Skocz do zawartości
IGNORED

co zrobic by stłumić wysokie ?


mike27

Rekomendowane odpowiedzi

kolumny DIY - dwudrożne. Niskośredniotonowy - VIFA M18WO-09-08; wysokotonowy - VIFA D26TG-35-06. Kolumny są z Niemiec i nie znam wartości podziału. Jak stłumić góre by nie zmieniać parametrów kolumny ani nie uszkodzić głośników

Witam

Zanim zaczniesz cokolwiek zmieniać przenieś swój zestaw w inne miejsce np. do kolegi, czy innego pokoju. Sprawdź czy charakter brzmienia jest zawsze taki sam. Miałem coś podobnego, ale w drugim pokoju wszystko było OK. Żona roślin postawiła, doszły ciężkie zasłony na okno i dywanik. Troszkę poeksperymentowałem z ustawieniem i wszystko nabrało sensu. Nie twierdzę, że to recepta na szczęście, ale na dobry początet. Jak nie pomoże można się zabawić choćby w przysłonięcie głośnika wysokotonowego jakimś materiałem. Często producenci kolumn zalecają odsłych tylko i wyłącznie z maskownicą. Acha - właściwy interkonekt i kabelek do kolumn też potrafi dokonać więlkich zmian w charakterze brzmienia niekiedy większych niż wymiana wzmacniacza czy CD.

Pozdr

No chyba się nie zrozumieliśmy. Jak u kolegi będzie OK, to wiadomo, że musi coś u siebi w pokoju pozmieniać. U mnie pomogła dżungla, dywan zasłony, ciężka kanapa. Jak w innym pokoju też problem wtedy maskownice albo "hardware"

Atr

Obcięcie wysokich o 3dB:

 

1. odłšczamy jeden przewód od głonika i miernikiem sprawdzamy rezystancję głonika (powinno wyjć co rzędu 4.6ohm)

 

2. do głonika podłšczamy równolegle opornik o wartoci około 2.7 raza większej i mocy 5W

 

3. do równoległego połšczenia głonika z opornikiem podłšczamy szeregowo opornik o wartoci 0.33*rezystancja tweetera (moc też 5W)

 

4. dolutowujemy przewód z punktu 1 do drugiego końca opornika z punktu 3.

 

Można oczywicie przeliczyć oryginalny L-pad i zmienić oporniki - ale nie wiem jakie majš wartoci więc się nie wypowiem.

Art6900 ma rację, warto spróbować. Ja też kiedyś męczyłem się z jazgotem wysokich, wręcz nie dało się słuchać nic dłużej niż pięć minut, bas wydawał się zamaskowany przez wysokie... I na nieszczęście w całym mieszkaniu tak było. Myśląc, że coś jest popsute, udałem się do salonu. Podłaczyliśmy i....dźwięk inna bajka...wysokich jakby brakowało, powietrze się zrobiło, super. Naprawdę świetny sprzęt może grać fatalnie w 'złym' pomieszczeniu.

dzieki za rady

w pomieszczeniu słychać echo więc i pewnie tu tkwi przyczyna, najgorzej sufit=wielka płaszczyzna odbijająca. Chętnie bym wytłumił sufit ale tylko czyms estetycznym. a może sufit podwieszany? a może cos innego w miare estetycznego?

>mike27 Czy w Twoich kolumnach są podwójne zaciski tzn oddzielne dla woofera i tweetera ? Jeśli tak to wyjmij jedną zworę ( np. + ) i w jej miejsce włóż opornik 1-3 omy. Przewody doprowadzające sygnał ze wzmacniacza powinny być dołączone do zacisków woofera.Jeśli zmiana będzie korzystna to dobierz doświadczalnie wartość tego opornika i posłuchaj kolumn przez dłuższy czas. Jest to rozwiązanie prowizoryczne ale pozwoli Ci się zorientować bez ingerencji do wnętrza kolumny czy celowa jest zmiana tłumienia tweetera.

hemi

czy nie zmieni to impedancji głośników oraz wartości podziału, wkładając 3 ohmowy rezystor o ile stłumie wysokie tony?

