Jump to content
IGNORED

przedwzmacniacz mc do 3000 zl max

oktet

Recommended Posts

wkladka ortofon mc15 super mkII

gramofon project 6.9

plyty klasyka 100%

aktualnie nad pp2 + amplifon WT 30 II (jesien, zima) CA A500 (WIOSNA, LATO)

prosze o propozycje tylko na podstawie Waszych doswiadczen

(rega fonodiskstage mc 1200 zl?)

moze jakis przedwzmacniacz niefirmowy o doskonalym stosunku jakosci do ceny (abraxas?) jakies rodzime konstrukcje

sprawdzone na Waszych uszach (tylko gotowe nie mam pojecia o elektronice aby samodzielnie cos lutowac)

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Oktet

Mc15 jest średnia wkładka i dosyc specyficzną.

Preamp powinien być dość szybki ale nie na tyle by przerysowywał górę tzw.nad transparetność.

Mc15 ma lekki bas i tu też preamp powinien dokonturowac ten zakres częstotliwośći.

Środek jest dość spokojny i tu pre powinno dawac bądz niezamazywać/osłabiać średnicy.

Miałem wszystkie Ortophony Mc i z pewnośćia są odmienne brzmieniem od wielu innych MC.

Ze swojej strony proponuję swoją usługę,sądzę że za 2000 ZŁ już można zrobic wystarczająco dobre phono Mc do tego przetfornika namiary w O mnie.

Mc15 maja dośc spore rozrzuty dotyczące RL C czyli pojemnośćiowego,róznice sięgają +/- 50pF.

Hidden Content

Witam !

>oktet

Przypadkowo (:)) mam kilka luźnych płytek preampu RIAA, jest uniwersalny, MM/MC, z pasywną, dwustopniową EQ uwzględniającą stałą 50 kHz ( punkt Neuman-a ). Ma też DC servo, oczywiście.... Twój Ortofon nie jest jakimś "cudem", więc grać powinień dobrze z tym preampem.

W cenie zmieścicmy się do 1500 zł ( układ jest symetryczny, każdy kanał ma osobny druk, zasilacz zewnętrzny. Jedyny problem to konieczne połączenie symetryczne z wkładką, wyjścia preampu mogę wykonać na RCA ( niezbalansowane ), choć to oczywiście jest gorsze rozwiązanie :) .

Kontakt w "O mnie ". Mogę podesłać coś, co było za czasów Stożka manualem do tej konstrukcji, teraz to jest ciekawostka.......

Pozdr.

Hidden Content

Jesli masz juz preamp. riaa a potrzebujesz dopaly do mc to najlepiej kup trafo. Na tranzystorach preamp. do mc bedzie mial male szumy ale dzwiek fatalny. A na lampach ktore jako jedyna sie sprwadzja w tym miejscu toru szumy sa zbyt duze. Np. najlepsze lampy moga miec szumy na poziomie 20mikrovoltow a sygnal z wkladki to

200-500mikrovolt wiec szumi jak diabli. Tylko trafo specjalnie zrobione do mc i do takiej jak twoja. Roznice polegaja na przekladniach i optym. dopasowaniu obciazenia do typu wkladki. Cena to pewnie ze 100$ sztuka ale i tak taniej jak za preamp. do mc ktory chcesz zamowic.

Ostatnio siedzialem nad tym problemem i takie sa moje spostrzezenia.

W przypadku trafa mozesz latwo uzyskac symetrie sygnaly przez zmiane okablowania ramienia.

Sam preamp riaa najlepiej wykonac na e86c na wejsciu i e88cc na wyjsciu - jeden na kanal.

Hidden Content

Witam !

>senicz

Skąd to wziąłeś, że tranzystory w MC są fe ???!!!. Chwalone przez ciebie trafa mają kiepskie pasmo przenoszenia, co jest oczywiste w każdym trafo, natomiast ukłądy dyskretne nie mają tych ograniczeń - spróbuj wykonać preamp mc z wejściem na trafie, który prawidłowo odtworzy czwartą krzywą na EQ riaa czyli 50 kHz - to jest niemożliwe, bo żadem taki trafo nie przeniesie takiego zakresu pasma w tolerancji

Hidden Content

Trafol trafolowi nie jest równy..to fakt.Dobry trafiak do MC kosztuje co najmniej 300$..

