Skocz do zawartości
IGNORED

Kompozytowe obudowy glosnikowe


Marcin Ptica

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele sie czyta o roznego rodzaju obudowach kompozytowych z tego czy tamtego ale czy ktos gdzies czytal o obudowie w obudowie oddzielonej proznia? Pewnie tak ale rozwazania pewnie mialy charakter teoretyczny. Dlatego proponuje rozwazanie tego tematu w sposób praktyczny! Czy ktos myslal o obudowie w obudowie jak ruska babuszka odzielonej róznego rodzajem materialów pochlaniajacych drgania jak pianki, silikony i inne tego typu materialu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Zerknij do wątku "kolumny Marvena". To co zrobił to taka forma kompozytu. Materiały pochłaniające drgania masz wewnątrz kazdej obudowy. Kompozyty drewniane (tak chyba można też nazwać MDF ;-) też wykazują jakąś stratność wewnętrzną. Jesli chodzi o próżnię, to nie rozumiem problemu. Chcesz robic obudowę do głośnika czy termos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie chce zrobic termosu... ale to nie jest problem poruszany w tym watku .. tu raczej chodzi o wlasciwosci obudowy zlozonej z warstw przedzielonych miedzy soba roznymi rodzajami materialow nie koniecznie drewnwm o roznych wlasciwosciach czy roznorakich sklejakch. chodzi mi raczej o masy bitumiczne slilkony styropian i inne tego typu materialy. Moze jeszcze inne w zaleznosci od lotnosci umyslu no i przedewszystkim od doswiadczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuje sie troche wywolany w watku więc... Myslalem obudowie warstwowej na poczatku (chcialem dac wewnatrz betonu warstwe pianki krzemowej (to jest ten material na pumeks - spienione szkło),- stąd zresztą grubość ścianiek w mojej kolumnie 4cm- wystarczyly by 3 cm ale pozniej nie chcialo mi sie zmieniac projektu... Ostatecznie zostalem przy samym betonie- i z nim mialem wystarczajaco duzo problemow. Próznia jest idealem ale bardzo trudnym do zrealizowania (technologicznie). Jak czytales o moich kolumnach to wiesz ze nie jestem z nich zadowolony w 100% i zamierzam zrobić przekladke do innej obudowy. Zamierzam tym razem zrobic obudowe warstwową mdf-korek-mdf. Tu masz coś na temat materiałów na obudowy (jest próżnia, jest i beton (wytknieto mu co nieco i wydaje mi sie ze słusznie (szkoda ze nie posłuchalem ale widocznie wole uczyc sie na swoich bledach)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuje sie troche wywolany w watku więc... Myslalem obudowie warstwowej na poczatku (chcialem dac wewnatrz betonu warstwe pianki krzemowej (to jest ten material na pumeks - spienione szkło),- stąd zresztą grubość ścianiek w mojej kolumnie 4cm- wystarczyly by 3 cm ale pozniej nie chcialo mi sie zmieniac projektu... Ostatecznie zostalem przy samym betonie- i z nim mialem wystarczajaco duzo problemow. Próznia jest idealem ale bardzo trudnym do zrealizowania (technologicznie). Jak czytales o moich kolumnach to wiesz ze nie jestem z nich zadowolony w 100% i zamierzam zrobić przekladke do innej obudowy. Zamierzam tym razem zrobic obudowe warstwową mdf-korek-mdf. Tu masz coś na temat materiałów na obudowy (jest próżnia, jest i beton (wytknieto mu co nieco i wydaje mi sie ze słusznie (szkoda ze nie posłuchalem ale widocznie wole uczyc sie na swoich bledach)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Niekoniecznie widzę potrzebę takiej komplikacji. Czemu będzie służył korek pomiędzy MDFem ?

