Jump to content
IGNORED

Jakie kable do 100pln/metr?


wasylak

Recommended Posts

BRODA>

Służbowo do Katowic pojechałem, ale korek przy spodku był...

----

Tak czy inaczej, chętnie poproszę biorących udział w tym wątku o solidną pokutę...Sonus ujawnił w starciu z Kimberem, jak dalece dałem się zwieść:) na dodatek tworząc pochopne opinie na zacnym forum (czasem człowiek ciśnienia nie trzyma w tygodniu).

Otóż, nie wchodząc w szczegóły, nie ma co porównywać Kimbera TC do SO (na usprawiedliwienie przytoczę samego siebie, przyznającego się do nieosłuchania w poruszanej materii), żeby nie było wątpliwości- SO zostanie na dłużej i zaproszę nawet znajomych z audiofilską żyłką na winko przy muzyce. Tak to jest- czasem potrzeba bezpośredniej konfrontacji, a nie bazowania na pamięci z jakiejś soboty, kiedy człowiek wstaje rano wyspany i ma cały dzień choćby na chodzenie w pidżamie...tak było wtedy, kiedy Kimbera miałem przytaszczonego na testy. No i zdawało mi się potem, że Kimber ołów zamienia w złoto...

Nie będę się już dłużej pogrążał więc i powiem- poszukiwania kabla zakończone.

Krótko mówiąc, nawet jeśli zdarzy mi się trafić na coś lepszego, i cena sprawi, że się skuszę, uznam to za krok w bok- pora na przezbrojenie systemu.

Więc system mój wygląda następująco:

vide wpis nr 1

errata:

było...co było, to było.

jest: okablowanie Sonus Oliva

 

Z systemu jestem zadowolony, więc z dużym spokojem mogę zacząć myśleć o zmianach (podstawa, to akceptować nieuniknione, nie?). Z CDP powinno pójść łatwo, gorzej z tym, co wprawia w drgania powietrze na tych 16m2, nienajlepiej wytłumionych zresztą (ale o dobrym kształcie i uspakajających kolorach)

 

PS. Dostałem właśnie "UNPLUGGED" Alicia Keys, miałem niedawno imieniny, więc jutro od rana R&B live,

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Procenty stoją w barku i czekają:) chyba, że chodzi Ci o to piwo, które właśnie wypiłem...

A prowizja..? Hmm, na razie mam tylko wizję luźnej soboty i niedzieli, chętnie podzielę się pomysłami na pro-aktywne spędzenie tego okresu relaksu i wypoczynku,

 

pozdrawiam i dobrej nocy życzę:)

Link to comment
Share on other sites

BRODA- dzięki Tobie w dużej mierze:) choć przyznać muszę, że panowie z Orkana (bo w Bielsku jest tylko jeden TAKI sklep) służyli radą i pomocą od początku do końca i aż mi było głupio na końcu oddawać tego Kimbera...bez nich nie byłbym pewien, jak się pewne rzeczy do siebie mają. Wiadomo, jak człowiek dotknie...może któregoś dnia wpadnie też w ręce ten Midnight?

Zresztą, podziękowania dla wszystkich, którzy wnieśli tu swój bezcenny udział, oby im się darzyło:))

A'propos, była u mnie na herbatce dziś moja mama i wciągnęła się w słuchanie na tyle, że po uprzejmym wysłuchaniu historii z kablami (czy to jest normalne?), pokazałem jej najpiękniejsze pokoje odsłuchowe z forum! A niech to! Powiedziała, że mój też by się tam nadał, a ja jej uwierzyłem:) Na to tak się rozochociłem, że zacząłem myśleć o panelach na sufit i to poważnie!!

Pewien etap jest już zamknięty; osiągnąłem więcej, niż zaplanowałem, wzbogaciłem skromną wiedzę, ciutkę osłuchałem z tym i owym, a w domu pojawiła się nawet pewna magiczna muzykalność. Co też zachęca mnie do dalszych poszukiwań, bo szkoda byłoby zmarnować tak pięknie zapowiadającą się, audiofilską przygodę;)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Heh, BRODA- właśnie wróciłem z pracy i wstawiłem do lodówki dwa pyszne piva: ukraińskie pszeniczne i czeskiego svetlego lezaka...to które nalać?

Ale gdyby Cię przypadkiem nie było w pobliżu, to umówmy się, że ja poczekam, aż się schłodzi (bo to piva z półki) i nawet, gdybym oba zdegustował dziś, to następnym razem dzwonisz, że jedziesz i będzie czekało. Okej?

Link to comment
Share on other sites

W skrzynce na listy znalazłem (bo w międzyczasie udałem się na imprezkę) awizo na, jak się domyślam i spodziewam dostawy, układ wyrównania impedencji od A.Witka (do moich kolumn konstrukcja). Zobaczymy, jak i co, ale dopiero w środę albo czwartek...zapracowanie to jednak czasem problem.

A na wątku o SO wrze jak w ulu...no co się z ludźmi porobiło? Tym gorzej, że nic tam merytorycznego właściwie nie porusza się...no, nic, ani to opinia, ani porada:( Wygląda na to, że pozycja wobec Sonusa sama w sobie ma o czymś świadczyć...

Link to comment
Share on other sites

Układ wyrównania impedancji- o ile moja znikoma wiedza pozwala na objaśnienie, służy zrównoważeniu przejść prądowych w okolicach częstotliwości podziału danej kolumny...ale to musiałby się wypowiedzieć np. producent, tzn. A.Witek (gość od Sonus Olivy) albo ktoś inny kompetentny. Może też Zydelek wie co nieco? Używa układu dłużej ode mnie, ja- od wczoraj wieczora, ale jeszcze się nie miałem okazji porządnie przysłuchać, zresztą, ponoć wymaga układ wygrzania.

