Skocz do zawartości
IGNORED

DAC z regulacją do końcówki bez przedwzmacniacza


mikel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi


Przyznam, że nigdy nie wpinałem go bezpośrednio do końcowki mojego Hegla H200,…

Czy mozesz uzywac Hegla H200 jako koncowke?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może się udać. Podchodząc metodycznie musisz spełnić kilka warunków. Z mojego doświadczenia:

1. Kwestia czułości końcówki mocy. Poziom wyjścia (z reguły napięcie) źródła musi być wyższy od czułości końcówki. Praktycznie ze 2-3  razy co najmniej.

2. Impedancja wyjściowa źródła jak najniższa. Im niższa tym lepiej.

3. Wyjście źródła powinno mieć odpowiednią wydajność prądową.

4. Końcówka nie może być zbyt mocna. Im bardziej ściszasz cyfrowo, tym bardziej ograniczasz dźwięk. Optymalnie jeśli używasz regulacji w jej górnym zakresie powiedzmy od 2/3 zakresu w górę.

5. Kabel (interkonekt), który użyjesz powinien mieć jak najmniejszą pojemność.

Dobrze w tej roli spełnia się DAC Sonnet Morpheus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. skutecznie utrudni regulacje glosnosci, szczegolnie gdy koncowka jest dosc mocna

2. im nizsza tym lepiej to dla wyjsc sluchawkowych z reguly

3. impedancja wejsciowa wzmacniacza powinna byc wysoka, gdzie tu wydajnosc pradowa DACa?

4. jak bedzie zgodnie z zaleceniem 1, to nie bedzie uzywania gornych zakresow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Końcówka nie może być zbyt mocna. Im bardziej ściszasz cyfrowo, tym bardziej ograniczasz dźwięk. Optymalnie jeśli używasz regulacji w jej górnym zakresie powiedzmy od 2/3 zakresu w górę.



Mylisz gain factor z moca.
Wzmacniacz 10W i 100W beda tak samo glosne, jesli maja ten sam gain (oczywiscie w granicach maksymalnego obciazenia)

A ten Gain Factor koliduje z twoja 1. czuloscia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ProjectPi

Odpowiadasz w oparciu teorię, czy doświadczenia?

Za moją wypowiedzią stoi raptem 30 lat bez preampu w przeróżnych konfiguracjach. Nie zawsze regulowałem bezpośrednio z DAC i unikałem regulacji cyfrowej. Lepsze efekty dawała regulacja pasywna, drabinką, czy później w oparciu o srebrne transformatory. Dla jasności - aktualnie od października z gram z preampem, ale to kompletnie inny system jak dotychczas.

1. Jest niezbędne by zachować dynamikę.

2. Polecane nawet w systemach z prempem aktywnym. Dokładnie temu służy np. zwiększanie ilości lamp w pre BAT, gdzie nie stanowią one kolejnych stopni.

Przykład z życia. DAC Sonic Frontiers SFD2mk2. Ponieważ nie wykorzystywałem zbalansowanych wyjść, stopień wyjściowy został przełączony tak (wymagało to ingerencji z lutownicą w układ), że obie połówki sygnału pracowały równolegle jako jedna. Poprawa jakości dźwięku przy regulacji pasywnej dramatyczna.

3. Analogicznie jak w pkt 1 i 2.

4. Nie masz racji. Przykład to prosty wzmacniacz triodowy 2*^SN7 na wejściu plus 300B. Da to czułość około 0.6 V przy mocy 8 W. Przy kolumnach o efektywności 92dB grasz w pomieszczeniu pomiędzy 70-100 % źródła o referencyjnym poziomie wyjścia Red Book 2V.

Wymagania co do takiej konfiguracji są analogiczne jak przy wykorzystaniu pasywki, a te już łatwo znaleźć.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są odpowiednie tłumiki które rozwiązują problem z mocą i czułością 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez suxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, xajas napisał:

Mylisz gain factor z moca

Nie nie mylę, stosuję zbyt daleko może idące uproszczenia i skróty myślowe.

Będąc dokładnym, powinienem napisać, że moim zdaniem sprawdzą się końcówki mocy o wzmocnieniu pomiędzy 16, a 23 dB.

