Skocz do zawartości
IGNORED

Preampy Nelsona ;)


uwe300

Rekomendowane odpowiedzi

Ten wykres zamieszczony przez Maszto ,Jest zaczerpnięty z PDFa dla DIY wiec o zadnego rodzaju chwytach reklamowych nie moze byc mowy.Pozate calym sercem podpisuje się pod opinją ze P[miary THD i innych często mają sie nijak do reprezentowanego dzwięku przez wzmacniacz.

Wiem bo jak bylem maly to tez więcej mierzylem niz sluchalem.

Teraz naszczęscie odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senicz, tak mniej więcej rozmawiasz z ludźmi na forum. Zrób ten wzmacniacz, jak inni podzielą Twój entuzjazm będziesz wielki, chociaż zarozumiały.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprzyklad zgodnie z teoria minimalizmu robi sie teraz wzm na tda 2030 lub 2040 i daje dodatkowe tranzystory i podobno to jest super.

 

A co do jakosci jeszcze raz musze sie powolac na Prawo Senicza ktore ostatecznie rozwiazalo problem jakosci i jego oceny przez niegluchych. Czy czlowiek ktory slyszy roznice miedzy kablami zasilajacymi jest tylko gluchy czy czubek?

ja oczekuje waszych pomiarow a nie wyssanych z palucha linii z 94r!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>no dobra zrobię krótki wykład

Na jakość dźwięku reprodukowanego przez dane urządzenie wpływ mają (w dużym skrócie):

1. zniekształcenia:

a. liniowe(nierównomiernośći w przetwarzaniu pasma)

b. nieliniowe (ich wartość bezwzgledna, a także ich rozkład w paśmie akustycznym, a także poza nim), generalnie: im więcej harmonicznych sygnału podstawowego i im większą mają wartość, tym bardziej nieprzyjemne brzmienie,

uwaga: parzyste harmoniczne są łatwo akceptowane przez słuch, dają wrażenie miłego, ocieplonego dźwięku(tu lampy, układy tranzystorowe SE)

b. intermodulacyjne, na które słuch jest także wrażliwy

c. zniekształcenia dynamiczne róznego rodzaju (TIM, DIM) i inne - odsyłam do prac Dr. Matti Otala, też są dostepne w sieci

2. szumy i rozmaite zakłócenia

 

Pewnie o czymś nie napisałem, ale jest to co pamiętam - są to zupełne podstawy, na prawdę warto się znimi zapoznać zanim się zacznie pisać bzdury i szafować pseudotechnicznym bełkotem i powoływać na jakieś własne wirtualne dokonania o kosmicznych parametrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj Senicz, no dobra bawimy się dalej:)

 

Kwestię damfaka ostatecznie rozwiązał sam senicz przyznając, że duże DF jest sztuką dla sztuki i ma degradujący wplyw na dźwiek. Obecna zmodyfikowana wersja prawa senicza mówi: "Jeżeli DF jest tak duży, że psuje JAKIKOLWIEK inny parametr TO PSUJE TEŻ DŹWIĘK"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>senicz

właśnie dokonałem pomiarów mojego usprawnionego gclona, niestety mój idealny wzmacniacz był zbyt słaby, więc nie piszę o parametrach, bo mi wstyd. A oto one:

THD+noise= -150 dB

pasmo przenoszenia:

0.1 Hz do 100MHz (więcej nie dało rady, bo moja pomiarówka nie wyrabia)

DF 10 000 000 dla impedancji 1

Mam jeszcze dwie kartki pomiarów, ale przytoczyłem te najważniejsze. Napisz co byś chciał, to je zamieszczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Seniczu, mój HiFi Vinnetou, ty nie zadawaj się z nawiedzonymi facetami o dziwacznych poglądach. Ten Pass to też jakis pojeb co robi końcówki o DF=8. Strata czasu i wstyd dla Ciebie tutaj gadać. Sam tylko poczytaj co ten Pass tylko gada. Mogę ci podesłać iles stron takich głupot.

Cytaty z Nelsona Passa:

 

... Einstein powiedział: "Wszystko powinno być robione tak prosto jak możliwe, ale nie prościej".

 

.... budowanie wzmacniacza to nie budowanie rakiety kosmicznej. Celem jest to, aby słuchaczowi podobał się dźwięk. Jeżeli usprawiedliwimy takie dążenie nazywając to sztuką zamiast nauki, to będzie to dobre wyjście, preferowane przez wielu.

 

....Słuchanie muzyki jest subiektywnym odczuciem każdego człowieka. Nie powinniśmy dłużej dopuszczać parametrów, aby wyłącznie definiowały jakość dźwięku. Tak samo jak nie powinniśmy dopuszczać, aby analizy chemiczne decydowały o smaku dobrych win. Parametry mogą opisać wnętrze urządzenia, ale nie mogą decydować o brzmieniu muzyki. Dlaczego w ogóle chcemy zredukować subiektywne odczucia do obiektywnych parametrów? Smaczki w muzyce są dla tych, którzy je odczuwają, a definiowanie poprzez liczby dla tych co tego nie robią . Tak jak w sztuce, komponenty audio są efektem indywidualnych dążeń i odbijają wypracowaną filozofię. Tworzą one obiektywną i subiektywną jakość, która ma być później odbierana. Podstawą jest to, że komponenty odzwierciedlają filozofię tworzącego, a szczególnie jakościowa naturę budowanego urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stefanB

A kto to jest ten Nelson, że się na niego powołujesz i śmiesz porównywać do mistrza ;)?

To pewnie jakiś szaleniec, co zwariował na stare lata.

PS.

