Skocz do zawartości
IGNORED

Czy E-MU 0202 USB poprawi jakość ?


Grisza_1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno zakupiłem sprzęt stereo:

NAD 315BEE + Acoustic Energy Aegis Neo 3.

 

Bardzo często korzystam jako źródła dźwięku z PC.

Mam zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC888.

I tu moje pytanie. Czy odczuję realną różnicę dźwięku przy odsłuchu jeśli rozbuduję PC o kartę E-MU 0202 USB ? Karta kosztuje ponad 400zł, jeśli okaże się że nie odczuję różnicy to będzie to nic innego jak wyrzucenie 400zł w błoto (niestety nie mam możliwości wypożyczenia karty muzycznej).

 

Dodam że ostatnio robiłem test osłuchowy na wcześniej przytoczonym sprzęcie z 3 różnych wersja kompresji płyty Anathema -Judgement:

1) mp3 128 kbis/s

2) mp3 192 kbits/s

3) FLAC

 

I muszę przyznać bez bicia że, jedyne co potrafiłem odróżnić (przy bezpośrednim porównaniu) to plik 1 od 3 (różnica była bardzo nieduża).

Wychwycenie różnicy pomiędzy 2 a 3 dla mojego ucha było nie możliwe. Identyczna sytuacja była jak porównywałem te utworki na słuchawkach GRADO SR80.

 

I tu moje kolejne pytania, co jest tego przyczyną? (i moje 3 sugerujące odpowiedzi)

1) Jestem po prostu głuchy i nie potrafię odróżnić dźwięku?

2) Sprzęt (NAD+AE lub GRADO SR80) na którym dokonuję odsłuchu jest zbyt słaby aby zaprezentować tą różnicę?

3) Karta dźwiękowa jako źródło nie potrafi wytworzyć odpowiedniej jakości dźwięku?

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę być złośliwy ale coś nie tak ze słuchem - akurat ta anathema jest nieźle nagrana więc odróżnić na grado mp3 od flac to nie problem (czególnie tak niski bitrate!) nawet ta tej zintegrowanej karcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu rozróżnienie mp3 od oryginału było dużo łatwiejsze. Dzisiejsze kompresory są dużo doskonalsze i 192 kbits to już naprawdę dobra jakość. Nie znam tej muzy którą sprawdzałeś, ale jest też tak, że pewne utwory łatwiej inne trudniej odróżnić. Ja mam np. taki fragment z płyty Force Majeure TD którym sprawdzam różnice, fragment wielokrotnie osłuchany na tyle, że gdy tylko coś złego się pojawi to światełko się zapala.

Poprzez test który sobie zrobiłeś nie stwierdzisz jednak czy na tej integrze będziesz słyszał tak samo jak na E-MU0202

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nowe integry są na tyle dobre że nadają się do aktywnych zestawów stereo za ~200 PLN bardzo dobrze ... ale do czegoś lepszego lepiej kupić zewn. DAC lub po prostu kartę wyższej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepsza karta muzyczna na pewno poprawi jakosc dzwieku z tym ze 99% (chyba 97% ludzi kozysta z powodzeniem ze zintegrowanych kart muzycznych) ludzi nie bedzie w stanie tego uslyszec dlatego ladowanie kasy moze nie miec sensu. na pewno mozesz kupic jakas niedroga (100-200zl) karte muzyczna creativa ktora na pewno ma lepsze parametry od tej zintegrowanej, czy to uslysztysz to juz inna sprawa, na pewno szumy i zaklocenia beda mniejsze i to nawet dziecko uslyszy. creativ serii emu to juz polprofesjonalny sprzet z najwyzszej klasy przetwornikami. jakbys byl z wawki to bym ci pozyczyl eme0404usb ktore moze pracowac rowniez jako zewnetrzny dac a nie tylko karta muzyczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę oczywiście o DAC ZERO.

 

Wracając do głównego tematu,

właśnie zrobiłem testy na własnoręcznie skompresowanej płycie Metallica - S&M w trzech wersjach (ażeby wykluczyć źle skompresowany FLAC):

1) mp3 128kb/s (lame mp3 encoder v3.98.3)

2) mp3 192kb/s (lame mp3 encoder v3.98.3)

3) flac (FLAC Audio Encoder v1.2.1)

 

Wynik identyczny jak podczas wcześniejszych testów na płycie Anathema.

