Skocz do zawartości
IGNORED

Odgrody na starych szerokopasmowcach


Rekomendowane odpowiedzi

Który z dostępnych (bez konieczności polowania i walki na ebay'u) i nie kosztujących majątku głośników zagra w OB, powiedzmy metr na metr, "porządnym" basem? (krótkim, zwartym ale i z mięskiem)

U mnie alphard sprawdza się na basie przyzwoicie, siedzi w desce 70x85 cm. Niestety jak chyba spora część głośników ma za niską efektywność w porównaniu ze "starymi szerokopasmowcami" i trzeba sobie z tym jakoś poradzić...

 

Doświadczenie mam niezbyt wielkie ale wydaje mi się że z głośnikami na miękkim zawieszeniu w odgrodzie może być problem, jeśli się mylę to mnie poprawcie ;) Dlatego jeśli szukałbym czegoś na bas to tylko na twardym zawieszeniu.

Tak to mniej więcej wygląda: odgroda z Alphardem postawiona za główną oraz elementy przy drabince rozwiązujące problem różnicy efektywności głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14132-100006302 1232443361_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

marcin316, 20 Sty 2009, 10:09

 

>Doświadczenie mam niezbyt wielkie ale wydaje mi się że z głośnikami na miękkim zawieszeniu w

>odgrodzie może być problem, jeśli się mylę to mnie poprawcie ;) Dlatego jeśli szukałbym czegoś na

>bas to tylko na twardym zawieszeniu.

 

Nieprawda, Tesla ARO jest miekko zawieszona i sprawuje sie na medal. Porownujac bezposrednio z RFT 3702 (twarde zawieszenie) schodzi nizej. No ale to nie tylko zasluga zawieszenia...

 

P.S. Czy porownywales roznice w dzwieku miedzy owalem na pionowo a na poziomo?

Czy gra czy nie gra... musiałby wypowiedzieć się ktoś obiektywny, niestety tylko dwie czy trzy osoby z Forum miało okazję posłuchać i to takie co piszą po dwa wpisy na rok ;)

 

Pierwsza sprawa to filtr który widać na fotce mający na celu tłumienie sygnału powyżej pewnej częstotliwości w okolicach "zszycia" alpharda z pozostałymi głośnikami. Rozwiązało to w jakiś sposób problem różnicy w efektywności głośników. Pewnie większa decha by też sporo dała ale warunki lokalowe są jakie są, więc... pozostało mi coś takiego.

 

Kolejna sprawa to mechaniczne zmniejszenie sztywności górnego zawieszenia polegające na "połamaniu" paluchem tej polakierowanej harmonijki która jest na około membrany. Lakier na zgięciach popękał jednak nic się nie przerwało i wszystko działa OK. Pewnie podobny efekt dałoby wielogodzinne wygrzewanie. Szybciej można to zrobić podłączając głośniki do odpowiedniego transformatora i "grając" 50 Hz o wysokiej lecz jeszcze bezpiecznej amplitudzie ;)

Nie wiem tylko czy kondensatorki których użyłem są wystarczającej jakości, ale może koledzy coś w tej sprawie podpowiedzą ;) Rezystory metalizowane po 50 gr.

Marcin, gratulować.

Wróbelki ćwierkają , że lepsze od rezystorków są precyzyjne potki, vishay lub inne markowe, wedle zasady lepszy kawałek drutu od opornika.

rafko, 20 Sty 2009, 11:46

 

 

>Nieprawda, Tesla ARO jest miekko zawieszona i sprawuje sie na medal. Porownujac bezposrednio z RFT

>3702 (twarde zawieszenie) schodzi nizej. No ale to nie tylko zasluga zawieszenia...

>

>P.S. Czy porownywales roznice w dzwieku miedzy owalem na pionowo a na poziomo?

 

 

TEsla Aro z miekkim zawieszeniem?? Jaki to model??

wydaje mi się ,że to raczej przejęzyczenie

wszystkie ARO mają podobne resory górne , faktycznie są podatniejsze na wychylenia od RFT stąd się mogło urodzić "miękkie zawieszenie"

 

nookkie

942 zagrały?

He, to raczej nie przejezyczenie, ale nieznajomosc tematu.

Majac na mysli miekkie zawiesznie chodzilo mi wlasnie o gorny resor membrany i ten w ARO jest miekki, a w RFT twardy..

To w takim razie na czym polega miekkie czy twarde zawieszenie glosnika?

Jakie stosujecie okablowanie? Dzisiaj z ciekawości wymieniłem wszystkie kable w kolumnach na srebrną plecionke. Na świerzych lutach poprawiła się czytelnośc, ale kosztem wypełnienia (mięska), gra jakby ostrzej. Zastanawiam się nad kombinacją na wysokotonowy srebro na basie miedź. Średniotonowy to kwestia eksperymentów albo szybkosc albo lekkie pogrubienie dzwięku. Macie jakieś doświadcznie?

