Skocz do zawartości
IGNORED

Jak naprawić tweeter vify?


L3VY

Rekomendowane odpowiedzi

Odlutowałem jeden drucik i zabierałem się za drugi, ale tweeter poczuł wolność i sam się wyrwał na wolność. Wygląda to tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale nie mam innego aparatu jak w komórce. Jak sensownie i skutecznie to naprawić? Może ktoś z Białegostoku by to zrobił fachowo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/46827-jak-naprawi%C4%87-tweeter-vify/
Udostępnij na innych stronach

Głośnik trzeba rozkręcić. Rozmontować.

 

Skleić połamany plastik na "kropelkę" bądź inny "super glue".

Ten urwany, cienki drucik BARDZO lekko ! spiłować, zdrapać czymś ostrym, bo może być izolowany. Zresztą lepiej się będzie wtedy lutował.

Zlutować druciki niewielką ilością cyny. Nie robić kropli z lutu. Tylko umiejętnie rozprowadzić cynę w miejscu przerwania. Sprawdzić czy lut nie zawadza o kosz (front) głośnika.

 

Zmontować, skręcić spowrotem i powinno być ok :)

materiał wyprowadzeń może być kropelko-odporny tzn moze się źle trzymać ale spróbój jeśli nie to jakiś poxipol itp . co do lutowania to lutujesz kabelek na tabletce polopiryny :) i izolacja się "strawia" potem trochę kalafonii i wszystko jest ok. ( uważaj bo dymek z polopiryny nie jest przyjemny :P w zapachu jak i dla wzroku hehhe ) :) "zdzieranie, szlifowanie " tak cienkiego druciku z izolacji może doprowadzić do oderwania z cewy lub karkasu a wtedy już dupa - ciężko przywrócić to do oryginału.

Witam

Tak cienkich drucików absolutnie nie wolno skrobać, nie słuchaj bzdur !!! Emalię z takich drutów można zdjąć przy pomocy polopiryny, aspiryny a to ze względu na zawarty w nich kwas salicylowy, który skutecznie usuwa emalię z powierzchni drutu - czyli zrób tak jak radzi kol. raczeqq. Jest to stara sprawdzona metoda stosowana przez elektroników podczas lutowania np. cienkich wyprowadzeń cewek w.cz. Druga sprawa : Aby cyna idealnie rozpłynęła się po tak cienkich drucikach nie wystarczy „umiejętne rozprowadzenie” lecz minimum wiedzy :-).

Do lutowania cienkich drucików miedzianych oprócz cyny i kalafonii zastosuje odrdzewiacz FOSOL (najlepiej z firmy DRAGON). Wystarczy, że wacikiem nasączonym FOSOLEM, zwilżysz przed lutowaniem dwa druciki a cyna rozpłynie się idealnie. Na grocie powinna być minimalna ilość cyny a zapewniam, że rozpłynie się po drucikach jak masełko na patelni :-). Po takim przylutowaniu zmyj delikatnie wacikiem z wodą miejsce lutowania aby usunąć resztki FOSOLU, a właściwie zawartego w nim kwasu fosforowego. Przed lutowaniem uszkodzonego wyprowadzenia z głośnika proponuję abyś poćwiczył chwilkę na zwykłych cienkich emaliowanych drucikach, dopiero jak dojdziesz do wprawy w usuwaniu emalii, nanoszeniu cyny, zabierz się za opisywany głośnik.

P.S. Proponuję wrócić do starej pisowni słowa „spróbuj”

Osobiście znam trzy "miejsca" gdzie dokonać mozna naprawy: Zakład elektroniki Urbiel na ul. Kozłowej (białostoczek), Pan inż. Marek Jankowski (stugio TVP Białystok)oraz sklep Audio Max (ul Legionowa dawna Premiera naprzeciwko synagogi).

Tak, racja.

Zapomniałem o sposobie z polopiryną.

Bo osobiście, to nie chce mi się z tym babrać.

 

k3nski jeszcze poleca odrdzewiacz (?).

A niech mu taki Fasol popłynie przypadkiem na membranę (kopułkę) i głośnik do wywalenia.

Jozefkania nie korzystałem z Fasola bo dzisiaj wszystko pozamykane, a ja w gorącej wodzie kąpany. Skorzystałem z Polopiryny. Rozebrałem tak że został sam plastik z cewką i druciki na boki, mam nadzieje że dobrze to zrobiłem. Teraz chciałbym to poskładać, ale zobaczyłem że nigdzie nie ma oznaczenia + - , czyżby to było bez różnicy dla tweetera?

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Witam

Wyraźnie napisałem „wacik nasączony FOSOLEM” czyli nie polewamy drucików z wiadra, chochlą ani łychą tylko pocieramy zwilżonym wacikiem. Zaproponowałem także aby kol. L3VY poćwiczył na innych cienkich drucikach a potem przystąpił do naprawy uszkodzonego głośnika. Oczywiście na kopułkę może także kapnąć roztopiona cyna, lub spaść cała lutownica, możliwości jest wiele :-).

