Skocz do zawartości
IGNORED

KLIPSCH R-120SW vs KLIPSCH SPL-120 vs SVS SB-1000


g:p
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeżeli pisze w złym dziale to z góry przepraszam.

Mam pytanie, który z w/w subwooferów byście polecili do słuchania muzyki ? Dodam, że wcześniej miałem klipsch r 115 sw, ale byłem zmuszony go sprzedać. Pomieszczenie w jakim ma grać sub to 36m2. Lubię bardzo nisko schodzący bas dlatego szukam czegoś podobnego brzmieniowo do R 115 sw. Chyba że polecicie coś innego do max 2500 zł.

Z góry dziękuję za pomoc i propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie i do muzyki to SVS SB-1000 jest jedyną rozsądną opcją, bo ma obudowę zamkniętą. To robi dużą różnicę. Do 36m2 warto byłoby oczywiście rozważyć konstrukcje większe i mocniejsze, ale SB-1000 też pewnie sobie poradzi 🙂 Mamy je u siebie w bdb cenie, zapraszamy 😉 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, g:p napisał:

Lubię bardzo nisko schodzący bas dlatego szukam czegoś podobnego brzmieniowo do R 115 sw. Chyba że polecicie coś innego do max 2500 zł.

Z góry dziękuję za pomoc i propozycje.

Bardzo nisko schodzący bas i duże ciśnienie, głośność jednocześnie, czy do normalnego słuchania ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, don111 napisał:

Bardzo nisko schodzący bas i duże ciśnienie, głośność jednocześnie, czy do normalnego słuchania ? 

Nisko schodzący i głośny jednocześnie. Głównie słucham elektroniki i rapsow.

1 godzinę temu, Q21 napisał:

W tym budżecie i do muzyki to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest jedyną rozsądną opcją, bo ma obudowę zamkniętą. To robi dużą różnicę. Do 36m2 warto byłoby oczywiście rozważyć konstrukcje większe i mocniejsze, ale SB-1000 też pewnie sobie poradzi 🙂 Mamy je u siebie w bdb cenie, zapraszamy 😉 

Będzie najlepszym wyborem z wszystkich podanych wyżej? Myślałem nad r120 bo jest najtańszy i mogę go mieć na miejscu bo był w media expert, ale nie mam właśnie porównania z innymi subwooferami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, g:p napisał:

Nisko schodzący i głośny jednocześnie. Głównie słucham elektroniki i rapsow.

Będzie najlepszym wyborem z wszystkich podanych wyżej? Myślałem nad r120 bo jest najtańszy i mogę go mieć na miejscu bo był w media expert, ale nie mam właśnie porównania z innymi subwooferami.

Zdecydowanie najlepszym pod muzykę. Zachęcam do obejrzenia naszego filmu w tej tematyce - 

 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nowy to w tej cenie zostaje raczej jedynie Klipsch starszej serii SPL... SVS SB zejdzie nisko ale nie przy wysokim SPL  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, don111 napisał:

Jeśli nowy to w tej cenie zostaje raczej jedynie Klipsch starszej serii SPL... SVS SB zejdzie nisko ale nie przy wysokim SPL  

Chodzi mi o podobny efekt jaki osiągałem przy R-115SW, że bas jak schodził to dosłownie ubrania wibrowały na słuchaczu i to z odległości ok 5metrow O⁠_⁠o. Wiem że w tym budżecie ciężko o podobny efekt dlatego szukam czegoś najbliżej brzmieniowo do właśnie tego potwora, bo na SPL-150 czy używkę 115 mnie nie stać :⁠-⁠)

4 godziny temu, Q21 napisał:

Zdecydowanie najlepszym pod muzykę. Zachęcam do obejrzenia naszego filmu w tej tematyce - 

 

A macie jakieś porównanie co do tych wyżej wymienionych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mają tak dobrej odpowiedzi do muzyki. Jeśli zależy Ci na jak najmocniejszym zejściu, to SPL-120 będzie pewnie dla Ciebie lepszy. Czysto jakościowo SVS jednak wygrywa. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Q21 napisał:

Nie mają tak dobrej odpowiedzi do muzyki. Jeśli zależy Ci na jak najmocniejszym zejściu, to SPL-120 będzie pewnie dla Ciebie lepszy. Czysto jakościowo SVS jednak wygrywa. 

