Skocz do zawartości
IGNORED

Audio Physic Tempo 2 + wzmacniacz+kable


elvis512

Rekomendowane odpowiedzi

>> Obstawiam, że przy tych 35W z Sony 25W Sugdena to jak 100W :)

 

Nie sądzę.. Czytasz markę "Sony" i od razu widzisz szajs.. Nie jest to może super wzmacniacz, ale nie osądzaj póki nie zobaczysz i nie usłyszysz.. komponenty w nim wskazują na to, że te 2x35W ma na pewno.. Chociażby kondensatory 30.000uF.. A co Sugdena - nie chcę go i już..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne moje tempo II maja podane 87dB i 4 Ohmn , wg mnie najlepiej graja z mocnym wydajnym pradowo wzmakiem mialem sphinksa 3 i byl za slaby do tych kolumn , pozniej MF A300 bylo calkiem dobrze , obecmie audiomatusy 500 i jest jeszce lepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam zaraz Accu... Entry-level nie oferuje wiele (poza prestiżem marki i wyglądem, jak ktoś taki szampański styl lubi), a droższe z cenami w dziesiątkach tysięcy to już chyba bez sensu do Tempo2 kupować, chyba, że ktoś nie wie co z piniendzmi robić;) To już lepiej w brzydala pt. Nuda veritas WI-4 zainwestować:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wygląda jakby był zrobiony młotkiem, ale w realu prezentuje się dużo lepiej niż na fatalnych zdjęciach ze strony producenta. Dizajn ma w sumie coś z Densena B-100, jakby go naleśnikowo rozpłaszczyć to wyszło by coś prawie jak Densen ;)

Ale najważniejsze, że gra świetnie. Z nowych tranzystorów do AP Tempo2 nie ma lepszej propozycji w tej cenie. Tylko... o jakim budżecie tak w ogóle mówimy?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja ślepy... prawie wszystkie dane przecież są, oprócz budżetu. Skoro pokój ma ok. 18 m^2 , a słuchany repertuar jak widzę raczej bez ekstremów, podtrzymuję kandydaturę Sugdena A21a.

 

Choć jest inna opcja, też w klasie A:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Musical Fidelity A1. Nowy, od oficjalnego dystrybutora, z gwarancją. Przeceniony z 4500 zł. Propozycja warta rozważenia.

 

Recenzje tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dorzucić 5 stów i brać tego MF z Tophajfi:)

Albo poszukać starszej wersji Sugdena A21a. W tym metrażu i przy muzyce jakiej słuchasz powinno być super. Ewentualnie inne propozycje - Roksan Caspian lub Quad 77. W przypadku tego ostatniego powinno jeszcze zostać na niezłe kable:)

A pilota wzmacniacz musi mieć czy niekoniecznie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym z pilotem. Znalazłem ofertę Primare I21 za 2200zł. Czy warto? Co do kabli.. Zrobiłem zamianę z kolegą i posiadam teraz Audiquest Gibraltar (dźwięk zmienił się na to co ja lubię: Niziutki bas (bez zbędnych charmonicznych, oraz poprawiła się delikatnie stereofonia i myślę, że co do nich narazie nie będę robił zmian)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elvis512, 19 Cze 2009, 19:25

 

> Wolałbym z pilotem. Znalazłem ofertę Primare I21 za 2200zł. Czy warto?

 

Do AP Tempo 2 to chyba niekoniecznie, sądząc z tego co piszą o tym I21. Ponoć precyzyjny i sterylny.

 

MF A1 jest z pilotem. Roksan Caspian też. Sugden w pierwszej wersji jest bez pilota, ale gra od nich lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że walczysz o tego Sugdena:) MF mi się nie podoba.. Wygląda jak część konsoli DJ'a z karaoke.. A Co do tego Caspiana, masz jakieś konkretne ogłoszenie na myśli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno był, ale się zbył...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elvis

Tempo to naprawdę bardzo dobre kolumny z co najmniej średnej półki, lub nawet wyższej. Myślę, że podpinanie ich do wzmacniacza za 2,5 tys (nawet z drugiej ręki) to trochę nieporozumienie. Kupisz i za pół roku znów będziesz chciał zmieniać - chyba że o to chodzi :-)

Proponuję się nie spieszyć, poczekać trochę, doskładać drugie tyle i kupić przyzwoity, ciepławo brzmiący wzmacniacz w stylu MF 300, Electrocompanieta, dzielonego Cyrusa, dobrę integrę Rotela. Lub jakąś zacną lampę.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Sugdena ;) Będzie taniej (może się nawet uda zmieścić w założonym budżecie, albo tylko lekko go "naciągnąć"), a niekoniecznie gorzej.

