Skocz do zawartości
IGNORED

Szajsowate kondensatry audiofilskie - obnazone!


Brencik_

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobre pomiary, milo by bylo gdyby tylko z takimi osobami mozna bylo pogadac na forum a nie tylko teoretykami.

 

Jesli ten nanowoltomirz ma wyjscie na monitor to dobrze by bylo podlaczyc analizator widma w postaci chocby dowolnej karty muzycznej i PC-ta.

Szumy dobrze wykonywac w pasmie akustycznym i wg krzywej A bo w pelnym pasmie maja ten blad ze dodajac coraz wieksze pojemnosci ograniczasz pasmo stabilizatora a wiec i calkowita wartosc szumow, szumy niskopasmowe moga sie nie zmienic.

Chetnie bym sie dowiedzial o dokladne parametry tego testu, czy napiecie wejsciowwe bylo stabilizowane i jaki byl prad odbciazenia? Domyslam sie ze albo prad byl bardzo maly albo napiecie na wejsciu stabilizowane bo nie ma zadnego wplywu tetnien a te sa dominujace.

Duzo tez zalezy od polaczen LM-a ktory niestety potrafi sie wzbudzic. Faktycznie bez kondensatora Cripple szumy LM-a sa tragiczne szczegolnie na niskich czestotliwosciach. Nie jestem zwolennikiem wieszania zaraz za na wyjsciu stabilizatora duzych pojemnosci tu juz lepiej dac szeregowy opornik 10-100om i dopiero kondensator. Dla preampow strata na oporniku jest pomijalna a redukuje on znaczaco przeplyw zmiennego pradu (szumow, tetnien) idacego do masy. Duze pojemnosci na wyjsciu redukuja szum napieciowy zwierajac zrodlo szumow do masy jednak powoduja wzrost przeplywu pradu szumow. Tu bz sie przzdaly badania w docelowym ukladzie a nie samego stabilizatora.

 

Fajnie by bylo zbadac jeszcze stabilizatory roznych producentow, ciekawi mnie szum niskoszumnej wersji 7815 (JRC NJM7815FA).

Wracajac do pomiaru samych kondensatorow to kto ma pomysl na pomiar mikrofonowania?

Podlaczajac kondensator pod wejscie mikrofonowe mozna posluchac jakim jest mikrofonem i tu ceramiki smd sa naprawde dobre, nawet sa wykozystywane w tym celu jako czujniki w sonarach. Tylko jak to zmierzyc matematycznie a nie tylko na ucho?

Czasami slucham jak graja kondensatory w zasilaczu wzmacniacza, przy przeplywie duzych pradow juz to slychac.

Witam.

Przeprowadziłem dzisiaj analizę widmową szumów wyjściowych LM317. Sprawdzałem szumy dla braku kondensatora blokującego wejście ADJ, jak i z kondensatorem o pojemności 47 µF/ 25V (OS-CON). Pierwszy wykres przedstawia rozkład widmowy szumów przy braku kondensatora Cadj i z wyjściem układu zablokowanym kondensatorem tantalowym 1 µF. Poziom 0 dB odniesiony został do typowych szumów LM317, które w przypadku użytego egzemplarza wynosiły 0,89 mV. Dopięcie kondensatora Cadj zmniejszało szumy o ok 20 dB; dopinanie kolejnych kondensatorów do wyjścia powodowało dalszy spadek szumów i inne ich rozłożenie w paśmie 10 Hz... 100 kHz.

Proszę nie sugerować się falistością wykresu w zakresie tonów niskich - szumy mają charakter nieregularny, a wykresy powstały przez prosty zrzut ekranu komputera.

 

Aparaturę pomiarową stanowił system E-MU 1616M z przedwzmacniaczem pomiarowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8872-100002340 1256474015_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pragnę zauważyć, że pomiary Romka nie są pomiarami kondensatorów!

Wskazują fakt oczywisty (widać nie dla wszystkich), że stabilizatory należy blokować i odprzęgać pojemnościami.

Co odkrywczego w tym, że pojemność zmniejsza szumy?

