Skocz do zawartości
IGNORED

Krótki wywód na temat zakupu innych kolumn


maskun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy meloman muzyki (a może potem audiofil) ma jakieś gusta w barwie dźwięku - tak mi się przynajmniej wydaje. Te preferencje zdobywa doświadczeniem w słuchaniu dużej ilości muzyki. Jest potem taki moment że coś przeszkadza ci w słuchaniu i zmieniasz sprzęt (nie piszę tu o znanej wielu chorobie polegającej na ciągłych zmianach sprzętu bez wyraźnego powodu heh)

Ktoś kiedyś fajnie powiedział że przeciez powinieneś słuchać muzyki a nie sprzętu. Ja się troche z tym nie zgodze bo jedno ma duży związek z drugim. Muzyki to można i na smartfonie słuchać a tu chodzi o to że (jak jesteś tym melomanem/audiofilem) słuchanie ma Ci przynosić wielką przyjemność w ogólnym skrócie pisząc.

W moim kilku letnim zdobywaniu doświadczenia🙃 słuchałem wielu kombinacji zarówno w salonach audio jak i po wielu zakupach używanego sprzętu (szkoda wspominać ile człowiek kasy na to wydał bo nie chce pisać stracił)
Osobiście po tych przeróżnych kombinacjach alpejskich uważam że to kolumny najbardziej zmieniają charakter muzyki.
Oczywiście że jak zestawimy jakąś lampę z tranzystorem od Yamahy, Primare czy CA to jest duża odmienność w prezentacji dźwięków ale jednak łatwiej, prościej mieć w miarę neutralny wzmak i zmieniać kolumny – tutaj między niektórymi jest nie różnica ale i przepaść.

Miałem z takich skrajności kolumny od Bowersa, Focala a miałem Dali i pożyczone na tydzień Spendory.

Chce Was spytać głównie o konkretną sprawę – wykluczając już sam wzmacniacz - jakie kolumny (podstawkowe lub podłogowe) polecicie do słuchania wokali ?
Bawiły mnie basowe kolumny, bawiły „koncertowe” które były efektowne i przez jakiś czas chciałem większej wyrazistości czyli ostrzejsza góra i dopiero po posłuchaniu Spendora Classic 2/3 zrozumiałem że tego brakowało w wielu konstrukcjach.

Jakoś zdarzyło się tak że za wiele kolumn miałem grających skrajami „v” i uważam że dobra uwydatniona średnica jest dla mnie ważnym kryterium w wyborze kolumny. Oczywiście całe pasmo powinno być dobrze realizowane i szczegółowość w dźwięku jest również ważna.
Bałbym się troszkę tych Spendorów jak i Harbeth’ów bo jednak to zbyt zaokrąglony, ociężały dźwięk więc może macie na myśli coś co nada się do słuchania muzyki wokalistycznej ale też rock, pop czy elektronika wchodzi w grę.
Budżet to do 10tys i raczej używane. Pewnie lepiej znajdzie się coś mniejszego ale nie mikroskopijnego do 30cm wysokości bo to salon 25m.
Mam suba w kartonie to zawsze jak będzie źle mogę sobie nim uzupełnić dolne pasmo wiec na tym mi nie zależy w nowych kolumnach. Pomożecie….?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko doprecyzujmy - Philippe Jaroussky czy raczej Mario Biondi 😉 

Czyli nieduże, z pełną średnicą i pasmem jak podłogowe ... może być cinżko.

Ale skoro mogą być nieduże i nowe to Quadral Signum czy seria Reserve Polka.

Bywają na portalach też starsze Sonusy - też z pierścieniówką i mieszczą

się zwykle w wyznaczonym budżecie, a do tego jeszcze mają design ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ale muszą być troszkę większe podstawki.. Quadral jak i Polki trochę małe... ale może uda mi się odsłuchać którejś 

A czytam trochę i oglądam i co to za wytwór wharfedale evo 4.2 ? Wyglad fajny, rozmiar to taka większa podstawka i chwalą średnicę w nich... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe - Reserve R200 tak wyglądają, jednak mimo gabarytów wygląda na to,

że wiele podłogówek w basie im nie dorówna - to okolice 40 Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I średnica ani trochę nie jest wycofana ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wokal to szukałbym czegoś o rodowodzie studyjnym. Harbeth, splendor, Graham.

