Skocz do zawartości
IGNORED

Zwrotnice- mod?


timex605

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od kilku miesięcy czytam forum, ale dopero niedawno odważyłem się wziąść lutownice do ręki i zacząłem ulepszać sprzęt. Ulepszać oczywoście na ile "TO" da się ulepszyć, na ile starczy umiejętności (lamer niestety straszny) i na ile pozwolą nikłe fundusze. Na początek kupiłem CD-614 Philipsa i jestem właśnie po wymianie lm833 na opa2604. I to jest właśnie TO.

Na drugi ogień poszły kolumny. Grały tak sobie, ale i więcej czytałem forum, tym więcej widziałem i słyszałem niedoróbek. Kolumny to wyśmiewane przez większość Kody model o ktorym na całym forum nie znalazłem ani jednej wzmianki tzn AV 989F (podłogowe 1xkopułka 1x średni 2x średnio-nisko, tylni basreflex) Odważyłem się na wymiane kondensatorów na początek 4,7uF. Siedziały tam jakieś chińskie Yemingzhu 4,7uF, 100V, 105C,- zamieniłem je na Jantzen 4,7,400V i... no właśnie jest zmiana, aż za bardzo widoczna. Góra której przedtem czułem niedosyt teraz wyszła "przed szereg" i jest jakby zbyt wyrazista - a średnicy jakby brak.

I tu moje pytanie- czy wymiana reszty kondensatorów (zostały w zwrotnicy 2x 6,8uF, 100V) na Jantzeny 6.8uF spowoduje wyrównanie pasma?

I czy po wygrzaniu ta górka troszke opadnie w swych zapałach do pierwszeństwa? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/
Udostępnij na innych stronach

timex605, 5 Kwi 2006, 09:44

 

Niestety nic sie nie wyrówna a nawet będzie tych wysokich tonów więcej .

Ja kiedys miałem KODY , których oznaczen juz nie pamietam ale w pismach audio ciepło o nich pisano. Kopułka metalowa , dwa średnionioskotonowe z żółtymi membranami z plecionki szklanej .

W środku były podłe kabelki, więc postanowiłem je wymienić . Najwieksza zmiane przyniosła wymiana kabli od terminali do zwrotnicy , od zwrotnicy do głosników juz mniejsza ale słyszalną. Średnica i bas poprawiły się znacznie natomiast pojawiło się tak duzo góry ,że słuchać sie ich nie dało. Krew z uszu nawet bez wymiany kondensatorów. Sprzedałem je bo postanowiłem cos zbudować samodzielnie .

Dla mnie wniosek był prosty. Użyte tam przetworniki były godziwej jakości , wymiana elementów zwrotnicy i okablowania pozwoliłaby tym głośnikom na granie w pełni ich możliwości jednak trzeba nieco zmodyfikowac zwrotnicę ( zamienić rezystor w szeregu z głośnikiem na większy nieco - to można robic ,,na ucho" bo stroi sie do własnego gustu )

Myśle ,że kosztem około 200 PLN mozna zrobić lepszy dźwięk - trzeba pomierzyć i wymienic cewki na powietrzne z grubego drutu, kable wewnetrzne , rezystory na metalizowane no i oczywiście kondensatory . Warto tez wykleic obudowy od środka matami bitumicznymi bo KODA robi głośniki z cienkiej płyty .

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-513223
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za szybką odpowiedz. Też właśnie myślę o wymianie tych kabelków wewnątrz bo są na oko koszmarne. cieńkie i jakieś bylejakie. Wygłuszenie o dziwo jest dosyc dobre tzn. wyklejona jest każda scianka gąbką i wygląda że dosyć dokładnie, więc nie wiem czy jest sens przeklejenia tam np maty bitumicznej.

Jeśli mógłbym prosić o jakieś prostsze wskazówki dot. wymiany " rezystora w szeregu z głośnikiem na większy"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-513275
Udostępnij na innych stronach

W szeregu to ten , który jest szeregowo do głosnika, albo inaczej jest ystawiony w jednej linii z kondensatorami w filtrze głośnika wysokotonowego . Nalezy go wymienic na rezystor o wyzszej rezystancji n, czyli jesli masz na przykład 4,7 ohma to zamień na 5,6 lub 6,8 i sprawdź jak ci sie dźwiek podoba

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-513430
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc później...