Wystarczy krata matrix która wzmacnia obudowe na siły wywołane spręzaniem powietrza i dzieli płaszczyzny obudowy obnizając ich rezonanse własne. Mozna wyłożyc korkiem wnętrze obudowy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korek wewnątrz ma słuzyć: 1 jako dodatkowy materiał o stratności wpływajacej na inne częstotliwosci niz mdf

2 jako izolacja miedzy mdf'em wewn i zewnętrznym - drgać bedzie obudowa wewnętrzna (kosz glosnika bedzie przymocowany do niej a nie do zewnetrznej warstwy odpowiednim kolnierzem wiec nawet drgania kosza nie beda przenoszone na zewnetrzna powloke). noo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Drgania kosza nie bedą przenoszone na zewnętrzną obudowę ale drgania powietra będą przenoszone na wewnętrzną, która ma je wytracać. Będzie pełniła role materiału stratnego. Dlatego zauważyłem, że lepiej po prostu środek wykleić matą z korka i będzie tak samo. No może nie tak samo ale i tak odpowiednie tłumienie zapewnią materiały o wiekszej porowatości, sprężystości i tarciu wewnętrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie zrozumili oco chodzi zkoledze Marcinowi Ptica . A mianowicie chodzi oto zeby tylną czesc membrany oddzielic od otoczenia włąsnie próznią ze względu na zerową przenikalnosc fal akustycznych (brak cząsteczek).

Marcin Ptica chcialby nagiąc prawa fizyki i zamiast prózni zastosowac korek ,piankę bądz silikon zastępojąo owymi próznię.:)))

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Napisał, że chodzi o obudowę w obudowie oddzielone próźnią.

Tylko że nie będzie sposobu na zamknięcie ścianek takiego termosu w taki sposób żeby drgania z głośnika nie przeniosły sie również na wewnętrzną ścianę, a drgania powietrza z wewnętrznej ściany nie przeniosły się również na zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

ciesze sie ze ktos wogole zareagowal na teoretyczne rozwazanie. Jednak nie kazdy podszedl do tematu w sposob praktyczny, szczegolnie _avw_. Chcialem z wiadomych wzgledow jako "przekladki" zastosowac roznego rodzaju materialy stratne miedzy warstwami a nie próznie. Cytowany artykul czytalem conajmniej 2 lata temu w wersji papierowej i nie byl to dla mnie tekst o chrakterze odkrywczym . Tylko niestety nikt z forumowiczow nie pokusil sie o realizacje. Nawet nie dotknal problemu ... kazdy chce zrobic obudowe sztywna ze ho ho ograniczajc punkty swobody do minimum ale... co z miekkimi masami bitumicznymi, wewnatrz kilku obudów i innymi materialami stratnymi? Nikt tego nie wie!

Ambitnie podszedl do tematu marven jednakze zastosowana przez niego technologia miaBa swoje ograniczenia... a zapene jeszcze by nie zrobil swoich kolumienek gdyby stosowal przekladki :)

Tak wiec panowie teoria teoria ale trzeba ja praktycznie zastosowac chociazby w pozornie idiotyczny sposob. Korek proponowany przez _avw_ juz byl... tak wiec trzeba ruszyc glowa i cos zmajstrowac. Ja tymczasem mecze malo ambitny temat monitorkow za to z mieciutka masa bitumiczna i cienkim mdf-em ale potem moze zasiade do kombinowania dalej....

PS. ciekawy jestem jak miaBaby sie pianka montazowa do okien jako jedna z warstw a to dlatego ze latwo nia wypelnaic przestrzenie i nie stanowi przeciez towaru na wage zlota...

