Skocz do zawartości
IGNORED

wzm dla MISTRZA WALDEMARA


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Robimy wzm dla Mistrza Waldemara. Zalozenia:

moc 2X75-100W

pasmo dobre

thd niskie

df wysokie

ten wzm ma napedzac cudowne kolumny o bardzo dokladnym i precyzyjnym dzwieku wiec musi miec bardzo niskie thd i widmo tych thd powinno byc sprzyjajace naszym uszom. Prawdopodobna obudowa to wzm firmy Grundig ale nie jest to przesadzone. Zdecydowale sie na konstrukcje hybrydowa lampowotranzystorowa.

Stopien wejsciowy proponuje nastepujacy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/22949-wzm-dla-mistrza-waldemara/
Udostępnij na innych stronach

Jakoś Senicz i jego Miszcze przypominają mi Miszcza Mariana. Mam nadzieję, że rozbawi nie tylko osoby z kręgu "japońsko-zorientowanego". :D

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I sory za offtopic.

 

L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

o rany o rany pomylilem sie. Musze wyslac sprostowanie do schematu. No chyba ze nikt nie zauwazy pomyslki to bedziemy dalej dyskutowac.

Chyba przydalby sie kondziol w katodzie drugiej lampy? co o tym sadzicie? no i jakie wartosci rk i ra? no chyba inne dla 1 stopnia i drugiego?

trzeba dodac miedzy baze i emiter tranzystora diode 1n4007 kreska w strone bazy i druga miedzy baze i kolektor kreska w strone kolektora. Zabezpieczymy tranzystor przed ewentualnym przebiciem gdy napiecie na kolektorze spadnie szybciej niz na emiterze czyli wyjsciu.

 

A teraz powaznie. Zaproponowalem ecc81 gdyz ma dosc duze wzmocnienie X60 wiec z pojedynczego stopnia mozna wyciagnac tak X40. A z dwuch ok 1600. Jesli przyjmiemy wzm calego wzm na 20 to pozostaje nam 80 na nfb co pozwoli uzyskac dosc male znieksztalcenia. ECC83 ma wzmocnienie wieksze ale duza rezystancje wewnetrzna wiec mozna spodziewac sie duzych spadkow wysokich czestotliwosci. E88CC ma zbyt male wzmocnienie napieciowe i moze byc zbyt plytkie nfb. Tak wiec ecc81 wydaje sie najlepsza.

Na wyjsciu powinnismy uzyskac amplitude do 30V rms do wysterowania stopnia koncowego na tranzystorach. Mistrz Waldemar chce tranzystory bipolarne wiec bedziemy takie stooswac. Oczywiscie kto chce moze se robic kopie tego wzmacniacza. Ja nikomu nie zaluje.

No wlasnie po co?

Widze brak pomocy ze strony fachowcow. Chyba bede musial sam sie z tym tematem rozprawic?

Napewno bedzie to wzm ktory rozlozy na lopatki kazdy inny. No moze damfak sobie z nim poradzi.

Ta hybryda musi miec czysciutkie krystaliczne miodowe brzmienie. Delikatnosc i duzo przestrzeni. Lekie brzmienie jak wiosenna bryza!!

Senicz, wybacz, nie będę kopiował tego stopnia wejściowego, ponieważ jest zwyczajnie cienki. W ramach pomocy, której oczekujesz to podpowiem Ci, że wzmacniacze projektuje się od końca do początku a nie odwrotnie. Dziwię się że tak świetny konstruktor o tym nie wie.

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

R4 jako źródło szumów do wiesennej bryzy?

Oświeć mnie durnego kołka.

Z techniką lampową miałem do czynienia dość dawno temu, i to w wariancie w.cz.

Wykopię na strychu kilka książek i coś poczytam w niedzielę na pobarburkowym

kacu. Przygotuj się na poniedziałek na bezlitosny pojedynek w stylu "Bez przebaczenia".

 

Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Chyba Mistrz Waldemar nie oczekuje pojedynku a tylko dobrego wzm.

Ten filtr aktywny raczej wywale bo lepiej zrobic jakis aktywny zasilacz na op + vmos szeregowy. Co do wartosci Zapomnialem wziasc dyskietki ze schematami i opisem ale jutro juz przedstawie calosc.

>senicz, 5 Gru 2005, 12:50

 

Po co ten R4??

Nie musisz wcale blokować rezystorków w katodzie - będziesz miał

lokalne ujemne sprzężenie zwrotne, to przecież bardziej audiofilskie

niż głębokie sprzężenie globalne.

Co dalej??

 

Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

R4 ma zadanie zmniejszyc pasmo zwiekszajac wplyw pojemnosci anoda siatka czyli lokalne sprzezenie zwrotne. To moze byc na wyrost ale lampy maja tendencje do wzbudzen na w.cz wiec lepeij to pasmo ograniczyc. W oststecznym rozwiazaniu m oze byc zbedny.

