Skocz do zawartości
IGNORED

Centralny kanał do wzmacniacza stereo - co zastąpi amplituner?


Jacek_52228
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

słucham muzyki na wzmacniaczu stereo Rotel A12 ale do oglądania filmów mam amplituner Yamaha RX-V661, ktory używa tego Rotela jako końcówki mocy dla frontów przez wyjścia preamp (na Rotelu ustawione jest stale wzmocnienie). Żona kazała mi pozbyć się tylnych głośników oraz subwoofera. Fronty mam duże Heco Celan 700 wiec i bez suba przeżyję. Ale centralny chcę mieć. Ogladanie w Stereo mi nie pasuje. Dialogi musza być na środku. Słuchanie muzyki z ampli mnie nie cieszy, wiec też odpada.

Pozostalo wiec 3.0 i na dzisiaj mi wystarcza.

Opis problemu:
Używam 11kg cegly od Yamahy jako tylko dekodera DD oraz 1 wzmacniacza dla głośnika centralnego. Pozostałe 6 wzmacniaczy jest wyłączonych. Pilot zaczyna szwankować wiec pewnie niedługo trzeba to bedzie wymienić. Przydałobymi się coś mniejszego / prostszego.

Perfekcyjne rozwiazanie miałoby:
- Wejscie z HDMI Arc telewizora 
- Decoder Dolby Digital lub Dolby Digital Plus (jako źrodła Neflix i Amazon Prime)
- Wyjście na fronty przez RCA
- Wbudowany wzmacniacz do centralnego - może być nawet cyfrowy, Oczekiwania odnośnie jakości tutaj mam ograniczone.
- Wygodna regulacja  głośności całoscią pilota, pojedyńczy przycisk do włączania itp.

Do tej pory takie opcje znalazłem tylko z amplitunerem 5.1 z wyjsciami preamp lub jako alternatywa - soundbar, ale próbuję nie iść ta drogą.

Znacie jakieś "mniejsze" urzadzenia spełniajace te funkcje?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jacek_52228
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Jacek_52228 zmienił(a) tytuł na Centralny kanał do wzmacniacza stereo - co zastąpi amplituner?
W dniu 24.12.2023 o 15:25, Jacek_52228 napisał:

Cześć,

słucham muzyki na wzmacniaczu stereo Rotel A12 ale do oglądania filmów mam amplituner Yamaha RX-V661, ktory używa tego Rotela jako końcówki mocy dla frontów przez wyjścia preamp (na Rotelu ustawione jest stale wzmocnienie). Żona kazała mi pozbyć się tylnych głośników oraz subwoofera. Fronty mam duże Heco Celan 700 wiec i bez suba przeżyję. Ale centralny chcę mieć. Ogladanie w Stereo mi nie pasuje. Dialogi musza być na środku. Słuchanie muzyki z ampli mnie nie cieszy, wiec też odpada.

Pozostalo wiec 3.0 i na dzisiaj mi wystarcza.

Opis problemu:
Używam 11kg cegly od Yamahy jako tylko dekodera DD oraz 1 wzmacniacza dla głośnika centralnego. Pozostałe 6 wzmacniaczy jest wyłączonych. Pilot zaczyna szwankować wiec pewnie niedługo trzeba to bedzie wymienić. Przydałobymi się coś mniejszego / prostszego.

Perfekcyjne rozwiazanie miałoby:
- Wejscie z HDMI Arc telewizora 
- Decoder Dolby Digital lub Dolby Digital Plus (jako źrodła Neflix i Amazon Prime)
- Wyjście na fronty przez RCA
- Wbudowany wzmacniacz do centralnego - może być nawet cyfrowy, Oczekiwania odnośnie jakości tutaj mam ograniczone.
- Wygodna regulacja  głośności całoscią pilota, pojedyńczy przycisk do włączania itp.

Do tej pory takie opcje znalazłem tylko z amplitunerem 5.1 z wyjsciami preamp lub jako alternatywa - soundbar, ale próbuję nie iść ta drogą.

Znacie jakieś "mniejsze" urzadzenia spełniajace te funkcje?

 

 

 

Kiedyś miałem taki sam pomysł jak Ty i szukałem możliwych opcji, jednak zrezygnowałem z kombinacji i zamiast tego kupiłem amplituner z pre-outami na fronty.

Wszystko co znalazłem jest typową chińszczyzną, ale to nie znaczy, że nie może działać w miarę dobrze.

Potrzebowałbyś takiego dekodera:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Ma ARC, obsługę DD, wyjścia RCA na poszczególne kanały i pilota. Pozostaje jednak problem ze wzmacniaczem do głośnika centralnego. Za wzmacniacz do centralnego mogłoby sprawdzić się takie coś:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   Szkoda tylko, że nie ma takich małych, prostych wzmacniaczy z wejściem trigger-in żeby włączały się po uruchomieniu innego sprzętu.

