Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki wzmacniacz Yamahy z serii A wybrać?


rradziu91

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

""Auto class A" to w miarę proste rozwiązanie polegające na zwiększeniu prądu spoczynkowego tranzystorów końcowych. W zależności od modelu kilka do kilkunastu razy."

 

W praktyce wygląda to tak, że do pewnego poziomu głośności na tranzystorach mocy ustalany jest prąd spoczynkowy określonej wartości, co utrzymuje wzmacniacz w klasie A (oprócz dźwięku produkuje jeszcze ciepło:))gdy założony poziom głośności zostanie przekroczony wzmacniacz automatycznie wchodzi w klasę B. Z moich obserwacji modelu A-720 przy sygnale z CD wynika, że klasa A trzymała się gdzieś do godz. 9-10 na volume.

Mam tylko pytanie czy słyszysz jakąś różnice w dźwięku na włączonym "Auto class A"? Bo ja nie:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Jak jest jeszcze różnica pomiędzy modelem Yamahy AX-700 i AX-730?

Do tej pory wyczytałem na forum że AX-730 "ma kondensator elektrolityczny w układzie sprzężenia zwrotnego, to nie jest optymalna aplikacja." Ale niewiele mi to mówi w stosunku do AX-700.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Pragne rzucic cos nowego w ten watek a mianowicie szukam wzmacnicza obslugujacego kolumny 4ohm i myslalem miedzy innymi o serii AX-700/-730/-750 lub nowszej AX-596 ale okazuje sie, ze te modele maja przy zaciskach podane min. 6 lub 8 ohm - czy oznacza to, ze rzeczywiscie moga ulec przepaleniu przy podlaczeniu kolumn 4ohm??

 

Moge sie mylic ale nie wydaje mi sie, by modele AX-700, AX-900 i AX-1090 z 2giej polowy lat 80-tych oraz AX-1050 i AX-1070 z lat 90-tych czy nawet A-1000 produkowany tuz przed modelem A-720, ktory obsluguje 4ohm, byly slabsze od modelu A-720, ktory ma zaciski na 4ohmy? no chyba, ze A-720 ma wbudowane dodatkowe rezystory na wyjsciu, bo posiada 3 dodatkowa para zaciskow na 4ohmy i tyle. Poza tym interesujace jest, ze w instrukcjach Yamaha podaje przy ww modelach moc muzyczna dla 8/6/4 i 2 ohm oraz ciagla rowniez dla 4ohm wg. wskaznika DIN czyli chyba jest w stanie oddac taka moc do conajmniej 10min. bez znieksztalcen powyzej 1%.

 

Czy macie doswiadczenia w dluzszym uzytkowaniu AX-700/-730/-750 z kolumnami 4ohm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragne rzucic cos nowego w ten watek a mianowicie szukam wzmacnicza obslugujacego kolumny 4ohm i myslalem miedzy innymi o serii AX-700/-730/-750 lub nowszej AX-596 ale okazuje sie, ze te modele maja przy zaciskach podane min. 6 lub 8 ohm - czy oznacza to, ze rzeczywiscie moga ulec przepaleniu przy podlaczeniu kolumn 4ohm??

 

Moge sie mylic ale nie wydaje mi sie, by modele AX-700, AX-900 i AX-1090 z 2giej polowy lat 80-tych oraz AX-1050 i AX-1070 z lat 90-tych czy nawet A-1000 produkowany tuz przed modelem A-720, ktory obsluguje 4ohm, byly slabsze od modelu A-720, ktory ma zaciski na 4ohmy? no chyba, ze A-720 ma wbudowane dodatkowe rezystory na wyjsciu, bo posiada 3 dodatkowa para zaciskow na 4ohmy i tyle. Poza tym interesujace jest, ze w instrukcjach Yamaha podaje przy ww modelach moc muzyczna dla 8/6/4 i 2 ohm oraz ciagla rowniez dla 4ohm wg. wskaznika DIN czyli chyba jest w stanie oddac taka moc do conajmniej 10min. bez znieksztalcen powyzej 1%.