Wyczuwalna różnica pomiędzy 1 a 2 oraz 1 a 3, natomiast różnicy pomiędzy 2 a 3 nie jestem w stanie dostrzec.

 

Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanko, czy możliwe jest aby po wymianie integry na np. wspomnianą katę E-MU zmieniła się odczuwalna jakość przestrzeni odtwarzanej muzyki (szersza scena itp.) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grisza_1982, 11 Sie 2009, 23:10

 

>Wynik identyczny jak podczas wcześniejszych testów na płycie Anathema.

>Wyczuwalna różnica pomiędzy 1 a 2 oraz 1 a 3, natomiast różnicy pomiędzy 2 a 3 nie jestem w stanie

>dostrzec.

 

Tak samo jak zdecydowana większość ludzi, ale pamiętaj, że przy długim słuchaniu z mp3 słuch trochę bardziej się męczy, bynajmniej ja mam czasami takie odczucie.

 

 

>Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanko, czy możliwe jest aby po wymianie integry na np. wspomnianą >katę E-MU zmieniła się odczuwalna jakość przestrzeni odtwarzanej muzyki (szersza scena itp.) ?

 

Jeżeli już to minimalnie, dużo większą różnicę daje zmiana przetworników (głośniki, słuchawki) lub ich ustawienia, i zmiany akustyki wnętrza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

No poczytałem sporo w temacie przetworników DAC.

Bardzo dobre recenzje ma DAC Beresford TC-7520 z modem Grado_Fan'a.

To jednak już niestety wydatek ponad 1000zł, ale patrząc na charakter tego urządzenia wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla mnie. Można napisać, że się troszkę napaliłem i jeśli dołożyć do tego fakt, iż to urządzenie jest dodatkowo zmodyfikowane przez Grado_Fana'a, będącego podobnie jak ja miłośnikiem brzmienia słuchawek Grado to nie powinienem czuć się zawiedziony tym sprzętem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napiszę, że 0202 pracuje z USB w trybie synchronicznym, a 0404 asynchronicznie. 0202 musi więc z założenia odczuwać wpływ jittera. Tu dodam, że wpływ zasilacz PC na jitter na USB jest kolosalny. Dla laptopa wygląda to przykłądowo tak, że jitter przy zasilaniu z zasilacza jest powyżej 3000ps, a zasilają z aku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> dd6, 26 Sie 2009, 22:48

 

Z tego co mi wiadomo jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. BTW - USB może pracować w trybach bulk, przerwaniowym, izochronicznym i kontrolnym. O synchronicznym nie słyszałem, a zajmowałem się projektowaniem urządzeń USB.

 

0404 pracuje w trybie izochronicznym - i odtwarza sobie clock z danych USB przy pomocy PLL - podobnie jak PCM2702. I stąd ma jitter 5 razy gorszy (500ps albo trochę mniej zależnie od zasilania) niż skromny i niepozorny 0202 z kwarcem na pokładzie (gwarantowane 100ps).

 

Biorąc pod uwagę staranność z jaką niektórzy podchodzą do zegara w swoich odtwarzaczach (Jocko Clocko itd.) takie podejście nie wygląda zbyt zachęcająco - dlatego sam zrezygnowałem z takich wynalazków z re-generacją clocka.

 

0404 ma lepszą funkcjonalność "nagraniową", ale jako DAC w systemach domowych 0202 jest IMHO lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>0404 ma lepszą funkcjonalność "nagraniową", ale jako DAC w systemach domowych 0202 jest IMHO lepszy.

 

A co najbardziej polecacie jako DAC do domowego systemu:

 

Dell XPS M1530 -> ??????? -> NAD C326BEE -> Mission M34i ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam, że kusi mnie Beresford TC-7520 oczywiście po wcześniejszym stestowaniu, czy warto zainwestować ponad 1000,- - to znaczy czy poprawa brzmienia będzie zauważalna na tyle by ten 1000,- wydać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0404 pezesyła przez USB dane własnym asynchronicznym protokołem. Pracuje również w trybie PLL, ale jeśli synchronizuje się do S/PDIF. Dane o jitterze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor, 27 Sie 2009, 14:41

 

>>> dd6, 26 Sie 2009, 22:48

>

>Z tego co mi wiadomo jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. BTW - USB może pracować w trybach bulk,

>przerwaniowym, izochronicznym i kontrolnym. O synchronicznym nie słyszałem, a zajmowałem się

>projektowaniem urządzeń USB.

