Skocz do zawartości
IGNORED

Monitory na scan speak 9700


APY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam nadzieję że nie zostanę odesłany do wcześniejszych wątków.Chciałbym na bazie d2905/9700 zbudować monitory. Tak się składa że mam już te ss9700 i do nich chciałbym dostosować resztę konstrukcji. Myślę że w niewielkim pokoju(18m) monitory powinny wystarczyś do poprawnego nagłośnienia.Jeżeli można to proszę o kompletny projekt zarówno skrzynki jak i zwrotnicy. Mogą też być linki gdzie znajdę dokładny opis budowy. I jeszcze jedno pytanie czy np. gainclon jest w stanie napędzić zaproponowane projekty?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/27517-monitory-na-scan-speak-9700/
Udostępnij na innych stronach

Akurat na to, czy kolumnyny będą łatwe czy trudne do napędzenia (a właśnie ta właściwość jest istotna przy współpracy z Gainclonem) ma wpływ woofer, a nie tweeter, więc na podstawie samego typu tweetera nie sposób czegokolwiek określić.

Na forum znajdziesz projekt z użyciem Skana 9700 :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Do Gainclona pasowałby łatwy do napedzenia woofer taki jak Vifa M18WH, XT18WH, XG18WH lub też np. Seas W17PPI.

Swego czasu Dali miało w ofercie świetnie grającą serię Grand wykorzystującą tweetery SS 9700. W monitorach Grand Coupe kosztujących ok. 9500zł oraz w 2,5drożnych podłogówkach Grand Diva kosztujących ok. 15000zł jako woofery wykorzystano Vify M18WH. Wprawdzie nigdzie nie opublikowano schematów zwrotnic, ale gdzieś na forum zamieściłem schemat zwrotnic Dali 450 które również wykorzystywały M18WH (wersję modyfikowaną ze zmienionym koszem). Może to będzie do czegoś przydatne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do współpracy z GC potrzebny jest możliwie efektywny głośnik, jeżeli Vifa to spróbuj moze nie M18WH, tylko M17WH.

Efektywność 91dB, 11g Mms. Filtry proponuję najprostsze(to jest bardzo ważne, obok efektywności i wagi membrany przy współpracy z GC). 1 rzad w obu gałęziach z korekcją impedancji przy fs dla 9700.

Ten głośnik(M17) był z kolei stosowany w uznawanych za bardzo udane SF Minuetto;) Z 9700 zakres średniowysokotonowy ma szansę zabrzmieć jeszcze lepiej,;) Może(? Sam ewentualnie sprawdzisz) nie trzeba będzie stosować rezystora w tłumiku 9700(89dB-M17WH straci po filtrowaniu ze swojej efektywności ok 3-4dB). Za to musisz liczyć się z mniejszym niż w przypadku M18WH basem, chcociaż suma sumarum przy współpracy z GC może on sie okazać lepszy. Poszukaj trochę io Minutto na forum, jest kilka wpisów, ktoś napisał, ze porównując Concerto z Minuetto bas w tych pierwszych byl większy, ale nie lepszy....a jak ta zwrotka zgra sie fazowo i czy nie będzie jakichś cyrków na średnicy to niestety nie mam bladego pojęcia.

Acha, 18W8542 z projektu Studio100 możesz sobie odpuścic na dzień dobry, GC kiepsko ciągnie woofery Skana (Słuchalem Studio100 z GC)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przychylam się do opinii Lancastera zwrotki jak najprostsze, elementy jak najlepsze, GC w zakresie basu z woferami SS wypada nieciekawie, klasyczny monitor napędzi ale konstrukcje 2,5 drożne czy 3 drożne to tylko wersja zbalansowana GC, GC oczywiście na BG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lancaster:

 

Zawsze można spróbować dokleić dodatkowy magnes do M18WH - w końcu też ma 11g Mms, a M17WH będzie miał chyba jednak problemy z basowym obsłużeniem 18m2 ze swoimi 3mm Xmax. Poza tym straci on po filtracji chyba jednak więcej niż 3dB, baffle step to i owo zabiera. Kolejna sprawa - pierwszy rząd i 9700 to recepta na "upiększacz" - ten głośnik ponizej 2k ma znacznie zwiększone zniekształcenia wyższych rzędów i IM.

 

APY:

 

Gotowego projektu ze wszystkim, na dodatek poprawnego technicznie i pasującego do Twojego pomieszczenia nie znam.

