Skocz do zawartości
IGNORED

Damping Factor


misiomor

Rekomendowane odpowiedzi

co do maca to chyba 6500 ale moze 6900. Moglem krzywo spojrzec. Jestem krotkim widzem wiec ........

 

A co do thd+noise to chyba te noise sa zbyt duze. Wystarczy policzyc i wychodzi duzo mniej dla niskoszumowego wzm. Ciekawe dlaczego moje wzm. sa tak nieszumliwe? czyzby nieznali BC547B?

mam takiego jednego. Wylut ale dobry. I co, bedzie dawal malo szumow?

Walcze z usztywnieniem obudowy. Jak wlozylem calosc to zwiotczalo.

Te trafa radiator troche waza. poradzilem sobie dajac katowniki alu na spodzie ale to spowodowalo zastosowanie wyzszych nozek od jakiegos compa. Kupa roboty.

Jade zaraz dzialac dalej. Teraz bede musial znalezsc miejsce na male trafo pomocnicze do wiatraka przekaznikow itp. ale gdzie? wszystko rowno zaslane czesciami. Pewnie zamowie W toralu jakiegos nietypowego malucha. Ale tym razem ei. No a potem pomiary na PW Systemem One AP.

Musze tez zadzwonioc do Radka z AUDIO i dowiedziec sie jak oni mierza DF?

 

W nowym audio jest opisany nowy Krell. DF raczej nikczemny. No i cala ta procedura mikroprocesorowa?

I znowu thd dla 100mW strasznie duze. Troche bzdur napisali o polaczeniu preampa z piecem. Duza imp. wyjsciowa preamp. ma niwelowac parametry kabla???!!!!!!!

No coz. Taki jest swiat.

Senicz:

 

W poście z dnia 3 Paź 2005 o godzinie 13:39 napisałeś "Misiomor napisz moze do Dali o te wstegi."

 

Ponawiam pytanie - o jakie wstęgi miałbym pisać do Dali i dlaczego ja?

A jaka to roznica? 5 czy 9?

Nie mam juz dostepu do tego maca i nie sprawdze a dzwonic nie bede w tej sprawie.

Panal jak panel a za nim 3 trafa w kubasach i skrzynia z elektronika. Duze bydle z dwoma duzymi wskaznikami wychylowymi. Galy srebrne w stylu retro a wyjscia + w szeregu dla 8-4-2 om.

Jesli Pan chce jakis specjalnych konsultacji to prosze konsultowac. Bez krepacji.

> misiomor

 

Wybralem Pana z tego towarzystwa gdyz uwazam Pana za bardzo dobrego specjaliste od glosnikow wszelki.

Zna Pan bardzo dobrze angielski. No i pare innych powodow.

Jesli urazilem Pana w ten sposob to bardzo przepraszam.

Senicz

Senicz:

 

Niestety do Dali pisał na razie nie będę z kilku powodów:

 

- w dalszym ciągu nie wiem co miałbym napisać i w jakim celu

 

- nie uważam wstęg za technologię która może dać najwyższą jakość dźwięku, dotychczasowe pomiary które widziałem raczej przemawiają na ich niekorzyść (zniekształcenia, liniowość SPL, kierunkowość), dlatego nie planuję w najbliższym czasie aktywnego udziału w projektach z wstęgami

 

Dzięki za uznanie dla mojej wiedzy głośnikowej i w zakresie angielskiego, sam jestem raczej skromniejszego zdania o swoich kompetencjach w tych dziedzinach - w głośnikach jestem 100% amatorem (co prawda z magistrem z elektroniki), a po angielsku - na pewno nie dałbym rady przekonać Nowojorczyka (oczywiście rodowitego a nie świeżo napływowego Mexa) że jestem native speaker'em.

 

Po co to "panoszenie się"? - na tym forum wszyscy raczej zwracają się do siebie per ty.

 

W razie czego krótki tekst z polskiego na angielski mogę przetłumaczyć. Nie czuję się w żaden sposób urażony, co najwyżej zdziwiony.