Oczywiście w rozsądnym pomieszczeniu gdzieś między 15-30 m2 dobranych głośnikach itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia czy 3 dni czy 30 lat, gdy zalecenia sa wzajemnie sprzeczne. Jezeli docelowo mialo to tyczyc jedynie konstrukcji lampowych, co odrobine poprawia sytuacje, wypadalo bylo to zaznaczyc. A tak, wciaz

1. uzywanie napiec wyraznie przekraczajacych czulosc wejscia to nieuchronny clipping

2. impedancje wyjsciowe z przykladu to 100 omow, dosc typowe wartosci dla wyjsc liniowych ktore nie maja nic wspolnego z "im niższa tym lepiej" - patrz wyjscia sluchawkowe z impedancjami ponizej 1 oma

3. kwestia wydajnosci pradowej pojawia sie przy niskich impedancjach wejsciowych wzmacniacza, patrz przykladowo Purifi bez input buffera. Ale wtedy jest bardzo maly gain i bardzo niska czulosc wejscia = wysokie napiecie jako czulosc. Napiecie wyjsciowe zrodla co najwyzej do tego dazy, aby moc w pelni wysterowac koncowke.

4. patrz 1 i 3 wyzej. 3 to sposob na mocne koncowki. Duza czulosc = male napiecie wyrazone czuloscia to z reguly wysoki gain, mala czulosc maly gain.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ProjectPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, suxon napisał:

są odpowiednie tłumiki które rozwiązują problem z mocą i czułością 

To raczej w drugą stronę.

Tłumik może zmniejszyć poziom sygnału, ale raczej go nie zwiększy (pomijam transformatory, ale to inna historia). Jeżeli poziom wyjścia z DAC masz na poziomie 2 V, a czułość wejściową powiedzmy 2,5 nic nie zdziałasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, patefonik napisał:

To raczej w drugą stronę.

Tłumik może zmniejszyć poziom sygnału, ale raczej go nie zwiększy (pomijam transformatory, ale to inna historia). Jeżeli poziom wyjścia z DAC masz na poziomie 2 V, a czułość wejściową powiedzmy 2,5 nic nie zdziałasz.

Rozwiazuja problem ze zbyt wysoka moca wzmacniacza przy wysokiej czulosci i wysokich napieciach wyjsciowych. Jak nazwa wskazuje, tlumik tlumi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ProjectPi napisał:

1. uzywanie napiec wyraznie przekraczajacych czulosc wejscia to nieuchronny clipping

Nie. Przecież nie grasz "na maxa" tylko zmniejszasz to napięcie poprzez potencjometr, drabinkę, czy cyfrową regulację. Dobrze jest mieć wyższy sygnał, który potem tłumisz. Clipping jest wtedy, gdy puścisz zbyt mocny sygnał, zgoda, ale w mojej wypowiedzi chodziło oto, że lepiej niż wyjście 2V i czułość 2V sprawdza się konfiguracja, gdzie masz czułość na poziomie 0,8V, wyjscie standardowe 2V i pomiędzy tym stosujesz regulację głośności.

2. Producenci pasywek zalecają (przykłąd pierwszy z brzegu)

An impedance ratio of 100:1 or greater (amp input : source output) is almost certain to work well with passive preamps. For example, a DAC with a 500 ohm output impedance and a solid state amp with a 50k ohm input impedance all but certain to be a good match for a passive preamp. Passive preamps will also work well with practically any tube amp because tube amps have very high input impedances.

Jak poczytasz opinie jaki potencjometr wybrać do pasywki, wszyscy są zgodni im nizej tym lepiej.... Przypadek, czy cały świat się myli?

Tak, moje doświadczenie oparte jest o systemy lampowe bo takie lubię, a epokę półprzewodników i żelaza zostawiłem za sobą już dawno. Szanuję, są udane konstrukcje, ale to nie moja bajka. Tej informacji zabrakło.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, patefonik napisał:

Nie. Przecież nie grasz "na maxa" tylko zmniejszasz to napięcie poprzez potencjometr, drabinkę, czy cyfrową regulację. Dobrze jest mieć wyższy sygnał, który potem tłumisz. Clipping jest wtedy, gdy puścisz zbyt mocny sygnał, zgoda, ale w mojej wypowiedzi chodziło oto, że lepiej niż wyjście 2V i czułość 2V sprawdza się konfiguracja, gdzie masz czułość na poziomie 0,8V, wyjscie standardowe 2V i pomiędzy tym stosujesz regulację głośności.

