Skocz do zawartości
IGNORED

Czas na zmiany


zibio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Obecnie kolumny mam na biurku (czarne prostokąty), alternatywne miejsce na kolumny podłogowe obok szafki RTV

 

 

Cześć, to mój pierwszy post na forum

Obecnie posiadam :

wzmacniacz YAMAHA AX-500
głośniki TANNOY MERCURY V1
gramofon DUAL 601
przedwzmacniacz gramofonowy chiński
wkładka SHURE M91

najczęściej słuchane gatunki ROCK, BLUES I JAZZ (płyty winylowe oraz Tidal 

 

Przekopywałem forum na rozmaitych tematach i wydaje się, że wiem coraz mniej. Macie jakieś porady co zmienić dla uzyskania lepszego brzmienia?

(oczywiście przedwzmacniacz w pierwszej kolejności - tu też jestem ciekaw jakichś poleceń co warto zakupić)

W obecnym zestawie brakuje mi ciepła brzmienia, gra "za jasno", żeby niższe partie dobrze wybrzmiały muszę odkręcić głośność do poziomu nie akceptowalnego przez sąsiadów.

Budżet na wszystkie usprawnienia na ten rok około 3000zł, w grę wchodzą zarówno sprzęty nowe jak i używane. (Chciał bym powoli budować zestaw który w pełni usatysfakcjonuje na lata)

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zibio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • zibio zmienił(a) tytuł na Czas na zmiany

Jak słuchasz przy biurku, to każde mogą być za jasne, bo determinuje

to odległość od głośników. Przynajmniej 2 - 3m powinno zmienić proporcje.

Jednak zanim co - dwie rzeczy PESEL 😉 gratów i lokalizacja,

bo co do np. kolumn, to spora część nie wysyła i trzeba by ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zasiadam typowo do odsłuchu, (nie w tle do przeglądania forum) stawiam fotel właśnie w odległości około 2,5m.

Pesel gratków to rozumiem, że chodzi o wiek sprzętu😅 - tutaj nie ma problemu byle sprzęt nie starszy niż 30 lat.

Planuję przed zakupem jeździć na miejsce i odsłuchać, gdzie by to nie było - mam dość sporo czasu i chęci. 

 Najlepiej woj. Lubuskie +/- 200 km

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i za daleko i za dużo gratów, ale IMHO - warto:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha ma ciepło, dynamikę i bas; może też obejdzie się bez przedwzmacniacza.

A jakbyś wziął kpl. to może i basu nie zabraknie 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa propozycja, chociaż kolumny, które widuje w zestawach kina domowego nie wiedzieć czemu automatycznie mnie odstraszają.

Przypadkiem się zdarzyło, że w weekend będę przejeżdżał przez te okolicę  - na pewno spróbuję się umówić na odsłuch.😁

Dam znać jak wrażenia, ale celowałem w trochę wyższe budżety na zasadzie zakupu w tym roku jakiegoś sensownego już wzmacniacza stereo lub kolumn i w przyszłym roku dokupił resztę do "wymarzonego brzmienia".

Zakładając, że i kolumny i wzmacniacz będą zmieniane to przy moim zestawie lepiej będzie wpierw rozglądać się za wzmacniaczem czy kolumnami? (nie jestem pewien co na tą chwilę jest słabszym elementem zestawu)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rx 797 da radę poważniejszym kolumnom, więc dobrze byłoby ją samą kupić,

dobierając do niej jakieś letnie 😉 kolumny.  Przykłady z okolicy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale jeśli kluczowe kryterium to "budżet" - czekaj na droższe propozycje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I super, już jest zarys planu - doczytam sobie o w/w Yamasze, posłucham na różnych zestawach. Kolumny już będę szukał odsłuchując z nowym wzmacniaczem.

 Zabawę czas zacząć 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zibio napisał:

I super, już jest zarys planu - doczytam sobie o w/w Yamasze, posłucham na różnych zestawach. Kolumny już będę szukał odsłuchując z nowym wzmacniaczem.

 Zabawę czas zacząć 😁

Albo ja już ślepy jestem, albo nie widzę budżetu jaki masz na te zmiany… Podaj, ile jesteś w stanie wydać i na co, będzie łatwiej Ci pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zibio napisał:

Zakładając, że i kolumny i wzmacniacz będą zmieniane to przy moim zestawie lepiej będzie wpierw rozglądać się za wzmacniaczem czy kolumnami? (nie jestem pewien co na tą chwilę jest słabszym elementem zestawu)

Podstawowe pytanie , chcesz kupić amplituner kina domowego  , czy wzmacniacz dwukanałowy do stereo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Oba z pomiarami i byłby to dobry kpl. do nawet 10 - krotnego posłuchania

"Tin Pan Alley" Stevie Raya 😉 czy Billa Evansa w Village ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do budżetu, to planuję rozbudowę rozłożoną w czasie, jeżeli będzie trzeba, a więc koło 3000zł w tym roku i ewentualnie drugie tyle w przyszłym roku.

