Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning Paradigm Monitor 9v4...nie warto?


mrbudziol

Rekomendowane odpowiedzi

=> mrbudziol

Ty weź się chłopie opanuj, kto Cię zjechał ???? Ludzie chcą Ci pomóc, a Ty jeszcze pyskujesz, Ty niezrównoważony jesteś czy co ??? Jak tak będziesz się zachowywał to nikt nie będzie odpowiadał na Twoje pytania, pewnie że zrobisz co chcesz, ja Ci pokazałem inne alternatywny....więcej nie będe odpowiadał na Twoje posty......ręce opadają.....co za ludzie.....człowiek chce im pomóc to go jeszcze zbluzgają......

Zastrzegam, że nie uważam się za nieomylnego, nie jestem też specjalistą od materiałoznastwa. Mam jednak w tym temacie swoje zdanie, które brzmi : to tytan , pokryty cieńką warstwą lakieru (?). Kopułkę z Paradigmów ciąłem nożyczkami,usiłowałem ciąć nożem (niemożliwe), drapałem, giąłem i piłowałem iglakiem brzegi (bezskuteczne). Drobne ścinki powbijały mi się w palec. Tytan to bardzo specyficzny metal, niezwykle lekki i plastyczny , stąd pewnie brany, przy odpowiedniej grubości elementów o dużej powierzchni, za plastik. Te właściwości tytanu wykorzystuje się , robiąc z nich np. precyzyjne narzędzia mikrochirurgiczne lub trwałe i elastyczne zauszniki okularów. Mam wrażenie, że kopułka z Paradigmów jest stosunkowo gruba, stąd trudno ją, zważywszy na właściwoci tytanu, trwale wgiąć, odskakuje jak plastik. Nie da się tego porównać z kopułkami z aluminium, które powginać na zawsze to żadna sztuka. Dodatkowy argument, że jednak to metal, to karkas cewki, który jest wytłoczony w jednej całości z kopułką. Tam nie ma już lakieru i wygląda znacznie bardziej "metalicznie"

Bardzo wątpie w teorię o polimerze napylanym tytanem, bo niby po co? Tytan stosuje się ze względu na świetny stosunek masy do twardości, jeżeli kopułka miała by być oszukiwana , to równie dobrze można pomalować plastik srebrzanką, wyjdzie taniej. "Napylenie"akurat tytanu nic nie zmieni.

Jeżeli to istotnie plastik, byłbym szczerze zdziwiony...i w ogóle radzę więcej powściągliwości w formułowaniu kategorycznych stwierdzeń. Uff, to tyle.

Wiem jak wyglądają kopułki z czystego tytanu. Stosowałem takie wielokrotnie, i to róznych producentów. Akurat bardzo łatwo wgiąć je na trwałe, niemal równie łatwo jak aluminiowe. Mam w tej chwili w domu pogięte kopułki z czystego tytanu Celestion, mam też Tonsilowskie (choć te są słabej jakości), JBL i Focal. Jest to zupełnie inna bajka. A karkas cewki w kopułce Paradigma jest wykonany z przezroczystego materiału, nie moze to być więc żaden metal. Sama kopułka zaś wygląda jak metalizowany od spodu przezroczysty plastik, nie przewodzi nawet prądu, co akurat łatwo sprawdzić. Nie sądzę aby był to lakierowany metal, gdyby tak było lakier ów popękałby przy pierwszym wgnieceniu kopułki. Tak się jednak nie dzieje, kopułkę bardzo łatwo przywrócić do stanu pierwotnego, a ślady wgniecenia są niemal niewidoczne, nie ma też żadnych pęknięć syntetycznej warstwy wierzchniej. Sądzę więc, że warstwa tytanu jest w nich dużo cieńsza niż warstwa plastiku, stąd takie a nie inne zachowanie, i stąd moja opinia że Paradigm przynajmniej częściowo mija się z prawdą (bo powinni napisać że to laminat tworzywa sztucznego z tytanem). Niemniej najważniejsze w tym wszystkim jest to, jak to gra, niezależnie od tego, z czego jest wykonane. A gra nieciekawie, wielokrotnie powtarzane próby uzyskania sensownego dźwięku z tych tweeterów skończyły się niepowodzeniem. Zresztą wiele udziwnionych wynalazków (takich jak ceramiczne kopułki Infinity czy Magnata, lub tekstylne kopułki napylane tytanem JBL i Mirage) gra źle, a są stosowane głównie w celach marketingowych, aby się odróżnić od konkurencji.

Odnośnie samego głośnika z Paradigmów nie zabiorę głosu ale co do tytanu to jednak muszę bo widzę znów stosowanie pewnych schematów.

 

Skali przez dwa lata ciąłem, frezowałe, szlifowałem, polerowałem i niszczyłem tytan. A konkretnie dwufazowy stop techniczny WT3-1 stosowany np na endoprotezy i łopatki silników turbinowych. Zaneguję teraz parę Twoich myśli.

 

"Kopułkę z Paradigmów ciąłem nożyczkami,usiłowałem ciąć nożem (niemożliwe), drapałem, giąłem i piłowałem iglakiem brzegi (bezskuteczne)." - nieścisłość. Sam tytan jest stosunkowo miękki i plastyczny. Twarde są jego niektóre stopy, nie stosowane w technice bo są kruche oraz bardzo twarde są azotki tytanu (złote) i węgliki tytanu. Z tych związków robi się noże do cięcia i skrawania najtwardszej stali.

Stosowane najpowszechniej w technice są plastyczne i stosunkowo miekkie stopy dwufazowe.

