Skocz do zawartości
IGNORED

Oratorium na Boże Narodzenie


negra

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są Wasze ulubione wykonania bachowskiego Oratorium na Boże Narodzenie?

Ja znam niestety tylko dwa: Johna E. Gardinera i Karla Munchingera. Wprawdzie interpretacja Munchingera i Stuttgartet Kammerorchester prawie mnie zadowala, ale mimo wszystko szukam dalej. Być może ktoś z miłośników muzyki oratoryjnej zna jeszcze doskonalszą wersję, tego pięknego oratorium.

Poza tym, przy przeszukiwaniu różnych sklepów internetowych znalazłam też inne bożonarodzeniowe oratoria.- Johanna Heinricha Rolle, Gottfrieda Stoelzera i Telemanna.

Czy ktoś zna te utwory? Jeśli tak, to czy warto je poznać i oczywiście w jakim wykonaniu?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej podobała mi sie wersja Herreweghe - eksperesyjna i świetnie nagrana, z pieknym głosem M.Chance... Herrewege nagrywał wtedy jeszcze dla Virgin Classics i moim skromnym zdaniem jego nagrania z tego okresu sa najlepsze (zobacz jeszcze kantaty i 5 msze "protestanckie"). Podobał mi sie jeszcze Pikett, zwłaszcza wokale.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrzeS-

Herreweghe znalazłam. Płyta jest łatwodostępna. Piketta natomiast niestety nie mogę znaleźć :-(

Z jakiej wytwórni pochodzi ta płyta?

Dziękuję i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam "Oratorium" pod M. Corbozem wydne przez Erato. raczej bym przed w tym wydaniem przestrzegał. Według mnie to próba grania Bacha bez transcendencji, a to chyba bład w punkcie wyjścia. JSB może był ponurakeim, niektórzy posadzaja go o despotyzm, ale był religjny i odczytywanie tej muzyki bez perspetywy religijnej (na płycie w książeczce nie ma odniesień do opisywanych, czy raczej wyśpiewywanych wydarzeń bibklijnych).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>negra

 

Decca.

U Picketta śpiewa także M.Chance, mój ulubiony kontratenor. Jak będziesz miała okazję posłuchaj jak o robi w Stabat Mater Vivaldiego pod Pinnockiem, przejmująco...

A we spomnianym nagraniu kantat i mszy Herreweghe oczywiście chodziło o 4 msze.

DLa wokali wybrałbym Oratorium Picketta, dla muzyki Herreweghe.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nikt nie zna tego wykonania. Trochę mnie ten Jacobs intryguje. Trudno, trzeba zaeksperymentować ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to wykonanie. Niestety moja znajomość innych interpretacji jest bardzo ograniczona więc nie pokuszę się o głębszą analizę (także, a moze przed wszytkim, ze względu na brak wystarczajacej wiedzy). Uważam je za dobre - tempa niezbyt szybkie, wykonanie emocjonalnie ale i z odpoowiednim skupieniem (adekwatnie do tematu). Niewątpliwą gwiazdą pośród wykonawców jest Andreas Scholl. Nagranie na instrumentach z epoki. Na stronach Bachowskich w necie interrpetację Jacobsa raczej chwalą.

Jedno nie podlega dyskusji - płyta jest przepięknie wydana, właśnie ta wersja na zdjęciu tj. reedecyja a nie oryginalne wydanie z roku 1997.

Aha, last but not least - bardzo dobra jakośc techniczna nagrania, Harmonia Mundi rządzi!

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim. Myślę, że warto sięgnąć po wszystkie polecane przez Was płyty. No może propozycję Papkina należy omijać ;).

Herreweghe i Jacobs sa dostępni w polskich sklepach internetowych. Niestety Picketta znalazłam tylko na Allmusic.

Ze swej strony myśle, że z czystym sumieniem mogę polecić Wam wydanego przez Decce Munchingera. Wykonawcy może mniej znani np.: Elly Ameling-sopran, Helen Wats-alt, Peter Pears -tenor i Tom Krause -bas, ale doskonali interpretatorzy muzyki oratoryjnej.

Elly Ameling kiedyś bardzo zachwyciła mnie w marrinerowskim Mesjaszu Haendla. Nie wiem tylko, czy gdzieś w tej chwili jeszcze można znaleźć gdzieś to wykonanie. Płyta której słucham jest niestety pożyczona a pochodzi z wydawnictwa Muzyka sakralna, które można było przed laty kupić w zwykłych kioskach.