Z Electrocompanieta to warto poszukać ECI-1. Niemłody już, ale ECI-3 powinien łyknąć na dzień dobry.

 

W gazetce pt. HFiM polecano kiedyś do AP Pliniusa (insza inszość, że to jakby inna gazetka wtedy była). Co kto lubi, mi się akurat brzmienie integr Pliniusa nie podoba.

 

A może... hybryda? Pathos Classic One, na przykład.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpadłaby na starcie za wygląd:) Musi grać i wyglądać (wygląd to inwidualna sprawa) Sugden jest ok. Już napisałem do Pana z aukcji. Może się coś z tego urodzi. Zwłaszcza, że mieszka niedaleko mnie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze z innej beczki, w niedziele skorzystam z uprzejmości forumowicza tegoż portalu, który zaprosił mnie na odsłuch do siebie, a posiada kompletny system, który zawiera Tempo 2, więc będę miał najlepsze przełożenie do tego co posiadam, a co mogę mieć. Odsłucham, wyciągnę wnioski, kupię coś bądź dozbieram. Chociaż aTom'ie narobiłeś mi jednak smaka na tego Sugdena, pomimo moich oporów. No coż.. Pożyjemy zobaczymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

miałem do czynienia trochę z tempo , przez kilka ładnych lat użytkowałem tempo III , mimo wiele wczesniejszych zalecenień dotyczących połaczenia go z lampa , jestem w tym względzie trochę sceptyczny , mimo bardzo wysokiej skuteczności z lampa nie daje pełnej synergii , sa to kolumny przeznaczone do tranzystora i z nim pokażą pełmię swojej klasy .

Jedno z najlepszych zestawień jakie słuchałem z tymi kolumnami dało z Krell 300 i to mogę śmiało polecić .We wszystkich modelach tempo zastosowany dość przeciętną kopułkę wysokotonowa ,nie wiem czemu ale to z tranzystorem sprawdza się względnie dobrze , z lampa pozostawia pewien niedostatek .Słuchając tempo z róznymi lampami czy to o mniejszej czy wiekszej mocy zawsze brakowało mi tej dzwięczności wysokich tonów , dżwiek był zawsze nieco suchy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizycie u właściciela Sungdena i kilkugodzinnych odsłuchach na jego Haberth 7ES przekonałem się, że mój Sony nie jest wcale taki zły, a powiem więcej - wypadł nieoczekiwanie bardzo dobrze w moim odczuciu jak i Pana Adama. Oboje z Panem od Sugdena stwierdziliśmy, że mój sony lepiej kontroluje bas i schodzi niżej i ma przyjemną analogową barwę (tranzystory polowe - MOSFET:) Sungden był bardziej przestrzenny. Na lepszym źródle (bo akurat Pan Adam pożyczył koledze swojego linn'a) myślę, że obydwa wzmacniacze pokazałyby na co je tak naprawdę stać. Stwierdzenie Pana Adama określające mojego Sonego: "zacny wzmacniacz". Z resztą może niech Pana Adam sam się wypowie. Wniosek - Kupuję dobre CD :) bo tego wydaje mi się brakuje w moim systemie, a nie innego wzmacniacza. Amen

 

Tutaj proszę o rady właśnie w tym kierunku. Myślę, że używany CD do 1500zł (+/- coś tam). Co oczekuje: mocny i przestrzenny dźwięk. Może jeszcze rady co do RCA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, coś mi się wydaje, że się miotasz elvis.

Poszedłeś do kogoś i na zupełnie obcym systemie, na innych kolumnach porównałeś swój wzmacniach z innym, pewnie niezłym, ale nie znowu żadnym cudem. Z tego co mówisz, było inaczej, nie ma jednoznacznego zwycięzcy. I z tego to jednego odsłuchu wyciągasz teoretyczny wniosek, że gdyby było jeszcze lepsze źródło którego zresztę nie słuchałeś (sic!), to ...