Po miesiącu grania zauważalny efekt wygrzania- górka mniej drażniąca, a po przesiadce na inny wzmacniacz, o cieplejszym brzmieniu i większej dynamice reszta pasma "dogoniła" gore :) Jest naprawdę DUŻO lepiej

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-542370
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Znalazłem już wątek, więc...

Zakupiłem frontowe kolumny TAGA 500F, gdyż niektórzy polecali, iż grają one na innym poziomie niż do tej pory kojarzona raczej z tandetą TAGA.

 

I faktycznie rzuca się w uszy trzymany krótko, kontrolowany bas oraz dobra przestrzeń. (porównywałem z kilkoma innymi)

Co oznacza, iż w głośnikach musi faktycznie drzemać duży potencjał. Gdy jednak zobaczyłem zwrotnice, to wyglądają tandetnie... (zdjęcie)

 

 

Zwracam się z prośbą doradzenia co zrobić w powyższym przypadku.

Najpierw wymienić im dobre okablowanie, czy to wystarczy, a lepjej zaczać od modyfikacji zwrotnicy ?

 

W środku od kopułki znajduje się spory foliowiec MKT 4,7 uF o dosyć intrygującej nazwie CYC :-) Nie wiem co to jest, ale raczej dobry.

 

Mogę też kupić okazjonalnie nowe Jantzen Audio Cross-Cap 4,7uF/400V (po 6zł), ale czy waszym zdaniem poprawa będzie spektakularna w stosunku do tego MKT CYCa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601130
Udostępnij na innych stronach

Do wymiany są te elektrolity na kondensatory foliowe a bezpiecznik polimerowy na wysokotonówce można zastąpić zworą lub niewielkim rezystorem jeśli rezystancja tego bezpoecznika jest istotna albo wysokotonówka wymaga stłumienia.

CYCa możesz bypassować jakimś niewielkim dobrym polipropylenem 220nF.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601309
Udostępnij na innych stronach

Ja również posiadam,identyczne kolumny. Fajnie, że jest temat o ich zwrotnicach.

Lecz narazie odpuściłem sobie modyfikacje ze względu na choćby brak jakiegokolwiek konda MKP do średniotonówki. (No przynajmniej w polsce) Orginlany elektrolit nad cewką i żółtym MKT ma aż 47uF. Skąd wziąść taki dobry polipropylen ?

 

>Molibden

 

Czy jesteś pewny, że ta żółta pastylka to bezpiecznik a nie rezystor. Ma 0,8 Ohm.

Bo przy głośnym graniu na skutek temp. jego oporność mogłaby niestety rosnąć.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601378
Udostępnij na innych stronach

Większe elektrolity można bypassować małym MKP (byle nie było by elektrolitów na wysokotonówce). Tego MKT wymienił bym jednak na tego Cross-Capa MKP (MKT zazwyczaj wysusza brzmienie), co do bespiecznika Molibden dobrze radzi, osobiście dał bym tam rezystor metalizowany. Ponadto kabelki tragedia, no i to na co odrazu zwróciłem uwagę to trzeba zmienić położenie środkowej cewki - tak żeby była zwojami ku dołu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601391
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Może wam się nie spodoba to co napiszę ale nie widzę większego sensu pakować drogie elementy w kolumnę przy tak tanich przetwornikach. Jeżeli już coś przerabiać to lepiej zaprojektować od nowa zwrotnicę którą zazwyczaj producenci robią żeby wyszło tanio a nie dobrze. Przynajmniej w kolumnach tej klasy. Nie ma najmniejszego sensu płacić za elementy zwrotnicy więcej niż kosztują głośniki w niej zamontowane. Jeżeli już chcecie coś przerabiać to lepiej usztywnić skrzynkę, lepiej wytłumić ewentualnie spróbować innego strojenia BR, lub zastosować lepsze głośniki. To co robicie to nic innego jak dodawanie kawior do grochówki. Innymi słowy marnowanie kawioru. Strata czasu i pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601470
Udostępnij na innych stronach

Tak może nie ma sensu we wszelkich kodach, tagach zresztą też. Ale nie w tych Tagach.

Dziwne to, pomijam już kolumny z przedziału do 2000zł, ale odsłuchiwalem takie np. JBL L 880 za cenę 3 700 zł !!!