Pomiary nie pokazały aby stabilizator miał skłonność do wzbudzeń dla ESR z określonego przedziału. Czy ktoś ma propozycję jak zasymulować regulowane ESR? Takie pomiary byłyby pouczające dla nas wszystkich.

może potek pare omów w szereg z kondem...?

 

druga sprawa jaka tu się przewijała, że na oscylacje bardziej mają być podatne regulatory typu LDO ze względu na inną konstrukcję - romekd masz może takie na stanie i mógłbyś pomierzyć?

Panowie, ta zabawa w pomiary LM317 oczywiście nie miała nic wspólnego z pomiarami kondensatorów, które przeprowadzam równolegle (wyniki wkrótce na Forum Trioda). Chodziło mi jedynie o pokazanie, że zwiększanie pojemności kondensatorów blokujących wyjście stabilizatora wpływa na poziom generowanych przez układ szumów, choć wpływ ten jest oczywiście niewielki ze względu na bardzo niską impedancję wyjściową układu LM317 i rodziny układów LM78xx. Impedancja wyjściowa popularnych stabilizatorów napięcia mieści się zazwyczaj w przedziale od kilku do ok 30 mΩ (dla f=1 kHz; dla mniejszych częstotliwości jest jeszcze niższa), więc próba "tłamszenia" szumów kondensatorami o dużej pojemności przypomina nieco próbę zatrzymania jadącego czołgu gołymi rękami. Blokowanie wyjścia stabilizatora kondensatorami o niskim ESR powoduje spadek wewnętrznego ujemnego sprzężenia zwrotnego dla sygnałów zmiennych, co pociąga za sobą duży wzrost prądu szumów generowanych przez układ. Dobrym rozwiązaniem dla poprawienia parametrów szumowych jest zastosowanie dodatkowych filtrów RLC poza podstawową aplikacją stabilizatora. Ja zazwyczaj stosuję szeregowy rezystor z małym dławikiem ferrytowym i dopiero za nimi kondensatory o większej pojemności i niskim ESR do masy.

 

>Grzegorz7, 25 Paź 2009, 15:01

>Pomiary nie pokazały aby stabilizator miał skłonność do wzbudzeń dla ESR z określonego przedziału.

>Czy ktoś ma propozycję jak zasymulować regulowane ESR? Takie pomiary byłyby pouczające dla nas

>wszystkich.

 

Szeregowo z kondensatorami OS-CON wpinałem potencjometr 1 Ω i zwiększając jego rezystancję od zera do pełnej wartości widziałem jedynie malejący wpływ kondensatora bocznikującego wyjście. Układ nie wzbudzał się dla żadnego ustawienia tego potencjometru.

 

-> irek2

 

Układ zasilałem stabilizowanym napięciem o wartości 25 V. Podczas testów do wyjścia układu było podłączone obciążenie o charakterze rezystancyjnym, które wymuszało przepływ prądu o wartości 1,0 A.

do prestabilizacji używam LD29150 ( very low drop voltage regulator ) i producent STMicroelectronics dla zapewnienia stabilności zaleca minimalną pojemność na wyjściu 3uF ale ESR nie niższe niż 1 Ohm.

W trakcie usuwania konta.

Widze kawal dobrej roboty i dobrze wysuniete wnioski. Faktycznie dopinanie kondensatora do wyjscia to tylko filtr DP zlozony z impedancji stabilizatora i impedancji kondensatora.

Ale pojawilo sie zjawisko o ktorym wspominal Rambo (pomiar z 47uF + 1uF + 2x100uF).

 

A oto moje pomiary 7812, mam mozliwosc zmiany pasma pomiarowego co daje dosc ciekawe wyniki.

Bardzo wazne jest miejsce podlaczenie kondensatora wyjsciowego i duzo zalezy od sciezek na druku.

 

W kazdym razie LM bez kondensatora Cadj to tragedia duzo gorsza niz standardowy 78xx.