 

Czy macie doswiadczenia w dluzszym uzytkowaniu AX-700/-730/-750 z kolumnami 4ohm?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Generalnie z tego co zawsze słyszałem to nie powinno się dawać kolumn o niższej impedancji niż zalecana w danym wzmacniaczu - co prawda da się, jednak ryzyko uszkodzenia wzmacniacza rośnie. Szkoda ryzykować, bo to udane modele - może lepiej spróbować przerobić kolumny na 8 omów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Varrol: Dziekuje za podpowiedz i linka!

 

Moze zapytam teraz tak: czy jesli, dajmy na to przy zaciskach 14kg AX-750, ktora raczej nie ma slabego zasilania, jest podana min. impedancja 6 ohm ale w instrukcji Yamaha podaje moc muzyczna dla 8/6/4 i 2 ohm oraz moc ciagla 2x 185W dla 4 ohm wg. wskaznika DIN - czy nie oznacza to, ze przy kolumnach 8 ohm beda po prostu duzo mniejsze zniekszalcenia (np. rzedu 0,01%) ale 4 ohmowe kolumny rowniez beda obsluzone bez szkody dla tego wzmacniacza dopuki nie obciazymy go moca ciagla 185W sinus dluzej niz 10min? Idac dalej, czy, jezeli max moc kolumn 4 ohmowych (ktore maja tez napisane, ze sa do wzmacniaczy 4-8 ohm) to 100/120W, czyli zaledwie 60% z podanych 185W (DIN), to czy takie kolumny tez moga uszkodzic ten wzmacniacz, jesli bedziemy sluchac muzyki max. do 60-70% wskaznika glosnosci wzmacniacza, czy tez beda mogly grac bez szkody dla tego wzmacniacza ale z wiekszymi znieksztalceniami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wiedzieć kolego jak się przerabia kolumny z 4 Ohm na 8 Ohm? Bardzo mnie to ciekawi...

 

Poprzez wymianę elementów - zwrotnica, głośniki - zależnie od budowy kolumn. Nie wiem co w tym dziwnego - pamiętam jak miałem kolumny Tonsila, to spokojnie były dostępne głośniki i zwrotnice w wersjach 4 i 8 omów - tylko problem w tym, że wiąże się to z wydatkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzez wymianę elementów - zwrotnica, głośniki

Czyli praktycznie wymianę kolumny :)

pamiętam jak miałem kolumny Tonsila, to spokojnie były dostępne głośniki i zwrotnice w wersjach 4 i 8 omów

Ja też pamiętam, ale też i pamiętam, że jak był niedobór głośników w określonej impedancji to już w całej Polsce. Ja za komuny handlowałem głośnikami. Znaczy jeździłem do Wrześni i kupowałem co było, a potem z tym na Wolumen. Pamiętam, jak długie miesiące nie było gwizdków 8 ohmowych, a wszyscy o nie pytali… no wiec przemalowałem z 8 na 4 i git!

Jednak za tydzień gościu, który kupił ode mnie owe gwizdki spotkał mnie i… myślałem, że zaraz się na mnie rzuci, a on… dziękował mi za dobry towar, bo gra mu lepiej i głośniej :)

Taka mały dygresja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mozecie mi wyjasnic, jak to mozliwe, ze np. Teac a-x3000 z lat 90-tych ( tu jest instrukcja ze schematem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) ktory ma prawie o polowe mniejsza moc DIN przy 4 ohm (2x 100W) od Yamahy AX-750 (2x 185W) i jest duzo slabzsym wzmacniaczem, obsluguje 4 ohmy a owa Yamaha nie? czy ma on w przeciwienstwie do Yamah wbudowane zabezpieczenie przeciazeniowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzez wymianę elementów - zwrotnica, głośniki - zależnie od budowy kolumn.

 

Tak to sobie mogłeś w starych tonsilach wymieniać, które grały pod Unitrą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.