Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz Phono


fredik33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie kupna wkładki do gramofonu Audio Technica VM540ML. Na razie gramofon ( Technics SL-Q3 ) jest podłączony bezpośrednio do wzmacniacza Onkyo Integra A 8850. Z tego co poczytałem na necie ten model ma bardzo dobry przedwzmacniacz Phono. Planuję w przyszłości kupić jakiś dobry preamp lampowy. I teraz potrzebuję porady czy na początek lepiej kupić zewnętrzny przedwzmacniacz np: AT-PEQ30, Cambridge CP2. Czy wymienić kondensatory i OP na jakiś nowszy w starym wzmacniaczu . Chodzi mi o to czy takie budżetowe preampy są aż tak lepsze od tych montowanych w wzmacniaczu że będzie duża różnica. Wklejam schemat preampa z A8850. Widziałem jak w środku wyglądają zewnętrzne preampy np: Musical Fidelity czy NAD i powiem że nie były to konstrukcje bardziej skomplikowane od tej z Onkyo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fredik33
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minutes ago, fredik33 said:

Planuję w przyszłości kupić jakiś dobry preamp lampowy.

polecam kuknąć ten projekt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

masz tam bom, schemat i filmy instruktażowe jak zrobić krok po kroku - może "przyszłość is now" :]

Je też można kupić bodajrze za 850$ jakbyś nie umiał sam wykonać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fredik33 powiedział:

Projekt fajny ale teraz mi chodzi o modyfikację wzmacniacza, czy warto.

To onkyo ma 30lat praktycznie - na pewno zafundowałbym mu (pre gra) wymianę elektrolitów w zasilaniu i czyszczenie styków bo przy sygnałach z gramofonu możesz żonglować opkami do woli ale stan tego wzmaka może zabijać wszystko co mu zapodasz.

Najlepiej byłoby zafundować mu pełną renowację w HifiSurgery lub JackieAudio lub kogoś kto ogarnia.

a dopiero wtedy myśleć o tuningu pre gramofonowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, fredik33 powiedział:

Projekt fajny ale teraz mi chodzi o modyfikację wzmacniacza, czy warto.

popraw luty, zmień elektrolity - masz tam jfety na wejściu, będzie lepiej niż prawidłowo

znacznie więcej ugrasz po stronie gramofonu - wkładki, kalibracja itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, fredik33 said:

Tylko elektrolity ? A inne kondensatory ?

Elektrolity starzeją się znacznie szybciej niż foliówki - jak chcesz powymieniać folie na wima mpk/mks2/4 to śmiało tylko pewno będziesz miał z ang "diminishing returns" mało w Polsce znane "prawo malejących przychodów (hehe ciekawe dlaczego...).

no i nie kupuj elementów na znanym portalu bo to bardzo niepewny sport

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać zamienniki do kondensatorów C105, C111, C113, C119, C123.  Te  wima mpk/mks2/4 będą dobre ? W młodości dużo bawiłem się elektroniką, teraz trochę do tyłu jestem.  Jeszcze chciałbym podstawki do AOP wlutować i jakieś nowsze założyć np 1654, 1642 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fredik33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, fredik33 said:

Mógłbyś podać zamienniki do kondensatorów

Nie mógłbym... bo zaraz się zacznie. Wymieniasz 1:1, wchodzisz w mouser i kupujesz rozsądne marki tych samych typów i będzie git. Ten 120pF to pewno jak mierzy się ok nie ma sensu.

Co do opków to często nie jest to tak trywialne jak się wydaje. Zmieniając typ np z wejścia bjt na jfet totalnie zmieniasz aplikację i mimo, że napięcia czy pinout pasuje to nagle zacznie grać inaczej bo wprowadzisz zniekształcenia. Szukaj konkretnie zamienników do 4560d.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Nie mógłbym... bo zaraz się zacznie. Wymieniasz 1:1, wchodzisz w mouser i kupujesz rozsądne marki tych samych typów i będzie git. Ten 120pF to pewno jak mierzy się ok nie ma sensu.

Co do opków to często nie jest to tak trywialne jak się wydaje. Zmieniając typ np z wejścia bjt na jfet totalnie zmieniasz aplikację i mimo, że napięcia czy pinout pasuje to nagle zacznie grać inaczej bo wprowadzisz zniekształcenia. Szukaj konkretnie zamienników do 4560d.