 

Jaki to dodakowy cudowny element za 1grosz zdeklasowal wszystkie zabawy z kondensatorami to zgadnijcie juz sami :)

 

P.S. Niechcacy odwrotnie podlaczylem 100uF United i jak walnal mnie w lape to zabolalo i teraz mam czerwona kropke (dobrze ze nie w oko).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

no to stary dobry numer - rezystor za 1 grosz. sprawa znana ale mniej popularna niż kondensatory za kilkadziesiąt złotych bezpośrednio wpięte:)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

A jaki to był opór ??? rozumiem, że zaraz za stabilizatorem był wpiety, za nim kondensator i dalej już tylko obciążenie?

Przydał by się pomiar 100nf + opór...

Bezposrednio do nozek stabilizatora przylutowane sa 100nF potem byl 10om 100uF i obciazenie.

Spadek na rezystorze wynisl 0,8V niby duzo ale w praktyce takie filtry daje sie na kazdym scalaku i dobiera ich wartosc do poboru pradu i wymaganego tlumienia. Do czulych ukladow wejsciowych na podwujnych opampach (prad ok 5mA) daje typowo 100om a czasem wiecej. Tam gdzie opamp pracuje z duzym pradem wyjsciowym rezystory musza byc mniejsze albo moze ich nie byc, dobrze jak opamp ma male wzmocnienie bo wtedy lepiej tlumi zaklocenia zasilania.

 

Zaklocenia z zasilania zawsza sa tlumione gozej i zakloceniami dostajacymi sie do masy bo sa one wzmacniane! Duze kondensatory low esr zaraz na opampie podlaczone do masy sygnalowej z zasilaczem bez rezow to wtedy tragedia!

Projekt plytki powinien uwzgledniac osobna mase zasilania i sygnalowa wtedy walczy sie juz tylko z polami magnetycznymi i ekranowaniem statycznym a o zasilaniu mozna zapomniec.

Zadam takie amatorskie pytanie - mam preampa na podwójnym opampie opa2134, z wpięciem oporu (myślałem właśnie o 100ohm) nie ma problemu, ponieważ zastąpię nimi zwory które są na pcb.

Ale czy jest dopuszczalna również modyfikacja polegająca na "wstawieniu" dodatkowego niewielkiego oporu na ścieżce masy zaraz za masą stabilizatorów a przed kondensatorami filtrującymi (tymi 100uf w twoim przypadku), czy taki zabieg może coś poprawić?

Irek2 - wyjaśnij ten ostatni wpis a w zasadzie dolną myśl. Na zasilaniu op ampu musi być na jego pinie kondensator np. foliowy, żeby zmniejszyć pętlę i odprowadzić zakłócenia RF. Ten układ "zabija" m.in. śmieci, które poszły na wejście op ampa. Co do stosowania elementu RC, to zgoda, szczególnie gdy ścieżki ciągną się kilometrami do zasilacza.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

>Ale czy jest dopuszczalna również modyfikacja polegająca na "wstawieniu" dodatkowego niewielkiego >oporu na ścieżce masy zaraz za masą stabilizatorów a przed kondensatorami filtrującymi (tymi 100uf w >twoim przypadku), czy taki zabieg może coś poprawić?

 

Jesli rozwazymy zasilacz pojedynczy np 12V to wlaczenie rezystora bedzie bez znaczenia. Jesli bedzie to zasilacz symetryczny to rezystorow w masie nie daje sie bo to popsuje sprawe a te w zasilaniu zalatwiaja co trzeba.

 

Rambo zaraz postaram sie narysowac jakis uklad pogladowy to sobie go omowimy pod wzgledem zaklocen.

Tak wyglada pogladowy uklad zasilania z uwzglednieniem rezystancji zasilania i masy. Niestety masa zawsze ma jakas rezystancje bo ciagnie sie od wejscia do wyjscia co nie jest grozne pod warunkiem ze ta masa plynie tylko sygnal.

