Skocz do zawartości
IGNORED

12AX7 Electro-Harmonix Gold - Nie tak miało być :(


goliatpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów,

zanim opisze swoją historię zaznacze, że w ostatnim czasie wiele czytałem na temat różnych konfiguracji 12AX7 na tym forum, więc nie odsyłajcie proszę do innych wątków ;)

 

Do rzeczy, po ponad roku użytkowania Vincenta SV 226mk2 na standardowych lampach (3 x 12AX7) dojrzałem do tego, aby je wymienić na coś lepszego. I stało się, zamówiłem EH Gold, wpiąłem, pograły ok 50 godzin i nie do końca mi to pasuje. Dźwięk w porównaniu do standardowych lamp stał się jakby wolniejszy, ze zdecydowanie większą ilością szczegółów, ale straciła na tym średnica, mam wrażenie, że jest odchudzona, rozjaśniona co sprawia wrażenie brzmienia bardziej analitycznego, szczegółowego ale kosztem utraty ciepełka, muzykalności i właśnie tego pełnego środka.

 

Nie podoba mi się to i szukam czegoś, co zmieni ten charakter dzwięku. Myślałem o Tung-Solach Gold?

Myślicie, że wymaina na nie da pożądany efekt? Jeśli nie to jakieś inne sugestie bardzo mile wskazane!

Dziękuję i pozdrawiam! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

goliatpl, 18 Lut 2010, 22:32

 

"...

(,,,) po ponad roku użytkowania Vincenta SV 226mk2 na standardowych lampach (3 x 12AX7)

..."

 

Nie ma czegoś takiego jak standardowe lampy, wszystkie są produkowane w kilku miejscach na świecie (Chiny, Rosja, Słowacja) i wszyscy producenci sprzętu grającego wstawiają lampy z tych samych źródeł, nawet jeżeli są sygnowane ich logo.

 

Jeżeli poprzednie lampy odpowiadały Tobie, to po prostu wróć do nich. Jeżeli chcesz jednak popróbować innych lamp, to szkoda czasu na te wszystkie EH, Tung Sole, Mullardy itp. z nowej produkcji i próbuj z NOS'ami. Co prawda ta zabawa robi się kosztowna i niekiedy kilka par (u Ciebie tercetów) takich lamp na wymianę może przewyższyć wartość sprzętu, do którego te lampy "wkładamy".

 

Ciekawą alternatywą może być również wstawienie ruskich odpowiedników 12ax7, co może wymagać jednak drobnych przeróbek gniazd.

 

pozdr, donic

 

P.S.

Obecny proces technologiczny produkcji lamp jest na tyle kiepski, że lampy EH Gold, o których piszesz, mogą brzmieć "cienko" bo pochodzą np. z jakiejś kiepskiej partii. Ja kiedyś miałem wstawione EH Gold'y do swojego wzmacniacza i nie aż tak negatywnych odczuć, o których powyżej.

 

Jednak jeszcze raz, szkoda czasu i pieniędzy na te wszystkie lampy z nowej produkcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej muzykalne NOS ECC83 jakie sprawdziły się w moim systemie, to były 12AX7A Baldwin black plate - dedykowane do organów , oraz 12AX7 RCA black plate triple mca z końca lat pięćdziesiątych, ( czasami pojawiają się na ebay w przystepnej cenie )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, żę musisz poszukać starszych lamp. Wszystkie jakie wymieniłem w swoim wzmaku dodadawały ciepełka i powietrza. Nowych nie testowałem więc nie mam na ten temat zdania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam schematu tego Vincenta ale domyślam się, że dwie z nich pełnią rolę odwracacza fazy, a jedna rolę wejściowej. Jeśli wymieniłeś "na pałę" lampy w odwracaniu fazy (niedobrane), to właśnie może się objawić większą ilością wysokich (harmonicznych) i jakby oziębieniem. Przynajmniej tak to działa w moim wzmacniaczu. Dobranie polega na wybraniu lamp które mają bardzo podobne charakterystyki obu połówek. Ja stosuję ECC83 Tesli Nos-y (ostrzejsze średnie) i ECC83 JJ (te właśnie brzmią bardziej ciepło). Jako wejściowa lampa myślę że lepiej zabrzmiałaby EF86 - ale to już przeróbki i to spore.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Donic, pisząc, że używałem standardowych miałem na myśli 12AX7B CHINA (takie mają oznaczenie te moje) Nic więcej nie pisze.