I np. bas choć mniejszy, wyższy był bez porównania lepszy, poza tym wysokie tutaj grają, słychać przeszkadzajki. Choć troche za ostre, to za to wyraźnie, odseparowane.

 

Miałem do czynienia troche z kolumnami i jedynie Tannoy M4 mi przypominały dobre brzmienie.

 

Dlatego pisanie, że tanie głośniki są nie warte niczego czasem jest złe.

Te kevlarowe widać, że akurat reprezenują naprawdę wiele. (wiem, że to dziwne)

Lecz skoro tak grają z taką badziewiastą zwrotnicą, to oznacza, że mają potencjał.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601700
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekA, 9 Mar 2010, 11:22

 

To samo chciałem napisać. Nawet nie ma schematu, nie mówiąc o pomiarach. Może się okazać, że ten układ działa fatalnie i wydawanie pieniędzy na lepsze części to głupota, bo braki mogą być gdzie indziej. Chociaż schemat niech ktoś rozrysuje.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601729
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę nikogo obrażać ale dobre elementy to możesz dawać do kolumn gdzie za same głośniki zapłaciłeś 2000. Nie ma najmniejszego sensu śrubować parametrów zwrotnic gdy głośnik będzie miał trzecią harmoniczną powyżej 1% w środkowym paśmie która wszystko zagłuszy. Owszem każdą kolumnę można ulepszyć ale nie ma sensu dawać High End'owych elementów zwrotnic do tanich głośników.

W tym wypadku przetworniki to najsłabsze ogniwo.

Jeżeli coś chcesz zmieniać to przede wszystkim musisz te kolumny pomierzyć. Będziesz przynajmniej wiedział jaki są ich słabe i mocne strony i w którym kierunku powinny iść zmiany i czy w ogóle mają sens. Moim zdaniem takie kupowanie w ciemno i próbowanie czy lepiej brzmi nie prowadzi do niczego. Jeśli brzmią nie tak jak trzeba to musisz wiedzieć dlaczego.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1601741
Udostępnij na innych stronach

Można dyskutować czy jest sens czy nie, jednak kondensatory elektrolityczne w jakiejkolwiek zwrotnicy to przegięcie. W sekcji niskotonowej wystarczą MKT, 47uF można złożyć z 2-3 o mniejszej pojemności.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1602019
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie zaszkodzi ale czy pomoże. Kolumny kosztują 900 zł para. Zazwyczaj głośniki to 25% ceny kolumn. czyli na 8 głośników zostaje 200 złotych czyli 25 złoty za głośnik. Nie sądzę żeby tym głośnikom wymiana kondensatorów zrobiła jakąś różnicę. Nie obrażajcie się ale naprawdę nie widzę w tym większego sensu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1602079
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kondensatora MKT na MKP + bypass elektrolitów + rezystor metalizowany + przestawienie położenia cewki to może koszt 15-20zł. Czy to aż tak dużo? Zastąpinie tego bespiecznika rezystorem metalizowanym oraz wymiana MKT na MKP to nawet w ciemno wiem że poprawa będzie. Fakt przydał by się schemat żeby wiedzieć więcej na ten temat i w sumie od tego trzeba by zacząć.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1602111
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekA, 9 Mar 2010, 16:53

 

>Nie chcę nikogo obrażać ale dobre elementy to możesz dawać do kolumn gdzie za same głośniki

>zapłaciłeś 2000. Nie ma najmniejszego sensu śrubować parametrów zwrotnic gdy głośnik będzie miał

>trzecią harmoniczną powyżej 1% w środkowym paśmie która wszystko zagłuszy. Owszem każdą kolumnę

>można ulepszyć ale nie ma sensu dawać High End'owych elementów zwrotnic do tanich głośników.

>W tym wypadku przetworniki to najsłabsze ogniwo.

>Jeżeli coś chcesz zmieniać to przede wszystkim musisz te kolumny pomierzyć. Będziesz przynajmniej

>wiedział jaki są ich słabe i mocne strony i w którym kierunku powinny iść zmiany i czy w ogóle mają

>sens. Moim zdaniem takie kupowanie w ciemno i próbowanie czy lepiej brzmi nie prowadzi do niczego.