Żałuję tylko, że nikomu nie są znani inne, poza bachowskim oratoria. Chyba spróbuję się w przyszłości na nie skusić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Munchinger to swietny dyrygent bachowski. Droga Negro :) wykonawcy: Elly Ameling-sopran, Helen Wats-alt, Peter Pears -tenor i Tom Krause nie sa "mniej znani", a wrecz niektorzy, jak Pears, sa legendarni jako ewangelista u Brittena, wykonawca partii w utworach Brittena a takze w innym repertuarze m.in. piesniach Schuberta gdzie wspaniale, w sobie tylko wlasciwym stylu akompaniuje Britten.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim ulubionym nagraniem Oratorium jest wykonanie Dresdner Kreuzchor pod Martinem Flamigiem, z cudownym tenorem Petera Schreiera! Nieco juz archaiczne, ale wciaż zachwyca czystością i perfekcją wykonania. Poza tym moim skromnym zdaniem, jest to interpretacja bardzo optymalna, w której liczy sie muzyka, przekaz treściowy i radosny, podniosły emocjonalizm a nie cheć podbicia rynku płytowego kolejnym "innym" nagraniem!!

W niedzielę jest Dzien specjalny Euroradia. Program 2 Polskiego Radia bedzie emitował na zywo wystep Kreuzchoru z Drezna, który wykona 3 pierwsze kantaty z tego oratorium...

pozdrawiam wszystkich!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o Peterze Schreierze, to posiadam też wydanie Wieihnachts Oratorium na kasetach sławetnej firmy ETERNA. Schreier w podwójnej roli, jako ewangelista i dyrygent, nagranie z Runfunkchor Leipzig i Staatskapelle Dresden. Nie wiem, czy jest reedycja na CD, może ktoś wie?

 

Z innych, interesujących wykonań widziałem właśnie w EMPiK-u nagranie Harry Chrisophersa i jego The Sixteen dla Briiliant Classic. Nie dość, że tanio, to może byc całkiem nieźle wykonane (ich nagranie motetów Bacha dla Hyperion uważam za jedno z najpiękniejszych).

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest reedycja w Philipsie! Sam tez jestem zainteresowany tym nagraniem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poza tym, przy przeszukiwaniu różnych sklepów internetowych znalazłam też inne

> bożonarodzeniowe oratoria.- Johanna Heinricha Rolle, Gottfrieda Stoelzera i Telemanna.

> Czy ktoś zna te utwory? Jeśli tak, to czy warto je poznać i oczywiście w jakim wykonaniu?

 

Ja znam Stolzel`a - wykonawcy to: Schwarz, Voss, Kobow, Mertens, Weimarer Barockensemble pod Ludger`em Remy (dla CPO) Chyba nie ma innego nagrania (?). To wykonanie jest znakomite, podobnie jak muzyka Stolzela ;-)

 

Nie wiem czy wiecie, ale jedną z najpopularniejszych „arii Bacha” - „Bist du bei mir” (BWV 508) napisał właśnie Stolzel, a jego pasja wg. Brockesa jest (moim zdaniem) o niebo lepsza od brockesowych pasji Handla czy Telemanna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5559-100009183 1170281254_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barocco, 17 Gru 2005, 14:18

 

>Jest reedycja w Philipsie

 

Tak, zawsze trzeba szukać w Philipsie, bo ETERNA nagrywała z nimi w koprodukcji. Ale genialne Requiem Mozarta z Schreierem jako dyrygentem mam na oryginalnym CD Eterny, a nie Philipsa :-).

 

Choć może nie tylko Philipsa trzeba sprawdzac, właśnie spojrzałem na drugą płytę Eterny w moich zbiorach (konc fort KV482 i 488) - ta była w koprodukcji z EMI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marsie-

Wysłuchałam dziś bachowskiego oratorium ze szczególnym nastawieniem na tenor Pearsa.

Rzeczywiście jest doskonały, a nie zwróciłam wcześniej na niego uwagi chyba tylko ze względu na arie kobiece, które w tym oratorium są dla mnie bardziej efektowne.

MarkuW-

Napisz proszę coś więcej na temat napisania przez Stoelzela arii Bacha.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "Bist du bei mir" można przeczytać tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s.