 

"Nieśmiertelna" zwrotka Ostinato 2000 przerobiona z uwzględnieniem nieco niższej efektywności gwizdka oraz z dodaną kompensacją rezonansu (jako że tweeter nie ma ferrofluidu), M18WH z doklejonym magnesem, 15dm3 strojone do 40Hz (rura 6cm średnicy, 31cm długości) może być receptą na "poprawny" projekt, z prawidłowymi fazami w okolicach podziału i rozsądną kompensacją baffle step. Niestety pomiar impedancji tweeterów będzie konieczny celem dopasowania układu RLC.

witek_z

Dzięki za link ale jak widzisz z poniższych wpisów tamte konstrukcje ie wchodzą w rachubę.

McGyver

Obejrzałem schemat zwrotki dla Dali.Niestety to projekt na 2.5 drogi.Ale również dziękuję za zainteresowanie.

lancaster

Nie jestem w stanie sam zaprojektować zwrotnicy:) niestety nie ten poziom wtajemniczenia.

misiomor

Czy mógłbyś coś więcej jak zrobić taką zwrotnicę?I o co chodzi z tym klejeniem magnesów?

 

Po waszych wpisach widzę światełko w tunelu:)

>Nie jestem w stanie sam zaprojektować zwrotnicy:) niestety nie ten poziom wtajemniczenia.

 

W takim razie radziłbym nie porywać się z motyką na słońce i zacząć moze od jakichś tańszych głośników. W przewciwnym razie mozesz się nielicho rozczrować, efekt moze nie być współmierny do nakładów. W necie rzadko kiedy mozna znaleźc na prawdę dopracowany projekt.

 

>Czy mógłbyś coś więcej jak zrobić taką zwrotnicę?

 

Wziać worek cześci, zmontować jakąś pomiarówkę i drogą prób i błędów szukać optymalnego punktu podziału i nachyleń filtrów. Tyle w skrócie. Do całej reszty dochodzi się poprzez praktykę.

 

>I o co chodzi z tym klejeniem magnesów?

 

doklejając drugi magnes zwiększasz siłę pola magnetycznego w szczelinie cewki. Dzięki temu zyskujesz na efektywnosci i możesz w miarę bezkarnie podłączyć mniej wydajny wzmacniacz. Ja jednak w przypadku Vify M 18 WH proponuję inne rozwiązanie - obudowa zamknięta. Wystarczy do 18 m2, taki układ daje sie wysterować różnymi cienkimi prądowo wzmacniaczami, Rotel RA 01, Musical Fidelity E1, Gain clone'a nie znam ale nie sądzę żeby był mniej wydajny.

APY, podoba mi sie pomysł misiomora, obstawiałbym doklejenie magnesu do M18WH. Może przy tym doklejeniu M18WH zagra nieco zywotniej? Robiliście już takie eksperymenty? Jakie słyszalne efekty(poza efektywnością;))daje doklejenie magnesu? Zmniejszy się qts? Bas bardziej jędrny też by tej Vifie nie zawadził.

misiomor, a co myślisz o 1order, podzieł ok 4KHz z korekcją impedancji(500Hz-rezonans) dla 9700?

Powiem szczerze, ze 9900 z takim filtrem gra bardzo ciekawie. Pomysł oczywiscie zerznąłem żywcem z SF Amati;)

Pozdrawiam

APY:

 

"Czy mógłbyś coś więcej jak zrobić taką zwrotnicę?"

 

Po pierwsze Vifa PL27TG35 uzyta w O2000 ma 91dB efektywności a 9700 ma tylko 89dB a więc o 2 mniej. Tak więc L-pad powinien zostać zmodyfikowany żeby dać podobne obciążenie dla filtru i mniejsze tłmienie, brak ferrofluidu w 9700 powoduje że rezonansowy peak impedancji jest wyższy, dlatego zrobiłbym coś takiego:

 

- równolegle do gwizdka układ RLC kompensujący rezonans, wartości R, L i C najlepiej określić na podstawie pomiaru krzywej impedancji Twoich głośników. Można też próbować stroić do parametrów katalogowych, ale wtedy kompensacja będzie gorsza. Z wykresów producenta mamy Fs=500Hz, Qts około 0.7, Qms rzędu 3.5, a więc Qes jest w okolicach 0.875. Z tego można pokusić się o obliczenie kompensacji w postaci L=1.5mH (powietrzna, może mieć nawet drut 0.5mm żeby było taniej, 4PLN za sztukę w Polinku), C=66uF oraz R=6.8ohm (minus rezystancja szeregowa cewki, dla cewki powietrznej nawijanej drutem 0.5mm, o rezystancji szeregowej 2ohm opornik może mieć 4.7ohm żeby razem było około 6.8ohm). Pewnie taka kompensacja będzie lepsza niż żadna, ale lepiej byłoby zmierzyć impedancję.

