Jump to content
IGNORED

Przyczyna nierównego brzmienia kanałów?

houek

Recommended Posts

Ostatnio bawiąc się potencjometrem balance, zauważyłem, że mój zestaw stereo reprodukuje dźwięk różny w kanale prawym i lewym: uściślając chodzi o różnice barwy, a nie głośności. Przetestowałem to na wielu płytach i za każdym razem efekt był podobny. Wykluczam winę wzmacniacza, ponieważ niedawno nabyłem DENONA PMA1560 ( wczesniej miałem PIONEERA SA8500II ) i problem pozostał. Poprosze o cenne wskazówki. Pozdrawiam

Ustaw głośniki równiutko, stań tak żeby być idealnie na zejściu symetralnych ich przednich płyt (z tobą i głośnikami ma się tworzyć trójkąt równoramienny) i sprawdź w takich warunkach. Na włączonych obu kanałach dźwięk powinien dochodzić (w sensie kierunku z którego ci się będzie wydawać, że go słyszysz) z powietrza przed tobą - czyli dawać idealne stereo. I wtedy kogoś poproś o przesuwanie przełącznika kanałów. Nie muszę chyba wspominać, że w tym momencie należy użyć nagrania monofonicznego?

Jeśli wciąż będziesz słyszeć różnicę - obróć się o 180 stopni. Mózg lubi płatać figle...

Jeśli nadal różnica będzie - zamień miejscami głośniki. Nie zamieniaj kabli. Jeśli róznice się odwrócą, masz winnego. Jeśli nie - zamień kable. Albo tym razem masz winnego, albo podłącz kable odwrotnie we wzmacniaczu. W tym momencie już powinno być jasne, co jest nie tak...

Jeśli natomiast już za pierwszym razem nie będzie różnicy - winne jest poprostu ustawienie głośników...

Enleth!

Eureka!Faktycznie jeden z moich monitorów stoi bliżej ściany ( mam AE AEGIS ONE, które mają bass reflex z tyłu ) i w brzmieniu mozna odnaleźć więcej basu......ale też i góry ( wrażenie loudness ). Niestety w pokoju o pow. 10,5 m2 mam niewielkie pole manewru......ale zobaczymy co sie da zrobić. Pozdrawiam

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.