Ale klocuszki robi świetne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>maszto

 

posiadasz może pierwszy artykuł Otali z 70 roku, bodajże "Transient intermodulation in transistorised..." coś tam. ??

Albo wiesz może jak go dostać nie będąc członkiem IEEE ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>darkfenriz, 13 Sty 2006, 02:23

Czy chodziło Ci o ten artykuł?

Otala, Matti and Eero Leinonen - “The Theory of Transient Intermodulation Distortion” - IEEE Transactions

on Acoustics, Speech and Signal Processing, Vol. ASSP-25,

#1, February 1977.

 

Ale to i tak nie ma znaczenia, dlatego, że chyba nie mam żadnego z artykułów, kiedyś jak mnie to zajmowało czytałem tylko to co jest dostepne w necie (for free).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uklady powinny byc dc a nie zbrukane kondensatorami!! no ale co by wymieniali dumpingowcy? sciezki w pcb?

druga sprawa to obiektywne prawa fizyki ktore mowia ze nie da sie zrobic dobrze brzmiacego wzm o duzych thd na 20khz dla duzej mocy. I tyle. Wszystkie te przenfbowane wzm mialy oczywista wade ukrywana przez prodc. duze thd na 20khz. I odnosi sie to do wspol. op. Jak ktory ma duze thd dla 20khz ki4ebsko brzmi. Juz raz pisalem o duzych nfb we wzm mocy. Nie podoba sie to fachowca od siedmiu bolesci a tak skrzetnie stosuja op jako wtorniki i nietylko gdzie nfb siega 100 i wiecej db i to im nie przeszkadza?!!

I dotyczy to tez im gdyz nie mozna zrobic wzm mocy o malych thd na 20k i malym im. To jest wszystko zalezne i ponownie nie da sie zrobic wzm mocy o duzym df o duzych thd na 20k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wade ukrywana przez prodc. duze thd na 20khz

 

Senicz, a Ty słyszysz w ogóle te 20kHz?. Słyszałeś kiedyś nagranie , które miało zapisane coś koło 20 kHz?

Pierwsza harmoniczna to 40 kHz - też słyszysz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam już fakt, jak ma się zniekształcenie o poziomie wypadkowym 0,1% (suma geometryczna wszystkich harmonicznych) do zniekształceń samych przetworników elektroakustycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co z tego ze nie slysze bo nieczesto myje uszy ale nie chodzi o to a o thd jako wskaznik jakosci. Po df to jest najwazniejszy wskaznik jakosci wzm a moze nawet przed df no oczywiscie w tych syfiastych co maja df mniejsze od 1000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chyba rekin zarujesz? ty nic nie slyszysz? gluchy jestes? robiles badania na sluch? z twoich wypowiedzi to mozna wywnioskowac. czesto glusi slysza roznice miedzy kabalmi zasilajacymi a nawe interconektami!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznym badaniem każdego sprzętu i instrumentu służącego do wytwarzania, czy też reprodukowania muzyki jest odsłuch - czyli to czy dźwiek "produkowany", czy reprodukowany przez dane urządzenie podoba się użytkownikom.

Jeżel tego nie wiesz, to na prawdę nie warto prowadzić z Tobą jakiejkolwiek dyskusji, o co proszę także innych użytkowników tego forum.

To na prawdę był ciekawy watek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>uwe300

Jak złożysz, to pochwal się jak to gra u Ciebie. Mój doszedł do siebie dopiero teraz i z każdą chwilą gra lepiej. Po całej dobie grania dopiero ustawiłem ponownie napięcie bramki (trochę popłynęło w międzyczasie) i wyrzuciłem tą prowizorkę z potencjometrem. Dopiero na drabince 5k zaczeło to jakoś lepiej grać.

W międzyczasie doszedłem do wniosku, że jakość zasilania ma dość duże znaczenie i warto wrzucić jakieś kondensatorki dodatkowo (ostatecznie zostały Siemensowskie MKT 100n i ruski olejak 10u w parze z MKP 4,7uF). Jest fajnie - jeśli P1.7 zagra lepiej, to na dłuższy czas będę usatysfakcjonowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh neistety dopiero dzisiaj ten ustroj ruszy bo mi sie trojchlorek zuzyl, zaraz jade do sklepu, hehe wczoraj pracowity dzien byl... skonczylem alepha... tzn gra ale jeszcze nie na docelowych elementach, pozatym paczuszka z polinku przyjechala i trzeba bylo zlozyc zwroti i trszke je pomeczyc JIG-iem ;) w kazdym razie gra juz stereo :D takze proby BOZ-a wieczorkiem ;) 3.3u na wyjsciu starczy do wysterowania alepha 20k?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej masz rację, ale to łagodny filterek i warto dać dużo większą pojemność jeśli nie możesz zwiększyć imp. wej. Ja zwykle daję minimalnie 30uF-47uF, a w BOZ-ie dałem 100uF - bo akurat miałem BG-N.

Pobaw się też z zasilaniem - bo poprawa jego filtracji daje zauważalne zmiany w brzmieniu. Nie przejmuj się jak przez pierwsze kilka dni nie zagra. Teraz dźwięk mi się mocno wygładził i wydelikatniła góra. Do basu i oddania transjentów nadal mam uwagi, no ale to prosty układzik, więc za wiele od niego i tak nie oczekiwałem. Natomiast i tak gra całkiem nieźle. Nadal zzekam na P1.7 i już się trochę martwię, bo od 20 września minęło trochę czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos P1.7, dolutowałem na płytki kanałów od spodu polipropyleny na zasilaniu SCR 4,7u, efekt, lepsza góra i więcej szczegółów, dźwięczniej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.