>

>0404 pracuje w trybie izochronicznym - i odtwarza sobie clock z danych USB przy pomocy PLL -

>podobnie jak PCM2702. I stąd ma jitter 5 razy gorszy (500ps albo trochę mniej zależnie od zasilania)

>niż skromny i niepozorny 0202 z kwarcem na pokładzie (gwarantowane 100ps).

 

EMU 0404 USB ma również kwarce na pokładzie.

Patrz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W parametrach ma wypisane: Ultra-low jitter clock subsystem: < 500ps RMS in PLL mode (48kHz, Coaxial S/PDIF Sync) ale nie oznacza, że pracuje tylko w trybie PLL.

 

Misiomorze, jesteś pewien, że 0404 chodzi tylko w trybie odtwarzania zegara?

 

Sample Rates: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192kHz from internal crystal (no sample rate conversion) mają w danych obydwa produkty.

 

>Biorąc pod uwagę staranność z jaką niektórzy podchodzą do zegara w swoich odtwarzaczach (Jocko

>Clocko itd.) takie podejście nie wygląda zbyt zachęcająco - dlatego sam zrezygnowałem z takich

>wynalazków z re-generacją clocka.

>

>0404 ma lepszą funkcjonalność "nagraniową", ale jako DAC w systemach domowych 0202 jest IMHO lepszy.

 

Nie zapominaj o kości DAC'a, w 0404 USB jest to topowy AKM AK4396, w 0202 ma CS4392.

 

Czy jest to warte niemal dwukrotnej zwyżki ceny? Nie wiem, nie słuchałem 0202 :-).

 

Natomiast jeśli chodzi o interfejs USB, to rzeczywiście dość istotne jest, czy PC-t "sieje, czy nie. Np. na moim laptopie (z zasilacza, czy baterii) jest idealnie, natomiast z PC=ta już spięcie galwaniczne kompa, DAC, wzmak generuje zakłócenia w kolumnie. Niezależnie, czy DAC włączony, czy nie :-(. Dopiero przesłanie danych po optyku rozwiązuje problem.

 

Sklep online fabrykadzwiekow.pl daje możliwość zwrotu towaru (tam kowałem swoje EMU) do paru dni po odbiorze, możesz zaryzykować i jeśli nie zagra lub zysk jakości dźwięku będzie znikomy, zwrócić, tracisz jedynie na transporcie. Może to jest ścieżka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> dd6, 27 Sie 2009, 16:03

 

Jeżeli 0404 ma przesyłać / otrzymywać dane przez USB - to musi to robić zgodnie z owym standardem, żeby np. mysz na tym samym porcie działała, jak również żeby karta dogadała się ze standardowym masterem. A więc jeden z trzech wymienionych przeze mnie rodzajów transferu (bez kontrolnego) a nie żaden "własny asynchroniczny"

 

A jak transfer jest izochroniczny, to clock jest re-generowany z danych a więc w efekcie generowany przez PC (czyli podłej jakości). Transfer izochroniczny niestety nie pozwala na handshake. Do tego nie gwarantuje on bezbłędnego transferu, gwarancja jest tylko że coś przyjdzie na czas.

 

0202 ma clock na pokładzie - a więc to nim taktuje DAC'a. Dane w związku z tym przychodzą do bufora pakietami, przy udziale handshake (bufor pełny / bufor gotowy na nową porcję danych). Dlatego IMHO 0202 może być bardziej wrażliwy na obciążenie PC-ta i interface - jak coś się nie wyrobi, to będzie pusty bufor i "stosunek przerywany". Za to jeżeli jest zapas i dane docierają jak należy, wtedy jest lepiej niz w trybie izochronicznym - bo i clock jest na porządnym kwarcu tuż koło DAC'a, i dane są bezbłędne, z zaawansowaną korekcją.

