Skocz do zawartości
IGNORED

3 opcje ustawienia sprzętu/kolumn


shukenja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zwyczajowy dylemat jak poustawiać klamoty.

Kolumny podłogowe. Sprzęt stoi na drewnianej szafce, 1m szerokości.

 

Pokój wygląda na szkicu jak studnia ale z prawej jest lekko otwarty na kuchnię. Reszta jak na planie - dolne lewe drzwi to wyjście na taras, na przeciw którego jest przedpokój więc ten rejon raczej bez sensu rozpatrywać.

 

3 wersje z czego najbardziej odpowiada mi pierwsza - co prawda od kolumn do słuchacza (w fotelu) jest tylko lekko ponad 3m (dokładnie 3.4 do ściany).

Wariant 3 jest jaki jest mam wrażenie że po prawej ("poniżej" wejścia do kuchni zrobi się jakaś nieładna pułapka. A tak w ogóle to mam wrażenie że jakbym nie ustawił zrobi się nieładna pułapka - pokój jest podłużny z czego w lewym górnym rogu nie ma okien a goła ściana. ze względu na żonę ustrojów akustycznych nie będzie.

 

za wszelkie porady serdecznie dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-16455-0-63225700-1337346273_thumb.jpg

post-16455-0-50958000-1337346283_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant drugi. Jeśli proporcje na rysunkach są zachowane, to kawałek ścianki po prawej od kolumny będzie miał ok. 1,85m. Przy założeniu, że kolumny będą ok. 70cm od tylnej ściany, a słuchacz ok. 200cm od kolumn, pierwsze prawe odbicie będzie jeszcze na ściance, co odpada w pozostałych przypadkach. Czyli będzie to ustawienie jak najbardziej przyjazne stereofonii. Pozostałe warianty to niestety nierówne odległości kolumn od ścian bocznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedź.

zastanawia mnie tylko czy akustyka w dolnej (patrząc na plan), otwartej części pokoju nie straci w wariancie nr 2 - owszem, słuchacz byłby ok 200cm od kolumn ale za plecami miałby całkiem pusto, nie licząc (być może) dywanika, ew. większy regał wzdłuż dolnej ściany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie najważniejsze są tylne i boczne odbicia, szczególnie przy dalszej adaptacji. Przy testach u mnie w pokoju absorbery na ścianie za kolumnami dużo lepiej poskramiały podbite pasma, niż absorber za mną. Poza tym, bez w miarę równych bocznych odbić będziesz miał całkiem przesuniętą scenę, co może bardzo irytować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy - dla wariantu nr 3 - nie robi to różnicy że po lewej nie ma ściany a wyjście na taras - 3segmentowe ( w tym dwu skrzydłowe) drzwi ?

być może to już voodoo, ale nie wiem czy szkło z żaluzjami i zasłonięte firanką odbije dźwięk tak samo jak ściana ?

poza tym, kolumny miałby większą odległość od lewej ściany - stolik byłby wycentrowany na długości ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie też zamierzasz słuchać z otwartymi na oścież drzwiami na taras? :) Nie wiem, nie byłem w Twoim pokoju. Może wariant trzeci będzie Ci bardziej odpowiadał, ale biorąc to na logikę i podstawy akustyki, których tutaj już zaczerpnąłem i zdążyłem się kilku rzeczy na własne uszy przekonać, bez choćby zbliżonych odległości kolumn od bocznych ścian (tylnych również, ale rzadko ktoś ma problem tego typu) będzie ciężko uzyskać w miarę równą scenę, bez ciągnięcia na boki, oderwanie dźwięku od kolumn. Najlepiej sam przetestuj wszystkie ustawienia, Twoje ucho najlepszym przewodnikiem. Ostateczne ustawienie u mnie było na ucho, żadne dokładne obliczenia, wzory, kalkulacje nie znajdą najlepszego ustawienia w Twoim pomieszczeniu, mogą dać Ci tylko dużą podpowiedź, jak ustawić sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje ucho jednak 3. Szyby są już zwykle w gumie + firanki i zasłony. Z kolei Vis a vis jest luz na sień, co daje swobodę i brak , albo minimalizację odbić; nie będzie też problemów z kompresją przy niskich tonach, które mogą wystąpić w pozycji przeciwnej. Wydaje się, że będzie też łatwo nieco odsunąć, albo nie od ściany z tyłu, "regulując" bas. A baza może też będzie nieco większa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audioburak, słuchałeś tego systemu w tamtym pokoju? Odbicia zawsze będą, a asymetria bocznych odbić prawie ZAWSZE skutkuje nieciekawie przesuniętą sceną. Dla mnie to koszmar, nie potrafię tak słuchać i najpierw dążyłem tylko do wycentrowania sceny. Dopiero potem zajmowałem się uzyskaniem głębi i resztą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie.

natrafiłem na nowy problem - ze względu na fakt że nie jest to pokój stricte pod odsłuchy telewizor musi (żona) stanąć tak jak pokazany jest sprzęt w wariancie 2-gim. a ponieważ nie chcę stawiać telewizora na tej samej komodzie co mój ukochany gramofon (teraz mam takie ustawienie i mentalnie mnie to wykańcza) postanowiłem ustawić sprzęt na komodzie jak w wariancie nr1 a kolumny obok telewizora jak w wariancie nr2. wymaga to zakupu kabla głośnikowego o dł. ok. 6m no ale coś za coś. w ten sposób odseparuję sprzęt grający od tv a wizualnie będzie ciekawiej. no i po przespaniu wydaje mi się że wariant 2 dla kolumn będzie przyjaźniejszy, co zresztą zweryfikuje odsłuch. no i będą dwie komody zamiast pustych ścian, powinno być ładniej, jak na załączonym obrazku. kable wzdłuż ściany od komody po lewej.

 

 

 

pozostaje pytanie czy odbicie od zwykłej ściany jest tożsame z odbiciem od szklanych drzwi - ciekawym teorii na ten temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło na pewno odbije wysokie i średnie tony, natomiast nie mam pojęcia, jak działa na niskie częstotliwości. Musisz poczekać na wypowiedź kogoś bardziej obeznanego :) Ale raczej nie, bo do ujarzmienia basu trzeba specjalnie strojonych rezonatorów lub grubych absorberów z wełny mineralnej. Natomiast murowana ściana odbije bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast murowana ściana odbije bas.

 

Nie do końca, część zostanie pochłonięta a część przejdzie dalej. Jak ktoś mieszka w bloku wielorodzinnym, to wie jak niski bas potrafi się "nieść". Natomiast szkło nie pochłania lub robi to w minimalnej ilości.

 

Przenikalność i absorpcja zależna jest oczywiście od grubości i rodzaju ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, możesz powiedzieć jak to robiłeś ?

Metoda Audio Physic, najpierw w miarę możliwości ustawienie jak najbardziej symetryczne, potem skręcanie kolumn i przesuwanie przód-tył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ustawienie 3 daje największe możliwości. Wariant 2 jest lekko klaustrofobiczny ;-) i działa trochę jak tuba, więc w pozostałych obszarach pomieszczenia może być echo lub inne dziwne efekty. Oczywiście dojdą meble i tutaj należy się zastanowić nad ich ustawieniem, aby dało się mieszkać w tym pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.