wyeliminuja twojego problemu

Grubosci 8-10cm przy powierzchni ok 2m² to "kropla w morzu"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domowych warunkach jaką metodę do sprawdzenia nakładania niskich tonów polecasz?

generalnie nie jest jakoś niekomfortowo z odsłuchem (to bardziej pogoń za króliczkiem 😉 ) - wiem że przesuwając kolumny (fronty) delikatnie niweluje ten efekt ale na dłuższy czas kolumny nie mogą tak stać - do tego nie są małe/lekkie nie chce z tym skakać a w dodatku "psuć" kalibracji pod KD.

Ścianę tą i tak zamierzam zagospodarować i pomyślałem o panelu - upiec dwie pieczenie: poprawić akustykę i jako dekoracja.

Nawet jak panel da częściową poprawę będę zadowolony - ale nie chciał bym by mi "wycięło" pozostałe tony, dlatego też dopytuje z jakich materiałów go budować.

Jak nie panel to co? i gdzie tu ustawić?

A co z panelem - B, który miałby niwelować pierwsze odbicie, ma sens?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna metoda, na ktorej mozna polegac to pomiar. Uszy/odsluchy sie do czegos takiego absolutnie nie nadaja!

A takie podstawowe pomiary nie sa az tak skomplikowane. Jedyne co potrzebujesz to mikrofon (100€),. Reszta jest za darmo (program pomiarowy REW). A jak go obslugiwac, to jest znakomicie udokumentowane w Youtube, i mamy tutaj wystarczajaco duzo chetnych udzielic wskazuwek i pomocy.

Powrocmy do poprawy niskich tonow. 

Niestety jest to problem, ktory nie mozna rozwiazac prostymi sreodkami, ktore mozna by zastosowac w takim mieszkalnym, multifunkcjonalnym pomieszczeniu. Zapomnij panele, absorbery itp. To sie do takich warunkow nie nadaje!

Jedyne co ewentualnie mozesz skorygowac/poprawic (i to tylko minimalnie, bo przeciez nie chcesz sobie obwiesic calego livig roomu absorberami i dyfuzorami, a male sa bez dzialania) tozakres srednich tonow i powyzej

Czyli jedyne mozliwosci wplyniecia na reprodukcje/odbioru basu to zoptymalizowanie miejsca siedzenia i uzycie korekcji DRC/DSP

 

BTW. Przy pomocy prostych pomiarow mozesz osiagnac wiele celow rownoczesnie

- sprawdzic czy masz problemy z basem, a jesli tak, to w jakim zakresie i jakiej skali

- sprawdzic/szukac optymalne miejsce siedzenia

- sprawdzic czasy poglosu -> czy wogole jest potrzeba "tlumienia"

- porownac czasy poglosu w roznych zakresach czestotliwosaci (-> czy jest jakis zakres, w ktorym jak to nazwales jest "wycielo ci pozostale tony" 🙂 )

- itd.

Mysle ze doswiadczenie i zrozumienie tych zjawisk, ktore zdobedziesz przy takich analizach jest o wiele bardziej pomocne niz upychanie na sile jakichs paneli i absorberow (tylko dlatego ze inni tez tak robia)

Amerykancy maja fajne powiedzenie: if it ain't broke, don't fix it.

Najpierw zdiagnozuj co jest grane, gdzie sa problemy, a dopiero potem zastanow sie nad docelowymi, funkcjonujacym rozwiazaniami

 

PS.

Nie zrozum mnie zle. Nie jestem przeciwnikiem adaptacji, akustcznych. Wrecz przeciwnie. Uzywam je MASYWNIE, ale mam na to odpowiednie pomieszczenie, miejsce i warunki, ktore w livingroomowych pomieszczeniach sa nie osiagalne,

A adaptacje w formie kilku malych paneli (np. 2x1,5m jest MALE -> pomysl o relacji 3m² do powierzchni wszystkich scian) sa bezuzyteczne 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, adadur napisał:

Ścianę tą i tak zamierzam zagospodarować i pomyślałem o panelu - upiec dwie pieczenie: poprawić akustykę i jako dekoracja.
 


jako inspiracja

Tak wyglada moja „zagospodarowana“ sciana bezposrednio za miejscem odsluchu (za fotelem) -> dwie pieczenie:

- poprawa akustyki (cala sciana jest dyfuzorem -> kilka tysiecy ksiazek swiadomie nieregularnie poustawianych)

- dekoracja (wole ksiazki niz pianki i deski)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

IMG_0472.jpg

Jeszcze jedno zapomnialem

zapomnij panel B.

to asymetryczne ustawienie (lewa strona blisko sciany/w kacie, prawa strona otwarta) powoduje wieksze problemy niz te "pierwsze odbicia"

Jak to wyglada tez mozesz sprawdzic robiac osobny pomiar lewego i prawego kanalu, a potem wyswietlic je rownoczesnie i porownac. Wtedy widzisz w ktorym zakresie masz problemy "z odbiciami" i czy mozesz je skompensowac takim panelem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

kilka tysiecy ksiazek swiadomie nieregularnie poustawianych

Zmyślnie! Pogrupowałeś grubościami grzbietów i poukładałeś je w mini dyfuzory 1D 🙂

PS. Podziwiam Twoją cierpliwość i niepokonaną chęć tłumaczenia podstaw oraz zapał do wykonywania rysunków sytuacyjnych. 🙂

PS2. Czytasz Harrego Pottera? 😅

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas, dziękuje za wskazówki, nie powiem, dałeś mi do myślenia na cały weekend ... a zarazem rozłożyłeś na łopatki bo wynika, że nie ma dobrych rozwiązań "leczących" problem i wg Ciebie należy uderzyć w źródło problemu jak "zoptymalizowanie miejsca siedzenia i użycie korekcji" ale zakładam że i ustawienie kolumn.

Pomiary ... myślałem nad tym ... przy wsparciu forum/ludzi może bym to ogarnął - ale na ile ta wiedza przyniesie korzyści, może być że za wiele z tą wiedzą nie zrobię bo ewentualnych "problemów" nie wyeliminuję a zabawa z pomiarami jedynie bardziej uświadomi odpowiednie rozstawienie kolumn (i to też w ograniczonym stopniu) ... wszak to salon z ograniczeniami wynikającymi z potrzeb codziennego użytkowania (jak to nazwałeś "multifunkcjonalny") nie studio. 

Zacznę od zabawy z przestawianiem kolumn - bliżej siebie (do środka) a sub bliżej narożnika, to też pozwoli bardziej do przodu wysunąć kolumny - wyloty BR mam z przodu i z dołu. Punktu odsłuchu niestety nie przestawię.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-10cm basu nie ruszy, ale może poprawić resztę pasma jeśli masz zbyt duży pogłos powyżej 80Hz.
Odnośnie panelu B to ja zachęcam do spróbowania. Lewa kolumna stoi w rogu, więc gra głośniej niż prawa i zapewne środek sceny masz przesunięty w lewo. Taki panel częściowo pochłaniając dźwięki pomógłby wyrównać poziomy głośności obu kolumn w paśmie powyżej 80Hz. Na próbę jeśli masz arkusz wełny to go tam postaw i posłuchaj, ewentualnie poducha z kanapy czy materac też się sprawdzą jako testy czy usłyszysz różnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.