No bardziej chodzi mi o ilość tego basu bo lubię poprostu go na sobie czuć i słyszeć.

Obecnie mam jakieś dwie kolumienki z JVC i do tego Re Audio SX 18" D4  zestrojonego na 30hz i podłączony na 8ohm, więc chyba będziecie wiedzieli o co mi chodzi 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez g:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie drugą skrzynkę z takim RE Audio 18" (albo innym np Dayton Audio) tylko zestrojonym niżej niż 30hz i kup do tego panel wzmacniacza lub wzmacniacz estradowy z korekcją dsp np Behringer, takie coś spokojnie pokona Klipscha 15" w sporo niższej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@don111 , czy Twoja propozycja jest bardziej do kina. , czy do stereo ?

Możesz podlinkowanć  , co jest dokładnie potrzebne do budowy tego suba .

Co z stolarką ? 

Dziękuję:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, don111 napisał:

Zrób sobie drugą skrzynkę z takim RE Audio 18" (albo innym np Dayton Audio) tylko zestrojonym niżej niż 30hz i kup do tego panel wzmacniacza lub wzmacniacz estradowy z korekcją dsp np Behringer, takie coś spokojnie pokona Klipscha 15" w sporo niższej cenie.

Właśnie nie chciałem się bawić w jakieś DIY dlatego chciałem coś z gotowych 😉

14 godzin temu, max720 napisał:

@don111 , czy Twoja propozycja jest bardziej do kina. , czy do stereo ?

Możesz podlinkowanć  , co jest dokładnie potrzebne do budowy tego suba .

Co z stolarką ? 

Dziękuję:)

Dokładnie o to samo chciałem zapytać 8⁠-⁠)

A co do gotowców to będzie spora różnica między r-120sw a spl-120 ? Bo cenowo jest dosyć spora, a może się okazać, że sam r-120sw by mi wystarczył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, max720 napisał:

@don111 , czy Twoja propozycja jest bardziej do kina. , czy do stereo ?

Możesz podlinkowanć  , co jest dokładnie potrzebne do budowy tego suba .

Co z stolarką ? 

Dziękuję:)

Może być i do kina jak i do stereo. Mając 18" nawet w obudowie zamkniętej jest i tak potężna moc oraz zejście, dużo lepsze niż z drogiego markowego suba 12" z bas reflexem. Można użyć panelu wzmacniacza z lub bez DSP, można też użyć jakiś pro wzmacniacz z DSP (taki obsłuży np 2 suby na raz).  Jest sporo projektów w sieci z wyliczonymi obudowami i pasującymi głośnikami. Są nawet z gotowymi elementami do sklejenia samemu lub gotowce do złożenia. Jak to wyglada można zobaczyć np tutaj 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.11.2023 o 12:01, don111 napisał:

Może być i do kina jak i do stereo. Mając 18" nawet w obudowie zamkniętej jest i tak potężna moc oraz zejście, dużo lepsze niż z drogiego markowego suba 12" z bas reflexem. Można użyć panelu wzmacniacza z lub bez DSP, można też użyć jakiś pro wzmacniacz z DSP (taki obsłuży np 2 suby na raz).  Jest sporo projektów w sieci z wyliczonymi obudowami i pasującymi głośnikami. Są nawet z gotowymi elementami do sklejenia samemu lub gotowce do złożenia. Jak to wyglada można zobaczyć np tutaj 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Obudowę już mam, ale czy mógłbyś polecić jak najtańszy i najlepszy w swojej cenie wzmak który pociągnie tego potwora żeby się nie nudził tak jak teraz ?