 

- w oryginalnej zwrotce O2000 opornik równoległy do gwizdka (R3) ma 6.8ohm, zastępujemy go wartością 13.5ohm (mogą być dwa 6.8ohm 5W w szereg)

 

- oryginalny opornik szeregowy (R2) ma 3.3ohm, należałoby zmienić go na 2.5ohm (1ohm 5W i 1.5ohm 5W w szereg)

 

Resztę części zwrotki O2000 można zostawić bez zmian. Nie gwarantuję spektakularnych rezultatów brzmieniowych (chyba nie oczekujesz tego od porad liczonych na papierze i przekazywanych przez forum), ale jeżeli wszystko wykonasz poprawnie, na 90% dostaniesz w miarę płaskie SPL z prawidłowymi fazami w punkcie podziału i sensowną równowagę tonalną. Tę ostatnią można łatwo regulować zmieniając oporniki L-pada.

 

Oczywiście należy zachować zewnętrzną szerokość przedniej ścianki równą około 20cm, a wnętrze zwymiarować tak żeby objętość była 15dm3 a najlepiej trochę większa. Złote proporcje wskazane (jeżeli się da, jak nie, można próbować np. 1:1.25 albo 1:2.62, unikać należy całkowitych wielokrotności), tylna ścianka może być pochyła, a jak dodatkowe 2 - 3 litry nie robią Ci różnicy, możesz dać komorę w kształcie klina dla gwizdka - oddzieloną od głównej objętości skośną przegrodą (w ten sposób możemy zmniejszyć fale stojące w kierunkach góra - dół i przód - tył). Wszystkie ścianki wykleiłbym matą bitumiczną.

 

"I o co chodzi z tym klejeniem magnesów?"

 

15dm3 to dość mała obudowa dla M18WH i dlatego przydałoby mu się nieco obniżyć Qts. Doklejenie dodatkowego magnesu (podobnej wielkości lub nieco mniejszego niż magnes głośnika) zmniejsza Qts i zwiększa efektywność. Magnes przykleić należy tak żeby się odpychał, trzeba uważać na palce przy próbach przykładania, jak się przyłoży w stronę "przyciągającą" może przyciąć palec.

 

PS. Eksperymenty BR / OZ możesz wykonać, w końcu rurex można zatkać.

>W takim razie radziłbym nie porywać się z motyką na słońce i zacząć moze od jakichś tańszych

głośników. W przewciwnym razie mozesz się nielicho rozczrować, efekt moze nie być współmierny do

nakładów. W necie rzadko kiedy mozna znaleźc na prawdę dopracowany projekt

 

Nie doczytałeś ja ss już mam a Vify nie są przecież drogie. Może jednak uda mi się znaleźć dopracowany projekt:)

 

>Wziać worek cześci, zmontować jakąś pomiarówkę i drogą prób i błędów szukać optymalnego punktu

podziału i nachyleń filtrów. Tyle w skrócie. Do całej reszty dochodzi się poprzez praktykę.

 

Masz rację trzeba mi będzie worek części nabyć.Może i praktyki nabiorę przy pomocy forumowiczów:)

 

> Ja jednak w

>przypadku Vify M 18 WH proponuję inne rozwiązanie - obudowa zamknięta. Wystarczy do 18 m2, taki

>układ daje sie wysterować różnymi cienkimi prądowo wzmacniaczami, Rotel RA 01, Musical Fidelity E1,

>Gain clone'a nie znam ale nie sądzę żeby był mniej wydajny.

 

A jakie ma tu znaczenie obudowa zamknięta? Teraz korzystam z obudowy zamkniętej i te kolumny potrzebują naprawdę dobrego pieca żeby poprawnie zagrac. Przykładowo Densen DM-10 nie do końca sobie radził.

Rotela i Musicala nie biorę pod uwagę.

Pozdrawiam.

Misimor dziękuję za podpowiedź tobie i Lancasterowi.Zastosuję się do waszych rad dam znać o uzyskanych efektach.To pewnie trochę potrwa bo i samo wykonanie obudowy zajmie czas.A magnesy to mogę chyba użyć ze starych srednitonowych które mi zostały z NHT.

Pozdrawiam

Lancaster:

 

Moje jedyne doświadczenie z M18WH było w kolumnach kumpla, magnesów nie doklejaliśmy. Wydaje mi się jednak że efekty mogą być dobre, jako że sam magnes M18WH za duży nie jest, przez co szczelina ma szanse mieć spore rezerwy indukcji.