Stożek ma racje... lampy beda beee a zostają elementy dyskretne czy np. scalaczki takie jak OPA1632,INA103..163.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Kliknij na ceny.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Widze, ze Panowie malo sie znacie na sprzecie. Najlepiej zrobcie sobie dwa preampy na lampach i op. I Latwo zrozumiecie o co mi chodzi. Lampy do mm wystarczaja calkowicie dlatego bo:

5000microvolt/10mic daje 500 a to oznacza odstep szumow na poziomie ok. 55dB. Dodatkowo krzywa riaa obnizy nam szumy w wyzszym zakresie wiec szum w glosnikach od preampa jest duzo nizszy nic szum plyty.

I calkowicie wystarczy.

Co do pasma przenoszenia to dobre trafo moze miec i 100-200k tylko kosztuje sporo.

A dlaczego prawieprzewodniki nie nadaja sie do riaa? a znieksztalcenia maja koszmarne gdyz sygnal riaa jest dla nich nie do strawienia. A dlaczego? a to kazdy wie.

Hidden Content

Witam !

"...Widze, ze Panowie malo sie znacie na sprzecie.." ???????????

"...Dodatkowo krzywa riaa

>obnizy nam szumy w wyzszym zakresie wiec szum w glosnikach od preampa jest duzo nizszy nic szum

>plyty. ..." - i o czym to ma świadczyć ? Po za tym, kolego "ekspercie" płyta analogowa NIE SZUMI, to szumi preamp, jakbyś nie wiedział, ale to chyba wiesz, tylko sie pomyliłeś przy wpisie :)))) Dodatkowo szum w głośnikach NIE JEST szumem samego preampa RIAA, tylko sumą szumów poszczególnych części toru audio , jakbyś nie wiedział :))

"...Co do pasma przenoszenia to dobre trafo moze miec i 100-200k tylko kosztuje sporo. ..." - ja to wiem, ale dla mnie pasmo w granicach -/+ 3dB jest niesatysfakcjonujące, jeżeli dla ciebie jest to inna rzecz :))

"...>A dlaczego prawieprzewodniki nie nadaja sie do riaa?.." - co to są "prawieprzewodniki" ??? Pierwszy raz słyszę o czymś takim ??!!

"...a znieksztalcenia maja koszmarne gdyz sygnal

>riaa jest dla nich nie do strawienia.." - "Koszmarne zniekształcenia" ??? - wyjaśnij proszę, bo nie rozumiem - zniekształcenia mają większe lampy, nie półprzewodniki, chodzi ci o parzyste czy nie parzyste, thd czy inne - ściślej, kolego, pisz ściślej, please :)) Jeszcze jedno: łączysz zdania w sposób utrudniający zrozumienie ich treści i nie zaczyna sie zdania od "a" :))) Budowa zdań też kuleje....Nie żebym sie czepiał, ale mam trudności ze zrozumień o co ci chodzi, a zgodzisz się chyba ze mna, że bez tego konstruktywna dyskusja jest niemożliwa....

"..A dlaczego? a to kazdy wie..."- hmm, argument na poziomie przedszkola ( i znowu to nieszczesne "A" :) ) - A dlaczego, Jasiu ? A bo to wszyscy wiedzą, psze pani !!

Jeżeli chcesz podyskutować nad jakimś problemem, to przygotuj się na bardziej merytoryczną dyskusję.....

Pozdr.

Hidden Content

Jeszcze jedno: dobrze zaprojektowny preamp mm może mieć S/N 90 dB ( mc - ok 70dB ) , z lampą tego nie uzyskasz. Im ten poziom szumów będzie mniejszy tym mniejszy będzie szum w twoich gośnikach :))

Hidden Content

Zydelek

Z powodu braku wolnych etatów A.R. ostatnio nie przyjmuje.

:)))))

Chociaż jak boss A.Ra ten wątek przeczyta,to kto wie może swoich indżynierów pozwalnia.

Hidden Content

>senicz

Napisz Pan że uwielbiasz Pan bańki... i to zrozumiem.

Jest cos miłego w żarzeniu...ta poświata...

Osobiśćie z phono MM to uznaje bańki Nuvistorowe te faktycznie sa dość szybkie i maja dość małe szumy.

