Skocz do zawartości
IGNORED

Dudniący bas!


PabloDiablo

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem, najważniejsza jest redukcja czasu pogłosu dla niskich częstotliwości - tak, żeby nie odbiegała zbytnio od reszty pasma. Podany przeze mnie link do testu z EiS daje tylko część informacji o akustyce pomieszczenia. Ja nigdy nie robiłem bardziej zaawansowanych pomiarów, choć to nie jest raczej takie trudne - w necie jest dostępny soft, wystarczy pozyczyć mikrofon pomiarowy ;-) Dobrej informacji o pomieszczeniu dostarcza charakterystyka "waterfall" zdejmowana właśnie na podstawie impulsów szumu różowego jeśli się nie mylę. Przykład konstruktywnej dyskusji na ten temat jest np. tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Posty od 46 do 51 pokazują przykłady dwoch charakterystyk z widoczną poprawą (skróceniem czasu pogłosu do ok. 300 ms) i sposób w jaki to osiągnięto. Dodam od siebie, że u mnie to zostało zrobione przy pomocy zupełnie innych ustrojów, podobnych do boazerii (płytowe zamocowane do ścian) o grubości zaledwie 5 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Gdyby wynieść z pokoju jakieś przedmioty, komodę, stolik coś tam innego, to podbicie ulegnie

>zmianie?.

 

Takie rzeczy mają wpływ na rozpraszanie średnich i wysokich częstotliwości. Gdybyś w (szczelnej!) komodzie zrobił dziurę, to stałaby się rezonatorem Helmholtza o jakiejś tam częstotliwości rezonansowej - możliwej do wyliczenia albo zmierzenia, zależnie od jej pojemności, wielkości otworu i głębokości rurki bass-reflex.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek87

 

.......Gdybyś w (szczelnej!)

>komodzie zrobił dziurę......

 

A czy istotne jest z której strony tej ewentualnej "ustrojowej komody" byłby ten otwór?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie byłby od strony ściany, albo innej tego typu przeszkody (szafa...) to myślę że nie. Natomiast ważna jest ta szczelność. Chodzi wręcz o skrzynkę hermetyczną. I jeszcze dwie uwagi:

 

1) Jesli miałaby pochłaniać niskie częstotliwości (poniżej powiedzmy, ok. 100 Hz) to musiałaby być naprawdę spora.

 

2) Jeśli częstotl. rezonansowa nie byłaby zrobiona co do herca, to bezpieczniej zrobić taki ustrój jako szerokopasmowy - wypełniając skrzynkę częściowo wełną mineralną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciacho192

Dzieki za pomysl z tym progamem SineGen

Faktycznie ma duże możliwości

Ściągnąłem go z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko uwaga na za niskie częstotliwości

Mi się właśnie zrobiło niedobrze (mimo, że bas był tak niski, że już go nie słyszałem)

Polecam w ustawieniach zmienić parametry w okienku amplitude

Jednak lepiej zostać na Sine (domyślam się, że chodzi o sygnał s kształcie sinusoidy) niż np Square. Przy square jest coś nie tak, bo słychać dźwieki nawet przy ustawieniu 15 hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni wpis to oczywiście komentarz do wypowiedzi:

 

>P.S. Uważajcie z tym puszczaniem czystego sinusa na kolumny, przy dużym wzmocnieniu :) Może być swąd lub dymek :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem aż pojawi się wpis odnośnie kabli i nie zawiodłem się, widzę kilka postów wyżej że remedium na dudnienie to łączówka ...

Co do samego problemu, to nieraz go doświadczyłem. W różnych punktach pomieszczenia bas raz słychać za mocno, raz prawie w ogóle. Jak siedzisz w miejscu, gdzie go jest za dużo, to wątpię, żeby coś mogło skutecznie pomóc. Najskuteczniej i najprościej posprawdzać różne kombinacje odłegłości głośników i kanapy od ściany tylnej, ew. kolumn od ścian bocznych. Niestety, bardzo prawdopodobne jest, że nawet wymiana kolumn w tym samym ustawieniu niewiele zdziała. U mnie przesunięcie fotela pół metra do tylnej ściany (teraz stoi jakieś 1,5 m od niej) zmienia dość mocno charakterystykę - przybywa niskiego basu a ubywa wyższego. Z kolei przesunięcie jeszcze 0,5 m w stronę głośników powoduje, że niskiego basu prawie nie słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ryzyko jest duże, spalenia głównie głośników wysokotonowych, które w potężnych kolumnach, mają przecież małe moce, typu 5W. Typowy sygnał muzyczny, to sygnał szerokopasmowy, gdzie moc jest rozłożona w całym paśmie częstotliwości. Puszczając jednak z generatora czysty ton pojedynczy, np. 15kHz, ładujemy całą parę w tweeter :) A sam wzmacniacz, pracuje już na bardzo dużej mocy, co prowadzi do groźnego przesterowania (clipping). Na forum jest wiele przypadków, spalonych tak wysokotonowców, i to wzmacniaczem odkręconym na zaledwie 30%...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.