 

Co do tego 4kHz 1st order - pozwolę sobie pozostać sceptykiem. Już przy 1kHz obciążenie gwizdka będzie o ponad 8dB większe niż dla filtru O2000 + kompensacja RLC. Nie twierdzę że to nie zabrzmi, uważam też że gwizdek się raczej nie spali, ale zniekształcać IMHO będzie. Trudno będzie dobrze dobrać do tego lowpass - pytanie czy celujemy w zwrotkę akustycznie 2nd order - naturalne zbocze M18WH może tutaj przeszkadzać. Gdyby jednak zwrotka miała być 4th order, wtedy lepiej chyba skanibalizować gotowe rozwiązanie z O2000 (zwłaszcza że kolega APY nie zna się na robieniu zwrotek).

Czy o tą zwrotnicę chodziło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

misiomor, gotowego projektu na tych głośnikach jak sie domyślasz nie mam. Za to mam dużo mniejszą wiedzę i doswiadczenie od Ciebie;)

Tak jak piszesz będzie najrozsądniej, na początek nie ma co wydziwiać.

Pozdrawiam

APY:

 

Szkoda średniotonowców, magnesy luzem drogie nie są. 8cm z Akkusa (22PLN sztuka, może gdzie indziej da się je kupić taniej) powinien pasować, choć sprawdziłbym najpierw czy M18WH nie ma bumped backplate i jeżeli tak, to czy średnica dziury w magnesie jest odpowiednia.

 

Co do BR i eksperymentów z jego zatykaniem - jak dasz go z tyłu, kłopot będzie mniejszy, jak z przodu - to w razie gdybyś wolał brzmienie OZ pozostanie Ci albo zrobienie nowej skrzyni albo tjuninkerska naklepka na wlew paliwa celem zamaskowania korka... Z kolei BR z tyłu może oznaczac większe problemy z ustawieniem.

APY:

 

Jakbyś uważnie czytał to co napisałem wiedziałbyś że to nie ta zwrotka. PL18 4ohm to nie M18WH, SS 9300 to nie PL27TG35 a przecież napisałem jeszcze że opornik równoległy do gwizdka w O2000 ma 6.8ohm, podczas gdy na Twoim rysunku jest 10.

Obawiam się że CLOSED na M18WH będzie miał ciężko wyrobić się w pomieszczeniu o powierzchni 18 metrów, aczkolwiek jeśli to dobrze zrobić, to od strony jakościowej nie mam uwag.

Nie wiem czy do końca dobrze zrozumiałem Misimora.Czy ta zwrotka dla ss powinna wyglądać tak?

Natomiast Vifę mam zostawić w spokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

APY:

 

Chyba masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego. I to duże. Coś takiego to by był chyba jeden wielki dym jakbyś podkręcił głośność.

 

Właściwie to powinienem zadać Ci zadanie polegające na prawidłowym odczytaniu tego co napisałem, ale nie chce mi się siedzieć w tym wątku za dużo i komentować kolejne rysunki. Co do filtru woofera - masz rację, nic nie ruszać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PS. Oczywiście wartości 1.5mH, 66uf i 6.8ohm (4.7ohm po uwzględnieniu rezystancji cewki 1.5mH 0.5mm) pasują do parametrów katalogowych. Gdyby zmierzyć charakterystykę impedancji można by dobrać je lepiej.

>Obawiam się że CLOSED na M18WH będzie miał ciężko wyrobić się w pomieszczeniu o powierzchni 18

>metrów, aczkolwiek jeśli to dobrze zrobić, to od strony jakościowej nie mam uwag.

 

Wyrobi się i to nawet do 20 m2. Robiliśmy już z Waldkiem tego typu konstrukcje. Tyle ze trzeba się troszkę napracować ze zwrotnicą, sprawa nie jest tak prosta jak z bass reflexami. Jak się napracować jeszcze trochę to mozna nawet PL 18 WO dać do obudowy zamkniętej. Najbardziej "bezboleśnie" jest oczywiście ze scanem 18W 8535, tego mozna nawet pogonić pierwszym rzędem aczkolwiek to też nie jest optimum.

  • 2 tygodnie później...

MKP to w tym miejscu przesada, ten kondensator nie jest na drodze sygnału, ale bipolar to inne przegięcie :)

Tani MKT będzie okej, bo po drodze jest rezytor i cewka, więc jego wpływ i tak jest nieco ograniczony tymi elementami.

Jarekt:

 

Bipolarnego dałbym może do odsłuchania czy to coś poprawia, ale potem wywaliłbym go i dałbym tanie MKT czy MKP. Nie dlatego że jakość dźwięku się polepszy, ale elektrolity z czasem schną i zmniejsza im się pojemność. Tak więc kompensacja się rozjedzie - zwłaszcza że gwizdkowi rezonans może się trochę obniżyć w miarę jak pracuje.

 

33uF MKP w Polinku kosztuje coś koło 12.5PLN - a więc wydatek duży nie jest.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.