To, co piszesz, to dla DAC + oddzielny pre, to i owszem. A tu mial byc DAC z wbudowanym pre do sterowania koncowka mocy. Nie ma nic pomiedzy.

12 minut temu, patefonik napisał:

2. Producenci pasywek zalecają (przykłąd pierwszy z brzegu)

An impedance ratio of 100:1 or greater (amp input : source output) is almost certain to work well with passive preamps. For example, a DAC with a 500 ohm output impedance and a solid state amp with a 50k ohm input impedance all but certain to be a good match for a passive preamp. Passive preamps will also work well with practically any tube amp because tube amps have very high input impedances.

Jak poczytasz opinie jaki potencjometr wybrać do pasywki, wszyscy są zgodni im nizej tym lepiej.... Przypadek, czy cały świat się myli?

Czego ma sie to tyczyc z moich wypowiedzi, bo nie rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, ProjectPi napisał:

To, co piszesz, to dla DAC + oddzielny pre, to i owszem

Przecież w przeważającej większości dAC z regulowanym wyjściem powinniśmy traktować jako DAC+regulację głośności.... Zasady doboru reszty toru są, moim zdaniem, te same.

 

26 minut temu, ProjectPi napisał:

Czego ma sie to tyczyc z moich wypowiedzi, bo nie rozumiem?

Tego, że impedancja wyjściowa im niższa tym lepsza w układach bez aktywnego pre w szczególności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, patefonik napisał:

Tego, że impedancja wyjściowa im niższa tym lepsza w układach bez aktywnego pre w szczególności.

Nie im nizsza, tym lepsza, a jedynie dostatecznie niska, by zachowac wlasciwy stosunek wzgledem impedancji wejsciowej wzmacniacza. Znasz DACe + preamp z impedancja na wyjsciach liniowych ponizej oma?

 

10 minut temu, patefonik napisał:

Przecież w przeważającej większości dAC z regulowanym wyjściem powinniśmy traktować jako DAC+regulację głośności.... Zasady doboru reszty toru są, moim zdaniem, te same.

DAC z wbudowanym preampem laczone bezposrednio do koncowki mocy to jednak troche co innego niz tor z dodatkowym preampem pomiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:


Czy mozesz uzywac Hegla H200 jako koncowke?

Tak, nazywa się to home theater input.

Tak swoją drogą, może mi ktoś wytłumaczyć, jaki jest sens stosowania zewnętrznego przedwzmacniacza do końcówki, mając DAC z regulacją głośności? Jeśli ktoś chce sobie dołożyć lampowy charakter do tranzystora to rozumiem, tak jak ja zrobiłem z Feliksem, co dało mieszane rezultaty, ale jeśli nie używamy lampowego pre, to czym się to wtedy różni od DACa z regulacją? Poza wydaniem pieniędzy. To nie jest zaczepne pytanie, nie wiem, bo się nigdy tym nie interesowałem jako, że wystarczała mi integra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LeonidK napisał:

Tak, nazywa się to home theater input.

Nie w Heglu. To wejście Home theater ustawia ci na sztywno poziom volume na 95 i dalej to wszystko idzie przez przedwzmacniacz w heglu.

Chcesz mieć końcówkę, to śrubokręt i do dzieła. Musisz rozłączyć sekcje pre z końcówką.

Kolega mi mówil, że to 5 minut roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, ProjectPi napisał:

Znasz DACe + preamp z impedancja na wyjsciach liniowych ponizej oma?

Nie, nie znam. Obawiam się, że to czysto teoretyczne stworzenie, nie do zrealizowania w praktyce. Wiem natomiast, że obniżenie impedancji jest uważane przez konstruktorów za zaletę. 