Na gornym schemacie do masy wejsciowej podlaczony jest kondensator zasilania, w zasilaniu plynie pewien prad zmienny (prad zaklocen) mozna wyobrazic sobie uklad tak jakby zasilacz byl generatorem w praktyce najczesciej walczy sie z tetnieniami sieci (100hz) bo te sa w stabilizatorach dominujace. No wiec ten prad zaklocen przeplywajac przez rezystancje masy powoduje powstanie na niej napiecia ktore dodaje sie do naszego sygnalu i dalej jest wzmacniane. Co ciekawe czym wieksza pojemnosc C1 tym jest gozej! Bo prad zmienny przeplywa wlasnie przez ta pojemnosc. Dlatego C1 powinien byc maly a C2 duzy bo prad C2 nie wplywa juz na mase. Rzas takze ogranicza ten prad w stosunku Rzas/Rmasy ale ''psuje'' nam zasilanie.

Schemat nizej przedstawia osobna mase zasilania gdzie masa sygnalowa jest ''tylko dla sygnalu'' nie zawsze jednak taki uklad jest mozliwy do zrealizowania dlatego w praktyce jesli w zasilaniu mamy wiele czlonow filtracji RC to trzeba sprawdzic doswiadczalnie ktore czlony lepiej podlaczyc do masy sygnalowej a ktore do masy zasilania.

Jest to szczegolnie ''widoczne'' gdy zasilanie jest niestabilizowane czyli np w koncowkach mocy.

 

Jak juz problemy pradowe mamy zalatwione to nastepny bedzie problem odpornosci ukladu na pola magnetyczne. I tu najwazniejsze sa petle mas ktore ''odbieraja'' takie pola. Dlatego dobrze jak sciezka masy biegnie jako cienka sciezka a obok niej sciezka sygnalu przechodzacego przez kolejne stopnie. Jednak taki bieg masy powoduje jej duza rezystancje i tu trzeba sprawdzic co wazniejsze. Zazwyczaj wazniejsza jest rezystancja wiec masy rozlewa sie po plytkach ale tak aby powstale petle byly petlami statycznymi czyli bocznymi gdzie nie plynie juz przez nie prad.

Glownym polem magnetycznym jest pole rozproszenia transformatora, w toroidach najbardziej ''sieje'' przerwa w uzwojeniu czyli tam gdzie wychodza same wyprowadzenia, ta czesc trzeba kierowac przeciwnie do ukladow audio. Czasem zdaza sie ze jest ciasno i trafo jest blisko, wtedy szuka sie odpowiedniej pozycji w ktorej pole najmniej wplywa na uklad.

Kolejnym zrodlem pola magnetycznego sa przewody/sciezki gdzie przeplywaja duze prady. Jest to uzwojenie wtorne trafa i wyprowadzenia zaraz za mostkiem prostowniczym. Dlatego te wyprowadzenia jesli sa kablowe to ciasno skreca sie ze soba a sam zasilacz lepiej odsunac od reszty ukladu. Lepiej puscic przewody w ktorych plynie juz prad stabilizowany ew prad sygnalu bo to nie zakloca.

Jest jeszcze zabawa z ekranowaniem statycznym i walka z przesluchami miedzy sciezkami przez pojemnosci miedzy nimi. Ten mankament dobzre slychac jak sie wlaczy nieuzywane wejscie we wzmacniaczu wtedy slychac jak sygnal z sasiedniego przenika pojemnosciowo do toru audio. Tu pomaga oblewanie sciezek masami i praca na malej impedancji (dobrze jak przelaczniki wejsc maja mala pojemnosc otwartego styku).

Generalnie problemy trzeba na bierzaco znajdowac w konkretnym ukladzie, czesto trzeba go zmodyfikowac elektrycznie albo zmienic prowadzenie sciezek bo nie wszystko da sie przewidziec. Czasami zeby nasilic ''klopoty'' trzeba specjalnie popsuc zasilanie zeby poprawic jego tlumienie w ukladzie albo zwiekszyc wzmocnienie ukladu zeby wyszly inne problemy. Dzisiejsze uklady sa ekstremalne i nikt nie uslyszy zmiany szumow ze 110dB na 120dB dlatego trzeba sie mocno napocic zeby go poprawic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wypada się tylko zgodzić. zawsze problemem jest dla mnie dobranie tego ostatniego kondensatora, bo to najlepiej zrobić pomiarowo i wybrać złoty środek w zależności od poboru prądu. Człon rc ma jeszcze jedną dobrą właściwość w takich skomplikowanych układach jak odtwarzacze CD, bo tłumi poszczególne pętle powstające na zasilaniu, co potem przekłada się na to, że nie zaczynają one "dzwonić" i "współdziałać" z innymi pętlami tworząc jeden duży układ rezonansowy. Dzisiaj postaram się wkleić - na pewno znane wielu osobom - pomiary pików szumowych LM317 zrobione przez gościa z National Semiconductors.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