To podaj chociaż markę. Mam problem z tymi Film (DEW) nie wiem jaki jest ich odpowiednik. Te elektrolity będą ok ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fredik33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fredik33 ja to robię tak jak tu jest opisane... Wchodzę na mouser I wybieram parametry, raster, dostępnosc i na końcu wybieram ile chce wydać.

Akurat nichicon ufg są mocno podrabiane, ubt (pancerne), ukl (sprzęgające), upw (zasilające wysoki ripple)... Zresztą zobacz co jeszcze jest do kupienia bo dużo elektrolitów jest już deprecated I zostaną chinczyki same.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszać.

Jak jesteś taki dobry to zbuduj coś sam. 

Tam nabierzesz szacunku do inżynierii. 

Wciąż mnie rozwalają te pomysły wymiany OpAmp`ów nie bacząc na technologię wykonania i aplikację...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, fredik33 napisał:

Tylko elektrolity ? A inne kondensatory ?

Nie ruszaj foliowych, nie starzeją się, a producent wiedział co wkłada. 

Elektrolity postaraj się dobrać o podobnych parametrach lub takie same jeśli są produkowane. 

PS. Wylutuj z dwa elektrolity i pomierz, jeśli trzymają pojemność i ESR, to zostaw w spokoju.

6 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

popraw luty, zmień elektrolity - masz tam jfety na wejściu, będzie lepiej niż prawidłowo

znacznie więcej ugrasz po stronie gramofonu - wkładki, kalibracja itp

Dokładnie tak, nie wymieniaj na pałę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Nie ruszać.

Jak jesteś taki dobry to zbuduj coś sam. 

Tam nabierzesz szacunku do inżynierii. 

Wciąż mnie rozwalają te pomysły wymiany OpAmp`ów nie bacząc na technologię wykonania i aplikację...

Tu nie chodzi żebym zbudował coś sam, jestemm za cienki na to. Chodzi o to że wzmacniacz ma już kilka lat i wiem że elektrolity się starzeją. Wzmacniacze operacyjne też zrobiły postęp. Patrząc na bebechy budżetowych wzmacniaczy pomyślałem że newralgiczne części w starym wymienie i też to fajnie zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, fredik33 napisał:

Chodzi o to że wzmacniacz ma już kilka lat i wiem że elektrolity się starzeją

W pre gramiaka mają komfortowe warunki i mogą być nadal w bardzo dobrym stanie, możesz więcej popsuć niż ulepszyć.

Rzetelne pomiary i decyzja o pozostawieniu lub wymianie.

11 minut temu, fredik33 napisał:

Wzmacniacze operacyjne też zrobiły postęp.

Tak, zdecydowanie staniały, szczególnie to podobne do oryginalnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, fredik33 napisał:

Patrząc na bebechy budżetowych wzmacniaczy pomyślałem że newralgiczne części w starym wymienie i też to fajnie zagra.

Ten Twój stary bije na łeb te obecne budżetowe. 

Ale ok. Jak Koledzy podpowiadają. Sprawdź elektrolity. 

Foliowe jedynie kiepskiej jakości mogą z czasem niedomagać; technologia wtykanych między nawinięte okładziny drucików. Tracą kontrakt. Takie mające zalutowane krawędziowo elektrody są ok. Chyba, że się je przegrzeje. Prędzej współczesne NoPb szlag trafi...

Ja bym wymienił ten integrator DC Offset na OpAmp z wejściem BiFET i wyrzucił te elektrolity ze sprzężenia. Zastąpił bym je foliowym ok 1uF i proporcjonalnie zwiększył rezystory (dlatego FET na wejściu) aby zachować stałą czasową bez zmian. Tu można zastosować cokolwiek Fet, MOS, ... Są nawet takie z przetwarzaniem trzymające napięcia niezrównoważania na poziomie uV (MCP6V51). Kosztują kilka zł.

No i zwróć uwagę z czego jest płytka; ostatnio babrałem się po kimś na płytce fenolowo papierowej. Tragedia. Ktoś wcześniej zwyczajnie popalił fragmenty lutownicą...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ten Twój stary bije na łeb te obecne budżetowe. 

Ale ok. Jak Koledzy podpowiadają. Sprawdź elektrolity.

To chyba skończy się na sprawdzeniu elektrolitów a zaoszczędzony czas poświęce na szykowanie się do budowy czegoś na lampie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.