A żeby było jeszcze śmieszniej, to na wzmacnoacz chciałeś przeznaczyć 2,5 tys, a na odtwarzacz już tylko 1,5. Elvis, o co chodzi?

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze doradzili mi do moich kolumn właśnie Sugdena, więc pojechałem go posłuchać. Wzmacniacze miały te same warunki (co prawda inne kolumny niż moje, ale..). Nie przyznałem Sugdenowi ani Sonegmu zwycięstwa - dlatego uznałem, że jeżeli wzmacniacz już dobrej klasy nie rozłożył na łopatki mojego piecyka to po co go zmieniać i wydawać woreczek dudków.. !?!? Pan Adam doradził mi, abym kupił porządne źródło (bo stąd wychodzi dźwięk i żaden wzmacniacz i kolumny tego nie nadrobią jeśli sygnał jest słaby - ma rację bez dwóch zdań), więc chcę to uczynić.. Czemu podałem budżet 1500zł +/- "coś tam"? właśnie żeby "coś tam" jeśli coś mnie "przekona" zrobiło się np tysiącem złotówek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elvis, ależ racje, dobre źródło jest równie ważne jak kolumny i wzmacniacz. Tylko dlaczego do kolumna za +/- 10 tys chcesz kupować źródło za 1,5 tys? Przepraszam, ale to bezsensowne, Tym bardziej że na wzacniacz chciałeś wydać więcej...

 

elvis, mam dla Ciebie radę. Nie kupuj na razie nic. Pochodź po znajomych, posłuchaj, pozapraszaj do siebie z klockami. Jeśli mieszkasz Warszawie lub okoliach, to zapraszam do siebie, pojeździmy też po ludziach i posłuchasz. I na spokojnie dokonaj wyboru. Nie spiesz się, ja kolumny wybierałem ponad pół roku.

 

I chętnie podrzuciłbym Ci kilka konkretnych propozycji, ale nie napisałeś, czego szukasz, jaki dźwięk cię interesuje, jakie jego aspekty (barwa, dynamika, przestrzeń, itd.) są dla Ciebie najważniejsze.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>elvis, ależ racje, dobre źródło jest równie ważne jak kolumny i wzmacniacz. Tylko dlaczego do

>kolumna za +/- 10 tys chcesz kupować źródło za 1,5 tys? Przepraszam, ale to bezsensowne, Tym

>bardziej że na wzacniacz chciałeś wydać więcej...

 

Stempur, nie należę do osób, które jak wydadzą więcej pieniędzy to od razu czują się lepiej i dumniej.

Dlatego też napisałem taką sumę. Może akurat ktoś potrafiłby mi coś wskazać. jeżeli trafie na taki CD co mi od razu przypadnie do gustu to wydam nawet 2x tyle, ale wolałbym nie:) kolumn nie kupowałem za 10tys bo są to kolumny używane od ładnych paru lat. Natomiast mi przypadły do gustu zarówno cenowo jak brzmieniowo. Może historia się powtórzy z CD?

 

>I chętnie podrzuciłbym Ci kilka konkretnych propozycji, ale nie napisałeś, czego szukasz, jaki

>dźwięk cię interesuje, jakie jego aspekty (barwa, dynamika, przestrzeń, itd.) są dla Ciebie

>najważniejsze.

 

Podałem moje preferencje wcześniej, ale napisze jeszcze raz: ciepla barwa z wyeksponowanym niskim basem i jak największa przestrzenność. W to mi graj:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie źle rozumiesz. Tempo to kolumny z wysokiej półki cenowej, takiej właśnie jak napisełem. I one potrzebują odpowiednich komponentów. Z elektroniką z przedziału 2-4 tys (za nowe) moim zdaniem nie ma sensu ich łączyć, bo nie pokażą nawet połowy swoich możliwości. Tak naprawdę to one naprawdę zaśpiewają nawet z klockami z progu hi endu, czyli takimi za 10-15 tys.

Ale mam wrażenie, że wiele dobrych rad, które padły w tym wątku puszczasz mimo uszu i chyba sam lepiej wiesz, co wybrać... Tak więc ja już się wyłączam, choć zapowiadało się ciekawie.

 

I żeby nei było, że bez konkretów.