Marven ! Latamy na jednej fali :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zrobić tak aby była skrzynka w skrzynce a między nimi powietrze - jedynie na "rogach dać korek" - ale taka skrzynka będzie pewnie mieć problemy z basem bo ścianka wewnętrzna będzie drgała ale za to zewnętrzna niepowinna ani drgnąć

 

jeżeli chodzi o drgania to są 3 problemy w kolumnie :

 

1. drgania ścianek powodowane ciśnieniem wytwarzanym przez głośnik basowy

 

2. drgania przenoszone z głośnika na zasadzie akcja - reakcja

 

3. rezonans powstający wewnątrz kolumny wydostający się przez membrane

 

problem był tak poza tym poruszany w tym dziale niedawno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynym plusem skrzyni jest to że dzięki niej możemy wytwarzać ciśnienie w pomieszczeniu - ale ja powoli po długich rozmyślaniach dochodze do wniosku że kiedyś zrobie kolumny w których bas będzie w obudowie sferycznej a reszta OB lub wogóle wszystko OB - ale niesądze abym miał na to szybko pieniądze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Ludzie uczą się na błędach, ale taniej jest uczyć się na błędach cudzych ;-)

Zamiast odkrywać Amerykę poczytajcie trochę materiałów na temat konstrukcji obudów. Zrozumiecie dlaczego obudowa musi być maksymalnie sztywna, a stratność zapewniają materiały wytłumiające wewnątrz.

Nie popełnicie wtedy takiej piramidalnej bzdury jak pewien znany producent kolumn (jeśli mnie pamięć nie zawodzi był to Heybrok). Wykonał odbudowe o cienkich ściankach co miało zapewnić emitowanie basu przez ściany :-)

 

Jeszcze raz napiszę; nie ma sposobu skutecznego odizolowania drgań obudowy wewnętrznej od zewnętrznej. Dlatego ta wewnętrzna jest zbędnym wydatkiem. W dodatku stworzenie skorupy zewnętrznej izolowanej od wewnętrznej powoduje niemożność jej usztywniania. Trzeba by ją wykonać z betonowego kloca, a wtedy umieszczanie wewnątrz drugiej obudowy odizolowanej od tej betonowej nie ma już sensu.

Zmniejszanie „stopni swobody” zapewnia już wiązanie ścian obudowy. Cel wprowadzania usztywnień wewnątrz jest inny, chodzi o obniżenie częstotliwości drgań (nie wiem skąd się tu wzięło twierdzenie o zmniejszaniu stopni swobody, takie rozważania mają znaczenie w jakichś konstrukcjach stalowych, ażurowych, gdzie to stanowi problem).

 

Na pewno Marcin Ptica nie lata na jednej fali z Marvenem. Obudowa Marvena spełnia własnie te założenia o których napisałem. Problemem jest jej masa. Przez którą trzeba by zrealizować lepszą stratność wewnątrz obudowy. Efekty o których napisał Marven dla basu mogą być też wynikiem słabej h-ki mocowej, przez to kolumna dla wyższych głośności zniekształca bas. To jest najczęstszy powód słabego brzmienia basu.

Obudowy z kamienia były raczej posądzane o pogarszanie brzmienia niskiej średnicy jako że energia niestracona nie jest przejmowana przez ściany tylko wypromieniowywana na zewnątrz przez najbardziej sprężyste elementy. Czyli zawieszenie i membranę głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozjasnienia sytuacji podam link i bedzie wiadomo oco dokładnie chodziło Marcinowi Ptica

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

avw- rzeczywiście w artykule tym facet wyskakuje z tematem skratowań wewnętrznych i odbierania stopni swobody zupelnie bez przemyslenia (zdziwilo mnie to bo pozostala czesc tego co napisal wydaje sie bardziej logiczna). On traktuje obudowe jak kratownice która miala by byc obciążona przylozoną siłą która ma ochotę zmienić stateczność globalną układu. Tymczasem obudowa jest obciążana pulsującym ciśnieniem wewnętrznym i takie skratowania nic tu nie dadzą bo tu chodzi raczej o stateczność lokalną układu - czyli sztywnosc ścian. Ciśnienie to (jak kazde inne) silą rozłożoną na calej wewnetrznej pow. obudowy równomiernie i ma ochotę doprowadzić ją do bardziej "kulistego" kształtu. Mozna temu zapobiec jedynie przez współczynnik sprężystosci materiału, zwiekszenie momentu bezwladności przekroju (zwiekszyc grubosc, dac wzmocnienia na ściance), bądz zmiane schematu statycznego zamocowan scianek (na sztywniejszy)- np dokleic w miejscu lączenia scianek narożniki (dla porówniania- zamocowanie słupa czysty przegób-przegób - dlugosc wyboczeniowa = 1*L, zamocowanie sztywno-sztywne,- dł wyboczeniowa 0,5L. Oczywiście długosc wyboczeniowa ma zasadność przy ściskaniu natomiast scianki sa zginane ale strzalka ugięcia zachowuje sie podobnie).