Mam tasmy jantzena chodzi o minimalna pojemnosc przewodu (tak jak w kablach gramofonowych) czym pojemnosc mniejsza tym szybszy i dynamiczniejszy dzwiek, skrajnych wysokich czestotliwosci i niskich szerokopasmowce (takze dotyczy to starych szerokopasmowych wysokotnowcow i niskotonowcow) nie musza przenosic wiec audiofilskie szlaufy ogrodowe mozna do ogrodka wyniesc! istotna jest szybkosc i czytelnosc srednicy. W basie kable z wypelnieniem a wiec nie zacienkie ale takze szybkie wiec mocno izolowane grube szlaudy tez sa do niczego.

Zrobiłem obudowę dla arz'eta. Otwartą u dołu...

Wstawiam głośnik, podłączam filtr i... ? Dźwięk strasznie męczy. Średni bas podbarwiowny. Nie da się tego słuchać :/

 

Dzisiaj zrobiłem pomiar farfield (jak wiadomo mało obiektywny, bo pokazuje zachowanie głośnika w danym pomieszczeniu). Wykres jest mocno wygładzony. Czerwona krzywa to wpływ filtra RLC, który w brzmieniu wycofuje scenę, poprawia wysokie.

 

No i nic dziwnego, że dźwięk jest nie do słuchania. Od 100Hz do 550Hz mamy mocne podbicie. Szeroka górka przy 200Hz ma +6dB względem średnich częstotliwości. Jedyny ratunek to kolejny (albo jedyny) filtr RLC nastrojony na 200Hz. Niestety potrzeba dużej cewki i dużego konda do takiego strojenia.

 

Jak wynika z wykresu niski bas (pewnie przez wpływ pomieszczenia) jest obecny. Jednak jest całkowicie zagłuszany przez jego wyższy zakres.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cholera... oba te wykresy są z filtrami RLC. Czerwony to prostu 10 ohma mniej w filtrze.

 

Postaram się zrobić lepsze pomiary :)

Proszę o poradę znawców tematu odgród.

Czy w pomieszczeniu 15 m2 jest szansa żeby odgrody zagrały dobrze ?

Jeśli tak to na jakich głośnikach w miarę łatwych do zdobycia i na jakim projekcie się oprzeć ?

 

Widzę że sporo osób ma duże doświadczenie i każdy mógłby napisać takie podsumowanie np pomieszczenie, jaki projekt, głośniki, jaka muzyka, wrażenia ... Pomogłoby to wielu początkującym użytkownikom.

Pomiar całego i tak nie wiele wniesie...

Zrobiłem natomiast porównanie w polu bliskim ARZ6608 z ARN150-03/4.

 

Biorąc za punkt odniesienia 100Hz widzimy, że ARZ6608 ma +5dB przy 200Hz i -5dB przy 50Hz.

To powoduje, że brzmienie jest podbarwione, ciężkie. A przyjemnego dla ucha basu brak. Dodam, że bas z ARN'ena w zupełności wystarcza w moich 10m kw. ARZ gra fatalnie pod tym względem.

 

Czytałem o doklejaniu dodatkowych magnesów. Pokryciu membrany werniksem damarowym. Może pułapka RLC na 200Hz... Ma ktoś jakiś pomysł jak pozbyć się tego "nalotu" w brzmieniu? :)

 

P.S.

Tymczasowo włączyłem korektor w foobarze... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jozef, gratuluje zaciecia. Tak na marginesie pomiar jedynie pozwala zrozumiec co jest nie tak, ale i tak jesli ucho jest zadowolone, to niewazne co pokazuje program.

 

Kryspin, wejdz na strone Fikusa i obejrzyj jego projekty. To pewnie prostsze niz przeczytanie tego watku w calosci. Na 15m mozna zrobic wiele, ale duzo zalezy od ilosci gratow w pokoju, ksztaltu, miejsca gdzie glosniki beda staly, sprzetu jaki masz itd. Jednoznacznie opisac sie nie da. Na pewno jestes w stanie dosc latwo zrobic cos co zniszczy tradycyjne kolumny w gorze i srodku, wiec jesli jestes fanem muzyki kameralnej albo popisow wokalnych to zaczynaj zabawe bez patrzenia wstecz. Ale jesli rock gra przez wiekszosc czasu to pomysl 2 razy, bo mozesz sie rozczarowac. Jak widzisz 3/4 tego watku to dyskusja o basie i wlasnie tam jest piec podgrzewany. Wiec jesli sie zdecydujesz i potem znajdziesz sposob na bas to miej pewnosc, ze juz ci nikt tu spokoju nie da :)

tylne ścianki wreszcie skończone, basu teraz w ogóle nie brakuje, mam nawet wrażenie że kolumny są za duże jak na mój pokój (19m2 lecz z duuużym skosem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19249-100005879 1232817730_thumb.jpg

post-19249-100005880 1232817730_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>bolec666

 

Właśnie takie skrzynki widział bym u siebie, narazie mam tweetery saby i mid siemensa, na basik planuje typowego alpharda 15' i to chcialbym upakowac do podobnej skrzynki.

 

Twoj to gotowy projekt, czy wyliczony? Bo zastanawiam się jak to zrobić z takimi przetwornikami jakie mam.....

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.