Jump to content
IGNORED

Czy programy TVP są nadawane w 16:9?

Djeight

Recommended Posts

Mylicie pojęcia w tej chwili w polsce jest nadawany system Pal + którego cechą charakterystyczną jest właśnie format 16:9 i wcale nie jest to obraz panoramiczny tylko na pełen ekran , a że odbierany jest jako panoramiczny to dlatego gdyż odbiorniki nie są przystosowane do Pal + i na ten format reagują zwężeniem obrazu [zmniejszeniem wysokości] ale na szczęście Pal + wysyła jeszcze format 4:3 dzięki czemu mamy normalny obraz jak za czasów PAl-u

Witam

To może i ja się podepnę do tego tematu, bo nie chcę zakłądac nowego... Biorąc pod uwagę, że zarówno programy w publicznej TVP jak i wszystkie na platformach cyfrowych nadawane sa w formacie 4:3 a filmy na DVD (w moim indywidualnym przypadku) oglądane są góra raz na miesiąc jaki jest sens kupowania telewizora formatu 16:9? Pytam dlatego że jestem przed kupnem telewizora... początkowo zdecydowany byłem na LCD, później stwierdziłem, że jeszcze jest za drogi w stosunku do jakości dobrego tradycyjnego TV (16:9) a później stwierdziłem, że skoro tak mało oglądam filmów na DVD to po co mi telewizor 16:9 skoro on zniekształca obraz telewizyjny! Oczywiście wiem, że można ustawić obraz tak aby grał 4:3 ale wtedy pozostają czarne pasy z boku a obraz i tak się robi co najwyżej 28/29 cali a sam telewizor jest sporo droższy od "tradycyjnego".

Jak zatem sądzicie?? Czy jest sens kupowania telewizora 16:9? Jeśli nie ma sensu.. to czy produkowane są jeszcze dobre (pod każdym względem) telewizory w tradycyjnym formacie 4:3?

Pozdrawiam

Arcam & Heybrook

Oczywiście, że jest sens. Ja nie widzę sensu w kupowaniu tv 4:3. Pomijając sprawę gustu, która jest moim zdaniem sprawą indywidualną każdego - to format 4:3 niestety ale zabiera widzowi (mówię tu o filmach) powierzchnie połowy tego co nakręcili twórcy pierwotnie. Filmy nadawane w formacie 4:3 są obcięte. Jeżeli ktoś faktycznie nie ogląda filmów to szeroki ekran jest mu nie potrzebny, a tego typu problem jest mu obcy. Coraz więcej seriali np. na tvn czy polsacie jest nagranych (niestety nie nadawanych) w szerokim formacie i na tv 16:9 pięknie się to ogląda. Przy nadawaniu takich seriali w tradycyjnych telewizorach są równeż czarne pasy.

Z pewnością znajdą sie jeszcze dobre telewizory 4:3 chociarz z czasem będzie coraz ciężej je znaleźć i pozostaną same badziewia. Przyszłościowe są jednak 16:9. Producenci będą rozwijać ten właśnie format, a to dlatego, że jest nowszy, a nowości kosztują zawsze więcej. Niestety nic nie będzie trwało wiecznie i za jakiś czas znowu wymyślą coś nowego, a za tem kosztownego z czego będzie można zbijać kasę. Naprawdę zdziwiłbym się gdyby koncerny rtv dążyły do tego, żeby np. plazmy czy inne cuda kosztowały nap 100 zł a CRT 20 tys. Jest poprostu taki, a nie inny kierunek rozwoju i już.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.