 

Dostalem wreszcie te obudowe grundiga. troche mala. Chyba koncowka na stk401-080 jeden kanal lub wejscie sluchwakowe zwiera moncowke. Jeden kanal jest dobry. Niezle poten. i reszta sprawna. Galka volume ma ladna lede na sobie - czerowna kreske. Straszny blaszak ale co tam wsadzi sie nowe trafo i radiator. Czy zostawie cyfrowy selektor wejsc? zobaczymy. Potencjometr z silniczkiem wiec pilot by sie przydal bo caly uklad sterowania sprawny.

 

Byc moze bede prowadzil rownolegle info na diy i swojej stronie o tym projekcie. Tak jak pisalem pcb nie bede robil ale moze ktos z kolegow sie poswieci. i zaprojektuje.

No to do jutra.

>senicz, 5 Gru 2005, 15:01

 

z w.cz. to możesz walczyć dławikami.

Jak dla mnie 47k w torze sygnału to troche wieśniackie. Lepiej już dać jakieś

kondensatory blokujące na siatkę.

 

Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

szumy r4 beda niezauwazakne gdyz r wej siatki to pewnie giga om dla f audio. No i lepeij dac r gdyz spelnia on jeszcze role antyparazytowego elementu. jutro pokaze reszte schematu. No koncowke i zasilacz a takze uklad zabespeieczen przezd offsetem. Antyzwarciowe nie bede robil .

podam teraz kilka schematow i opisow do nich. Grundig nie bedzie dawca blachy bo ma ladna galke poten, z ledowa kreseczka. Wmienie w nim spalonego stk na tda7294 i bedzie teraz wzm 100W. A swoja droga zastanawiam sie czy nie zrobic numeru i polaczyc tda z driverem na lampie?

No dosc tych zartow i do roboty

 

Wybralem nastepujace punkty pracy:

prad lampy wej. Ia=3mA a prad lampy wyj. Ia=10mA

Odpowiednio (dla przedstawionych rezystancji anodowych)

wzmocnienie stopnia wej. powinno wyniesc 43 a wyj. 33.

Lampa wejsciowa powinna miec na anodzie ok. 130-180V co calkowicie wystarczy do liniowej pracy. Napiecia zmienne na jej anodzie w czasie normalnej pracy nie powinny przekraczac wartosci 1V. Lampa wyjsciowa ma najwazniejsze zadanie w calym wzm. gdyz musi dostarczyc wysokiej wartosci nieznieksztalcony sygnal do stopnia koncowego. Jej punkt pracy jest bardzo wazny dla zapewnienia malych znieksztalcen tego stopnia. Najlepiej dobrac go eksperymentalnie juz w gotowym wzm zmieniajac wartosc Rk2. Jego mala wartosc wynika z dosc duzego pradu plynacego przez ta lampe. Co lacznie z wysokim napieciem na anodzie powoduje az 2W strat w anodzie co jest bliskie max. mocy admisyjnej 2.5W.

RK1 przed podlaczeniem totalnego nfb nalezy tak dobrac aby uzyskac odpowiedni punkt pracy tego stopnia. Stopien wyjsciowy dobrze jest ustawiac rk2 mierzac thd dla 1kHz i np. 20V rms. Czasami jest on troche inny niz wynika z obliczen. Obciazeniem dla wyjscia jest duza rezystancja wejsciowa lampy w stopniu koncowym. Wiec warunki pracy stopnia wyjsciowego drivera sa doskonale. Mozna poeksperymentowac z kondensatorem na katodzie lampy wyjsciowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zasilacz jest typowy. Pierwszy schemat to tylko trafa + prostowniki i filtry. Trafo mocy jest osobne gdyz wystepuja na nim duze wachania napiecia wiec lepiej gdy nie dostaja sie one na uklady lampowe. Zasilacze anodowe dobrze wyposazyc w aktywne filtry lub stabilizatory co pozwoli ograniczyc przydzwiek do minimum. Napiecia 12.6V uzyskujemy przez dodanie do typowych stabilizatorow diod o napieciu 0.6V. Zasilacz mocy robimy solidny z mostkiem diodowym 50A co moze byc przesadne ale ceny sa teraz tak niskie na podzespoly. Prowadzenie masy jest kluczowe do uzyskania dobrego dzwieku wolnego od szumow i brumow. Ale o tym gdy przyjdzie na to czas.

schemat typowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wlasnie w czasie rozmowy telefonicznej Mistrz Waldemar zakzal mi publikowania schetu wzmacniacza dla niego. Nie wiem czym sie kierowal. Ale to jest jego wzmacniacz i jego pomysl i jego decyzja.

Bardzo szanownych forumowiczow przepraszam ale sami widzicie - moje wpisy sa pilnie obserwowane przez swiat hi-endu i przychodzi taki momemnt, ze ten swiat mowi stop - dosc tego.

Pozdr. Wlodek

senicz - czy ty przypadkiem nie wyjarałeś czegoś za dużo albo nie zapisałeś się do jakiejś sekty? Bo po takim czymś mogą się właśnie pojawiać różni mistrzowie, zakazy itd. .... :)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.