 

cytuje za:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

1) In 1957, when Georg von Dadelsen prepared the NBA edition of the Anna Magdalena Notebook where this song appears, Max Schneider reported to him that he remembered having seen the song in the Berlin Singakademie archives in 1915. These archives were lost in 1945, but Schneider's private notes stated that it was part of a set of songs by Stölzel, and that its original setting was for soprano voice, accompanied by two violins, viola and BC. Dadelsen added this discovery to the NBA critical report, p. 124, and ever since the provenience has been faithfully reported by the various Schmieder catalogues.

 

2) Why has the song not been banned into the Anhang? Because it could very well be, like with some of the Schemelli songs, that the bass line is Bach's.

 

3) Part, or all of, the Singakademie archives have been rediscovered in Kiev, and we know that Stölzel is represented there. His work is not the focus of the team that is sifting through the Kiev lot, because its CPE Bach treasures are much more important, but Christopher Hogwood who heads the task force promised me he would inform me once he stumbled into BWV 508. Guess we will have to wait until then.

 

... więc pozostaje nadzieja na odnalezienie oryginału w Kijowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do samego Bacha: pamiętajmy, iż okreslenie "Oratorium na Boże Narodzenie" jest umowne, tak naprawdę jest to 6 osobnych kantat na 6 dni Świąt Bożego Narodzenia (obchodzonych do Epifanii włącznie, czyli Trzech Króli), skomponowanych w Lipsku w latach 1734-1735.

 

Ale na tym oratorium repertuar bachowskich kantat na Boże Narodzenie się nie wyczerpuje, pozwolę więc sobie przytoczyć:

 

- 1 dzień Świąt: kantaty 63, 91, 110, 191 ,248/1, (197a), 142

- 2 dzień Świąt: kantaty 40, 121, 57, 248/2

- 3 dzień (27 grudnia) - BWV 64,133,151,248/3

- 4 dzień (1 niedziela po Bożym Narodzeniu) - BWV 152,122,28

i/lub na Nowy Rok - BWV 190, 41, 16, 171, 143, 248/4, 134a

- 5 dzień - niedziela po Nowym Roku - BWV 153, 58, 248/5

- 6 dzień - na Trzech Króli - BWV 65, 123, 248/6

 

No i jeszcze na czas obecny, czyli Adwent :-)

 

- 1 niedziela - BWV 61, 62, 36

- 2 niedziela - BWV 70a

- 3 niedziela - BWV 186a, 141

- 4 niedziela - BWV 132, 147a

 

Droga Negro, jeżeli zatem ktoś chciałby przeżywac okres Adventu i Świąt na bieżąco z muzyką Bacha, repertuar zbyt szybko mu się nie wyczerpie, radzę trzymać sie za portfel :-)))

 

Przegląd nagrań ww. kantat najlepiej rozpocząć od

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A ja załączam, ot pierwsze z brzegu... ;-)))

post-2292-100009149 1170281302_thumb.jpg

post-2292-100009150 1170281301_thumb.jpg

post-2292-100009151 1170281299_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy choćby z rzeczy świeżych Vol. 14 Gardinera (nie wiem wprawdzie, jaki związek, poza porządnym nakryciem głowy, ma ta okładka z Bożym Narodzeniem, ale co tam będę się czepiał...

;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci współcześni graficy ;-)

Dziecko eskimoskie może kojarzyć się z krainą wiecznej zimy. A jak zima to Boże Narodzenie. Może taki był tok myślenie autora (autorki) tej okładki. ;)

Da Gambus-

Domyślam się, że lekko mojemu portfelowi w najbliższej przyszłości na pewno nie będzie. ;-)

Jedno mnie tylko zastanawia odnośnie przetworzenia kantat w oratorium.

... Sam Bach zapisał słowo oratorium już na pierwszej stronie oryginalnej autorskiej partytury. To oznacza, ze kompozytor od razu zdecydował do jakiego gatunku będzie należało jego nowe dzieło...

to fragment tekstu z wydawnictwa Muzyka Sakralna napisany przez Jesusa Trujillo Sevilla a przetłumaczonego Iwonę Bieńską

Być może dlatego te kilka kantat funkcjonuje w tej chwili pod nazwą oratorium.

Z tego samego zeszytu dowiedziałam się, że niektóre arie pochodzą z wcześniej napisanych kantat.

Między innymi moja ukochana aria Schlafe, mein Liebster, przeniesiona jest z Kantaty BWV 213, Herkules auf dem Scheidewege.

Muszę kiedyś przesłuchać te kantatę, żeby porównać.

Jak Wam się podobała transmisja z Drezna, jeśli ktoś o niej pamiętał?

