Skocz do zawartości
IGNORED

Głośniki w kolumnie trójdrożnej


Buliwyf

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że jestem laikiem w sprawach budowy kolumn a nie ukrywam, że w niedalekiej przyszłości zamierzam coś takiego stworzyć mam dwa pytania:

1. Co sądzicie o takim doborze głośników do trójdrożnej bass-reflex:

- wysokotonowy Peerless DT-100

- średni Vifa P13MH-00-08 lub Alcone AC6.5HE

- niskotonowy Peerless HDS 205

pomyślałem o częstotliwości podziału 600-4500Hz (Vifa) i 500-3000(Alcone)

2. Jakie ew zwrotnice tu zastosować

 

pozdrawiam i Świąt Wesołych życzę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym doradzał co następuje:

 

1. Alcone na początek bym sobie odpuścił, jego break-up (2 peaki) będzie ostro mieszał w harmonicznych, zwłaszcza dla częstotliwości 2kHz i 2.6kHz mogą pojawić się silne podbarwienia związane z trzecią harmoniczną, nie do usunięcia nawet układem antyrezonansowym RLC. Jeżeli już bawić się w metalowe membrany, to ja bym wybrał Visatona AL130 (pojedynczy break-up przy 7kHz a do tego faraday w układzie magnetycznym redukujący ilość harmonicznych), oczywiście wskazane - pochyła przednia ścianka i podział na 2kHz lub nawet niżej przy użyciu odpowiedniego tweetera (np. Seas 27TDC lub 27TDFC). O okrągłym koszu ułatwiającym zrobienie wyfrezowania już nie wspomnę. Seas L12RCY/P jest nawet jeszcze lepszy, choć mniejszy, ma korektor fazy, break-up jest przy 9kHz.

 

2. Zamiast HDS205 można (niekoniecznie) zastanowić się nad Vifą M21WO39-08 - ma celulozową membranę, nieco większe Xmax oraz większą średnicę cewki.

 

3. Okolice 3kHz to podział w sam raz dla DT100 nawet dla Vify P13 jako średniotonówki

 

4. Z podziałem niskie - średnie też zjechałbym nieco niżej, może w okolice 300Hz - będą mniejsze problemy z drganiami ścianek (tak czy siak polecałbym maty bitumiczne), a P13MH zastąpiłbym P13WH - będzie bardziej liniowy z racji większego Xmax, a efektywność względem woofera i tak podbije mu baffle step.

 

5. Podział - ja bym spróbował na początek tak (przy przedniej ściance 22 cm szerokiej, baffle step w okolicach 300Hz, żadnych pochyleń przedniej ścianki wyrównujących centra akustyczne):

 

woofer (HDS205) - równolegle kompensacja RC indukcyjności cewki taka jak w katalogu (R=8.2 ohm 16W, C=12uF) i podręcznikowy Linkwitz-Riley na 300Hz (6.8mH i 41uF), niskotonowy połączony w polaryzacji odwrotnej w stosunku do średniotonowego. Obudowa - rzecz gustu (oraz symulacji rzecz jasna)

 

średniotonowy (P13WH) w komorze 6dm3 (skośna ścianka oddzielająca komorę sredniego od komory woofera przyda się do likwidacji fal stojących) mocno wytłumionej watą (ale coś w rodzaju kanału bez wytłumienia za głośnikiem wskazane, watę można pakować w worki z gazy opatrunkowej celem nadania jej trwałego kształtu), variovent na tylnej ściance też może pomóc (variovent powinien widzieć głośnik przez kanał bez wytłumienia), dalej - kompensacja indukcyjności RC równolegle do głośnika (R=8.2 ohm 16W, C=8uF) oraz L-pad na opornikach mocy obniżający efektywność o jakieś 3dB w stosunku do woofera, jako że średniemu pomaga baffle step. Wartości oporników - równolegle do głośnika 10 ohm 30W a następnie szeregowo 1.7 ohm 30W (oba mogą być składane z dwóch mniejszych ceramicznych 16W) L-pad po pierwsze obniży efektywność, a po drugie równoległy opornik wypłaszczy nieco peak impedancji, co polepszy kształt zbocza akustycznego filtru highpass średniotonowca.

filtr górnoprzepustowy - 1st order electrical na gdzieś na 380Hz (C=75uF, w szereg z cewką filtru lowpass średniotonowca)

filtr dolnoprzepustowy (podział z wysokotonowym) - 2nd order linkwitz riley na 3kHz (L=0.56mH, C=5.1uF)

 

tweeter (DT100) - L-pad obniżający efektywność o 5-6dB (równolegle 8.2ohm 5W i szeregowo 3.3ohm 5W) i dalej 3rd order butterworth na 3.5kHz - C1=4.7uF (od strony wejścia), L1=0.22mH, C2=13.3uF (od strony głośnika), wysokotonowy połączony w polaryzacji zgodnej w stosunku do średniotonowego

 

Taka zwrotka bierze pod uwagę rzeczy takie jak akustyczne (pochodzące od naturalnych zboczy na SPL głośników) i mechaniczne (pochodzące od przesunięć centrów akustycznych) różnice faz głośników. Np. dla gwizdka do filtru 1st order electrical dokłada się opadanie SPL głośnika w obudowie zamkniętej oraz przesunięcie centrum akustycznego do przodu w stosunku do woofera tworząc coś w rodzaju akustycznego filtru 2nd order, dobrze łączącego się z filtrem woofera (w odwrotnej polaryzacji). Z kolei zwykle różnica faz między średniotonowym a wysokotonowym w typowej konfiguracji (bez pochyłej przedniej ścianki) zwiększa się wraz z częstotliwością, dlatego filtr elektryczny gwizdka jest 3rd order a średniotonowego 2nd order.

 

PS. Autor nie bierze odpowiedzialności za ewentualny brak satysfakcji z efektu końcowego zastosowania się do powyższych rad jako że nie dysponował dobrymi pomiarami i zwrotka była liczona na podstawie charakterystyk podanych przez producentów oraz wiedzy zdobytej przy pracy z innymi głośnikami.

W razie gdyby któregoś podzakresu było za dużo/za mało, można próbować modyfikować wartości oporników w L-pad'ach - np. w celu większego stłumienia średnich tonów należy zmniejszyć opornik równoległy do głośnika zwiększając jednocześnie opornik szeregowy tak żeby impedancja układu głośnik - l-pad pozostała bez zmian - np. dając równolegle 6.8 ohm a szeregowo 2.3 ohm dostaniemy 4.5dB tłumienia średniotonowca (zamiast wcześniejszych 3dB) przy takiej samej impedancji układu głośnik - L-pad (co jest istotne dla poprawnej pracy filtrów elektrycznych).

 

PPS. Powyższe wodolejstwo usprawiedliwiam Lanym Poniedziałkiem. Howgh!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.