 

Nie wgłębiałem się w zasady działania 0404 - jeżeli ma kwarce na pokładzie, a PLL to tylko opcja, wtedy starałbym się unikać PLL. Jeżeli jednak PLL jest defaultowe bo funkcjonalność jest lepsza, to dziękuję za tę kartę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> madly, 27 Sie 2009, 16:24

 

Ja obecnie eksperymentuję z serwerem muzycznym i do 0404 zniechęcił mnie właśnie ów tryb PLL. Dlaczego zresztą podają tylko jitter tej PLL-ki? Gdyby ten wynalazek miał kwarce na pokładzie, powinni podać też ich jitter. Może ich bałaganiarstwo sprawiło że niepotrzebnie kupiłem tańszą kartę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiomor - na dniach zamierzam otworzyć pudełko tej kart i "obwąchać organoleptycznie" tę fioletową skrzynkę. Na co mam zwrócić uwagę? Bo zainteresowałeś mnie mocno tematem :-).

 

Może jest coś na tapecie z tym, co piszesz. Ciekawe jest zestawienie ASIO latency w tych dwóch linkach:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

gdzie widać duże różnice w wielkościach buforów no i 10x mniejsze opóźnienie dla 0202 (!) - o ile te wyniki są porównywalne :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> madly, 27 Sie 2009, 17:03

 

Dzięki za linki - wynika z nich jednak że parametry wyjściowe niewiele się różnią. Już nieco mniej żałuję kupna 0202 zamiast 0404. Chociaż może i kupię 0404 za jakiś czas. Co do tych opóźnień - to ma znaczenie raczej w recordingu na którym się nie znam.

 

Mnie do 0404 zniechęciły dane ze strony któregoś sklepu - skoro deklarują większy jitter to znaczy że coś jest inaczej. Chyba zresztą nic nie było o tych nieszczęsnych kwarcach. Dlatego podejrzewałem PLL z trybu izochronicznego jak w PCM2702, chyba jednak niesłusznie, jak widać PLL służy do S/PDIF'a.

 

Co do tego "siania" - ja akurat prawie skończyłem całkowicie bezwiatrakowego i bezdyskowego PC-ta (system na flashu, dane na serwerze kilka pokoi dalej) opartego o obudowę Modecom Feel 202. No i nie sieje za bardzo, a jak jeszcze uruchomię odkładany po wielokroć projekt wzmaka z wejściem o wysokim CMRR, może być jeszcze ciekawiej. Tak czy siak audio bez jakichkolwiek mechanicznych elementów ruchomych jest ciekawym przeżyciem.

 

S/PDIF czy optical to jest jednak re-generacja clocka z danych. Może i "sianie" po masie przy współpracy z klasycznym wzmakiem z wejściami RCA się zmniejszy, ale jitter ulegnie pogorszeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor - przyznam, że zaskakujesz mnie, że budujesz audio pc-ta z kartą stereo :-). Co, jak co, ale idealnie w Twoim przypadku mogła by być w użyciu przyzwoita karta 6-cio, 8-kanałowa, foobar2000 i plugin z cyfrową zwrotnicą :-). Przynajmniej do szybkiego prototypownia, chociaż tą drogą plus multiamping można pozbyć się zwrotnicy i modelować to, co się chce ;-) i podejrzewam, że zagra to lepiej, niż klasyczne stereo. No chyba, że to robisz na drugiej karcie ;-)

 

Autora wątku przepraszam za off-topic!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> madly, 27 Sie 2009, 18:37

 

Zwrotnica cyfrowa - prototypowanie i przyczynowe filtry IIR - nie uwzględniają one przebiegów impedancji, więc trochę bez sensu (gdyby na tej podstawie chcieć robić później zwr. pasywną) no i przy autoregresywnej architekturze mogą być błędy cyfrowe jak i problemy ze stabilnością, idle tones itd. (gdyby chcieć zostać przy cyfrowej zwrotce aktywnej). Symetryczne FIR-y i koherentność czasowa - nie wiem jak skromny, całkowicie bezwiatrakowy PC na Atomie radziłby sobie z czymś takim, powiedzmy że miałoby toto z 1000 współczynników i że próbkowanie jest 96kHz - potrzebujemy 192MMAC/s na jeden filtr... Jak to się wyrobi, zwłaszcza pod systemem operacyjnym to nie wiem.

 

Co nie znaczy że pomysł nie jest ciekawy - w końcu problemy są po to żeby je rozwiązywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek, warto przejrzeć:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zwłaszcza wypowiedzi Johna Swensona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> madly, 28 Sie 2009, 00:06

 

Dzięki za link - nie sądziłem że taka łatanina a więc coś na kształt handshake w transferach izochronicznych jest możliwe, jak sam projektowałem urządzenia USB trzymałem się od tego syfiastego modu z daleka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.