>Jeśli brzmią nie tak jak trzeba to musisz wiedzieć dlaczego.

 

 

 

Myślę że koledzy mieli na myśli''śrubowanie''parametrów zwrotnic gdy są one zle skonstruowane.Co znaczy w tym przypadku zle?Zle,czyli to że pewne elementy nie są korzystne dla częstotliwości akustycznych(wszelkie kondensatory z elektrolitami)''Cięcie''pasm głośników bardzo stromymi filtrami(często brak stereofonii oraz brak separacji i opisywana ostrość w wysokich częstotliwościach).

Nie wyrównany poziom przebiegu charakterystyki z racji niewłaściwego stosowania rzędu/zbocza,itd....

 

Wynika jasno że w momencie gdy ktos kupi całkiem niezłe głośniki ale orientuje się w temacie zwrotnic,posiada intuicje(przez zdobyte doświadczenie),to niewielkim nakładem energii i pieniędzy może osiągnąć całkowicie zadowalające rezultaty.

 

Uważam iż montowanie''top''elementów za średnio-120zł ma sens co najmniej do kolumn za nawet 800zł,a nawet jeszcze tańszych.

Pomyśl,aby osiągnąć podobny rezultat jak po wymianie na''top''elementy musiałbyś kupic czasami zestawy głośnikowe za 2000zł,więc co się opłaca bardziej?,odpowiedz chyba się narzuca samoistnie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1602186
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA

To ja powiem, że przesuchałem cztery rodzaje Kod i niestety brzmiały kiepsko. I podchodzę sceptycznie do takich tanich wynalazków.

Zaproponowano mi odsłuch tych kolumn i odrazu rzuca w uszy że te Tagi jakoś grają, a nie "rzępolą" jak najgorsza chińska masówka.

 

Więc w tym przypadku pisanie że zastosowano głośniki za 25zł jest trochę nie na miejscu. Nie rozpatrujmy tego w kategoriach od 5 kzł wzwyż.

Słuchałeś ich ? A może celowo producent wpiepszył elektrolity do zwrotnicy, ma nie być aż tak dobrze. Dlaczego tu nie spróbować ?

 

 

>Piotrek

Nie bardzo rozumiem oco chodzi z tą cewka do średniotonowca. Same zwoje bez rdzenia - to sam nawinięty drut. (wszystkie)

Może mieć znaczenie podłączenie jej odczepów w odwrotnej kolejności, jakieś oddziaływania pola ?

 

Teraz jestem w pracy, ale potem wrzuce na szybko schemat zwrotnicy. Mam nadzieję, że indukcyjności cewek będą podane.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1602196
Udostępnij na innych stronach

żółwik już pokazuję o co chodzi z tą cewką, poprostu partacz projektował ją i tyle zobacz na poniższy rysunek. Poprawne ustawienie cewek w zwrotnicy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1602395
Udostępnij na innych stronach

Oto schemat, niestety na cewkach nic nie podano.

 

Po obejrzeniu cewki od niskotonowca, zastanawia mnie dlaczego nawinięto tak dużo drutu, skoro mała oporność w tym obwodzie jest jednak kluczowym parametrem (wiele warstw, a dziura w szpulce jest dosyć mała !)

Czy tu głównie chodzi o dużą indukcyjność ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1604960
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie widze żdnych danych na cewkach.

 

Zaciekawiła mnie jedna rzecz, otóż wymontowałem kopułkę i domyślam się, że pomalowane na czerwono wyprowadzenie to + jak na zdjęciu. Chyba mam racje ?

W takim razie dlaczego kabel ze ścieżki masy zwrotnicy był podpięty pod to miejsce, a drugi szedł pod kond ?

 

Czy celowo tak zrobiono, a może to coś z fazą ? Prosiłbym o wyjaśnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1605154
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to regola i wszystko zalezy od glosnika i zwrotnicy. Wazne jest podlaczenie odpowieodniej fazy glosnika w danej konstrukcji a czy kondensator jest na plusie czy minusie glosnika czy wejscia jest juz bez znaczenia. Zazwyczaj uklady rysuje sie minusami do masy i wszelkie filtry umieszcza w ''plusie''. Odwrocenie wszystkiego nic nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25616-zwrotnice-mod/#findComment-1605201
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.