 

Amplituner czy stereo? - Stereo, chodzi mi o zestaw wyłącznie do słuchania muzyki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszym zakupem są kolumny np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dość łatwe w ustawieniu, bo BR w podłodze.

AX 500 powinien sobie dać radę, a poza tym - też ma phono ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V1 to nie było tannoyowe granie z serii M1. One tak grają . Są zdecydowanie bardziej detaliczne i szybkie.

Połączenie ich z tą Yamaha która także potęguje takie granie daje ci taki efekt. 

Albo kolumny albo wzmacniacz do wymiany. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc na ten moment wracam z poleconym wzmacniaczem yamaha rx 797 - zżera ciekawość czy bedzie wyraźnie słyszalna różnica  w porównaniu do dotychczasowego ax 500 na monitorach tannoya.

 

Ax500 ma również phono ale ogólnie gdy kupowałem, to był w stanie fatalnym - po wyczyszczeniu i przedmuchaniu potencjometrów działa mi na wyjściu z CD, reszta spontanicznie sobie trzeszczy.(Niestety dotknęło to również wyjście phono). Stąd też bardziej sensownym okazał mi się zakup poleconego wyższego modelu w dobrym stanie, niż regeneracja starego. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jeśli nie potrzebujesz więcej basu, niż darzą Cię 😉 Tannoy'e

to można je nieco przygasić. Potrzebne są jednak trzy rzeczy:

umiejętność trzymania się 😉 lutownicy i ona sama plus pewnie wolne 5 zeta ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po szybkich testach Yamahy RX 797 z Tannoy Mercury v1:
Wczoraj w nocy już sobie po cichu odsłuchiwałem parę utworów - przy tej niższej głośności już brzmienie nieznacznie ocieplone. Średnie tony zbliżyły się do pierwszego planu, zaczęły schodzić na niższą część pasma, lekko wytłumionym basem - ale i tak pojawił się tam gdzie go wcześniej nie było 😀.

 

Dziś rano, już przy docelowej głośności różnice są zauważalne w każdym aspekcie; melodyjność, drobne detale - wcześniej też były ale rozmyte/schowane(teraz da się rozpoznać i odkryć więcej), góra pasma już z ax500 była dobra i przejrzysta, teraz dodatkowo jest przyjemniejsza dla ucha i nie męczy na dłuższą metę. Do sprawdzenia została scena która budowała się z poprzednim wzmacniaczem wyśmienicie, ale ten hipnotyzujący efekt otrzymywałem przy konkretnych płytach, do których się obecnie nie mogę dokopać.

 

Podsumowując zmiana jak najbardziej na plus, nie spodziewałem się, że sam wzmacniacz może aż tyle zmienić.

Z racji, że w budżecie na ten moment mam jeszcze zapas na kolumny, to pojeżdżę i posłucham proponowanych w/w pozycji oraz paru innych i okaże się czy znajdę duży przeskok jakości wraz ze zmianą kolumn, czy nie (bo mimo że już jest dobrze to człowiek zawsze szuka, aby było lepiej) - wtedy będę już wstanie poczekać na ewentualne doładowanie budżetu, żeby wyciągnąć jeszcze ciekawsze brzmienie z zestawu.

(Uwaga wszelkie ochy i achy to słowa kompletnego amatora, z "porządnym" stereo  romans dopiero zaczynam)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także dziś planuję odsłuch 🙂

Dali Lektor 6
JBL Arena 180

Dali Zensor 7

Indiana Line Diva 655

W ostatnim znacznie przekraczam obecny budżet, ale chcę porównać czy nie będę wolał chwilę poczekać i dozbierać lub różnice nie okażą się warte przeskoku cenowego - swoją drogą czy ktoś tych Div słuchał? 

Czy są ciekawym wyborem w półce cenowej koło 3500zł? (Trochę na dniach przesiedziałem na poszukiwaniach i czytaniu recenzji najróżniejszych kolumn . Zaczynam zwracać uwagę też na załączane wykresy). Według recenzji to cud miód i orzeszki, bardzo dobra liniowość i fajerwerki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą "liniowością" Dali czy również Divy to bym nie przesadzał, a poza tym mimo

poważnych gabarytów jej zasięg basu jest słabszy niż w niepozornych JBL'ach.

Ciekawe, czy właściciel jest gotów i za ile sprzedać SAME JBL'e ...

Ale kupuje się nie tylko uszami 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indyk myślał o niedzieli ...