 

32 minuty temu, ProjectPi napisał:

DAC z wbudowanym preampem laczone bezposrednio do koncowki mocy to jednak troche co innego niz tor z dodatkowym preampem pomiedzy.

Czekaj bo teraz to już wszystko pomieszamy. Dac z regulacją głośności to NIE JEST dac z wbudowanym preampem. Wspomniany wyżej Gustard czy LKS 004jest DACkiem z regulacją głośności, bez wbudowanego preampu. Przykładowa Rockna Wavedream, czy MSB z dedykowanym modułem, jest DACkiem z wbudowanym preampem. I to są diametralnie różne urządzenia, które do poprawnego działania wymagają innego zestawu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, patefonik napisał:

Nie, nie znam. Obawiam się, że to czysto teoretyczne stworzenie, nie do zrealizowania w praktyce. Wiem natomiast, że obniżenie impedancji jest uważane przez konstruktorów za zaletę. 

Tak niska impedancje moze miec urzadzenie na wyjsciu sluchawkowym. I to tamo urzadzenie bedzie miec sporo wyzsza impedancje na liniowym.

 

10 minut temu, patefonik napisał:

Czekaj bo teraz to już wszystko pomieszamy. Dac z regulacją głośności to NIE JEST dac z wbudowanym preampem. Wspomniany wyżej Gustard czy LKS 004jest DACkiem z regulacją głośności, bez wbudowanego preampu. Przykładowa Rockna Wavedream, czy MSB z dedykowanym modułem, jest DACkiem z wbudowanym preampem. I to są diametralnie różne urządzenia, które do poprawnego działania wymagają innego zestawu.

Bo to formalnie jest jeszcze bardzie zlozone, gdy uwzgledni sie, ze koncowka mocy moze byc bez input buffera, miec maly gain, mala czulosc i nizsza niz zwykle impedancje wejsciowa, co wymusi urzadzenia ala Rockna Wavedream, gdzie mozliwosc napedzenia napieciami 10Vrms wzwyz moze byc kluczowa, jak i miec input buffer, wyzszy gain, wyzsza impedancje i wysoka czulosc. Dyskutowanie, czy DAC z zmiennym poziomem wyjscia jest DACem z preampem czy nim nie jest, szczegolnie ze poziomy wyjsc liniowych w audio generalnie wzrosly w porownaniu z przeszloscia, jest odrobine akademickie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, NRK napisał:

Nie w Heglu. To wejście Home theater ustawia ci na sztywno poziom volume na 95 i dalej to wszystko idzie przez przedwzmacniacz w heglu.

Chcesz mieć końcówkę, to śrubokręt i do dzieła. Musisz rozłączyć sekcje pre z końcówką.

Kolega mi mówil, że to 5 minut roboty.

Dzięki, o tym nie wiedziałem. Czyli to dlatego Hegel tak bardzo wzmacniał wszystkie zakłócenia, bzyczenia, szumy etc. z Feliksa? Na wyjściu słuchawkowym jest cicho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ProjectPi napisał:

Tak niska impedancje moze miec urzadzenie na wyjsciu sluchawkowym. I to tamo urzadzenie bedzie miec sporo wyzsza impedancje na liniowym.

Oczywiście, że może. Tyle, że tu dyskutujemy o wyjściu liniowym. Zostawmy słuchawki na inny wątek. Zmniejszenie impedancji wyjściowej wyjścia liniowego, moim zdaniem, jest korzystne z punktu widzenia kompatybilności urządzenia i jakości dźwięku.

 

4 minuty temu, ProjectPi napisał:

Dyskutowanie, czy DAC z zmiennym poziomem wyjscia jest DACem z preampem czy nim nie jest, szczegolnie ze poziomy wyjsc liniowych w audio generalnie wzrosly w porownaniu z przeszloscia, jest odrobine akademickie.