Jeśli do 10kzł używane i możesz im zapewnić wzmacniacz po ciepłej stronie mocy to pioneer/tad s2ex. Koniecznie dokładnie te z berylem na górze. Moim zdaniem te kolumny, choć mało popularne u nas, to absolutna rewelacja. Pod każdym względem, wokali także. Żyłem nimi ładnych kilka lat w 23 metrach. Zamieniłem dopiero na kilkukrotnie droższe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, maskun napisał:

Bałbym się troszkę tych Spendorów jak i Harbeth’ów bo jednak to zbyt zaokrąglony, ociężały dźwięk

A to wiedza nabyta czy z YT? Które Spendory grają ociężale? Spendor Classic 2/3 czy Classic 1/2? Herbatniki? Które? Grają dźwiękiem ocieplonym? OK. Ale nie ociężale. Bezsensowne stereotypy rozpowszechniane przez osoby, które "dokonują odsłuchów" na YT lub szarpną się na takie głośniki przeznaczając na nie większość posiadanego budżetu a potem próbują napędzić niewspółmiernie tanimi, starymi lub zajechanymi wzmacniaczami. Wszak wszyscy "wiedzą", że głośniki decydują w  60-70%  o brzmieniu sytemu. Kolejny idiotyzm rozpowszechniany na tym forum. Tylko szkoda, że nikt nie wysłuchał mojej prośby i nie podał wzoru, na podstawie którego to wyliczył 

Tak więc jakie głośniki? Ano te, które będą najlepiej dopasowane do całości systemu. Spendor, ATC, JBL, ELAC, ProAc. Wszystkie zagrają równie dobrze jeśli podłączy się je pod odpowiednią elektronikę. Osobiście do wokali sprawdziłbym Rogers Classic LS3/5A uzupełniając je subwooferem. Lub Chartwell LS3/5a. Także z subwooferem . Oba to maluchy ale jeśli mają służyć do normalnego słuchania muzyki a nie nagłośnienia imprezy, wsparte subem spokojnie dadzą sobie radę 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja dobrze że piszecie o wielu nawet nie miałem pojęcia istnienia.....dobrze musze to jakoś teraz przemyśleć w miarę możliwości odsłuchać i zdecydować.

Panowie a Dali Menuet  ??  akurat na tym i sąsiednim forum sporo osób bardzo chwali za średnice..

 

5 godzin temu, piotrek7 napisał:

A to wiedza nabyta czy z YT? Które Spendory grają ociężale? Spendor Classic 2/3 czy Classic 1/2? Herbatniki?

Spendory 2/3 ale właśnie tak jak piszesz pewnie ja je miałem z nieodpowiednią elektroniką bo to był Magnat MA 700 i to może to.....nie wiem dlaczego tak odebrałem że to ociężale ale mi się to wydawało na wielu utworach testowych a w salonie słyszałem te kolumny z Primare I25 a i to było coś serio dobrego..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, maskun napisał:

Spendory 2/3 ale właśnie tak jak piszesz pewnie ja je miałem z nieodpowiednią elektroniką bo to był Magnat MA 700 i to może to.

A jak zalejesz wysokiej klasy samochód olejem opałowym to pojedzie? Może być problem. Ale czy to świadczy o jakości samochodu czy niewłaściwym paliwie? Spendor to zajebiste głośniki. Z odpowiednią elektroniką. Tak samo jak pozostałe wymienione. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrek7 tak wzmak był niewłaściwy ale tak akurat się złożyło że go miałem.

Spendory 2/3 jednak przekraczają mój budżet a chce kupić na dłużej bo tak jak pisalem miałem trochę kolumn i teraz musi być coś naprawdę przemyslane z dobra średnicą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem wątek i szukając czegoś o Waflach znalazłem taki "test" na forum Audio:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciekawe jest tam też zestawienie Atolla z SMSL'em 😉 i wnioski ...

O tyle ciekawa konstrukcja, że CAŁY środek pasma od 1 do 6 kHz powierzono

jednemu dedykowanemu głośnikowi. Miękka kopułka 2" - to może być to.

Miałem kiedyś kolumny z podobnym średnim Tonsila i też środek grał

naprawdę na poziomie, tylko ta reszta ... 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.