Skocz do zawartości
IGNORED

Uwagi montażowe i uruchamianie


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Myslę, że warto rozpocząć wątek traktujący o naszych spostrzeżeniach i przemyśleniach dotyczących uruchamiania AX.

Pierwsza rzecz, to trzeba sobie uświadomić, że układ sporo się grzeje. Tak więc trzeba zapewnić w miarę dobrą wentylację również wewnatrz obudowy. Muszą być otwory wentylacyjne na spodzie i pokrywie górnej wzmacniacza. Wewnątrz należy umożliwić przepływ powietrza od dołu do góry.

Płytka mocowana równolegle do radiatora również mocno się nagrzewa. Warto lutować elemnty w niewielkiej odległości od płytki. Szczególnie dotyczy to kondensatorów, które, jesli dotykają płytki też nieźle się nagrzewają. Warto stosować kondensatory na 105 stopni. Pojemności kondensatorów zmieniają się znacznie ze wzrostem temperatury (przynajmniej elektrolitów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla AX trzeba parować czwórki (parowanie jest troche nieodpowiednim określeniem - lepiej 'czwórkowanie'?). To dotyczy IRFP044.

Oprócz tego należy sparować tranzystory pracujące w parze różnicowej: IRF9610 - tylko dwa na kanał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość mn

(Konto usunięte)

Arek, to fajnie się składa bo ja rownież przymierzam się do A5, na razie gromadzę komponenty, już mam IRFP240, IRFP9610 wszystkie od IR'a, w zasadzie wszystkie rezystory i część kondensatorów. mam też tranzystory ZTX450 tylko jakieś noname i nie jestem do nich przekonany, ale pewnie ruszę na nich. Mam takze 2 mostki Gretza, tylko na 35A i 200V, a wszędzie polecają przynajmniej na 400V, nie wiem jeszcze co z nimi zrobię. Rezystory metalizowane 0.6W kupowałem po 100szt., jak by Ci czegoś brakowało to możemy się dogadać. Aktualnie zastanawiam się na płytką, chyba będę sam ją projektował i wykonywał - takie mam zamiary.

Natomiast mam problem z radiatorami, napisz jak u Ciebie wyglada sprawa, bo jakoś nie mogę się zdecydować. a trafa myslę kupic w TME.

to na razie tyle

pozdrawiam

mn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz mam wszystko pieknie polutowane :) czekam na obudowe. preamp zdaje sie dzialac bo napiecia w ukladzie sa takie jak byc powinny.

 

mostek do ampa kupilem w tme 35A/600V. kosztowal cos 4 zł/szt.

 

radiatory kupilem na wolumenie w www.piekarz.pl. ale tylko te na 11 cm szerokosci bo szersze sa wklesle i trzebaby bylo je prostowac co latwe nie jest. 6 kawalkow 11/25 cm wyszlo 160 zł (po rabacie 10%).

 

trafa w tme sa chyba z telto i nie maja takich wartosci. ja mam 650/2x28 i zamawialem bezposrednio w telto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość mn

(Konto usunięte)

A'propo trafa, masz jedno na 650VA czy dwa, ja myslałem zakupic 2 sztuki po 300VA, ale jeszcze nic nie zamawiałem.

Czy mógłbyś zamieścieć fotke Twojej płytki od strony miedzi, a jeszcze lepiej gotowy projekt, bo znalazłem ze dwa w necie ale jakoś żaden mi nie przypadł do gustu, tzn. jeden jest prawie okay, ale chciałem umieścić parę różnicową IRFP9610 na wspólnym radiatorze a to wymaga jej przeprojektowania.

mn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plytki mam z kupna grupowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wyszly super i dosyc niedrogo.

zdjec nie mam ale napisz do tego goscia to moze Ci udostepni rysunki.

 

mam jedno trafo.

 

arek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.