Co do gotowców to prosiłbym wszystkich o podanie najlepszego subwoofera w przedziałach cenowych do 500/1000 zł, 2,500 zł i do 4000 zł (bo być może będę miał możliwość wzięcia na raty do 2,5 lub do 4k) bo jest ich tyle, że nie wiem na co mam się zdecydować, bo zależy mi na jak najniższej cenie i jak najniższym basie, który sięga samego piekła;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, g:p napisał:

Obudowę już mam, ale czy mógłbyś polecić jak najtańszy i najlepszy w swojej cenie wzmak który pociągnie tego potwora żeby się nie nudził tak jak teraz ?

Co do gotowców to prosiłbym wszystkich o podanie najlepszego subwoofera w przedziałach cenowych do 500/1000 zł, 2,500 zł i do 4000 zł (bo być może będę miał możliwość wzięcia na raty do 2,5 lub do 4k) bo jest ich tyle, że nie wiem na co mam się zdecydować, bo zależy mi na jak najniższej cenie i jak najniższym basie, który sięga samego piekła;)

@don111

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka lat temu zakupiłem jakiegoś w miarę taniego svs (teraz ceny są, wg mojej opinii absurdalne) w obudowie zamkniętej

miał też ewentualnie wesprzeć niskie tony w muzyce. no i co. no w sumie tylko kino. bo dużo utworów muzycznych ma zejście do np. 30Hz ?

no i sorry, 2500zl na suba który ma zejście do piekieł ? żartujesz. lepiej wydać więcej na suba który ma jakąś korekcję. bo akustyka determinuje wiekszość. a z tego co tu wyczytałem na forum lepiej dwa suby niż jeden 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.11.2023 o 19:22, ro35 napisał:

kilka lat temu zakupiłem jakiegoś w miarę taniego svs (teraz ceny są, wg mojej opinii absurdalne) w obudowie zamkniętej

miał też ewentualnie wesprzeć niskie tony w muzyce. no i co. no w sumie tylko kino. bo dużo utworów muzycznych ma zejście do np. 30Hz ?

no i sorry, 2500zl na suba który ma zejście do piekieł ? żartujesz. lepiej wydać więcej na suba który ma jakąś korekcję. bo akustyka determinuje wiekszość. a z tego co tu wyczytałem na forum lepiej dwa suby niż jeden 😉

 

I właśnie dlatego raczej będę zbierał na 2x spl-120 lub spl-150 😉

@don111 @Q21 @max270

Mogę sprzedać sam głośnik re SX-18 D4 za 600 zł, będzie to dobra decyzja czy coś z nim kombinować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, g:p said:

Mogę sprzedać sam głośnik re SX-18 D4 za 600 zł, będzie to dobra decyzja czy coś z nim kombinować?

Sprzedaj. Z tego co widzę kombinujesz z tym głosnikiem juz od 4 lat 😉

Kup cos, czego efekty będą znane, bo kombinowanie na oslep z obudową, strojeniem, dobieraniem koncowki itp niekoniecznie musi przyniesc dobre rezultaty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, brewka87 napisał:

Sprzedaj. Z tego co widzę kombinujesz z tym głosnikiem juz od 4 lat 😉

Kup cos, czego efekty będą znane, bo kombinowanie na oslep z obudową, strojeniem, dobieraniem koncowki itp niekoniecznie musi przyniesc dobre rezultaty. 

