Jump to content
IGNORED

Ustawienie kolumn

Royber

Recommended Posts

Witam. mam Audio Physic Tempo I w pokoju ok. 12m2. Ustawione są na krótszej ścianie o dł. 2.5 m. Dłuższa ściana ma dł. 4.7m. Bardzo długo eksperymentowałem z ustawieniem. Skakałem z miarą kilka ładnych miesięcy. Zauważyłem, że w tak małym pomieszczeniu nawet przesunięcie , dogięcie itp. o pół cm powodują zmianę brzmienia. Długo nie mogłem znależć optymalnego ustawienia, w którym usłyszałbym firmową stereofonię Audio Physica, aż któregoś pięknego wieczora w końcu znalazłem. I co się okazało. Symetryczne ustawianie tzn. równe odległości i dogięcia od ścian prawej i lewej nie skutkowały. Dopiero niesymetryczne ustawienie tzn. różnica ok. 1,5 cm w dogięciu i odległości od ściany bocznej otworzyła holograficzną przestrzenność sceny dźwiękowej. Zastanawiałem się dlaczego. I jedyne do czego doszedłem to przesunięcie fazowe dźwięku. Z jedej strony odbity dźwięk od ściany bocznej dochodzi troche wcześniej lub póżniej do ucha. Zastosowano to min. na płycie ATD Watersa w celu uzyskania prawie dookólnych efektów ale podejrzewam, że na drodze przetworzenia elektronicznego dźwięku. Co o tym myślicie?

Miałem podobne doświadczenie w 10-cio metrowym pomieszczeniu. Symetria była całkiem slusznym rozwiązaniem, ale niezbyt skutecznym :). Próbowałem ustawiać oś głośnika na przekątnych pomieszczenia (jakoś ta metoda się nawet nazywa, ale nie pamiętam), oczywiście miatka też poszla w ruch. Efektem wszystkich tych wysiłków bylo ustawienie glośników mniej więcej symetrycznie, a doginanie metodą "na słuch". Niesymetryczne okazało sie najbardziej odpowiednim, nie mówie tylko o dogięciach, ale i o odleglościach od ścian.

pozdrawiam

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.