Skocz do zawartości
IGNORED

Trafo separacyjne-kto uzywa


Gość kaszio

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaszio

(Konto usunięte)

Czy ktos z Was uzywa do zasilania sprzetu (CD, przetwornik) trafo separujacego. Ja sobie cos takiego kupilem na Wolumenie i musze przyznac ze dzialanie jest slyszalne na duzy plus. Moje spostrzezenia dotycza przedewszystkim basu ktory stal sie mocniejszy i zarazem bardziej konturowy. Ale najwazniejsza chyba zaleta to bezpieczenstwo sprzetu i odizolowanie odsieci zasilajacej. Koszt takiego trafo 30 W to 37 PLN jest to ulamek ceny kondycjonera.

Do Frucu: czy ty tez jestes z Warszawy. W opisie Twojego systemu piszesz ze posiadasz Baltlaba. Jestem bardzo ciekaw jaj sie u ciebie spisuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kumpel używał takiego trafa + ekranowany kabel do CD Arcam Alpha 7. To dużo dawało. Niestety trafo po podłączeniu do AudioAnalogue Paganini się spaliło :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> kaszio

 

Ja mam trafo ... ma cos powstac z tego

Narazie do wtornego jest podpiety przedluzac na 4 gniazdka

do pierwotnego leci 220 przez Lapp Kabel ... tak tym z forum

 

Calosc stoi na pudelku od myszki

... maleo sie smial pod nosem jak to widzial ;)

 

A no ja mam 80VA i chyba przesadzilem bo dostaje

220V daje 230V jest za slabo obciazone ...

 

Siedza na nim wzmacniacz sluchawkowy DAC i CD

Wzmacniacz testowalem, ale jakos nie moglem znalesc lepszego dzwieku,

Dran gra mi przez 10 sek po wylaczeniu wtyczki to ciezko bylo :)

 

Pisalem juz jakie zmiany ... w posici,e na ktory nie bylo odzewu

 

.... aaa szukam trafo 220V/2x110V ... ponoc lepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo...

230v na wyjściu..

jak podwyższą w sieci to pewnie będzie za dużo...

na razie odłączyłem, bo dźwięk w połączeniu z sieciówkami TF stawał się zbyt wygładzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wyjaśnienie z kabla Lapp mam ok 3m przedłużacz i sieciówkę do wzmacniacza, natomiast do CD użyłem również ekranowanego Technokabla 2x1,5mm. Trafo z f-my Indel ma 100VA, podłączałem do niego CD i tuner i nie powodowało osłabienia dynamiki czy basu itp. Mój CD ma dość "łagodną" górę pasma, możliwe, że Zapfilter w CD w jakimś stopniu (pewnie nie więcej niż 1,5dB?) tłumi najwyższe częstotliwości... Podłączenie CD przez trafo sprawiło, że góra stała się jeszcze czystsza, ale przez to niektóre instrumenty (np perkusyjne) wydają się trochę za bardzo pozbawione "metalicznego" charakteru brzmienia. Pewnie jeszcze powrócę do eksperymentów, na razie wyłączyłem, bo trafo dość mocno się grzeje, czyli pewnie pobiera sporo prądu (?), nawet kiedy sprzęt jest wyłączony...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat "trafo separacyjne", chyba ktoś tu kiedyś próbował poruszać.

Na celowość stosowania go, wydaje się przemawiać kilka argumentów:

1) galwaniczne odseparowanie odbiornika od sieci,

znika problem tzw. "fazowania" klocków, innymi słowy na który bolec, ma iść faza (dla mniej obeznanych z tematem: to ten styk z prądem)

 

2)Podnosi to bezpieczeństwo użytkowania sprzętu, bowiem separacja, to jeden ze sposobów ochrony przeciwporażeniowej (pod warunkiem, że urządzenie chronione NIE zostanie uziemnione, [to nie pomyłka] ale uwaga: to "nie uziemianie" dotyczy tylko sprawy w aspekcie, ochrony przeciwporażeniowej, )

 

3)Transformator stanowi też znaczną przeszkodę dla wielu zakłóceń

i tu ciekawostka, im jest on "gorszy" tym jest lepszy do tego celu.

Chodzi o to, że wysoko sprawne (a ostatnio bardzo modne, bo dobre)transformatory toroidalne są zbyt "przezroczyste" (dla zakłóceń)

Dlatego najlepiej (dla tego kryterium) nadają się trafa "starego typu" np o kolumnowych rdzeniach (rdzeń w kształcie prostokąta (kwadratu) z uzwojeniami na przeciwległych bokach), o ...grubych blachach.

Ogólno elektryczne parametry mają koszmarne, ale mają jedną niezaprzeczalną zaletę, stanowią znaczny opór, dla zakłóceń o dużych czy nawet średnich częstotliwościach.