 

"Te właściwości tytanu wykorzystuje się , robiąc z nich np. precyzyjne narzędzia mikrochirurgiczne lub trwałe i elastyczne zauszniki okularów." - owszem, konstrukcja z tytanu jest ok 2-3 krotnie lżejsza od stalowej, przy tej samej wytrzymałości (gęstość tytanu to ok 4,2-4,5 g/cm3) . Ale akurat tu chodzi o co innego. Tytan jest bioobojetny. Nie uczula jak stale chromowe w okularach, kopertach zegarków i branzoletach, oraz innych przedmiotach mających kontakt ze skórą ludzką. Ze względu na te właściwości robi się z tytanu endoprotezy i śruby do spajania kości. Kiedyś robiło się to z platyny lub złota. Tytan jest lżejszy i tańszy.

 

"Bardzo wątpie w teorię o polimerze napylanym tytanem, bo niby po co? Tytan stosuje się ze względu na świetny stosunek masy do twardości" - to zdanie powinno brzmieć "stosunek wytrzymałości do masy"

 

Tyle odnośnie samego tytanu i jego niektórych stopów.

Dziękuję za sprostowania, jak pisałem nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Opisałem jedynie moje wrażenia z bliskiego kontaktu z kopułką z paradigmów. Z Twojego opisu właściwości tytanu wnioskuję, że cieńka polerowana blacha z tego materiału zachowuje się podobnie do tworzyw polimerowych ,czy to słuszny wniosek?

Żałuję, ze nie przeprowadziłem "próby ognia", ktora przecięła by wątpliwosci. Mam je dalej tym bardziej, ze karkas cewki, o której pisze McGyver, nie był z przeźroczystego tworzywa. Nie mogłem też go odciąć ostrzem noża do tapet, co jak sądzę udało by się z polimerem. Zresztą, pies wąchał kopułkę z Paradigmów, po Twojej wypowiedzi zastanawiam się , czemu w ogóle tytan na kopułki, skoro idealny materiał ( na sztywny rodzaj membrany) powinien być jak najlżejszy i jednocześnie jak najbardziej sztywny (twardy?) (skrajnie - diament w nowych B&W). Wytrzymałość mechaniczna membramy głośnika wysokotonowego nie jest przecież ważna, tym bardziej biokompatybilność :-). Czysty tytan, a z takiego ponoć robi się kopułki, jest wg. tego co piszesz, raczej miękki i plastyczny, jest też cięższy od aluminium..

" Z Twojego opisu właściwości tytanu wnioskuję, że cieńka polerowana blacha z tego materiału zachowuje się podobnie do tworzyw polimerowych ,czy to słuszny wniosek?" - nie do końca ponieważ tytan jest ciałem krystalicznym a polimery bezpostaciowymi. Poza tym Skali musisz odróżnić zdecydowanie twardość (taką wyrażaną np w HRC) od sztywności. A konstrukcje z tytanu są przy niskiej masie sztywne ponieważ tytan ma wysoki moduł Younga. Konstrukcja z aluminium aby być tak samo wytrzymała będzie cięższa i będzie miała grubsze ścianki oraz będzie utleniać się. Chyba, że ją pokryje się anodyzowaniem. Grubsze ścianki z Al mają swoje plusy widoczne np w nadwoziu Audi A8 - mają większą sztywność wyboczeniową i lepiej tłumią drgania. Ale to nie głośniki przecież :)

 

"po Twojej wypowiedzi zastanawiam się , czemu w ogóle tytan na kopułki, skoro idealny materiał ( na sztywny rodzaj membrany) powinien być jak najlżejszy i jednocześnie jak najbardziej sztywny (twardy?) (skrajnie - diament w nowych B&W)." sztywny tak, twardy nie koniecznie. Tytan stosuje się dlatego, że przy swojej masie jest jednym z najsztywniejszych materiałów, szczególnie jak zrobi się z niego konstrukcję warstwową tzw sandwich - folia z tytanu na wierzchu (odporny na rozciąganie) w środku lekki rdzeń odporny na ścinanie) i od spodu znów folia z tytanu. To jest typowy kompozyt ale cholernie mocny, lekki i bardzo sztywny.

Dzieki za stoicki spokój w wyjaśnieniach. O module Younga uczyłem się na pierwszym roku studiów, a dawno to było...

Czy twoim zdaniem, kopułka z tytanu może zostać lekko wgniecona i wróci do dawnej postaci bez specjalnych konsekwencji - podobnie, jak była by z polimeru? (to właśnie miałem na myśli mówiac o podobieństwie tych materiałów). Skoro jest tak sprężysta ....?

"Czy twoim zdaniem, kopułka z tytanu może zostać lekko wgniecona i wróci do dawnej postaci bez specjalnych konsekwencji - podobnie, jak była by z polimeru? (to właśnie miałem na myśli mówiac o podobieństwie tych materiałów). Skoro jest tak sprężysta ....?" - Skali każdy materiał krystaliczny, tak i tytan, w procesie formowania plastycznego zmienia swoje parametry. Najczęściej zwiększa swoją wytzymałość w procesie zwanym "umacnainiem zgniotem". Taki proces zachodzi podczas formowania kopułki z płaskiej blachy. Dlatego jeśli odkształcona została ona ponownie w sposób plastyczny to utraci swoje parametry i straci kształt odpornej na ciścienie sfery. Dlatego uważam, że diabli ją wezmą od strony mechanicznej po plastycznym odkształceniu.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.