 

ps kto by pomyslal ze wyksztalcenie budowlane przyda mi sie do projektowania kolumn... i to nie pierwszy raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Widziałem te stronkę http://www.hi-end.pl/index0.php?id=audio&ia=12 .

Jest tam trochę nie na temat - jak o tych stopniach swobody czy stęzaniu scian linkami stalowymi (autor chyba jest dźwigowym z zawodu :-)

Tak samo autor zauważył niewykonalność pomysłu obudowy z próznią między ścianami.

Jej zastąpienie innym materiałem obudowy wewnętrznej, do której będzie mocowany głosnik i umieszczenie całości w obudowie zewnętrznej sztywnej, przypomina elastyczne izolowanie głośnika od obudowy (tez praktykowane i nie zawsze popierane - są producenci postępujący wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Ten link http://www.exdreamaudio.de/Boxen-Baumaterial/boxen-baumaterial.html - juz gdzieś był cytowany.

Omawiany był także na forum Akkusa http://www.akkus.com.pl/ (jest po niemiecku ale łatwo zrozumiec o co chodzi).

 

Przedstawiono w nim sposób jak najtańszego lecz skutecznego usztywnienia obudowy. Zamieszczono także pomiary akustyczne porównujące różne wersje obudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo wlasnie- pierwszy rysunek w tym artykule ilustruje to co chcialem napisac- tu widać ile dadzą te linki po przekątnej- akurat w tym miejscu nie dochodzi do przemieszczeń a poszczególne scianki sie zginają. Dodatkowo widac ze rysunek ten zaklada sztywne połaczenie scianek (kąt miedzy sciankami w miejscu poloczenia pozostal 90st)tymczasem nie dokonca tak jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

myśle że lepiej zrobie jak wkleje link niż jak będe się produkował jeszcze raz o tym samym

 

-->marven

ja studiuje budownictwo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Klejona czy nie klejona. Zasady wiązania ścian sa takie same. Przegadywany był ten problem kiedyś na forum Akkusa dość długo - tam ktoś zamieścił ten link do artykułu z Elektora z 1988 roku. Szkoda, że nie mam materiałów w formie elektronicznej to bym wkleił rysunki różnych ciekawych rozwiązań obudów. Wszystkie jednak zmierzają do tego samego czyli uzyskania maksymalnej sztywności na odkształcenia ciśnieniem wewnętrznym i obniżenia częstotliwości rezonansu ścian.

 

Ja się otarłem tylko przelotnie o budownictwo, z którego zapamiętałem właśnie te stopnie swobody i jeszcze coś o statycznym wyznaczaniu belek. O obudowach z siatkobetonu też dawno temu myślałem, po przeczytaniu książki na temat budowy jachtów o kadłubach z siatkobetonu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

Marven> a może by tak:

Normalna obudowa z MDF usztywniona dobrze zgodnie z zasadami premiowanymi przez Visaton, albo nawet coś bardziej zblizonego do kraty matrix B&W.

 

Na sciany przyklejona warstwa 4cm (albo więcej) pumeksu o dużych porach jako materiał tłumiący?

 

Pumeks jest raczej mało spręzysty. Tłumienie będzie się w nim odbywać poprzez zwielokrotnienie odbić fali dźwiękowej. Na pumeksie może być jeszcze warstwa gąbki a pod pumeksem mata bitumiczna lub filc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.