Skocz do zawartości
IGNORED

Pokój na poddaszu z nastawieniem na rozgrywkę


markov
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na załączonym rzucie widać pomieszczenie na poddaszu, które chciałbym wykorzystać do filmów i gier. 

Jak to na poddaszu, są z dwóch stron duże skosy. Sciany to podwójna gk wypełniona wełna, na podłodze najprawdopodobniej dywan na całej powierzchni, ale to wciąż punkt odsłuchowych niemalże przy skosie. Belki wymuszają ułożenie kanapy. 

Zastanawiam w związku z tym jak podejść do kwestii sprzętu, myślałem o czymś z możliwością korekcji cyfrowej, bo obawiam się że inaczej w punkcie odsluchowhm przy samym skosie będzie ciężko. Nie oczekuje kina w domu, ale celuje w akceptowalne 2.1/5.1 w oparciu o coś z HDMI ARC - źródłem będzie 75" TV i VOD/Plex. Rynek wtórny i pierwotny, budżet bliżej nieokreślony, ale nie chcę też przeinwestowac. 

Stał ktoś przed podobnym wyzwaniem i może pokierować w kierunku jakich rozwiązań się sklaniac? Jak widać na zdjęciu całość jest na etapie wykończenia więc jakieś możliwości jeszcze są, natomiast układu pomieszczenia nie zmienię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot_20240406-220810.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zanim rozprowadzisz kable pod KD, to wstaw pod ten skos jakieś krzesełko, usiądź i jak zmieści się głowa to zwróć uwagę, czy nie czujesz się jak w trumnie.

2. Aktualnie próbuję połączyć stereo i KD w jednym (jeden mój wątek w tym dziale, drugi w dziale hifi nt kolumn do B&W 606, ostatnie strony), nie wiem jak jesteś w temacie zielony ale poczytaj.

3. W ramach prób kupiłem najtańszy AVR Sony z hdmi ARC i połączyłem z 2.1 B&W 606+608: w porównaniu do TV a nawet microKD (Sony htis100) filmy są absolutnym szokiem, jako fan muzyki powinieneś zwrócić uwagę jak gra muzyka.

4. Bardzo istotna jest autokalibracja i cyfrowa korekta akustyki, bardzo ważne dla muzyki abyś wybrał dostosowanie całości do przednich kolumn, inaczej muzyki nie da się słuchać.

Ps

To spostrzeżenia totalnego laika 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , jak kolega wyżej wspomniał .

Taki tani Sony HT IS 100 lub Sony DAV IS 50 ( którego miałem ) robi banan 🍌 na gębie .

Pod stereo coś może z Matrix mini i lub Fosi Audio. Małe z dużym potencjałem 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, max720 napisał:

Taki tani Sony HT IS 100 lub Sony DAV IS 50 ( którego miałem ) robi banan 🍌 na gębie .

A po zmianie htis100 na strdn840+BW606+608 z banana robi się arbuz. Tu postęp jest tak ogromny, że fanowi hifi polecam raczej zająć się brzmieniem muzyki, niż zagłębiać w tajniki KD

BTW te malutkie Sony to nie na m² kolegi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunąć sofę jak najbliżej do ekranu 75" i zrobić bliskie pole .

Nie musi nap... na 30-40m2

Oczywiście 930 QS , 940 QS będzie jeszcze lepiej 🙂

Stare , ale jare 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz, to zapoznaj się proszę z opisem jak ja sobie poradziłem z akustyka w podobnym pomieszczeniu ze skosami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdecznie za komentarze, doprecyzuje, bo mogłem nie wyrazić się jednoznacznie - nie jest planowany w tym pokoju typowy odsłuch stereo - wyłącznie kino i jakaś gierka od święta. Dobry pomysł z krzesłem! 

Mam obawę, że nie będzie gdzie tych głośników tylnych umieścić stąd w rozważałem ewentualnie 2.1. Nie jestem pewien czy i jak mocno uda się odjechać narożnikiem, żeby móc je postawić przy tych skosach na jakiś stojak, a na montaż przy skosie może być za mało miejsca na głowę. 

Harmonogram jest dość napięty, płyty kręcą, a dopiero pojawiła się refleksja czy tu i tam nie wypadałoby zastosować płyt perforowanych.. Ścianka za tv i głośnikami będzie wąska, jakieś 10cm, bo zaraz za nią będzie łazienka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, markov napisał:

Mam obawę, że nie będzie gdzie tych głośników tylnych umieścić

Kup na tył Keff Egg, na efekt przestrzenny wystarczą.