Ale od początku, z planowanych odsłuchów dzisiaj odbyły się aż 2 - ciężko zgrać czasowo.

[sprawdzone w parze z Yamaha RX - 797]

1. JBL L880

Co się naczytałem to moje, ale gdy przyszedł czas na odsłuch (w bardzo niekorzystnych warunkach - w przedpokoju z kolumnami ustawionymi jedna przy drugiej),  wyszło na odwrót niż się spodziewałem.

Wysokie tony o ile były przejrzyste, to raz delikatnie natarczywe, piaszczyste, a w innym momencie jakby wycofane/stłumione.

Średnica na pewno subtelnie wycofana i sprawiała wrażenie przeciętnie melodyjnej.

Niskie tony, to ich obawiałem się najbardziej i to w malutkiej przestrzeni odsłuchowej około 3mx4m. Okazało się, że w tym wszystkim one wypadły najlepiej - na pewno ciepłe, ani zbyt konturowe, ani rozlazłe. Takie jak być powinny.
(Tą opinię warto traktować JEDYNIE jako ciekawostkę, ze względu na spartańskie warunki w których musiały próbować bronić swoich walorów)

2. Pylon Audio Ruby HE

Ustawione do odsłuchu odpowiednio - odległość od ścian bocznych oraz tylnej i proporcjonalna do odbiorcy.

Wysokie tony w moim guście są po prostu dobre, są gdzie trzeba i nie piszczą, nie sypią piachem. Wysuwają się na 1. plan tylko gdy utwór tego wymaga.

Tony średnie, a rewelacyjne - zdecydowanie są na miejscu (nie jak w w/w JBL), bardzo przyjemne dla ucha. Mnie właśnie tym kupiły te kolumny (a raczej ja je 😁)

Niskie tony dobrze kontrolowane, na moje ucho "schodzą" wystarczająco nisko. Ciepłe, nie popisujące się muskularnością gdy nie trzeba - gdy jednak utwór wymaga prężą się i pokazują to, czego szukałem. Mankamentem przy odsłuchu było spontaniczne rozłażenie basu przy skrajnym dole - potraktowałem to z przymrużeniem oka bo to pewnie wybryk bass-refleksu umieszczonego na tylnej części kolumny. Odpowiednie ustawienie i ewentualne wygłuszenie a efekt mam nadzieję zniknie.

Ku mojemu zaskoczeniu kolumny znacznie cieplejsze w brzmieniu niż w/w JBL. Patrząc na całokształt to nie spodziewałem się tak dopasowanego pod moje ucho brzmienia i nawet, jeżeli można by lepiej to w Pylonach się zakochałem i już robię przemeblowanie żeby je odpowiednio ustawić.

 

... a w sobotę łeb ucięli.😅

Odnośnie Tannoy próbowałem wszystkiego od testowania odległości między kolumnami, ich skręcaniem by patrzyły za/na mnie, po zmianę odległości i wysokości miejsca odbioru oraz odległości kolumn od ścian - nie przyszło mi do głowy, że przestawienie biurka wraz z nimi w róg pokoju przy dłuższej ścianie spowoduje cud. 

Robiąc miejsce dla nowych kolumn tak właśnie wykombinowałem i teraz siedzę od 2h słuchając Tannoy i nie mogąc się nadziwić jak potężny mogą wytworzyć bas, chociaż lekko zbyt konturowy.

 

Wiedziałem, że ustawienie oraz same wymiary i kształt pokoju ma znaczenie, ale nigdy bym nie przypuszczał, że aż tak wielki 😏.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle kombinuję, ale masz teraz wybór - Pylon vs Tannoy i nie wiesz

właściwie na czym poprzestaniesz ... i w jakiej lokalizacji 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na podłogowe?

W tej cenie dostaniesz tannoy dc6t. Świetne paczki. Nie grzeszą ilością basu 

Chodź jeśli masz dobry wzmak i małe pomieszczenie to będzie super. Reszta pasma jest wzorowa w tym budżecie.

Dostaniesz także żywsze monitor audio rx6.

Zensor to wciąż po prostu bezpieczny wybór. Teraz kupisz je za mało i zapewne z czasem odsprzedaż za tyle samo. Kolumny bez ryzyka jeśli stan jest wzorowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mogę pisać chaotycznie - już wyjaśniam.

Pylon Ruby HE - już zakupione i grają w pewnym stopniu lepiej od Tannoy. Ustawione na środku dłuższej ściany.

Natomiast to Tannoye Mercury V1 po przestawieniu znacznie bliżej krótszej ściany dostały kopa. Teraz w Tannoyach jest więcej dołu. Zmiana jest tak wielka jakbym po prostu miał inne bardziej pełne w brzmieniu monitory.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.