Skocz do zawartości
IGNORED

wpływ preampu


yolaos

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie zaczac nowy temat ze wzgledu na nowe doswiadczenie , chciałbym dowiedziec się od Was jak w konstrukcjach lampowych Wasze systemy "przyjmuja Pre lampowy" degraduja, koloryzuja czy może dopalają, chodzi mi oczywiscie tylko o doswiadczenia posiadaczy koncówek lampowych

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje monobloki bez pre lampowego grały nieszczególnie. Tak naprawdę to właśnie lampowe pre, a pozniej wymiana lamp na ecc83 Telefunkena dały chyba największy postęp w moim systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy między innymi od czułości końcówkek mocy. Jeśli masz końcówki o wysokiej czułości, na przykład poniżej 500 mV, wtedy aktywny preamp dla sygnału z CDP jest w zasadzie zbędny.

 

Jeśli natomiast masz końcówki o czułości powiedzmy tylko 1,2 - 1,5 V, wtedy bez preampu aktywnego będzie "kiszka".

 

Nie ma jednego "Pre lampowego". Są różne i różnie grają. Bardziej rozbudowane preampy z zasady grają lepiej. Na Allegro od czasu do czasu można złowić jakąś okazję. Preampy lampowe łatwo dają się tuningować, wymiana kondensatorów i lamp bywa bardzo owocna. Koniecznie trzeba mieć do tego schemat elektryczny i i pewną znajomość elektroniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preamp który mam u siebie to tor An na ecc 82 osobne trafo wyrzucone za pudło dwie sekcje zasilania dla osobnych kanałów sygnałowe końdzie to Music Capy reszta Rubikony i Philipsy , zawsze kiedy go podłączałem to było lepiej, wyrażniej, szybciej dynamiczniej wczoraj podłaczyłem do 300B wzmaka który jest tylko na stałce, zrobiło sie dynamiczniej ale słychać jakby coś przesłoniło tor, faktura juz lekko jakby przymglona a dzwieki jakby odrobine bardziej ostre, zawsze byłem zwolennikiem pre , ale teraz sam nie wiem.

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja zrobiłem sobie kiedyś preamp na lampach w pełni zbalansowany. Urzyłem tylko i wyłącznie transformatorów Lundahl'a. Sekcja stabilizacyjna i prostownicza na lampmach a na wyjściu ECC99. Wbudowałem też przełącznik Elmy zbalansowany 4 sekcyjny i to dopiero on pokazał klasę tego pre.

 

Sam pream wniósł tak dużo dobrego, zę trudno to ując w kilku słowach.

 

Chciałem zamieścić zdjęcia ale jakoś nie wchodzą. Na email mogę wysłać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Witam !

 

Teoria powiada, że z preampem powinno być gorzej (dłuższy tor, większe zniekształcenia, przydźwięk itd.).

Okazuje się w praktyce, że to nieprawda !

U mnie (końcówka 6S33S DIY):

- bez preampu jakoś słabo, płasko

- z pre na IC lepiej, w zasadzie wystarczająco

- z pre na 6SN7 EHG wyrażna poprawa, krystaliczne soprany, głos AMJ jak żywy (Farat),

głos Martyny Jakubowicz bogatszy, talerze na jej płycie (Total) dźwięczniejsze i lepiej umiejscowione z tyłu

Czary jakieś, czy co ?

Z racji wykształcenia nie wolno mi takich j.w. stwierdzeń wypowiadać, ale widocznie do pełnego opisania metodami fizyczno-matematycznymi odsłuchu muzy jeszcze bardzo, bardzo daleko, stąd czuję się rozgrzeszony i śmiało dołaączam do grona audiofili używających do opisu dźwięku terminów z poezji raczej wziętych, niż z techniki...

pzdr apasio

P.S. Nie zrozumiałem co znaczy u kol. yolaos " wzmak na stałce" , co to jest "stałka" , takiego słowa nie znalazłem w Wielkim Słowniku Języka Polskiego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Teoria powiada, że z preampem powinno być gorzej (dłuższy tor, większe zniekształcenia, przydźwięk itd.

 

Taka teoria nie istnieje.

 

To jedynie opinia pewnej grupy użytkowników, którym się tak wydaje.

 

Z preampem jest gorzej tylko wtedy, kiedy jest zbędny, na przykład końcówka mocy wysoką czułość (0,050 - 0,200 V)

 

Może być z nim gorzej również, kiedy jest kiepskiej jakości.