Jeśli chodzi o nasze forum, to są w ogłoszeniach fajne cedeki grające nie ostro, z niezłym basem, m.in. Atoll CD 100 czy Rotel 1072. A na hifi.pl jest np. Naim CD2, MF CD 3.2 czy Linn Ikemi.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mnie też źle zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że jeśli można kupić kolumny z wysokiej półki za 35% ich ceny pierwotnej to czemu by nie można było kupić podobnie CD? Nie musi być to najnowszy model.. Sprawa podobna do kupna samochodu.. Możesz kupić 10 letniego Mercedesa i cieszyć się jazdą, albo nowego Daewoo i zastanawiać się co ja zrobiłem.. Jeśli chodzi o sam budżet - z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że jestem świeżo upieczonym absolwentem Politechniki, pracuje stosunkowo od niedawna i tysiąc w tą, czy w tą ma dla mnie znaczenie. Ty po opisie wydaje się, że już tylko kontynuujesz to co zacząłeś xx lat temu - masz już z górki. Ja póki co jestem na najbardziej stromym podjeździe, ale pasja, hobby itp są ważniejsze czasami od innych rzeczy, które powinny mieć miejsce dla takiej osoby jak ja. Więc spróbuj, jeśli możesz i Ci się chce, znaleźć się w moim położeniu i spróbować coś doradzić, nakierować. Dobre rady zawsze w cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elvis512

jestes molody na forum

pytasz o rade , doswiadczony kolega daje CI wskazowki i uchyla rabka tajemnicy zabawy w hifi

a Ty go czestujesz zdaniem

 

...>Stempur, nie należę do osób, które jak wydadzą więcej pieniędzy to od razu czują się lepiej i

>dumniej. ....

 

:?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buu, nikt mnie nie rozumie... ;)

elvis, weź się w garść, no i nie unoś się tak, bo akurat stempur dobrze gada!

 

Szkoda, że Sugden nie podpasował. Trochę dziwne, ale widać różne są gusta i oczekiwania co do brzmienia. Naprawdę nie urzekł on Cię, ani trochę? Choćby w dziedzinie przestrzeni czy barwy? Może i twój Sony to rzeczywiście na tyle fajny piec (na pewno świetnie wygląda!), że Sugden nie wykazał się w takim towarzystwie. Szukasz kontroli basu - no to może Naim Nait 3, brzmienie żywe i rytmiczne, ale o przestrzeni z Sugdena zapomnij... Tylko znowu pytanie - czy będzie lepszy niż twój Sony? Z wyższej półki Krell KAV-300i bedzie miał dobrą kontrolę basu, ale do AP osobiście szukałbym czegoś o cieplejszej barwie, np. MF A300.

 

Co do cedeka, parę niegłupich propozycji już padło. Raczej dorzucić by się zdało kilka stówek do tych 1500 zł, Tempo 2 na to zasługują. Ewentualnie spróbować tego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki aTom za kontynuację tematu. Powiem tak. Moim zdaniem (chociaż nie jestem doświadczony) mój Sony miał dużo lepsza kontrolę basu niż Sugden. Przestrzennośc bez wątpienia po stronie Sugdena, natomiast barwa cieplejsza i wygładzona po stronie Sony'ego - To pewnie za sprawą innego typu tranzystorów (Sony MOSFET, Sugden Scalaki). Takie były moje odczucia po odsłuchu.

 

Idąc dalej. Pozwoliłem sobie dzisiaj na wyporzyczenie dwóch CD z zaprzyjaźnionego komisu w Łodzi (Pozdrawiam Panie Piotrku) Jeden to coś z najnowszych Denonów DCD-700AE , Drugi Sony CDP-X222ES, i stary poczciwy CD mojego brata (który akurat się tak bardzo nie emocjonuje sprzętem) też jakiś denon.

Wszystkie wypadły tragicznie.. Jedynie jeszcze ten Sony był wart kilku chwil posłuchania..

 

Jedyne co pozytywnego wyniosłem z dzisiejszego dnia: Pożyczyłem też RCA, które polecił mi Pan z komisu. nie wiem dokładnie co to bo nazwy nie zapamiętałem, ale są czerwone zwinięte jak kimber tylko, że dwie wiązki drutu i australijskie. One troszkę mi humor poprawiły.

 

Ehh.. Jutro ciąg dalszy. Może coś innego mi się uda zobaczyć i usłyszeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.