 

Żeby transformator nie "dławił" (nie ograniczał dynamiki)naszego kącika audio, powinien mieć dużą moc, im większa tym lepiej, dla przeciętnych mocy sprzętu audio, kilka kW (2-4) wcale nie będzie przesadą.

Oczywiście powstaje problem "odpalenia" takiego "bolida", ale tutaj przychodzą z pomocą tzw. włączniki miękkiego startu dla transformatorów.

 

Poza tym, w rdzeniu traf magazynowana jest znaczna ilość energii, którą trafa chętnie oddają w chwilach większego zapotrzebowania na nią (chodzi tu oczywiście o impulsy trwające ułamki sekund) a więc coś co wzmacniacze bardzo lubią.

 

Podsumowując, stosowanie transformatorów separacyjnych chyba ma sens, tak przynajmnie wskazują rozważania teoretyczne jak i potwierdzające je liczne przykłady ich stosowania.

Pan Andrzej z "Przy Ratuszowej" jest zdaje się, zwolennikiem ich stosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> glista

A jak wygląda sprawa poboru prądu przez transformator odłączony od odbiornika? Nagrzewa się do dość wysokiej (kilkadziesiąt stopni) temperatury, czyli jak rozumiem przez pierwotne uzwojenie cały czas płynie prąd...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ...gdy odbiornik jest odłączony od transformatora...

 

Sprawa jest prosta, to jest prąd biegu jałowego, zależy od mocy transformatora i jego rodzaju.

Występuje we wszystkich rodzajach transformatrów, po prostu "ten typ, (trafo) tak ma" i jest to sprawa nie do "przeskoczenia".

Przy małych trafach, można to pominąć (rachunki za energię elektryczną) przy większych? no cóż, trzeba sobie przekalkulować....

 

PS jeśli chodzi o nagrzewanie się, trafa oczywiście wydzielają ciepło, ale nagrzewanie się do kilkudziesięciu stopni....? no chyba że jest obciążony w 100% albo więcej i ma niedostateczne chłodzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Przy moim transformatorze 100VA pobór pradu jest pewnie niewielki, ale przy 2kW.... Czy jest to bliżej 1% czy może 10%?

Mój transformator z odłączonym odbiornikiem nagrzewa się "na oko" do jakiś 40-50stopni. A stoi bez obudowy (pewnie to niezgodne z przepsami bezpieczeństwa, ale wiem, że nikt go nie dotknie...).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Przy moim transformatorze 100VA pobór pradu jest pewnie niewielki, ale przy 2kW.... Czy jest to bliżej 1% czy może 10%?

Mój transformator z odłączonym odbiornikiem nagrzewa się "na oko" do jakiś 40-50stopni. A stoi bez obudowy (pewnie to niezgodne z przepsami bezpieczeństwa, ale wiem, że nikt go nie dotknie...).

 

dla 100VA naprawdę niewielki, w sensie ekonomicznym pomijalny, dla 2kW będzie to moc rzędu, ok. kilkudziesięciu Watów.

40-50 st.C to trochę sporo, ale nie tragedia.

Jeśli chodzi o dotkniecie nieobudowane trafa, zawsze może to nastąpić, np niechcący przy sprzataniu, małe dziecko (przyszło w gości) są miloiny powodów żeby go dotknąć...

Są takie małe pudełeczka plastikowe, np do celów spożywczych czy innych, kosztują kilka złotych...

A tak wogóle to: OBYWATELU ! ! ! ! , NIE OBCHODŹ SIĘ Z PRĄDEM NIEUDOLNIE, BO CIĘ PRĄD P.... (a nie, bo:-))) ....PORAZI

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o jakiejś solidniejszej obudowie, z otworami wentylacyjnymi, żeby się nie przegrzał. Na Wolumenie nie mieli odpowiedniej wielkości, albo za małe, albo duże "skrzynie"... Przypadkowo nikt nie dotknie, bo trafo stoi za szafką ze sprzętem, na kawałku marmuru, a do sprzątania przed odsunięciem całość wyłączam z sieci. Ale dziękuje za ostrzeżenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, gdzieś kiedyś czytałem o człowieku, który śliczne aluminiowe radiatory wynajdywał w punkcie skupu metali kolorowych. Jak byś coś takiego u nas odnalazł i miał zamiar się wybrać, chętnie bym dołączył :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba by wynaleźć taki punkt skupu... a tak poważnie, to może się tym kiedyś zajmę i wtedy oczywiście dam znać o wynikach poszukiwań, ale na razie nie jestem pewien, czy trafo zostanie w systemie, więc ew. poszukiwania obudowy/ radiatorów odkładam na później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.