 

Sklep, w którym kupowałem EHG zaproponował mi wypożyczenie do odsłuchy m.in. Tung-Sole Gold, 5751 EHG i 5751 Jan'a ale to dopiero za jakiś czas...

 

Po prezczytaniu wielu (zgodnych) opini na temat wyższości NOS-ów mam na nie coraz większą ochotę, tylko nie wiem kompletnie na co polować?

Od jakich kwot zaczynają się dobre lampy?

Na co mam zwracać uwagę kupując owe NOS-y?

 

Co wobec tego? Mullard, Siemens, Valuo, Tesla?

No nie wiem kompletnie nic:( ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

goliatpl, 20 Lut 2010, 01:06

 

"...

Co wobec tego? Mullard, Siemens, Valuo, Tesla?

No nie wiem kompletnie nic:( ???

..."

 

Trochę poczytaj w sieci (np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) i niestety musisz samemu przejść tą drogę metodą prób i błędów, co niestety trochę kosztuje.

 

pozdr, donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

donic ma rację,trzeba samemu próbować.U mnie EH gold zabrzmiały zupełnie inaczej niż Ty to opisałeś,więc ciężko byłoby coś polecić...

Przerobiłem swego czasu w hybrydzie sporo ECC83,były współczesne i nos-y,skończyłem na telefunkenach smooth-bas przeciętny,dynamika dobra,natomiast niuanse na średnicy i góra poza wszelką konkurencją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to jak zagra w danym zestawieniu jest oczywiście indywidualne i zależy od całego systemu, akustyki pomieszczenia, preferencji brzmieniowych, gatunku muzyki itd, itp.

 

Co do wątków poświęconych tej tematyce - przeczytałem oczywiście większość ;)

No nic, będe musiał wyciągnąć jakieś wnioski z danych opini i samemu przerobić temat:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

polecam mesa boogie str ecc 83 dostepne w sklepach z instrumentami.uzywalem ich do vicka khv1 i w cenie 90z/szt stanowily najlepszy zakup,twardy bas,swietny srodek,lekko wycofana gora ale o ladnej barwie,co uspokajalo zapedy vicka w tym zakresie.wczoraj kupilem pare ale 81 do manleya,kupa radochy za nieduze pieniadze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem Telefunkeny i wsadziłem je w miejsce Tunsgramów. Był to strzał w dziesiątkę. W tym układzie jaki obecnie mam wszystko gra bardzo dobrze. Telefunkeny wniosły poprawę w zakresie średnicy i góra został wyłagodzona. Scena może nie zrobiła się głębsza ale za to na pewno szersza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ostatnio miałem możliwość przetestowania Tung-Sola 12AX7 Gold pin. Dźwięk łagodniejszy od 12AX7 EHG z większym basem i na pewno przyjemniejszy w odbiorze niż EHG. Ale niestety wadą Tung-Sola jest to, że dźwięk jest jakby za zasłoną, brakuje mu otwartości...

Jest to odnośnik do ECC83 Valvo NOS, które od wczoraj testuje w moim systemie. Na razie grają za krótko, aby napisać pełne wrażenia, ale ktoś, kto wspominał o wyższości lamp NOS w porównaniu do bieżącej produkcji miał 1000% rację!!! To jak spritte i pragnienie! ;) Napisze więcej, jak trochę pogram. No i czekają u mnie na przetestowanie jeszcze Brimary :)

 

Pozdrawiam! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ostrzegalem,ze zarowno eh jak i ts to badziewie. Rekomendowane przeze mnie mesa boogie potraktuj jako tansza alternatywe dla nosow.z tych 2gich sprobuj jeszcze philips jan nos 5751.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Tylko Zildjanku Twoje Mesy to chińska lub ruska produkcja.Współczesna . Współczesne Tungsole nie mają nic współnego ze starymi Tungsolami poza nazwą. Stare Tungsole kasują resztę kremowym graniem - no i były klepane na innym kontynencie!Warto zainwestować w starocie bo sie to naprawde dzwiękowo zwraca.Wybór ogromny!

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie pewnie padało już nie raz na tym forum i nie tylko, ale pozwolę sobie na jeszcze jeden raz? ;)

Jak wpływa na dźwięk wygrzewanie lamp? Czy np. bas może się z czasem zmniejszyć, czy powinien pójść raczej w drugą stronę? Co się dzieje ze środkiem i górą? Jest to taka sama zasada jak w wygrzewaniu (układaniu) kolumn, lub sprzętu?