Marku_W-

Dziękuję za wszystkie linki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>negra, 18 Gru 2005, 19:25

>Jak Wam się podobała transmisja z Drezna, jeśli ktoś o niej pamiętał?

 

mnie się podobała, i to bardzo... :-)

Podobnie, świetnie wypadła nasza Kapela Jasnogórska - czy ktoś z Forumowiczów zarejestrował może ten koncert? Na tym Forum już zdarzały się cuda...

 

Pozdrawiam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a ja wrócę do Stolzela ;-)

Jego „oratorium” to też nie jest oratorium tylko zbiór kantat.

Fragment z książeczki:

 

If we follow this practice from the First Day of Christmas (December 25, 1736) to Epiphany (January 6, 1737), the cantatas from the cycles VIII and IX performed in Sondershausen yield a »fictive Christmas oratorio« analogous to Bach's famous Christmas Oratorio and its cantata design. Nonetheless, there is one im­portant difference. Stolzel's cantatas do not concern the Christmas story in the narrower sense but comment and reflect on it in compi­lations consisting of biblical passages, free madrigal poetry (recitatives and arias), and chorales. In his obituary Mizler indirectly certi­fies that the cyclical combination of Christmas cantatas into oratorios was a frequent prac­tice at the time. He tells of »about fourteen passion and Christmas oratorios« by Stolzel, but we do not have any evidence at all for Christmas oratorios composed by Stolzel and expressly designated as such. In contrast, documentation of all different kinds can be cited for his passion music.

In all likelihood, Stolzel, who stated in his autobiography that he »combined his regular musical professional work... with poetical work at all times,« also wrote the texts or the recita­tives and arias in the cantata cycles VIII and IX and selected and combined the biblical passages and chorales completing the can­tata libretti. This unity of word and music was no doubt a very important factor in the model status enjoyed by Stolzel's church cantatas during their time. In a 1765 memorandum calling for the improvement of church music in the country, »Verbeßerung der Kirchen Musik auf dem Lande,« we read that »...they [stolzel's cantatas] are full of spirit and spiritual life in their texts, and what the words say is expressed in the most delightful tones because both have one author« {F. Hennenberg, Das Kontatenschaffen von Gottfried Heimrich Stolzel. Leipzig, 1976, p. 37 and n. 179). Those who listen to the Christmas cantatas recorded here will agree with this evaluation, for these compositions do indeed radiate a noble festiveness and a Christmas spirit touching the heart.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem to chyba ja zrobie prezent Mirkowi!! :-) (patrz: do wielbicieli viola da gamba)

 

Wystep Kreuzchoru był wspaniały! Tylko dlaczego jakość dzwieku taka marna?! No i bez Petera Schreiera to tez już nie to samo...

 

Prawdziwym objawieniem dla mnie był wystep polskiego zespołu z Jasnej Góry! Dla zainteresowanych:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A dla wszystkich innych: nagrałem cyfrowo ten koncert (podobnie jak występ Kreuzchoru).

post-9542-100009128 1170281333_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek_W> dzięki za interesujące informacje nt. Stolzela. Czuję się w zaintrygowany i w pełni zachęcony do zapoznania się z jego twórczością :-)

 

A co do bozonarodzeniowej twórczości różnych kompozytorów, polecam płytę "Weihnachtshistorie" Johanna Rosenmullera - w znakomitym, jak zwykle, wykonaniu Cantus Colln i Concerto Palatino. Tego samego kompozytora nagrywali zresztą już wcześniej - "Vespro della beata Vergine" oraz "Sacri Concerti - Psalmen, Magnificat, Gloria".

 

Polecam pod choinkę :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 5 wykonań tego Oratorium. Kiedyś bardzo mi się podobał Gardiner, ale dwa lata temu słuchałem to Oratorium w Monachium pod dyrekcją Enocha zu Guttenberga. Dla mnie to był absolutny szok!!! Ci ludzie naprawdę się cieszyli, że Jezus się narodził!!! Tak radosnej muzyki jeszcze w życiu nie słyszałem. Teraz szanuję Gardinera, ale jego piękno jest moim zdaniem bardzo zimne. Guttenberg już od pierwszej nuty w "Jauchzet, frohloket" porywa nas do Betlejem. Jeśli chcesz usłyszeć radosne wykonenie, to Guttenberg jest bezkonkurencyjny! Nagranie Guttenberga jest dostępne w niemieckim Amazonie. Jakby udało Ci się je dostać, serdecznie polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.