kawałek ciekawego artykułu o regulatorach na 3 stronie - odnośnie ich zakłóceń i trudności pomiarowych odnośnie ich szkodliwych oscylacji. sprawa jest bardziej skomplikowana niż tylko slidnie poblokowane wyjście. zachęcam - świetny artykuł.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Bo szumy bardzo latwo usunac prostym filtrem RC lub LC gozej z brumem. Na naszych pomairach brumu nie widac bo stabilizator byl zasilany ze stabilizowanego zasilacza w typowym ukladzie gdzie mamy mostek kondensator i stabilizator to mamy tylko 60dB tlumienia brumu i jest on wielokrotnie wiekszy o szumow w dodatku chorernie slyszalny. Szum nikogo nie dziwi bo zawsze jest ale brum mocno drazni. Dlatego dwa stabilizatory jeden za drugim to tani i prosty srodek na dobry zasilacz. Nie musze dodawac ze niestety bardzo zadko stosowany.

 

Jak jeszcze zaczniemy mierzyc dynamiczna odpowiedz stabilizatora i rozwarzac sciezki jako indukcyjnosci i rezystancje to utoniemy. Na szczescie w technice audio pobor pradu jest albo staly albo odzwierciedla sygnal wiec sa duzo mniejsze klopoty.

np. naim stosował w odtwarzaczach podwójne stabilizatory. myślę, że było to związane właśnie ze słabym współczynnikiem PSRR. Tu zapewne _prócz problemu RF - pojawi się jeszcze jeden problem, o którym zasygnalizowano w artykule - szkodliwe oscylacje nie do obejrzenia na oscyloskopie i słabo działająca, wolna pętla sprzężenia zwrotnego przy zmiennym poborze prądu we wzmacniaczach audio.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

>irek2, 26 Paź 2009, 10:57

>Bo szumy bardzo latwo usunac prostym filtrem RC lub LC gozej z brumem. Na naszych pomairach brumu

>nie widac bo stabilizator byl zasilany ze stabilizowanego zasilacza w typowym ukladzie gdzie mamy

>mostek kondensator i stabilizator to mamy tylko 60dB tlumienia brumu i jest on wielokrotnie wiekszy

>o szumow w dodatku chorernie slyszalny.

 

Szumy leżące w paśmie średnich i wysokich częstotliwości akustycznych faktycznie łatwo likwiduje się prostymi filtrami RC. Gorzej, że te popularne stabilizatory generują również szum leżący w zakresie tonów najniższych i paśmie infradźwiękowym, gdyż te wolnozmienne fluktuacje napięcia usunąć jest już znacznie trudniej. Dlatego w układach bardziej wymagających warto jednak stosować specjalne stabilizatory niskoszumne.

 

Podwójną stabilizację stosuje się powszechnie w układach o bardzo dużej czułości i precyzji. Wspomniany przeze mnie w poprzednich wypowiedziach nanowoltomierz ma podwójną kaskadową stabilizację, a dla niższych napięć nawet potrójną. Poza tym jego transformator jest dobrze zaekranowany magnetycznie, a wzmacniacze i inne podzespoły umieszczone zostały w metalowych ekranujących puszkach, wykonanych z grubej srebrzonej blachy.