Godzinę temu, markov napisał:

Nie jestem pewien czy i jak mocno uda się odjechać narożnikiem, żeby móc je postawić przy tych skosach na jakiś stojak, a na montaż przy skosie może być za mało miejsca na głowę. 

Nie chcę w błąd wprowadzić, ale w 5.1 głośniki tylne chyba mają być bardziej po bokach niż z tyłu.

5_1_spkrplc.jpg?width=1440&quality=80

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak potencjalnie wyglada rzut pomieszczenia na dzis. Sciana kolankowa ma wysokosc 80 cm, a na wysokosci belki przy ktorej stoi sofa jest 190cm. Plaska powierzchnia sufitu jest dopiero w miejscu przerywanej linii, wczesniej jest skos. Jak widac punkt centralny TV-sofa jest nieco przesuniety, ale niewiele z tym uda sie zrobic. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.8152a291ffeb34ef3cbf4b04dd23d110.png

 

Fioletowymi punktami zaznaczylem potencjalnie umiejscowienie glosnikow:
- w przypadku glosnikow tylnych nie wiem czy bylyby to kolumny na podstawkach, na uchwycie do skosu, czy glosniki instalacyjne (w skosie dzwiek padalby pod katem?). 
- glosniki przednie podlogowe badz instalacyjne scienne
- nalezaloby umiescic gdzies jeszcze sub

Niestety powierzchnia jest otwarta, z powierzchnia odbijajaca przy ciagu komunikacyjnym (niebieskie linie to klatka schodowa i wejscie do gabinetu). Czy w takiej sytuacji zastosowanie na przeciwleglych skosach paneli perforowanych na calej powierzchni zda egzamin? Czy nalezaloby zadbac o cos jeszcze? Z jednej strony powierzchnia odbijajaca, z drugiej duzo powierzchni pochlaniacej i przesuniety punkt odsluchowy. Jest pomysl aby zabezpieczyc skosy z plytami perforowanymi ciemnym materialem. 

Jezeli chodzi o sprzet, to największy problem mam z głośnikami tylnymi i ich montażem/umiejscowieniem. W oko wpadly mi trzy kompletnie różne kierunki: 
- Q Acoustics QA 7000i (rozmiar, możliwość pochylenia, potencjalny montaż tyłu)
- Melodika BLI6W, Heco Ambient i podobne (co z tyłem w przypadku skosów? coś innego na tył niż głośniki z zestawu?)
- zestaw JBL Stage A180/A125C/A130 (kiedyś słuchałem A180 w stereo i były całkiem przyjemne ze wzmacniaczem w klasie D, ale nie wiem jak w kinie). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2024 o 19:32, markov napisał:

stąd w rozważałem ewentualnie 2.1

Nie pozbawiaj sie najwazniejszego kanalu - centralnego! Zdecydowanie jak juz to 3.0 albo 3.1

Boki moga byc troche kompromisowe na poczatek. Potem mozesz dac cos porzadnego.

Ja do dzis na bokach mam dipole Klipsch'a i spisuja sie swietnie w tej roli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minutes ago, rafa said:

Nie pozbawiaj sie najwazniejszego kanalu - centralnego! Zdecydowanie jak juz to 3.0 albo 3.1

Boki moga byc troche kompromisowe na poczatek. Potem mozesz dac cos porzadnego.

Ja do dzis na bokach mam dipole Klipsch'a i spisuja sie swietnie w tej roli.

Tak, pomysl pierwotny nieco ewoluowal i w tej chwili widze juz w pomieszczeniu potencjal na 5.1 (post #9), wiec temat stereo odwolany. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, rafa napisał:

Boki moga byc troche kompromisowe na poczatek.

Keff Egg?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz spory kompromis ale zawsze jakis poczatek. 

Generalnie powinny byc zdolne do swobodnego odtwarzania od ok 60-70Hz wtedy subwoofer grajacy od 80 pokryje to pasmo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, markov napisał:

Tak, pomysl pierwotny nieco ewoluowal i w tej chwili widze juz w pomieszczeniu potencjal na 5.1 (post #9), wiec temat stereo odwolany. 