Wiesz... Sam dźwięk z tego suba mi się podoba mimo że jest podłączony pod jakiś aktywny sub do kompa, który ma niby 80w i dosłownie trzęsie chatą i sąsiadami, ale jak dla mnie jest trochę za mało tego basu i widać że się nudzi bo membrana ledwo się rusza. Bas schodzi dosyć nisko bo jest słyszalny i odczuwalny od ok 20hz, ale co z tego jak nie mogę z niego więcej wycisnąć, a wiem co potrafi. Gra jak 1/2 R-115SW, ale nie ma aż takiego zagęszczenia powietrza 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, g:p napisał:

Wiesz... Sam dźwięk z tego suba mi się podoba mimo że jest podłączony pod jakiś aktywny sub do kompa, który ma niby 80w i dosłownie trzęsie chatą i sąsiadami, ale jak dla mnie jest trochę za mało tego basu i widać że się nudzi bo membrana ledwo się rusza. Bas schodzi dosyć nisko bo jest słyszalny i odczuwalny od ok 20hz, ale co z tego jak nie mogę z niego więcej wycisnąć, a wiem co potrafi. Gra jak 1/2 R-115SW, ale nie ma aż takiego zagęszczenia powietrza 😉

@brewka87

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 11/5/2023 at 12:13 PM, g:p said:

Wiesz... Sam dźwięk z tego suba mi się podoba mimo że jest podłączony pod jakiś aktywny sub do kompa, który ma niby 80w i dosłownie trzęsie chatą i sąsiadami, ale jak dla mnie jest trochę za mało tego basu i widać że się nudzi bo membrana ledwo się rusza. Bas schodzi dosyć nisko bo jest słyszalny i odczuwalny od ok 20hz, ale co z tego jak nie mogę z niego więcej wycisnąć, a wiem co potrafi. Gra jak 1/2 R-115SW, ale nie ma aż takiego zagęszczenia powietrza 😉

Oceniłes go subiektywnie, ze Ci sie podoba ale zapewne nie mierzyłes jego charakterystyki, ktora moze (a raczej jest to pewne) wyszła dosc nieciekawa. Ocenianie suba w kategoriach tego, ze

On 11/5/2023 at 12:13 PM, g:p said:

dosłownie trzęsie chatą i sąsiadami

Jest mało miarodajna 😉

Lepiej kupic gotowy produkt, ktory został przemyslany. Diy nigdy nie wychodzi dobre za pierwszym razem. No chyba, ze zrobiłbys klon sprawdzonego projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, brewka87 napisał:

Oceniłes go subiektywnie, ze Ci sie podoba ale zapewne nie mierzyłes jego charakterystyki, ktora moze (a raczej jest to pewne) wyszła dosc nieciekawa. Ocenianie suba w kategoriach tego, ze

Jest mało miarodajna 😉

Lepiej kupic gotowy produkt, ktory został przemyslany. Diy nigdy nie wychodzi dobre za pierwszym razem. No chyba, ze zrobiłbys klon sprawdzonego projektu.

@brewka87 @don111 @Q21 @ro35

Być może będę miał możliwość wziąć suba na raty to pomyślę nad czymś lepszym, a obecnie chciałbym kupić jakąś używkę żeby mieć przejściowo, a później dać go do drugiego pomieszczenia (20m2) także mógłbyś/moglibyście polecić coś do max 500 zł ? Oczywiście coś najlepszego w tej kwocie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez g:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.11.2023 o 13:49, g:p napisał:

@brewka87 @don111 @Q21 @ro35

Być może będę miał możliwość wziąć suba na raty to pomyślę nad czymś lepszym, a obecnie chciałbym kupić jakąś używkę żeby mieć przejściowo, a później dać go do drugiego pomieszczenia (20m2) także mógłbyś/moglibyście polecić coś do max 500 zł ? Oczywiście coś najlepszego w tej kwocie 😉

@brewka87 @don111 @Q21 @ro35 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez g:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, ze cięzko polecac cos w zalozonym budzecie. Uzytkownicy na forum, ktorzy preferują dobry bas (pojęcie dosc subiektywne) raczej poruszają się w wyzszym pułapie cenowym. Zapewne stąd brak odpowiedzi, tym bardziej ze poprzeczke wymagań zawiesiłes dosc wysoko 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.