>misiomor

Jednak dobrze wyczulem twoja duza wiedze.

Podzielam opinie na temat zwyklych malych wsteg. Dobrze chodza tylko od 4-6kHz. Jedank Dali Megaline to cos zupelnie innego. Pisalem juz kilka razy na ich temat. Najwazniejszy parametr to brak kompresji dzwieku i bardzo duza szczegulowosc na najnizszych poziomach dzwieku. Czesto o tym sie zapomina ale liniowy zakres przetwarzania dynamicznych glosnikow dla malych poziomow jest slyszalny w postaci braku detali dla tych poziomow. Wiele dzwiekow wybrzmiewa znacznie dluzej niz sie sadzi. Malem kiedys okazje porownac diament beryl focala i wstege megaline. Wstega oczywiscie wygrala. Glownie dzieki duzej liniowowsci dla malych sygnalow. Diament gra zachwycajaco jasno i swietliscie. Beryl na tym tele dosc nosowo z brakiem swiatla ale zalezy to pewnie od zwrotnicy. Wstega zagrala bardzo dokladnie z duzym powerem na talerzach czyli podstawa wysokich byla bardzo mocna ale bez cienia znieksztacen. Duze wstegi potrafia oddac duza moc w tym zakresie z czym nie radza sobie kopulki. Moj system mfb dla wysokich potrafi to oczywiscie naprawic i to bylo najbardzie zaskakujace w brzmieniu dopalanych przez mfb glosnikow.

Co wsteg to teraz dali w Polsce handluje firma z duza marza i sprowadzenie przez nich samych wsteg nie jest rozsadne. Za ta cene mozna kupic gotowca innych firm. Przynajmniej tak pamietam moje zapytanie. Dokladnie obejrzalem jak sa zrobione wstegi w wielu glosnikach i moge cos takiego zrobic sam. Mam juz wszystkie materialy tylko brak czasu dla tego tematu. I jak zawsze mam nowatorski pomysl jak zrobic taki glosnik inaczej niz inni. Oczywiscie jest alternatywa - czy kopulka z mfb czy wstega? kazde rozwiazanie ma wady i zalety. Np. przy mfb potrzebny jest cyfrowy filtr dla poszczegolnych glosnikow a wstega tego nie wymaga. Nie miejsce tu na takie rozwazania prawda?

Senicz:

 

1. MFB w gwizdkach to pomyłka, sam czujnik przyspieszeniowy może ważyć więcej niż Mms tweetera, do tego dojdą jeszcze problemy ze sztywnością membrany punktowo obciążonej czujnikiem. Nawet Backes & Muller nie dają sprzężenia przyspieszeniowego w gwizdkach swoich kolumn

 

2. Długie wstęgi może i nie mają aż takich zniekształceń jak krótkie (choć niezależnych pomiarów jeszcze nie widziałem), ale i tak są problemy z odpowiednim naciągiem, opływaniem powietrza między przodem i tyłem wstęgi, falami stojącymi a także z nieprawidłową fazowo współpracą tak długiego źródła (jak w elektrostatach).

 

Jeżeli masz ochotę pobawić się w robienie czegoś na wstęgach, to na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) można dostać wstęgi Bohlender Graebener. Dość drogie, ale bez wielkich przegięć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mnie sie udalo rozwiazac ten problem w wysokotonowych. Na mojej stronie jest opis jak to zrobic i przyklad wykonania na tanim tweeterze cobra za 15zl. Szcegolnego zysku na najwyzszych nie ma ale w okolicach rezonansu znaczacy bo 15dB. O te 15 db spadaja thd i wyrownuje sie pasmo. Pomiar by niedoskonaly gdyz bardzo blisko membrany elektretem ale odsluch wykazal ogromna poprawe jakosci. Prace zawiecilem do czasu upowszechnienia sie tanich zwrotnic na dsp o duzym nachyleniu gdyz proba zrobienia zwrotnicy na liniowych scalakach nie powiodla sie. Problemem jest liniowe przetwarzanie pasma w dul az do 200hz a to powodje przegrzewanie sie cewki glosniczka gdyz normalny filtr przepuszcza duzo sygnalu z pasma 400> choc np. ciecie jest na 1k. Wynika to z gestosci mocy sygnalu muzycznego. I jesli dla sinusa pomiary byly ok to dla muzyki bylo zle. Oczywiscie wyciecie pasma - dolu - programem na PC powoduje odpowiednie dzialanie ale czekam spokojnie na tanie filtry na dsp z przetwornikami CA i programowym ustawianiem poziomow podzialow itp.