Aha, układ sporządza się pod daną kolumnę z właściwymi jej parametrami,

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Układ jest prosty. Kondensator polipropylen, cewka taśmowa i rezystor. Całość spina (+) z (-) wyjścia wzmacniacza lib wejścia kolumny. Można go również umieścić przy zwrotnicy. W celu prawidłowej aplikacji nalezy znać przebiegi kolumny. Filtr Sonus Oliva jest więc opracowywany pod konkretny zestaw.

Odsłuch: Filtr wyrównuje spadki impedancji w krytycznych sytuacjach doprowadza doliniowości kolumny.To co się zmienia, to słyszalna pełna równowaga pasma, lepszy pełniejszy bas, gładsza bardziej naturalna górna srednica. Biorąc pod uwagę cenę, jest to kolejny krok do przodu.

Praktycznie nie istnieją liniowe kolumny, tak więc z pewnością filtr warto sprawdzić w swoim systemie. Ja osobiście polecam.

Link to comment
Share on other sites

ABs-> być może? :):)

Ale bez jaj- zfitrami dzwięk jest jędrny, gęsty ale jednocześnie rozseparowany i bardzo czytelny. Moje np. kolumny spadaja nawet do 3.2 ohma. Z foltrami zawsze jest 4 ohma. Mimo oceny prasowej o ich idealnej liniowości mają niestety podbicie na górnej srednicy. Filtr to wyrównuje. Krótko mówiąc czary:):):)

Link to comment
Share on other sites

U mnie sytuacja jest o tyle specyficzna, że kupując kable SO (z drugiej ręki) nie dostałem informacji ani o kierunkowości, ani biegunowości (to drugie: wysokie-niskie przy biegunach bi-wire). Los chciał, że miałem je podłączone dokładnie nie tak, jak należało...co zostało wyjaśnione przez producenta a'propos podłączenia układu (dwie żyły są grubsze na basie, ale samemu nie dało się tego rozpoznać, bo koszulki są tej samej grubości, nieoznaczone graficznie w sposób inspirujący intuicję).

A sam układ...jego działanie jest subtelne.

Do odłuchu przysiadłem z "Kind of blue" Davisa (trąbka, z którą miałem w edycji remasterowanej długo problem), P.Barber "Companion" i C.Wilson "Blue light till dawn", a także podsłuchałem "Unplugged" Nirvany (nawiasem mówiąc, świetny koncert).

Co mnie przekonuje, to wygładzenie sybilantów- już po wpięciu kabli głośnikowych Davis odżył; teraz (w stosunku do choćby Kimbera TC) to już jest przepaść. Nic nie kłuje w uszy! Nie wątpię tym samym, że wielu na forum nie ma tego problemu (jeśli słuchają tego wydania) z racji bardziej dopracowanego systemu, ale u mnie poprawa (idąc z kablami po całości od SO) pozwala się po prostu wyluzować. Taki zresztą mam odbiór filtra- wygładzenie kantów... Poprawa wyrysowania sceny wynika chyba właśnie z tego?

Na P.Barber- kontrabas na "Use me" nieco się uspokoił (mam w pokoju taki nie do końca nieprzyjemny efekt rezonacyjny:), osadzenie instrumentu się poprawiło (czy ktoś jeszcze zauważył specyfikę tego nagrania?). Wokal Patricii zyskał, ale czepiałem się "trochę", choćby moment: (...)your sun makes me feel like before!(...) w utworze nr4, słychać, że tego syczenia nie musiało być (aż tyle).

Cassandra na dużym luzie, wokal jeszcze lepiej osadzony (żeby jej posłuchać, wolę czekać z porządnym rozgrzaniem sprzętu; CDP nie gaszę już chyba z tydzień) i filtr zrobił tu taką pracę, jakby podpiąć lepsze kable. Ale bez sensacji, żeby było jasne, bo cały ten mój system (i chyba przede wszystkim głośniki) wiele dalej już u mnie nie zajdzie (i jako taki- nie zamierza).

Nirvana- też ciekawie, bo wokal jest tam naprawdę barwny, a gitary ostro posuwają (generalnie- ostre nagranie). Zrobiło się bardziej "kremowo".

W planie mam wizytę kabli z półki cenowej, która wywróciłaby mój system do góry nogami ($$$), ale to już z czystej ciekawości.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To już tyle czasu upłynęło od wtedy?!?

Generalnie- jestem zadowolony i w kablach niczego już nie szukam.

Porzuciłem też "nasłuchy", w międzyczasie kupiłem kilka fajnych płyt i wszystko wróciło do normy, tzn. głównie słucham fajnej muzyki. Nie testowałem wiele już potem, może oprócz SW Crescendo; i luz- Oliva daje radę, w moim systemie na pewno.

Wyszła za to duża słabość w systemie- góra. Zaprzyjaźniony system na Sparkach AP z wysokotonową Vifą pokazuje kierunek rozwoju, ale póki nie zmienię pokoju odsłuchowego, tak już zostanie, bo całą reszta mnie satysfakcjonuje. Myślę ew. nad Virgo (powinno być co najmniej tak dobrze na górze, jak w Sparkach?), innych pomysłów brak.

A SO u mnie cieszy i ucho, i oko, do wymiany systemu zostaną.

BRODA- słuchasz jakiejś godnej polecenia muzyczki ostatnio?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.