Nie jest moją intencją teoretyzowanie. Odniosłem się wprost do twojego wpisu "DAC z wbudowanym preampem" bo mnie osobiście stanął przed oczami MSB z dedykowanym, opcjonalnym układem, co jak sam zauważyłeś jest zupełnie innym bytem niż temat wątku. Tu jak rozumiem mówimy o DACku, który jako funkcję dodatkową ma możliwość ograniczenia (tłumienia) poziomu wyjściowego sygnału w domenie cyfrowej lub analogowej. W takiej sytuacji, moim zdaniem, wszystkie zalecenia dotyczące przedwzmacniacza pasywnego powinny być dochowane. To czy potencjometr wisi na drucie w zewnętrznej skrzynce, czy jest wewnątrz urządzenia jest wtórne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, patefonik napisał:

Tu jak rozumiem mówimy o DACku, który jako funkcję dodatkową ma możliwość ograniczenia (tłumienia) poziomu wyjściowego sygnału w domenie cyfrowej lub analogowej.

Po prostu o DACu, ktory ma zmienny poziom wyjsciowego napiecia. A to oznacza, ze inne podejscie bedzie, gdy ma on byc laczony bezposrednio z koncowka mocy, i bedzie to rowniez zalezec od charakteru tejze koncowki, a inne bedzie, gdy po drodze pojawi dodatkowy preamp, ktory np. moze funkcjonowac jako tlumik, pozostawiajac kontrole glosnosci po stronie DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ProjectPi napisał:

inne podejscie bedzie, gdy ma on byc laczony bezposrednio z koncowka mocy, i bedzie to rowniez zalezec od charakteru tejze koncowki, a inne bedzie, gdy po drodze pojawi dodatkowy preamp, ktory np. moze funkcjonowac jako tlumik

Preamp jeśli będzie pasywny to te same wymagania będzie musiał spełniać. O aktywnym nie rozmawiamy bo to Kolega chce wyeliminować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy sie, wciaz. To charakterystyka wyjscia DACa i charakterystyka koncowki mocy maja podlegac wzajemnemu dopasowaniu, w zaleznosci od tego, czy bedzie uzywany dodatkowy preamp pomiedzy, czy nie bedzie. I jego istnienie badz nieistnienie w torze warunkuje to, czy twoje postulaty z punktu 1 i 4 maja zastosowanie, czy nie maja. W rozwiazaniu DAC + wzmacniacz mocy sa one nieuzasadnione, a w skrajnym przypadku niebezpieczne, pomijajac juz to, ze wzajemnie niekompatybilne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może tego typu preamp ? może być i pasywny i aktywny i lampa... 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ProjectPi napisał:

To charakterystyka wyjscia DACa i charakterystyka koncowki mocy maja podlegac wzajemnemu dopasowaniu

Dokładnie tak. 

 

11 godzin temu, ProjectPi napisał:

W rozwiazaniu DAC + wzmacniacz mocy sa one nieuzasadnione, a w skrajnym przypadku niebezpieczne, pomijajac juz to, ze wzajemnie niekompatybilne

A z tym zdaniem absolutnie się nie zgadzam. Są jak najbardziej kompatybilne i w oparciu o takie wytyczne długie lata budowałem swoje systemy. Ponoć całkiem udane, jak twierdzą ci, którzy je słyszeli. Wskaż proszę co dokładnie jest niekompatybilne, czy sprzeczne. Przykład podałem powyżej. Weźmy DACa 2 v na wyjściu z regulacją głośności o jak najniższej dostępnej impedancji, plus końcówkę na, dla uproszczenia 1 lampie 6sn7 plus 300b na kanał, czyli czułość na poziomie 1 V. Zgodnie z tematem wątku głośność reguluję tłumiąc 2 V DACa do poziomu który mi pasuje. Co tu jest niekompatybilne lub o zgrozo niebezpieczne? Świadomie nie wpisuję konkretnych modeli, zakładam że rozmowa ma charakter uniwersalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, patefonik napisał:

A z tym zdaniem absolutnie się nie zgadzam. Są jak najbardziej kompatybilne i w oparciu o takie wytyczne długie lata budowałem swoje systemy. Ponoć całkiem udane, jak twierdzą ci, którzy je słyszeli. Wskaż proszę co dokładnie jest niekompatybilne, czy sprzeczne. Przykład podałem powyżej. Weźmy DACa 2 v na wyjściu z regulacją głośności o jak najniższej dostępnej impedancji, plus końcówkę na, dla uproszczenia 1 lampie 6sn7 plus 300b na kanał, czyli czułość na poziomie 1 V. Zgodnie z tematem wątku głośność reguluję tłumiąc 2 V DACa do poziomu który mi pasuje. Co tu jest niekompatybilne lub o zgrozo niebezpieczne? Świadomie nie wpisuję konkretnych modeli, zakładam że rozmowa ma charakter uniwersalny.