Znam rozwiazania innych firm ale nie poszedlem ich droga. Zrobilem wlasne rozwiazanie tak w basie jak i wysokich.

Nie moge znalezc wsteg na tym adresie. Chodzi mi o same wstegi jako element naprawczy.

 

Na triodzie chcialem dac uzytkownikom forum oscyloskop HP2102. Wczoraj mialem go wyrzucic na smietnik ale zastanowilem sie dlaczego kiedys go kupilem? obejrzalem go dokladnie i co sie okazalo on ma uklad pamieci na lampie pamietajacej i najnizszy zakres 0.1mV/dzialke. No i zostawilem go. Przyda mi sie do pomiarow. Rysuje tez pieknie. Kreseczka jak wlosek. Wlacze go do systemu pomiarowego Damfak. Ot tak do kontroli.

Powinienem przez sobote i niedziele skonczyc projekt i zaczac powazne pomiary z wykresami i foto. Jak kupie aparat cyfrowy bo nie mam to pokaze fotki. Schematu nie dam bo sie ze mnie smiejecie.

Pan Radek z AUDIO powiedzial mi jak mierzy wzm. na DFa. Uzywa 8-12 om gdy wzm tylko dla takich obciazen lub 8 lub 4 gdy mocniejszy. Mierzy spadek napiecia na wyjsciu i wylicza jaki kest DF. No taka prosta metoda dla zwyklych piecow. Napiecie wyjsciowe typowo 10v rms.

Najlepsze DF jaki pamieta to byl w granicach 800-850. Czyli slabo. Pytalem go o fety w Gamucie ale nie pamieta jaki typ.

Dla tak malych DF rola thd moze byc pominieta chyba ze mierzy przy pomocy neutrika gdzie moze sobie zobaczyc wartosc rzeczywista sygnalu bez uwzgl. harmobnicznych. W przypadku zwyklego woltomierza bedzie on Pokazywal napiecie harmonicznych czyli falszowal pomiar. Dlatego czasami w necie pisza o super DF ale bez podania metody pomiaru. Ba czasami wychodzi im wartosc ujemna rezystancji wyjsciowej ha ha

W Gamucie zastosowano buz900X4 co chyba oznacza 4szt buz w jednej obudowie?

Radek moze i nie jest pomiarowcem ale mierzy DF i juz.

Juz niedlugo oddam do pomiarow w audio swoje dzielo. Ciekawe co wyjdzie? 50 czy 50000?

Tak chciałbym wrócić paręnaście (dziesiąt?) postów wcześniej i spytać Pana senicza o błędy w konstrukcji Halcro z przywołanego patentu. Nie są dla mnie tak oczywiste.

Dziękuję.

A jakie ma Pan przygotowanie merytoryczne do takiej dyskusji? bo ja zadnego.

Na powaznie to wady sa gdyz wyniki ich wzm. nie sa najlepsze.

Jesli jest Pan zdolny do przeprowadzenia fachowej dyskusji na temat tego patentu to chetnie przeczytam.

offtopic:

senicz: dyskusja wymaga PRZYNAJMNIEJ dwóch rozmówców o RÓŻNYCH opiniach (jeżeli ktos dyskutuje sam ze sobą to ma schizofrenię)- skoro nie czujesz się na siłach dyskutować to DYSKUSJI nie będzie, a co najwyżej ANALIZA.

