Skocz do zawartości
IGNORED

Wzm. lampowe-najlepsze kostrukcje...


emesze2

Rekomendowane odpowiedzi

Jako gospodarz tematu proszę o nie wchodzenie w spory co lepsze tranzystor czy lampa...,

bo nie o to tutaj chodzi... ;-)

Dla mnie nie ma uniwersalnych przedmiotów. Uniwersalny znaczy - ŚREDNI...

Byłby to drugi po tranzystorze wzmak w rodzinie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez mam w każdym monobloku 4xel34 i nie zamierzam. Liczy się jednak aplikacja. O EL34 mówi się ze jest ciepla takie kluchowate brzmienie. W mojej aplikacji jest zywiołowo, szybko z pełna kontrolą i bardzo duzą przestrzenią a górka jest aksamitna. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa 300B w aplikacji SET jest chyba nie do pobicia. Mankamentem tej konstrukcji jest moc. Nie ma chyba dużo SETów na 300B przekraczających 20W?

 

Ostatnio natknąłem się na znakomitą alternatywę dla 300B. Kilku producentów buduje wzmacniacze na lampie 805.

Z bardzo drogich Wavac, Cary Audio. Z tańszych Mingda. SE na lampie 805C osiąga spokojnie w granicach 40-55W i wysteruje zdecydowaną większość kolumn. 805-tka nie posiada też typowych mankamentów lampy 845 lub G70 - czyli nie grzeje się aż tak mocno oraz lampy nie są niebezpieczne (845 jest zdecydowanie niebezpieczna w użytkowaniu zawłaszcza jak ma się dzieciaki).

 

Z aplikacji push-pull, naprawdę wybitne są ASL-e oraz wspaniałe są monobloki Opery Cyber 800 na EL34. Niestety monobloki Opery są mało poręczne:-) Dźwięk jest fantastyczny, ale inny niż z SET-a, bardziej dynamiczny i świeży, ale też mniej magiczny.

 

Jeżeli nie byłoby ograniczenia finansowego - wybrałbym monobloki Wavaca na lampie 805C. Dla mnie najlepszy wzmacniacz jaki miałem okazję słyszeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu link to Wavac-a, to akurat opis wzmacniacza mocy na 805, ale są też monobloki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla mnie ten amp, albo monobloki to byłby definitywny koniec poszukiwań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie udane przemyślane konstrukcje bez względu na rodzaj zastosowanej lampy.

słynne monobloki na GM70 SET mogę polecić, dużo było na forum, więc nie ma sensu pisać jak grają, można znaleźć

opisy na forum. Druga sprawa, że większość zadowolonych ze swoich wzmaków (systemów) ludzi zupełnie nie obchodzą

takie wątki i nie czytują forum, miast tracić czas na paplanine wolą sobie słuchać muzy w domowym zaciszu...

szkoda, bo byłoby sporo różnych ciekawych propozycji i w dużej części z tzw nurtu DIY, ale się nie dziwie, sam mam podobne objawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk 23,

 

Monobloki AA mają moc 2x16 W i zagrają nawet z najtrudniejszymi kolumnami, natomiast Integra ma 2X9 W i nie zagra tylko z dużymi podlogówkami o małej skuteczności. Zatem nie moc ma tu znaczenie ale aplikacja i cechy jakie dają lampy 300B single-ended. Zadaniem lampy 300B nie jest bowiem imitowanie tranzystora ale nadanie cech dla niego nieosiągalnych w średnicy i górze pasma. Lampa nigdy nie osiągnie parametrów jakie dają dobre wzmacniacze tranzystorowe o mocy 400W w zakresie niskiego basu. Dlatego inne aplikacje na innych lampach, które mają zwiększyć moc grzeszą poszukiwaniem "uniwersalności" czy kompromisu. Jednak nawet moc 50W na innych lampach nie da basu porównywalnego z dobrym tranzystorowcem, a z drugiej strony pozbawi pewnych cech lampy 300B. Wzmaczniacze te mają cechy lampy ale nie w takim zakresie jak dobry wzmacniacz 300B single-ended

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monobloki p. Maćka słuchałem dwa razy i jak dla mnie to grają i to wszystko. Żadnej rewelacji. Do AA podchodziłem parę razy i twierdzę, że to masakra muzyki. Zestaw p. Wawrzyszyna jest dobry dla nietoperzy a nie dla ludzi. Przy czym CD robi bardzo dobre. Próbowałem Lektora IV. Napewno jest lepszy od Accu DP 65 i Meridiana G8.