Wysokie napiecia wyjsciowe w polaczeniu z wysoka czuloscia to clipping, gdy postulat sterowania glosnoscia w gornych zakresach ma miec rowniez zastosowanie. Dwa zalecenia wzajemnie niekompatybilne. I sam sie z tym zgodziles twierdzac, ze za dopasowanie poziomu ma w takim przypadku odpowiadac dodatkowe tlumienie pomiedzy. Ale w tym konkretnym przypadku - DAC bezposrednio do koncowki mocy - nic pomiedzy nie ma.

A niebezpiecznie sie robi, gdy do tego wszystkiego dochodzi wzmacniacz relatywnie duzej mocy, jak chocby popularne koncowki w klasie d. Przypadkow popalenia glosnikow w takich konfiguracjach troche znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ProjectPi napisał:

Wysokie napiecia wyjsciowe w polaczeniu z wysoka czuloscia to clipping, gdy postulat sterowania glosnoscia w gornych zakresach ma miec rowniez zastosowanie. Dwa zalecenia wzajemnie niekompatybilne.

Nie. To tak jakbyś powiedział, że nie możesz używać wzmacniacza 2 razy 600w do kolumn 300w. Oczywiście, że możesz, do tego służy regulacja głośności. Przecież tak naprawdę w 99 procentach klocków podpinasz źródło o napięciu 2v do wzmacniaczy o zdecydowanie niższej czułości. I gdzie jest clipping? Nie ma bo obniżasz poziom tego sygnału w źródle lub na wejściu. To chyba proste? Czy jest to niebezpieczne? Ja twierdzę, że aby grało to fajnie, dobrze jest by poziom źródła był zdecydowanie wyższy od czułości. 

To czy używasz górnego, czy dolnego zakresu zależy od pokoju i reszty sprzętu. Ja twierdzę, że lepiej jest w górnym zakresie, szczególnie przy regulacji cyfrowej. Dla tego znam kilka udanych systemów tego typu, opartych na wzmacniaczach mniejszej mocy, a nigdy nie widziałem udanego systemu tego typu opartego o 500w krella, czy Bata. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty w ogole czytasz, co sam piszesz?

"Ja twierdzę, że aby grało to fajnie, dobrze jest by poziom źródła był zdecydowanie wyższy od czułości. "

"I gdzie jest clipping? Nie ma bo obniżasz poziom tego sygnału w źródle lub na wejściu."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, patefonik napisał:

Ja twierdzę, że aby grało to fajnie, dobrze jest by poziom źródła był zdecydowanie wyższy od czułości. 

Zdecydowanie wyższy to niekoniecznie, choć oczywiście można to i tak zrobić jak się wie co się robi, ale trochę wyższy (np. 5-10dB więcej) to jest mocno wskazane. Temat jest trochę bardziej skomplikowany i wymaga analizy indywidualnej dla każdego układu. Dane do przeprowadzenia takiej analizy były na forum omawiane wielokrotnie. Wszystko ma swoje wady i zalety, zdecydowanie wyższy poziom źródła od czułości wejścia może zaowocować problemami, ale nie da się tego omówić w dwóch zdaniach bo to zależy od wielu czynników.

6 godzin temu, ProjectPi napisał:

DAC bezposrednio do koncowki mocy - nic pomiedzy nie ma.

Bardzo dobre i proste rozwiązanie, pod warunkiem spełnienia warunków napięciowych. Sprawdzałem takie połączenia CD bezpośrednio sterujący ZG aktywne, działało naprawdę dobrze, choć rozwiązanie z neutralnym przedwzmacniaczem pomiędzy też jest bardzo dobre i często stwarza dodatkowe możliwości ustawienia, warunek to neutralny PRE. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.