Trochę mnie dziwi, że nie ma na rynku amplitunera 3.1, w końcu głośnik centralny i sub to najważniejsze kolumny w kinie. Takie proste pudełko w klasie D z pre-outami na fronty mogłoby zdobyć część rynku audio. Wielu ludzi nie satysfakcjonują soundbary, szukają kompromisu między stereo a KD i takie urządzenie byłoby strzałem w dziesiątkę.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Właśnie tylko takie wynalazki znalazłem i wymagałoby to włączania zawsze 2 wzmacniaczy i dekodera a regulacja głośności byłaby bardzo skompliwana bo osobno dla centralnego i dla frontów. Nie do przyjęcia.

Być może producenci wiedzą, że sprzedając takie coś, nie sprzedalibyby soundbarów i amplitunerów więc sie powstrzymują.

Szkoda tylko, że w tańszych amplitunerach raczej nie mia pre-outów. Ta Yamaha którą mam (kupiona w 2007r) to byl dopiero 4 model licząc od najniższego wiec i dzisiaj spro trzeba wydać żęby kupić jakikolwiek ampli z pre-outami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież produkcja amplitunera 3.1 nie ma kompletnie żadnego sensu ekonomicznego i marketingowego. Każdy ampli 5.1 obsługuje dowolną konfigurację kolumn, wystarczy wejść w ustawienia konfiguracji + do tego są przecież jakieś downmixy czy tam inne dekodery takich formatów dzwięku. Nikt przy zdrowych zmyslach tego nie zrobi. Nie chcesz mieć 5.1 to wybierasz konfig 3.1 i zbędne kanały sa nieaktywne. Gdzie tu sens produkcji ampli 3.1 dla jakiegoś ułamka promila odbiorców?

Ja na miejscu autora poważnie zająłbym się tematem surroundów. Co piekniejszej połowie przeszkadza? Wielkość? Kolor? Na rynku jest mnogość zestawów niewielkich kolumienek mogących robić za surround, wieszanych, na stojakach, bezprzewodowych itp. Rozwiązań jest tyle że głowa boli. A kino domowe bez surround to proteza kina a nie kino. Już po stokroć wolałbym pozbyć sie suba niż kolumn efektowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez 60d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zmiana Rotela na inny wzmacniacz z wejściem Main In/ Direct In czy jeszcze inaczej i w tedy kupno amplitunera, albo sprzedaż tego co masz i kupno Arcama, Anthema 5.1 i w tedy będziesz zadowolony z kina jak i z muzyki… Możesz też kupić ampli Rotela

Nic innego nie wymyślisz, lepiej wydać więcej na pożądny ampli i mieć jeden klocek o przyzwoitym graniu w stereo niż 3-4 urządzenia przekombinowane…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 hours ago, 60d said:

Nie chcesz mieć 5.1 to wybierasz konfig 3.1 i zbędne kanały sa nieaktywne.

Jak na razie jest to jedyne sensowne rozwiązanie jakie znalazłem. Jak napisałem powyżej, mam amplituner 7.1 z wyłączonymi kanałami, których nie używam. Wygląda na to, że lepszego nie znajdę.

 

16 hours ago, 60d said:

Ja na miejscu autora poważnie zająłbym się tematem surroundów. Co piekniejszej połowie przeszkadza?

😀 Myślę, że połowa czytających zna odpowiedź na to pytanie, mimo, że argumeny nie zawsze są racjonalne. Przez lata miałem ustawione surroundy i bardzo mnie to cieszyło... teraz leżą w szafie i na razie tak zostanie. Kiedyś jeszcze zawalczę. Może jakieś rozwiązanie do zabudowy itp... zgadzam się, że nie muszą być jakieś duże.

 

16 hours ago, Stary200 said:

Albo zmiana Rotela na inny wzmacniacz z wejściem Main In/ Direct In czy jeszcze inaczej i w tedy kupno amplitunera, albo sprzedaż tego co masz i kupno Arcama, Anthema 5.1 i w tedy będziesz zadowolony z kina jak i z muzyki… Możesz też kupić ampli Rotela

Nic innego nie wymyślisz, lepiej wydać więcej na pożądny ampli i mieć jeden klocek o przyzwoitym graniu w stereo niż 3-4 urządzenia przekombinowane…

W moim pierwszym poście dokładnie opisałem, że mam amplituner Yamaha RX-V661 a wyjscia preamp na front są podłączone z do wejścia w Rotelu A12 ze stałym wzmocnieniem (czyli tak jak Main in) wiec działa on jako końcowka mocy.

Dodatkowo Rotel można ustawić na "nasłuchiwanie" na wybranym wejściu i włączenie się w przypadku wykrycia sygnału. W efekcie przy nowszym ampli z ARC, włączając TV włączy się automatycznie również amplituner a jak tylko pojawi się dzwięk to i wzmacniacz Rotel. Regulacja głośności całości z pilota amplitunera.

Po prostu jedyny problem jaki widzę to fakt, ze przy wymianie tego ampli bede musiał wydac pod 3000 zł na sam wzmacniacz do centralnego i dekoder bo tańsze ampli nie mają preoutow. I może, że jednak zabiera sporo miejsca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.