To co Panowie polecacie w cenie do 10 tys. pln i żeby dobrze grało nie tylko każdą muzykę ale i płytę:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek 67

 

Z całym szacunkiem ale mylisz się w kwestii AA. Ja gram na tych urządzeniach od dłuższego czasu i robiłem porządne porównania z innymi urządzeniami. Tak z ciekawości - gdzie słyszałeś AA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek67, mówisz o monoblokach p.Maćka na gm70, które ma obecnie Twonk?...

Miałem zaszczyt słuchać jego zestawu i uważam że ta lampa to rewelacja... bez problemu napędzone relevatory w Sonus Faber Cremona i to na 4 Ohmach, dynamika, brak kompresji, a jednocześnie tak czarowało, mnustwo powietrza.. muzyka płynęła... chologram w głąb i w szerz ;)... i grała kazda muza, od Pink floydów po wielkie składy....bardzo udane te monobloki i bardoz udana cena ;)

 

Pozdr

Matt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiofil123->

>Monobloki AA mają moc 2x16 W i zagrają nawet z najtrudniejszymi kolumnami, natomiast Integra ma 2X9

>W i nie zagra tylko z dużymi podlogówkami o małej skuteczności. Zatem nie moc ma tu znaczenie ale

>aplikacja i cechy jakie dają lampy 300B single-ended. Zadaniem lampy 300B nie jest bowiem imitowanie

>tranzystora ale nadanie cech dla niego nieosiągalnych w średnicy i górze pasma. Lampa nigdy nie

>osiągnie parametrów jakie dają dobre wzmacniacze tranzystorowe o mocy 400W w zakresie niskiego basu.

>Dlatego inne aplikacje na innych lampach, które mają zwiększyć moc grzeszą poszukiwaniem

>"uniwersalności" czy kompromisu. Jednak nawet moc 50W na innych lampach nie da basu porównywalnego z

>dobrym tranzystorowcem, a z drugiej strony pozbawi pewnych cech lampy 300B. Wzmaczniacze te mają

>cechy lampy ale nie w takim zakresie jak dobry wzmacniacz 300B single-ended

 

1. Monobloki na lampie 805 to Single Ended Triode tj. prawdziwy SET. Moim zdaniem dźwiękowo nie gorszy od 300B

2. Niestety nie wierzę, że monobloki - nie ważne jakiej firmy - 2x16W wysterują bardziej wymagające kolumny. Przykład pierwszy z brzegu - nowe VA Baby Grand Beethoven, nie ma mowy żeby grały z 16W SET - kompresja dźwięku jest nie do uniknięcia, z 40W SET jak najbardziej grają świetnie i nie ma problemu z wysterowaniem kolumn.

 

Osobiście sądzę, że 805 to wspaniała alternatywa w SETach w stosunku do 300B jeżeli ktoś chciałby zestawić to z trudnymi do wysterowania kolumnami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawcio, 2 Lis 2006, 10:46

 

>A jakie macie zdanie op lampce 211?

>też większa moc niż 300B ale brzmieniowo to nie mam pojęcia.

