Skocz do zawartości
IGNORED

Wyciszanie pomieszczenia


Łukasz Juszczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest to pierwszy mój post wiec proszę o wyrozumiałość. ;)

 

Wyremontowałem sobie piwnice.Stare budownictwo, lata 50-60, strop betonowy,zbrojony grubości ok 30-40cm. Jej powierzchnia to ok. 30m2. Urządzam w niej skromne posiadówki na średnio 20-30 osób z głośną muzyką. Problem jest następujący. Do pomieszczeń piętro wyżej strasznie nosi się bass. Myślałem nad położeniem na sufit pianki/maty akustycznej lecz po obliczeniu kosztów, cena trochę mnie przerasta. Czy są jakieś alternatywy, żeby zrobić to jak najmniejszym kosztem? Zastanawiałem się nad styropianem/ watą mineralną ale czy to zda egzamin? Proszę o rady.

 

Pozdrawiam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna mineralna jest najlepsza do pochłaniania dźwięków. Jednak mając 20-30 mobilnych pochłaniaczy (czytaj ludzi) powinno w dość wystarczającym stopniu wytłumić pomieszczenie.

Jak bas się niesie po bloku/kamienicy to raczej jest to przenoszenie po konstrukcji stropu i mając kilka stówek nic z tym nie zrobisz. Chyba że w jednej ze ścian jest pion lub kanały wentylacyjne przez które dźwięk przedostaje się do innych mieszkań to wtedy było by wiadomo za co się zabrać. Jeśli nie ma nic takiego to można odizolować pomieszczenie ale do tego potrzeba wiedzy i kasy. Jak możesz to wrzuć zdjecia pomieszczenia, szczególnie okien (jeśli są) i drzwi, oraz plany pomieszczenia i ścian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zdjęcia i plany wrzucę jutro, bo dziś już jest troszkę późno ;)

 

Oto plan pomieszczeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zdjęcia wrzucę jutro ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadbaj o drzwi o dużej izolacji dźwiękowej (te po prawej na planie), dobre uszczelki w obu drzwiach i np. 15cm bardzo gęstej wełny mineralnej na ścianę pomiędzy Twoim pomieszczeniem, a kotłownią. Podejrzewam, że to właśnie pomiędzy Twoim pomieszczeniem, a kotłownią jest pion i temu dźwięk się niesie po całym bloku.

 

Czekam na zdjecia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, gratuluję fajnej strony www.AcousticLab.pl. Mam nadzieję, że nie będzie "martwa" i pojawiać się będą na niej ciekawe artykułu i zdjęcia. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Studia zawsze są tym wyłożone.

 

Poproszę o zdjęcia w/w pomieszczeń studyjnych.

 

Proponuję poczytać co sadzą o piramidkach ludzie zajmujący się nagrywanie i miksowaniem dźwięku:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

To także mój pierwszy post i pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

 

Ja z kolei chcialbym wyciszyć ścianę w dużym pokoju oddzielającą w bloku moje mieszkanie od sąsiada. jest to ściana żelbetowa, więc masakrycznie się wszystko po niej przenosi. Planuję przenieść cały sprzet grający do tego pokoju, który będzie robił za odsłuch muzyki i kino domowe - nie chciałbym więc by sąsiedzi mieli niechcianą dyskotekę czy odgłosy z filmów. Wełna mineralna nie za bardzo wchodzi w grę, myślałem o czymś prostszym i łatwiejszym do wykonanie. O piramidkach niezbyt dobre opinie słyszałem, no i wizualnie taka ściana raczej kiepsko wygląda, natomiast znalazłem ciekawa ofertę firmy apama, która posiada coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ich strona:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Koszt wyłożenia calej sciany wynioslby okolo 700zl, tanio to nie jest, pytanie na ile skuteczne? Miał ktoś może doświadczenia z tą firmą i tymi panelami? Warto zaryzykować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz do tej firmy czy jest możliwość wypożyczenia kilkunastu paneli i sam sprawdź, jak firma jest ok to powinna na to iść. Z mojej strony powiem tyle że mialem w domu dwa kawałki pianki tzw granulatu, cięższy i bardziej gesty niż pianki a potem zrobiłem panele z wełny 60kg rezultat taki że wełna działa a ten granulat to może 5%poprawy. No ale może ta firma ma swoje patenty żeby to działało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Jak bas się niesie po bloku/kamienicy to raczej jest to przenoszenie po konstrukcji stropu i mając kilka stówek nic z tym nie zrobisz.