P.S. Biegunowość +/- ma bardzo duże znaczenie.

k3nski widzę, że masz poczucie humoru ;)

 

A biegunowość...

 

Gdyby to był głośnik niskotonowy to nie byłoby problemu z rozpoznaniem biegunów.

 

Powinieneś mieć jakiś ślad (zarysowanie) tego pęknięcia na wewnętrzej stronie frontu.

Jeśli nie zniszczyłeś głosnika to możesz mi go podrzucić a Ci go naprawię.

PAMIETAJ!

Zawsze trzeba słuchać cennych rad i nie pakować rączek tam gdzie nie trzeba. Pin głosnika nie uszkodził sie sam samoistnie. Zapewne chciałeś przekablować kolumny:) Frank Ci zalecał co powinieneś zrobić!

Jestem na bezrobociu to muszę się czymś zająć. Gwizdun działa :-) Kolumna przytyła kilka kilo dzięki macie bitumicznej. Grubość ocieplenia zredukowałem o połowę, i rozłożyłem równomiernie. Kończę okablowanie. Gwizdun dostał Janzen Solid Core, a wooferki zaraz będą hasać na słynnej tasiemce Jantzena. Part 2 grzebanka jak kupię sobie lampe, bo od AS 2008 tylko to mi w głowie.

 

Dziękuję wszystkim za udzielona pomoc.

 

P.S.

Mama nadzieję że w drugiej kolumnie nic nie spieprzę :-)

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Te kable Jantzena są przeciętne. Owszem dośc szczegułowe ale brak im gładkości i ogłady. Za podobna kwotę miał byś okablowanie z litego srebra, co w kolumnach (Twoich również) wniosło by sporą poprawę.

Ciekawe jak zobaczyć ruszające się 4Khz?.

Po pierwsze zdejmij ekran magnetyczny - jak pójdzie łatwo to zrób to samo z drugim głośnikiem i wtedy porównaj kolejność wyprowadzeń.

Co do Fosolu PANOWIE !!! nie lutujemy rynien i dachów tylko elektronikę.

Notę Fosolu znajdziesz tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I niech ręka Boska chroni od używania tego w elektronice.

Drut nawojowy jest pokryty lakierem, który rozpuszcza aceton. Jezeli jest to tkzw. "lica" to polopiryna jest Ok ale potem odtłuścić i w.. kalafonie (cos mi sie wydaje, że topnik do SMD zdziała cuda).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli podłączysz bateryjkę do zacisków głośnika i membrana poruszy się do przodu to oznaczasz biegunowość na głośniku tak jak na bateryjce.Dla pewności wykonaj ten sam manewr z pozostałymi głośnikami.Tylko nie przesadzaj z wysokścią napięcia bateryjki.Ja używam zużytych bateryjek 9V.

  • 2 tygodnie później...

Witam

Kolego „dino”do lutowania rynien stosuje się tzw. „kwas solny przepalony” - jest to oczywiście niepoprawna i potoczna nazwa gdyż w praktyce jest to chlorek cynku ZnCl2, takie rzeczy wypada wiedzieć, gdy zabiera się głos w dyskusji.

Ponieważ od 18 lat produkuję art. modelarskie ( aby nie być gołosłownym podaję adres swojej strony www.k3nski.prv.pl ) więc technika lutowania na FOSOLU jest techniką w 100% sprawdzoną. Natomiast do lutowania cienkościennych rurek ze stali nierdzewnej 0H18N9 używam innego topnika [N-1], do lutowania blach tzw. konserwówek używam jeszcze innego topnika, a do aluminium jeszcze innego, itd., itd.

P.S. Kolego „dino”proponuję poszerzyć i uzupełnić podstawową wiedzę z chemii, oczywiście służę pomocą, gdyż z okresu studiów posiadam jeszcze w biblioteczce kilka książek z zakresu chemii.

  • 2 tygodnie później...

biedne te wasze głośniki... wysokotonowy baterią?!

 

Jak sie zgubiło polaryzację, to trzeba podłączyć oba i wrzucic test - np. szum różowy wysokopasmowy. Są na wielu płytach testowych lub jako mp3 w sieci. Inne metody, to... co tu gadać. Ja już tych kolumn bym nie chciał.

Therion

Skoro taki mądry jesteś,to powiedz co się stanie z głośnikiem wysokotonowym po sprawdzeniu jego polaryzacji bateryjką?

Spali się cewka,magnes się rozmagnesuje,membrana się odkształci a może głośnik zmieni fazę?

Może Tobie coś szumi, jeśli wypisujesz takie brednie?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.