 

211 i 845 to praktycznie ta sama lampa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AA - parę razy na AS w różnych pomieszczeniach i w KAiM. Efekt zawsze ten sam. Fascynacja konstruktora beznadziejną "górą" w kontekście powietrza i oddechu:) Przejrzystość zabija muzykę. To się nie trzyma kupy:)

 

Mono p. Maćka - u Jozwy i w KAiM - masa zabija poczucie rytmu, gęsto i tłusto; gra jak gra, podkreślam żadna rewelacja.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk23,

 

to nie jest kwestia wiary tylko prób. Monobloki grały m.in. z kolumnami Dali Euphonia i każdy kto zna te potwory o skuteczności około 82 omy, wie że są to trudne kolumny. Nie tylko grały ale grały świetnie bez żadnych ograniczeń, kompresji itd. Mało tego integra grała z najwiekszymi Usherami 8871 i problemy pojawiły się jedynie na basie

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek67

 

Tak przypuszczałem - o porządnych odsłuchach na AS zapomnij. Ja w zeszłym roku przez chwilę byłem na odsłuchu AA w tym małym pokoiku w Bristolu pełnym ludzi i gdybym nie znał systemu, to bym nie chciał już tego słuchać - podobnie zresztą było kiedyś na odsłuchu w Fox-ie w Krakowie. Niestety jak dotąd nie słyszałeś AA tylko pomieszczeń - ale to nie Twoja wina

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiofil123->

 

No to kiedyś będziemy musieli spotkać się wspólnie na takim odsłuchu. Ja do tej pory nie spotkałem SETa 300B, na którym nie pojawiałaby się kompresja przy większych składach oraz problemy z basem, jeżeli kolumny są trudne do wysterowania. Oczywiście zawsze słychać muzykę i jest pięknie dopóki nie następuje kompresja.

Jak tylko będę w Polsce chętnie wproszę się na taki odsłuch AA z trudnymi kolumnami 8-)

 

Swoje zdanie też przedstawiam nie na wiarę, ale z moich dotychczasowych doswiadczeń:-)

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk23:

2. Niestety nie wierzę, że monobloki - nie ważne jakiej firmy - 2x16W wysterują bardziej wymagające

>kolumny.

 

Po co używać bardziej wymagające kolumny?? Gdy się szuka optymalnego dźwięku, szuka sie kombinacji wzmacniacz--kolumny.

 

Nie wiem czemu mówi się, że SET mają wadę: nie grają dobrze z wymagającymi kolumnami.

A nie mówi się: wymagające kolumny są do d*** bo nie grają dobrze z SET.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, ty chyba jesteś tak z definicju na "nie" do lamp ;) ale wiem jedno choc mogę się mylić, że takich barw instrumentów z tranzystora nie wyciągniesz ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unick->

 

To absolutna prawda co mówisz. Zgadzam się w całej pełni, że kolumny, które nie grają z SETem są do d***.

Problem w tym, że:

*niewiele kolumn o wysokiej skuteczności ma cenę i gabaryty takie aby ich używać bez dedykowanego pomieszczenia odsluchowego

*ostatnio jestem zakochany w tym co usłyszałem. Słuchałem zestawu Wavac805C + VA Baby Beethoven - prawdziwie synergiczna kombinacja z holograficznym dźwiekiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję nie fetyszyzować wpływu pomieszczenia na dźwięk co ma miejsce na tym forum. Jest to najlepsza wymówka jak coś słabo gra. Dziwne, że są zestawy na AS, które w tych samych warunkach są w stanie zagrać. Przypominam, że AA tak samo zagrało w KAiM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unick, audiofil123->

 

A tak przy okazji kolumn do SETa. Co Wam przychodzi do głowy? Macie jakieś zdecydowane typy?

Możecie cos ciekawego polecić? Innego niż Living Voice i WLM?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matthew

 

Generalnie to z doświadczenia:) Mniej więcej wiem co może w lampach zagrać. Jednak obserwuję wątek i czekam na typy forumowiczów. Natomiast generalnie śmieszy mnie na tym forum ta czysta egzaltacja nad lampami a w szczególności 300B:) (Ile to ostatnio wątków?)

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk23,

 

z wielką przyjemnością - zapraszam. Ja też dokąd nie usłyszałem nie wierzyłem. Jedno wiem - dobrych lamp 300B single-ended jest niewiele bo wymagają lat prób, odsłuchów i przecierania nieznanych szlaków. Wiem, że nawet niewielkie zmiany potrafią przynieść dużą poprawę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.