 

Po drugie - wyluzuj z tym DF - jest jeszcze parę innych parametrów wzmacniacza o których można pogadać

A co do wysokiego DF - jest równoważny oporności wyjściowej wzmacniacza- zgadza się? W takim razie weźmy hipotetyczne 1000 scalaków lm3886 albo TDA7294 i zróbmy je równolegle - i będzie imedancja wyjściowa tak mała (czyli DF tak duży) jak sobie zapragniesz (zawsze można dodać kolejny 1000). Głupi pomysł? Owszem - bo będzie niska imp. wyjsciowa ale najprawdopodobniej wyjdzie rozrzut parametrów scalaków - szumy zdudnienia i co tylko sobie zażyczysz.

 

Dobry wzmacniacz musi byc moim zdaniem optymalny pod względem parametrów i w dodatku kompatybilny z całą resztą toru - w sensie elektrycznym - (pisałeś o zwiększaniu wzmocnienia - zwiększ do 200 i podłącz do cd albo lepiej nie - bo potek ci poleci za daleko i prostokąt pościnanych sinusoid porobi z twoich kolumn spsiute kolumny) - ale DF mu wzrośnie ;-)

 

senicz: nie obrażaj się - bo nie mam zamiaru ani ciebie ani nikogo innego obrażać - nabierz troche dystansu ;-)

 

pees: zobacz jak jest z SR - teoretycznie czym wiecej tymlepiej - mimo to mało kto stosuje opampy wizyjne (duuuuuuuuuużo szybsze od audio) które w SR biją opa 627 i tympodobne.

No nareszcie ktos co mysli technicznie. Bardzo mnie to cieszy bo reszta dzieci to .........

Duza szybkosc napiecia na wyjsciu jest oczywiscie potrzebna bo nie mozna zrobic bez niej glebokiego sprzezenia zwrotnego. No i znieksztalcenia na 20k beda duze przy powolnych wzm. Jednak nie jest to parametr az tak wazny. DF pokazuje na ile wzm. jest zdolny do liniowej pracy gdyz jego rez. wyjsciowa sklada sie glownie z nieliniowosci rezystancji wewnetrznej tranzystorow. I jesli w lampach ich rezystancja wewnetrzna jest jakby czescia ukladu to w tranz. duza impedancja wyjsciowa pokazuje slabosc ukladu. Mysle, ze tu jest wyjasnienie kiepskiego brzmienia wzm o super malych thd sr i innych. Oczywiscie byly wzm o bardzo malym thd wynikajacym z ogromnej nf ale dla 20k byly to thd duze.

A co do polaczenia wzm. rownolegle? mozna w necie widzialem na kilkudziesieciu op wzm mocy sredniej bo zasil. +-18v. OP byly bez radiatorow ale bylo ich tak duzo.

 

A co do analizy Hlcro. To nic nie napisze na ten temat bo pokazal bym jak zrobic wzm o duzy df. a chyba nie o to chodzi. Mnie zalezy na tym aby Was pobudzic do myslenia i zrobienia!!!!!!

  • 3 miesiące później...
  • 8 miesięcy później...

jak widze to wspolczesne karty muzycz do pc sa juz takiej klasy ze spokojnie wylapai roznice spadku napiecia po podlaczeniu obciazenia wiec moze koledzy pomirza wreszcie swoje wzmaki? co?

  • 7 miesięcy później...

Proponuję utworzenie listy wzmacniaczy ogólnie uznanych za audiofilskie

o niezbyt dużym df. Zdaję sobie sprawę z płynności kryteriów, liczę jednak

na zdrowy rozsądek forumowiczów. Kolejne wpisy proszę wklejać alfabetycznie

pomiędzy poprzednie (typ=Tranzystor/lampa ew.uwagi typu se,klasa A). Zaczynajmy:

 

Wzmacniacz df typ moc/ohm

 

Primare A32 130 T 2*400/250W przy 4/8

Jestem Europejczykiem.

 

  • 2 miesiące później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.