Ja też tam widzę potencjał nawet na 5.2.2 ...Nie myślałeś żeby ten cały setup odwrócić o 180 stopni? Wówczas kanapa wyjdzie pod prostym sufitem  i  nad nią  może wejdą 2 Atmosy. Pod skosem dałbym prostą przedściankę z KG  na której powiesiłbyś TV i ewentualnie Center. Pomieszczenie nie waliłoby ci się na głowę  i szerzej rozstawisz kolumny frontowe ....Pomyśl otym jeszcze nie jest za późno 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Gmow1977 said:

Ja też tam widzę potencjał nawet na 5.2.2 ...Nie myślałeś żeby ten cały setup odwrócić o 180 stopni? Wówczas kanapa wyjdzie pod prostym sufitem  i  nad nią  może wejdą 2 Atmosy. Pod skosem dałbym prostą przedściankę z KG  na której powiesiłbyś TV i ewentualnie Center. Pomieszczenie nie waliłoby ci się na głowę  i szerzej rozstawisz kolumny frontowe ....Pomyśl otym jeszcze nie jest za późno 😉

Interesujacy pomysl, ale na to juz niestety za pozno - czesc instalacji juz poprowadzona, a scianka pod TV jest zabudowywana. Dodatkowo musialaby to byc duzo mniejsza kanapa, belka zaslanialaby czesc ekranu, i musialbym mijac szezlong przy skosie aby dostac sie do schowka na koncu pomieszczenia. 

 

Jezeli chodzi o amplituner, to w tej chwili sklaniam sie ku Denon AVR-X2800H.
Pomysl jest taki, by wykorzystac dwa wolne kanaly i funkcjonalnosc dodatkowej strefy do muzyki w pomieszczeniu obok. Zone 1 kino, Zone 2 HEOS. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj trasy kablowe w ścianach i suficie tak aby pozwalały na wyminę okablowania audio video. Rurki pcv są dobrym wyborem, albo przynajmniej przeszle Arot

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Al3x said:

Zbuduj trasy kablowe w ścianach i suficie tak aby pozwalały na wyminę okablowania audio video. Rurki pcv są dobrym wyborem, albo przynajmniej przeszle Arot

Tak tak, peszle oczywiscie beda. 

 

Trzy pytania:
- glosniki bipolarne, to jest alternatywa do glosnikow tylnych, czy stosuje sie takie glosniki na bokach? Jest to jakas opcja, czy na skosach kompletnie sie nie sprawdza? 
- glosnik centralny, zakladam, ze taka kolumna centralna lepiej jak odetchnie i jezeli ma byc powieszona, to na uchwycie bedac choc kilka CM odsunieta od sciany? czy moze mozna taka kolumne z powodzeniem zlicowac ze sciana? Nie mam jeszcze projektu zabudowy TV, pewnie bedzie propozycja aby kolumna nie lezala.
- czy zamiana plyt GK na plyty perforowane na skosach to lekarstwo na takie pomieszczenie? Czy mozna z tym przedobrzyc? Moze powinno sie to uzupelnic powierzchniami rozpraszajacymi, czy czyms w rogach pod skosami? Jestem ciekaw jak pod katem akustyki pomieszcenia nieco wyrownac skosy z dwoch stron, scianke z GK/OSB za TV, klatke schodowa, a do tego to wszystko z otwartym rogiem pomieszczenia na ciag komunikacyjny. 

Jezeli chodzi o Denona x2800H, z tego co wyczytalem, do pary z raczej jasniejszymi kolulmnami wiec JBL czy Heco raczej odpada.
Na 5.1 chcialbym wydac tak do 8000 zl, w tej chwili mam dwie propozycje, ale jakos tak bez przekonania na nie patrze: 
- 2x Indiana Line Tesi 5 + Indiana Line Tesi 7 + 2x B&W M-1 (sub jeszcze do dobrania)
- 5x Klipsch RP-140D (ktorych w przypadku surroundow nie uda sie raczej zamontowac sensownie na skosach) + Klipsch SPL-120
I na tym w sumie koniec. 

Natomiast wciaz nie wiem jak rozwiazac temat surroundow, to musza byc glosniki pokroju B&W M-1, czy sa uchwyty ktore pozwola odsunac mala kolumne podstawkowa od skosu i odpowiednio wyrownac kat wzgledem sluchacza? Czego bym nie znalazl, to typowe scienne, blisko sciany i z minimalna regulacja na osi Y.  Moze gdyby znalezc sensowny uchwyt, i mialoby to rece i nogi, to otworzylby sie rynek na pelne typowe 5.1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez markov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.