 

Tak więc bywa z nim lepiej, gorzej, albo bez różnicy. Wszystko zależy od sytuacji, tak jak we wszystkim w życiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pre jest zawsze gorzej. Oczywiscie malo wyrobieni audiofile co to nie maja pojecia jak powinien grac system ciesza sie na dopelnienie barwy przez thd!! ba, wzm bez thd jest niesprzedawalny bo ludzie mysla ze jakis zepsuty ten wzm bo tak inaczej gra??? treszczaca srednica krzykliwe wysokie to dla nich oznaka hiendu mowia wtedy sterylny ............. ale te wszystkie okreslenia wymyslili redaktorzy gazet co to musieli jakos nazwac syfa aby sie sprzedawal. Redbull doda ci skrzydel ale wyladujesz po nich w szpitalu jak zbyt duzo uzyjesz ......... ot slogany reklamowe papieoski reklamuja rjadmi sam lub innym sportem............... a tak naprawde co ma napisac red dostajac do oceny syfa? kreci cos tam wypisujac o steryjnosci ciepeilku itp. bzdury. Gdy sie slucha tych dziarskich wzm opisanych tak dobrze w pismach to czloeik sie zastanawia jakim trzeba byc bezczelnym facetem aby tak naklamac?? ale coz na pytanie co pan robi odpowiadaja - jestem redaktorem pisma audio i moim zadaniem jest tak naklamac aby syfa kupili i jeszcze mi byli wdzieczni za recenzje. Jak wiecie zadne pismo nie napisalo ani slowa o komnacie diy i choc nic tam ciekawego nie bylo? to mimo wszytsko powinni cos baknac ale nie cisza. A to dlatego bo diy nie da im reklam a normalne firmy tak wiec wspominac o czyms takim jak diy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no musze sie zgodzic z seniczem... z CD wyrzucilem bufor lampowy i jest lepiej, dzwiek jest bardziej szczegolowy i precyzyjny.. ale nie wykluczam ze duzo zalezy od wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Apasio

"P.S. Nie zrozumiałem co znaczy u kol. yolaos " wzmak na stałce" , co to jest "stałka" , takiego słowa nie znalazłem w Wielkim Słowniku Języka Polskiego ?

 

to taki wzmak gdzie końcówki mocy są wyciszane tylko gołym potencjometrem bez pre, jak dla mnie zawsze to lipnie gra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowana konfiguracja:

CD Audio Aero Reference (znany z dobrego pre wewnętrznego) bezpośrednio do końcówek mocy oraz poprzez preamp (Audion Premier). Wyraźnie lepiej poprzez preamp aczkolwiek nie była to różnica klasy (dźwięk bardziej "dosadny" z tego co pamiętam).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yolaos, 5 Lip 2007, 16:11

>to taki wzmak gdzie końcówki mocy są wyciszane tylko gołym potencjometrem bez pre, jak dla mnie

>zawsze to lipnie gra

 

Mam taki - SONY TA FN 55 ES. Brzmi świetnie.

 

Czy tak zawsze to lipnie gra ? Sam nie byłeś pewien (patrz wyżej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ,że Tran każdy bedzie grał lepiej z pre dobrym a zwłaszcza z dobrym lampowym , ale kiedy mamy wzmaka na 300b i głośniki które wyłapuja rozszczepienie i plankton dobrej konstrukji 300b to wtedy... no własnie daje rade preamp czy psuje ? Oto jest pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnie, jak masz czułośc w lampie dośc dużą nawet i mocne źródło to może nie wystarczyć to do poprawnego wysterowania końcówy, ja wierzę że "dobry" preamp na 99% zawsze poprawi brzmienie, chociaż pasywka Placette z MPM zagrała lepiej od BAT'a VK-30 ;).. i bądź tu mądry, myślę ze trzeba próbować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przekonaniu pre jest interfacem. Jeśli niedopasownie źródła i wmaka jest to pre pomaga. Jeśli źródło ma siłe to pasywka wystarcza i powinna być lepsza od aktywnego pre.

 

U mnie w ostatnich dniach po latach nieobecności zagości na stałe znowu aktywne lampowe pre. Źródło (DAC ma za wysoką imp. wyjściową i pre aktywne dużo poprawia.

 

Poczytajcie opinie kolegi "Patefonik" - on ma system, w którym pasywka na srebrnych transformatorach jest nie do pobicia.

 

A seniczek powinien słuchać na starych wzmacniaczach Techniksa klasy AA. Tam ma odpowiednio niski thd. Tyle że trzeba mieć choć jeszcze szczątkowy słuch...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z Ryszardem; w moim zestawie sygnał chapnięty prosto z DACa na pasywkę - dobrze, ale nie beznadziejnie, na wyjściu z bufora - całkiem wporzo. IMHO liczy się tylko i wyłącznie dopasownie impedancyjne. jakim cudem preamp może "poprawić" oryginalny sygnał? poprzez dodanie szumów i zniekształceń?

link a propos:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.