Otóż to. Pianki, pochłaniacze, dyfuzory są dobre do tego by uporządkować własne pomieszczenie do słuchania. Aby dźwięk nie przenosił się przez ściany do sąsiada, trzeba podjąć znacznie więcej działań. Po pierwsze dodać warstwę pogrubiającą ścianę z innego materiału (wełna mineralna+regips, pływającą podłogę na warstwie z izolacją dźwiękową, na sufit raczej styropian, a potem warstwa tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich...

Generalnie to co planujesz zrobić to na pewno zbije akustykę pomieszczenia. Sąsiedzi zaś nie odczują różnicy.

Wybacz ale jeśli masz ochotę zrobić coś co faktycznie będzie dawało spokój sąsiadom to na pewno to nie jest tanie ani szybkie.

Tym bardziej w bloku gdzie ściany, podłogi i sufit są ze sobą ściśle związane.

Wygłuszenie ściany nic nie zmieni bo dźwięk będzie się przenosił przez podłogę i sufit do wygłuszonej ściany "z ominięciem" wytłumienia i dalej będzie łomot.

 

Osobiście jestem zdania, że w tym przypadku taniej będzie słuchać jak sąsiedzi będą w pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dimmu

Montując piankę/gąbkę na ścianie zmniejszysz tylko echo w swoim pomieszczeniu. Jeśli chcesz zwiększyć izolacyjność akustyczną to musi być masa przegrody i musi ona pokrywać cała powierzchnię ściany. Tylko przez wykonanie stelażu z profili aluminiowych lub kantówki wypełnione wełną mineralną i na to (2x) suchy tynk/farmacell zwiększysz izolacyjność akustyczną.

 

StaryM, arczi87

Internetowe biuro doradców akustycznych działa sprawniej niż kiedykolwiek :-)

3 odpowiedzi w 3 minuty i to wszystkie konkretne i na temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszelkie opinie - takich tez się zresztą (niestety) spodziewałem. Najlepszym sposobem byłaby budowa własnego domu z uwzględnieniem pomieszczenia do odsłuchu już na etapie projektowania budynku. xD No cóz, może kiedyś... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

StaryM, arczi87

Internetowe biuro doradców akustycznych działa sprawniej niż kiedykolwiek :-)

3 odpowiedzi w 3 minuty i to wszystkie konkretne i na temat.

 

Co dziwne, bo ja ostatnio mam mało czasu :).

 

W ogóle drogi kolego będę chciał z Tobą porozmawiać. Bo nie ukrywam, że jak uporam się z kolumnami to będę chciał powoli zająć się moim 16 mkw pomieszczeniem pod audio.

Z racji że będą to normalne 3 drożne kolumny. To na dzień dobry muszę pozbyć się modów bo muzyki nie posłucham. Pomieszczenie 4,9 x 3,3 x 2,9 (+ panele podłogowe i mata pod). 60 cm mi zabrakło do złotych proporcji no ale w projekcie nikt nie uwzględniał pomieszczenia do audio. No a w 60 mkw się nie pcham bo na takie kolumny znowu mnie nie stać :).

 

Generalnie pomieszczenie będzie trudne w adaptacji i rozmieszczeniu bo nie ma ogromu miejsca. Plusem jest to że będę mógł swobodnie zagracić pokój ustrojami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.