Polprzewodniki maja juz to do siebie ze szumia (raczej zaklocaja) na najnizszych czestotliwosciach. Moj miernik szumow ma wyjscie sluchawkowe do posluchania rodzaju szumow. Tranzystory maja szum bulgoczacy podobny do gotujacej sie wody a rezystory czysty syczacy. Najrozniej brzmia zenerki i to one jako napiecia odniesienia szumia najbardziej i to od tego zalezy szum stabilizatora, potem, mozna juz tylko filtrowac DP. Uklady low power maja niskopradowe napiecia odniesienia a te sa najbardziej szumiace.

Jak juz dopieszcze moj miernik szumow to pobawie sie w dyskretne stabilizatory napiecia.

Na razie zasilam go ze standardowych 78xx tylko z ciekawego pre-stabilizatora-prostownika. Szumy zasilania wynosza ok 45uV w czym wiekszosc to pozostalosci brumowe.

Obecnie uklad charakteryzuje sie szumami wyjsciowymi ok 400mV w pasmie 10hz-100khz i wzmocnieniu 1.000.000x (milion razy). A nie uzylem jeszcze zadnych cudownych superniskoszumnych scalakow.

Irku, jeżeli chcesz zrobić naprawdę dobry i uniwersalny wzmacniacz/miernik szumów i zakłóceń, to na jego wejściu zastosuj trzy przełączane przedwzmacniacze, każdy przewidziany do pomiaru bardzo małych szumów pochodzących ze źródeł o innej impedancji wyjściowej. Wzmacniacze o ekstremalnie niskiej wejściowej gęstości napięcia szumów (AD797, LT1028) charakteryzują się bardzo dużą gęstością prądu szumów i nadają się do pomiarów napięć źródeł, których impedancja nie przekracza 1 kom (najbardziej optymalne parametry szumowe wykazują dla źródeł o impedancji mniejszej od 100 omów). W tej roli w moim układzie pracują cztery równolegle połączone wzmacniacze operacyjne AD797 (w razie potrzeby trzy z nich mogę wyłączyć z toru sygnału). Dla źródeł o impedancji od 1 do 100 kom załączam przedwzmacniacz z układem OPA27, a dla źródeł o jeszcze wyższej impedancji (100k do 10M)używam przedwzmacniacza na OPA2134. Pozwala to uzyskać najbardziej optymalne parametry szumowe miernika, przez co pomiary stają się bardziej precyzyjne (można mierzyć zakłócenia i szumy o mniejszym poziomie).

 

Pozdrawiam,

Romek

Zazwyczaj mierzy sie zrodla o niskiej impedancji wyjsciowej, miernik powstal do pomiaru szumow wyjsciowych wzmacniaczy mocy, preampow czy np diod zenera i stabilizatorow. Do takich pomiarow nie jest potrzebny mocno wysrobowany sprzet, no moze do pomiarow preampow o malym wzmocnieniu ale wtedy podnosi sie wzmocnienie preampu i wylicza szum matematycznie.

W kazdym razie zadne AD797 nie wchodza w gre bo to ma byc proste i tanie dla kazdego. Nawet LM4562 nie wchodzi w gre. Obecnie sa BC546 i NE5532 i osiagam o ok 3dB nizszy szum niz wspomniany LM a na 2SC2240 i LM833 ponad dwukronie nizszy czyli szacuje ze cos na poziomie AD797. Zakres o najwiekszej czulosci to 10uV co powinno na amatorskie zabawy wystarczyc dla kazdego.

zapowiadane wykresy pików szumowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

->Irek2

No jeżeli to ma być prosty i popularny miernik, to faktycznie nie ma co przesadzać z kosztami. Sądziłem, że może chodzi o coś bardziej "wyczynowego", coś, czym można byłoby odsłuchać mikrofonowanie kabli ekranowanych i kondensatorów z dielektrykiem ferroelektrycznym, rezystorów, diod elektroluminescencyjnych itp.

 

Nie chcę mi się wierzyć, że stosując tak tanie elementy udało Ci się osiągnąć parametry szumowe układu AD797. Kilka lat temu by się do nich zbliżyć musiałem użyć superniskoszumnych tranzystorów (serii SSM..) i to dwóch połączonych równolegle. Czy te 400 mV uzyskałeś dla zwartego wejścia przedwzmacniacza?

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.