 

Tylko proszę nie piszcie mi regułek i teorii o procesach technologicznych odnośnie anody / katody, czy czegoś tam jeszcze...? ;)

 

Chodzi mi tylko i wyłącznie o walory brzmieniowe? :)

Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POZYTYWNIE - w zależności od lamy wygrzewanie trwa od kilkudziesięciu do nawet dwustu godzin (oczywiście w przybliżeniu). W tym czasie poprawia się przestrzeń, bas, barwa - praktycznie całość brzmienia nabiera szlachetności i trzeciego wymiaru. Oczywiście kiepskiej lampie i wygrzewanie nie pomoże, a dobra od początku ujawni swój potencjał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać ponownie :)

 

Więc tak, różnica, jaką usłyszałem po wpięciu Ecc83 Valvo NOS była ogromna!

Dźwięk stał się bardzo otwarty, doszło więcej subtelnych szczegółów, pojawiła się 3-wymiarowa średnica, dużo powietrza, scena się poszerzyła i pogłębiła, miałem wrażenie, jakby ktoś rozpylił dźwięk po całym pokoju, bas stał się punktowy.

 

Wszystko byłoby fajnie, gdyby było więcej mięska na dole. W moim systemie i jeśli chodzi o moje preferencje brakuje mi tej masy.

Szukam czegoś, co zagra cieplej, z obszerniejszym dołem, nawet jeśli miałoby to być kosztem utraty szczegółów.

 

Szanowni koledzy typowali? :

 

- 12AX7A Baldwin black plate,

- 12AX7 RCA black plate triple mica,

- Mullard z lat 60-tych,

- GE

 

Jeszcze jedno pytanko, szukając kolejnych zwracać uwagę na black, lub grey plates, long, smooth plates itd.? Są jakieś zależności między nimi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dodam jeszcze, że te Valvo grały ok 50 godzin i porównywałem je do EHG, Tung-Sol gold no i zwykłych chińczyków, które siedzą w Vicku.

 

Chciałbym też podziękować wszystkim Kolegom za cenne uwagi i podpowiedzi do których pisałem na priva!

Dzięki za wyrozumiałość! :)

Rafał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze! Nie ma reguły na co zwracać uwagę - na brzmienie które się tobie podoba najlepiej!Black ( a wiele osób dzieli tą grupę jeszcze na błyszczące i niebłyszczące ) czy grey, krótka czy długa , gładka czy z żeberkami??Nie ma tu żadnej reguły. Telefunken miał szarą anodę , Amperexy i Mullardy też.W Europie raczej królowała szara ( często któtka anoda). Natomiast właśnie np RCA,GE, Raytheon, Sylvania czyli Ameryka bawili się w black plates i grey plates. Zeby było ciekawiej to jeszcze dochodzą Ci wersje np.Triple Mica - z dodatkowa górą, Silver plates - np Siemensa lub Mazdy CIFTE itd ,itd. Jeśli dodasz do tego jeszcze różne kształty gettera to wersji robi się cała masa

Przyjemnych poszukiwań!!!!

Pozdr

PS. Mowa tu o podstawowych modelach 12ax7/ecc83. Bo są też zamienniki!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Po odsłuchach stwierdzam, że chińskie lampy nie są takie złe. Kupiłem NOS Sylwania 6SN7 GTB do Xindaka MT3 i było nieźle, więcej góry i swobody. Miały się wygrzać bo są 1958r., ale nic lepiej po 40h. Jednak gdzieś znikła magia dla której tego lampowca kupiłem. Dźwięk chinoli jest bardziej selektywny, szczegółowy, chirurgiczny z dobrą przestrzenią, ale czasem zmieniam na NOSy, fajna zabawa z moją pierwszą lampką:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

z moimi chińczykami jest inaczej, chociaż w sumie jednak bardziej mi odpowiadają niż 12AX7 EHG od których zacząłem zabawę, ale w porównaniu z NOS-ami są wycofane, ze zdecydowanie mniejszą ilością szczegółów, mniejszą sceną, słabszym środkiem i basem. Taki dźwięk z za...

 

Po zabawie z EHG, Tung Sol Gold, Brimar 6057 i ECC83 Valvo poluję teraz na NOS-y RCA w wersji Black Plates, zobaczymy? ;)

 

PS. Spokojnych, ciepłych Świąt Wielkanocnych Wszystkim życzę! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.