Jump to content
IGNORED

Jeszcze raz o sprzężeniu zwrotnym


Guest KrzysiekT

Recommended Posts

Guest KrzysiekT

(Konto usunięte)

Przepraszam, że marudzę - w moim wzmacniaczu jest hebelek włączający sprzężenie zwrotne (-6 dB) - gra ciszej - a na cholerę jest to sprzężenie zwrotne i co ono "robi". (wzmacniacz mam w klasie A)

Dziękuję za "wiedzę", która spłynie.

Pozdrowienia

KrzysiekT

Link to comment
Share on other sites

nie zaśmiecaj forum... piszesz 3x na ten sam temat - jeśli nikt nie odpowiada to podpisz coś pod starym wątkiem. nie dodawaj nowego bo nie bedzie przejrzystości - nic nie znajdziemy nawet przy pomocy wyszukiwarki bo część dyskusji bedzie w jednym część w drugim wątku...

Link to comment
Share on other sites

Jak najprościej sprzężenie zwrotne /ujemne/ można opisać dla osób nie znających się na elektronice stosując analogię motoryzacyjną. Otóż jest to taki hamulec, który gdy wszystko jest O.K. hamuje zawsze z równą siłą (w ograniczonym zakresie). Gdy kierowca popełnia błąd hamuje silniej starając się skorygować błędy kierującego. Niestety ten "hamulec" nie we wszystkich sytuacjach się sprawdza, gdyż ma pewne opóźnienie w stosunku do działania kierowcy. To opóźnienie odpowiedzialne jest (w elektronice) za dynamiczne zniekształcenia TIM, które są nadają dźwiękowi tzw. "tranzystorowe" brzmienie w ujemnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli wzmacniacz ma możliwość wyłączenia sprzężenia zwrotnego, to użytkownik sam ma możliwość wyboru jaki dźwięk mu pasuje. Albo z większą zawartością zniekształceń nieliniowych, z mniejszym pasmem przenoszenia ale z mniejszymi zniekształceniami TIM (to bez sprzężenia), albo z mniejszymi zniekształceniami nieliniowymi, z szerszym pasmem przenoszenia ale z większymi zniekształcenia TIM (to ze sprzężeniem).

Jednocześnie trzeba tutaj wyjaśnić, że w praktyce każdy wzmacniacz, który reklamowany jest jako bez ujemnego sprzężenia zwrotnego, takie sprzężenia posiada. Są one jednak stosowane lokalnie i od innych wzmacniaczy różnią się tym że pętla sprzężenia nie obejmuje całego bloku końcówki mocy.

A tak wogóle to pozdrawiam wszystkich kolegów i zaglądające tu sporadycznie koleżanki po powrocie z wakacji.

Link to comment
Share on other sites

Guest KrzysiekT

(Konto usunięte)

UFF. Prawie zrozumiałem. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za informacje. A nie da się, żeby grało po prostu dobrze?

Pozdrawiam

KrzysiekT

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.