Broda - myslisz ze kasetony stłumią góre?(od strony estetycznej są do zaakceptowania)

Oczywiście,że wstawienie rezystora,zwłaszcza w tym miejscu zmieni charakterystykę filtra głośnika wysokotonowego,ale niekoniecznie na niekorzyść. Czy Twoja zwrotnica jest zaprojektowana optymalnie? Dobrze jest jak zwrotnica jest strojona z uwzględnieniem charakterystyki pomieszczenia w którym kolumna ma pracować, a w DIY jest to do zrobienia. Poza tym eksperymenty z tym rezystorem są łatwe i szybkie i zawsze możesz wrócić do stanu wyjściowego. Oczywiście docelowo trzeba będzie ten rezystor wyrzucić i skorygować odpowiednio rezystory (lub rezystor) tłumika wewnątrz kolumn,gdyż dublowanie rezystorów szeregowo degraduje dźwięk.

Po co Ci informacja o ile rezystor 3 omy stłumi Twój głośnik wysokotonowy? Skąd wiesz jakie tłumienie jest Ci potrzebne?

Wstaw go poprostu i posłuchaj jaki będzie efekt. Jeśli tłumienie będzie za duże to zmienisz na mniejszą wartość. Nie bój się eksperymentów. Przecież to DIY.

Pozdrowienia.

Styropian jest dobrym narzędziem ochrony przeciwdźwiękowej (a jeszcze lepszym jeśli chodzi o uszczelnienie termiczne), natomiast raczej kiepskim 'pochłaniaczem dźwięku'. Dlatego nikt go nie stosuje do celów poprawy akustyki wnętrz. Nie wspominając o jego małej odporności na uszkodzenia mechaniczne...

 

Kasetony zatem nie stłumią góry. Jedyny możliwy do zaobserwowania pozytywny skutek to rozproszenie dźwięku przy założeniu ich dość nierównomiernej faktury.

Art6900, 18 Sty 2006, 09:55

 

>Acha - właściwy interkonekt i kabelek do kolumn też potrafi dokonać więlkich zmian w

>charakterze brzmienia niekiedy większych niż wymiana wzmacniacza czy CD.

 

A dokładniej chodziłoby tutaj o przewód typu single-core. Z uwagi na efekt naskórkowy tego typu przewody przenoszą mniej wysokich tonów, z kolei z uwagi na ograniczony przekrój niestety są też ubytki w basie. Piszę na przykładzie mojego DNM Reson. Warto spróbować.

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

dudivan, 20 Sty 2006, 20:19

 

>Mistif, nie pisz o efekcie naskórkowym, skoro nie masz pojecia co to jest. Miej też na uwadze to że

>forum moga czytać dzieci, po co im wypaczać mózgi ?

 

Gratuluje, Twój post zapewne więcej wniósł do tematu...

 

ps: proponuje użyć google, jest dużo na ten temat w odniesieniu do kabli audio.

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

mike - a jakie to w ogóle są kolumny? Po zmianie jakiego elementu toru powstał problem?

 

 

Wlutowując rezystor zmienić charakterystyke nie tylko samej góry, ale CAŁOŚCI pasma odtwarzanego przez wysokotonówkę, a więc także średnicy. Jeżeli jednak zwrotnica jest błędnie skonstuowana to taki zabieg może być jak najbardziej na miejscu. Wszystko zależy od tego co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Usuwanie objawów drogą ingerencji w akustykę też raczej nie wróży sukcesów, choć na prwno coś tam pomoże...

ani proste, ani łatwo przewidywalne, a jeśli przyczyna leży w braku zrównoważenia któregoś z pozostałych elementów toru to raczej nadal będzie źle, co najwyżej w mniejszym stopniu. Akustykę prędzej bym obstawiał gdyby chodziło o niższe rejestry, nie spotkałem się jeszcze żeby jakiekolwiek pomieszczenie podbijało górę o 3 dB, robiły się różne cuda, rozwalona scena, spowolnienie dźwięku, wzbudzający się bas, rozmięksczona średnica, stłumiony bas, ale podbita góra? Nigdy! co najwyżej leciutko wycofana, ale bardzo leciutko, do skorygowania kablami. Podejrzewam więc ze problem leży gdzie indziej.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.