Lecz gdy mamy w szeregowo połaczone MC stage [z niskopoziomową MC] i stage MM to szumy diametralnie rosną.Jeden człowiek je toleruje inny nie.

==============================================================================

Hidden Content

Co do tematu odwzorowania RIAA przez bańki czy el.dyskretne lub op-ampy to juz proponuje pobudować ich zdziebko .... wtedy niebedzie tematu co lepiej jest w stanie odwzorowac RIAA.

Hidden Content

Miałem wiele preampów gramofonowych. Weźmy np. Ri-audio. Na miernikach i teoretycznie bliski doskonałosci. A jednak.... przypomina bezduszne maszyny cyfrowe.A takie Audio Research, niezaleznie z którego roku model, zawsze sa swietne. Barwne, muzykalne, zróznicowane i z poteżnym basem i obszerna scena. Mimo, że szukałemczegos lepszego, nawetnie znalazłem jak dotychczas czegos się zblizajacego do tego poziomu dzwięku. A szukałem naprawdę:):):) Zostawcie więc mierniki i zasady koledzy elektronicy, a zacznijcie słuchać.

Hidden Content

To, ze AR gra ci ladniej niz Ri-audio to jedna sprawa, a druga jest fakt, ktory z nich obiektywnie dokonuje precyzyjniejszej korekcji RIAA. Sygnatura dzwiekowa wnoszona przez urzadzenie nie zalezy od dokladnosci tej korekcji

Hidden Content

Zydelek

Słuchałem w Twoim systemie Ri-audio i zupełnie nie zgadzam się z tak negatywną opinią tego przedwzmacniacza.

Nie ma Ri-audio nic w sobie z urzadzeń cyrowych.To szybki,jasny dzwięk z bardzo mocno skontrolowanym basem,ładną barwą i pieknie ułożoną sceną.

Twoja opinia jest niesprawiedliwa i krzywdząca dla tego przedwzmacniacza.

Podobnie jak Ortofon te urządzenie nie mieści się w Twoich preferencjach dzwiękowych.

To nie jest powód by tak je zjechać !

Hidden Content

Nie ,Zydelek nie jest zahipnotyzowany i nie chodziło mi o odniesienie do A.R. czy też Krella.

Takie porównania nie mają sensu,to zupełnie inny przedział klasowy.

Ale by o tym wiedzieć, trzeba tych urządzeń posłuchać,a nie oglądać na obrazkach i rozpisywać pierdoły o krzywych Riaaaa.

:))))

Hidden Content

Gdyby nie pierdoly o krzywych znakomita czesc "sluchajacych" podlaczalaby swoje gramofony do wejsc liniowych, co zupelnie nie zaklocaloby im przyjemnosci sluchania. Moze jedynie okazaloby sie, ze jedne wzmacniacze maja dzwiek bardziej krzepki, dynamiczny i namacalny (to te z czulszymi wejsciami liniowymi) niz inne. Byl kiedys przypadek wybitnego pre robiacego furore posrod bogatych snobow w USA, koszmarnie drogiego ale absolutnie rewelacyjnie grajacego. Potwierdzali to zachwyceni wlasciciele i redaktorzy pism. A pozniej okazalo sie, ze w bardzo luksusowe pudelka pewien 17-latek pakowal dyletancko przysposobiony wzmacniacz mikrofonowy z dziadowskimi cewkami wyprutymi z tanich wkladek w roli elementu kompensujacego i rownie dziadowskim wzmacniaczem operacyjnym (wtedy na swiecie byl chyba tylko jeden - 741). Po objawieniu tego faktu jakos dziwnie nagle slawa owego przedwzmacniacza zanikla. Ech zlote uszy...

Hidden Content

dudivan

Ach,tak trzeba było od razu,piszemy o dwóch różnych światach !

Ty znasz pewne urządzenia z opowieści,pomiarów i pieknych zdjęć.

Ja je znam z bezposrednich testów odsłuchowych.

Doprawdy, ciężko się wówczas dogadać,doceniam wiedzę teoretyczną.

Ale minimum przyzwoitości wymaga odsłuchania tych drogich,snobistycznych,nie mających odniesienia w cenach(koszt producenta-a cena detal) pre-gramofonowych.

Zapewniam-wnet Twe zdanie uległo by zmianie.

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.