Skocz do zawartości
IGNORED

TUNING DALI 104


Sebba

Rekomendowane odpowiedzi

Dotyczyc bedzie to takze chyba nowszych dali 505. "Wpadly" wlasie takie kolumny w moje rece i nie wywarly zbyt pozytywnego wrazenia. Dominacja tonow srednich i szorstkie wysokie tony. Postanowilem zbadac przyczyne. Najpierw zwrotnica.

Dali zainstalowalo tam zwrotnice "ksiazkowa" Glosniki niskotonowe polaczone rownolegle (2x8ohm) a zwrotnica to 6dB/ oct - szeregowo cewka .22 mH i doatkowo rownolegle do glosników tzw. dwójnik Zobela (3.9 ohm i 22u.) W obwodzie tweetera mamy typowy 12dB/oct filtr Butterwortha: 6.6u, 1ohm i .22 mH równolegle. Glosniki maja ten sama polaryzacje.

 

I tu juz widac dlaczego kolumny podbija tony srednie. Chyba konstruktorzy z Dali celowo zapomnieli o istnieniu tzw. "baffle step" Dla 8 calowwej szerokosci pudla daje to podbicie czestotkiwosci powyzej ok 700 Hz.

Problem ten rozwiazałem poprzez zwiekszenie cewki w obwodzie gl. niskotonowego z .22 mH do .8 mH

Wymiana glosnika D26 TG- 47 na Ushera T-9930 a takze obnizenie do ok 2kHz czestotliwosci podzialu -zwiekszenia indukcyjnosci z .22 do .6mH (powstaje wtedy filtr Bessela) rozwiazalo problem szorstkich wysokich tonow. Summa summarum, kolumny graja ciszej ale bardzej kulturalnie i naturalnie.

 

Prosze fachowcow od kolumn o ew. kuwagi krytyczne co do tej modyfikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coz tu komentowac - skoro uwazasz ze jest lepiej to ok. W koncu o to w calej tej zabawie chodzi ;-)

 

Masz jakies pomiary (przed/po) ?

 

dali 104 byly uznawane za bardzo udany model, zreszta z tego wzgledu produkowano je bardzo dlugo. Sam (szukajac kolumn dla siebie) ich kiedys dawno dawno temu sluchalem i owszem mialy dosc charakterystyczne, wyraziste/ostrawe brzmienie ale nie bylo ono znow zle. Pamietajmy ze mowimy o raczej tanich kolumnach dla szerokiego spektrum odbiorcow. Ich konstruktorzy wiedzieli co robia konstruujac je w taki a nie inny sposob.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem mierzyc charakterytyke za pomoca Speaker Workshop i wkladki Panasonic wm64a ale w pomieszczeniu z tyloma odbiciami te dane sa mamlo miarodajne. W wiekszosci pomiarow widac dolek ok 6dB od 1500-3000 Hz co jest ponoc wskazane i nazywa sie "BBC dip" . Przebieg impedancji ma tylko wyzsza gorke na czstotkiwosci podzialu, ok 15 ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebba, 25 Paź 2006, 23:10

 

Miałem takie głośniki i poddałem je lekkiej modyfikacji ale nie ingerowałem w zwrotnicę .Zrobiłem mocny tuning wizualny ;p

1. obłozyłem cała kolumnę płytami MDF 0,6 mm a następnie pofornirowałem mahoniem ( z czarnych trumien zamieniły sie w mebelki do salonu )

2. zrobiłem podstawe o wysokości 14 cm w celu ustawienie głosnika wysokotonowego na wysokości uszu słuchacza ( cos na kształ Living Voice , którzy prawie skopiowali te 104 ) , oryginały grają na brzuch

3. Wymieniłem okablowanie wewnętrzne na solidne plecionki - Sonic Link AST 200 ( lekko ocieplone)

4. Wytłumiłem ścianki od wewnątrz mata bitumiczną ( skrzynia przestała grać i bas sie skrócił , pojawiły sie wyraźniejsze kontury basu)

5. wstawiłem tylko jedno wytłumienie miękkie - 5 cm watoliny za głosnikami , na tylnej ściance .

W sumie , oprócz poprawy wyglądu , głosniki zyskały na kontroli basu i czytelności średnicy . Góry zrobiło sie więcej i dźwięczniej ale to nie we wszystkich nagraniach było porządane . Prawdopodobnie należałoby zmienic tłumienie tweetera ale nie doczekały . Graja obecnie u kolegi jako fronty do kina domowego i głośniki na domowe imprezy . Do tych dwóch celów nadaja sie świetnie .

PS

BBC dip to równomierne opadanie charakterystyki od niskich tonów w kierunku wysokich . Nie dołek .

Te 6 dB to wynik po zmianie cewki na wieksza czy pomiar oryginalnych ?

Ja niestety nie pomierzyłem swoich ;/ ale zrobiłem kilka zdjęć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3970-100004341 1170303159_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno mnie zastanawia . Dlaczego ty masz inne wartości elementów zwrotnicy ? U mnie cewki były 0,27 mH , dla wooferów i tweetera . A kondensatora 6 nigdzie nie ma - jest natomiast 5,6 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.